Főoldal » Fórumok » Diéta & Fitness fórumok » Melyik gyümölcsben van a legkevesebb kcal? fórum

Melyik gyümölcsben van a legkevesebb kcal? (tudásbázis kérdés)


1 2
47. Ebetke
2011. márc. 15. 00:12
Valahol azt olvastam, az ananász annyi rostot tartalmaz, hogy a megemésztése több kalóriát igényel, mint amennyit tartalmaz. De végül is ez nem a kérdésedre válasz, de talán érdekes.
2010. szept. 14. 10:09
2010. szept. 14. 10:06

A gombák eukarióta sejtekből álló, egy- vagy többsejtű, általában telepes felépítésű, fotoszintetizáló pigmenteket nem tartalmazó, kitintartalmú sejtfallal rendelkező élőlények, melyek az élővilág egy önálló országát alkotják.


:D

[link]

2009. szept. 3. 15:02
A GYÜMÖLCSÖK KÖZÜL A BANÁN, AZ ASZALT FÜGE ÉS DATOLYA VALAMINT A SZÖLÖ TARTALMAZZA A LEGTÖBB KALÓRIÁT. AKI FOGYÓZIK EZEKET NE EGYE!!!!
43. Skar (válaszként erre: 42. - Pirosalma)
2009. szept. 3. 07:38

Hm, én elég új vagyok itt, és mondhatom, igen rossz benyomással távoznék az oldalról, ha ilyesmit törölnének.

Mégcsak a tárgytól sem tértek el:


"A gombák eukarióta sejtekből álló, egy- vagy többsejtű, általában telepes felépítésű, színanyagot nem tartalmazó, kitintartalmú sejtfallal rendelkező GYÜMÖLCSÖK, melyek az élővilág egy önálló országát alkotják."

"A gomba hasznos az elhízás ellen, mert ENERGIASZEGÉNY és nagy telítőértékű."

[link]


Tehát a gomba energiaszegény gyümölcs.

Most pedig kimegyek a piacra, és veszek csokit is, ami mint tudjuk, zöldségféle: kakaóbab és nád- vagy répacukor. ;~) Jó étvágyat a most reggelizőknek!

42. Pirosalma (válaszként erre: 40. - Xti_)
2009. szept. 2. 15:55

Remélem, nem az elnevezések változásáról írsz. Az olyanok, hogy mi heterotróf, mi autotróf, aligha változnak, legalábbis manapság már nem.

Az, hogy mit hova sorolnak, változhat, bár elsősorban származástani okokból.


Hívok majd egy hozzáértőt:-)


A negatív kalóriás-emésztéses dolognak nyissak topikot?

---------

Hoxa, ill. Moderátor!


Kérlek, hogy amíg nem ér ide a hozzáértő (biológus nevű felhasználó), ne töröld ki az itt lévő "gombás" hozzászólásokat! Előre is köszönöm!

41. 3c0814215c (válaszként erre: 39. - Zebracsikó)
2009. szept. 2. 15:49
Bingó!
40. xti_
2009. szept. 2. 15:35

nem vagyok biológus, és egyáltalán nem érint meg ez a gomba-dolog. egyébként a tudomány változik: a kékmoszatról kiderült, hogy cianobaktérium, a sugárgombákról, hogy fonalas baktériumok, a nyálkagombák meg valójában protocristák. szóval ez az elmélet is lehet, hogy megdőlt már, és fissíteni kellene a wikipédiát, mert neked van igazad.

ez a topic viszont a gyümölcsökről meg kalóriákról szól, és ki fognak minket bannolni hamarost...

2009. szept. 2. 15:34
citrom?
38. Pirosalma (válaszként erre: 35. - Pirosalma)
2009. szept. 2. 15:20

Én persze az emberi szervezet biokémiája alapján mondom ezt, mivel azt ismerem valamennyire, de olyan alapvető különbségek, amikről itt szó van, nem valószínű, hogy vannak.


Hozzáteszem: mi is föl tudunk használni, be tudunk építeni szervetlen vegyületeket (pl. ammóniát), de ez NEM autotróf folyamat.

37. Pirosalma (válaszként erre: 34. - Xti_)
2009. szept. 2. 15:15

Az emésztésnek természetesen mindig van energiaköltsége (gyomor- és bélperisztalika, enzimek előállítása, felszívódás energiaigénye).

A különböző ételek emésztése eltérő mennyiségű energiát igényelhet, de ez a negatív kalóriás dolog nekem úgy tűnik, inkább mítosz.


Nagyon kis (mondjuk, 10 kcal/100 g alatt, de akkor még talán jóindulatú is voltam) energiatartalmú ételeknél esetleg lehet, hogy az emésztés energiaköltsége megközelíti az ételből származó és hozzáférhető energiát, de amit erről állítanak, az szerintem egyértelműen téves.

36. katic
2009. szept. 2. 15:14
Úgy tudom, a görögdinnyében.
35. Pirosalma (válaszként erre: 32. - Xti_)
2009. szept. 2. 15:03

Érdekes.

Tehát van egy olyan élőlény, ami nem képes szén-dioxidból és vízből szerves szénvegyületeket (jelen esetben szénhidrátokat) előállítani, ezért azokat készen kell fölvennie.

De a nitrogén- és a kéntartartalmú vegyületeket szén-dioxidból állítja, az energiát egyszerű, nagyrészt szervetlen ionok, molekulák (ammónia, kén-hidrogén, vasII stb.) átalakításából nyeri.


A dolog számomra valószínűtlennek tűnik, egyrészt azért, mert ha rendelkezésre áll szerves anyag, akkor minek kemoszintetizálni (ha meg korlátozottan, akkor valószínű, hogy a szénhidrátok előállítására is lenne mód szén-dioxidból és vízből), másrészt a nitrogén-, valamint a kéntartalmű szerves vegyületek és a szénhidrátok lebontása azonos köztes vegyületekhez vezet, ugyanígy a felépítés is, tehát a nitrogén- és a kéntartalmú vegyületek előállíthatóak szénhidrátokból, bár nem közvetlenül (és persze nitrogén- és kéntartalmú szervetlen vegyületek is szükségesek ehhez).


Ezért kételkedem a dologban.

34. xti_
2009. szept. 2. 14:41
nem csak az számít, hogy miben hány kalória van, hanem az is, mennyi energiába kerül a megemésztése, mert azt meg le kell belőle vonni.
2009. szept. 2. 14:36

A táblázatot fölösleges nézni, semmi értelme, hisz pl alma és alma és ugyanígy bármilyen más gyümölcs vagy zöldség között is irtózatosan nagy különbségek vannak.

Egyébként fogyókúrázóknak az alma és a körte a legjobb kalória szempontjából.

32. xti_ (válaszként erre: 31. - Pirosalma)
2009. szept. 2. 14:24

sajnos most nem jut eszembe, hol olvastam ilyen gombákról, de indirekt bizonyítékot fel tudok hozni: a wikipédia is azt írja autrófia címszó alatt, hogy "majdnem az összes gomba" heterotróf.

azt is olvastam, hogy a gombák szénanyagcseréje heterotróf, a nitrogén és kénanyagcseréjük viszont autotróf.

31. Pirosalma (válaszként erre: 29. - Xti_)
2009. szept. 2. 13:51

Én még nem hallottam autotróf gombáról. Hol olvastál ilyenről?


Annyi bizonyos, hogy minden "gombának látszó" gomba (legyen az ehető vagy sem) heterotróf.


Semmi gond, de kíváncsi vagyok a kemoautotróf gombákra. A Google semmiféle ilyen összetételre ("kemotróf", "kemoautotróf", "autotróf", "kemoszintetizáló", ill. "gomba" vagy "gombák") nem ad ki semmit.

30. Pirosalma (válaszként erre: 28. - 5f3b9a27bc)
2009. szept. 2. 13:46

Szia!


Megkaptam, írok mindjárt!:-)

29. xti_
2009. szept. 2. 13:29

de nem minden gomba heterotróf - bár az igaz, hogy a többségük, és valamennyi ehető gomba valóban hetero : )

viszont tényleg vannak olyanok, amik autrotrófok, és kemoszintetizálnak, de mivel ezekkel nem találkozunk az asztalon, irrelevánsak, bocs, hogy idekevertem őket.

28. 5f3b9a27bc (válaszként erre: 27. - Pirosalma)
2009. szept. 2. 13:14
Írtam üzit. :)
27. Pirosalma (válaszként erre: 26. - Xti_)
2009. szept. 2. 13:07
Lehet (a rendszertanhoz nem értek), de a gombák ettől még nem kemoszintetizálnak. Hogy kemoszintetizálnak heterotrófokként?
26. xti_ (válaszként erre: 24. - Pirosalma)
2009. szept. 2. 13:02
A valódi gombák legközelebbi rokonai az állatok és a galléros ostorosok, velük együtt alkotják az Opisthokontae csoportot.
25. Pirosalma (válaszként erre: 23. - Xti_)
2009. szept. 2. 12:55

Ha azt belátod, hogy a gomba heterotróf, akkor be kell látnod, hogy nem lehet kemoszintetizáló.


(Vannak ún. mixotróf élőlények - néhány moszat meg baktérium -, amik fény hiányában heterotrófok, fényben meg fotoautotrófok.)

24. Pirosalma (válaszként erre: 23. - Xti_)
2009. szept. 2. 12:49

Ez butaság. A gomba nem tud szervetlenből szervest csinálni. A kemoszintézisnek pont az a lényege, hogy a szerves anyagokat szervetlenekből állítja elő, ehhez az energiát legfőképp szervetlen anyagok átalakítása biztosítja. A gombák heterotrófok, ez kizárja a kemoszintézist (az autotrófok lehetnek fotoszintetizálók, azaz fotoautótrófok, vagy kemoszintetizálók, azaz kemoautotrófok).


"Anyagcseréjük nem foto-, hanem kemoszintézis útján történik, amely inkább az állati metabolizmushoz áll közelebb." - ez óriási butaság. Méghogy az állatok anyagcseréjéhez közel áll a kemoszintézis? Aligha. Az összes állat heterotróf. Az viszont igaz, hogy anyagcseréjük közel áll az állatokéhoz, de nem a kemoszintézis miatt.


A honlap egyszerűen hülyeséget ír, erre jobbat nem tudok.

23. xti_
2009. szept. 2. 12:42

* A gombák sejtjei nem tartalmaznak klorofilt, azaz levélzöldet. Anyagcseréjük nem foto-, hanem kemoszintézis útján történik, amely inkább az állati metabolizmushoz áll közelebb.

* A növények sejtfalának alkotó eleme a lignin és a cellulóz, a gombák sejtfala viszont kitint tartalmaz (hasonlóan a rákok, rovarok, pókok testfelépítéséhez).

* A gombák enzimek útján elhalásuk után még önnön testüket is képesek egyszerűbb vegyületekké redukálni.


[link]

22. Pirosalma (válaszként erre: 21. - Xti_)
2009. szept. 2. 12:36

A gomba kemoszintetizál? Szerintem nem:-)


[link]

21. xti_
2009. szept. 2. 12:32
igen, azt akartam írni, hogy nem növény, mert nem fotoszintetizál, hanem kemo-.
20. Skar (válaszként erre: 18. - Xti_)
2009. szept. 2. 12:30

Hehe, egyszerre írtunk, háttyja, a padlizsán egyik neve is tojásgyümölcs. :)

A gombáról valami olyasmi rémlik, hogy nemhogy nem zöldség (eszembe sem jutott volna, hogy zöldség lehetne), de szigorúan véve nem is növény.

19. Skar (válaszként erre: 5. - Mazzzsidrazzzsi)
2009. szept. 2. 12:26
Ez rendben is van, de a paprika gyümölcs voltát soha senki nem hangsúlyozza, pedig ezen logika szerint gyümölcs az is. Vagy félreértek valamit. :)
18. xti_ (válaszként erre: 15. - Globus)
2009. szept. 2. 12:17
a zöldpaprika fogyasztása csak nem káros... egyébként a paradicsom és a paprika, padlizsán stb. gyümölcsök. bogyós gyümölcsök. sokan nem tudják, mint pl azt sem, hogy a gomba meg nem zöldség.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook