Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Kinek van örökzöld tulipán fája? Magnolia Grandiflóra? fórum

Kinek van örökzöld tulipán fája? Magnolia Grandiflóra? (beszélgetős fórum)


2009. aug. 7. 22:34

Megnéztem, nagyon szép! :))

Igen, nekem is volt tippem, hogy ennyi ideig él a virága, de utána olvastam a könyveimben és erre nem találtam utalást, de majd megkérdezem. Elvileg ki lehet ültetni, csak nagyon védett helyre, téli takarással stb. Nekünk spec. Magnoliánk nincs de Laurocerasusunk (babérmeggy) van, ami szintén örökzöld és fagyérzékeny. Kiültetés után néhány évig a hidegebb teleket megszenvedte, kicsit visszafagyott, de megerősödött és azóta gyönyörű.


A talajra visszatérve, igen azért mondták, hogy tőzeget is kell keverni a földjébe, mert szereti a savanyú talajt, ami Magyarországon gyakorlatilag nincs (nyugat-mo. egy kevés). Azt érdemes mindig hozzáadogatni. Mert elvegtál, de valószínűleg ha megsavanyítod a talaját sokkal több virággal fogja meghálálni. :)

18. baba56
2009. aug. 7. 22:22

Igazándiból azt szeretném tudni, hogy nálunk ki lehet -e szabadföldbe ültetni télre? A kertész azt mondta kevésbé érzékeny a földjére. Kis tőzeget keverjek bele és homokot is, kissé agyagos földbe.

Az is lehet, hogy még hoz virágot, meglátjuk.

17. baba56
2009. aug. 7. 22:15
szívesen fogadok minden segítséget, teleni az előszobában fog és tavasszal kiültetem a helyére, én arra gondoltam, hogy éjjel esett rá eső és valamilyen káros anyagot hozott, volt már ilyenre péda, múlt nyáron egy csodás virágom így ment tönkre, kapott egy kis jó esőt és két nap alatt fekete levelek és virágok és nem is tudtam megmenteni, pedig magról neveltem, még a nevét sem tudom, mert nem találtam meg a növényhatározóban
16. baba56
2009. aug. 7. 22:11
az lehet, de iszonyatos vihar jött, az sem tett volna jót neki, úgy éreztem be kell hozni, ez így ment egész nyáron, jött a vihar akkor vittem a virágot, féltettem az is lehet, hogy rövid élettartamú a virág gyorsan nyílik
15. baba56
2009. aug. 7. 22:08
Köszönöm, nagyon ari vagy, tettem fel képet az adatlapra, ha van kedved nézd meg.
2009. aug. 7. 22:07
De ha gondolod, megkérdezek még egy-két kollegát akik tapasztaltabbak nálam, hátha mondanak valami okosságot.
2009. aug. 7. 22:04

Magnolia Grandiflora-Örökzöld liliomfa ápolása

Magnolia grandiflora-örökzöld magnolia gondozása

A valódi liliomfák közé tartozó örökzöld liliomfa (Magnolia grandiflora) Észak-Amerika déli részének trópusi-szubtrópusi éghajlatú tájairól származó, Délkelet ázsiában, Indonéziában is honos fa. Eredeti termőhelyén akár 15-20 m magasra is megnőhet, nálunk növekedése kevésbbé intenzív, ezért magassága sem annyira kirívó. 10 év alatt maximum 4-5 méter magasra nőhet. Sűrű koronája szélesen kúpos, időnként gömbölydeddé fejlődik.

Fikuszszerű, sötétzöld, bőrszerű leveleit egész évben megtartja. A levelei fénylően csillogóak, a fonákuk vörösen molyhos. Hatalmas, krémszínű vagy fehér, erősen illatos, kehely alakú virágai nyár elejétől-közepétől kora őszig nyílnak. Termései pirosas színűek. A Magnolia grandiflora a legnemesebb virágok egyike. Ez a selymes virágillat a kiváltságosok ajándéka, amely mesebeli, egzotikus tájakra repíti a gondolatokat a hétköznapoktól.


Ültetés

 A Magnolia grandiflora (Örökzöld liliomfa) Elsősorban a meleg, nedves éghajlatot kedveli. Magyarországon déli fekvésű, meleg, napos, teljesen szélvédett helyre ültethető, mivel enyhén fagyérzékeny. A fagy hatására tavasszal leveleinek egy részét elszorhatja, a levelek megsárgulnak, majd lehullanak.

 Talaj tekintetében a tápanyagban gazdag talajt kedveli, enyhén savas 4,5 ph-jú talajt kedvel, de nem gond neki a semleges 7,5 ph-jú talaj sem. (kevés rhododendron földet, vagy savanyú tőzeget keverhetünk az ültető-földbe)

 Enyhén agyagos kerti földet keverjünk össze homokkal 70-30% arányban.

Átültetés, metszés

 A dézsában, cserépben tartott növényeket fiatal korukban 2 évente érdemes nagyobb cserépbe ültetni. 6-7 éves kor után elegendő 3-4 évente átültetni a növényt.

 Ültető-föld, mindig a fent említett keverék legyen.

 Átültetést mindig március környékén végezzük el.

 Márciusban, a rügyfakadás, új hajtások megjelenése után, elvégezhetünk enyhe alakító metszést a növényen a bokrosodás érdekében. Ha már növekedésnek indult a növény, ne metsszük meg.

Vízigény

 A Magnolia grandiflora (Örökzöld liliomfa) nyáron, nagy melegben nagy vízigényű, ezért javasolt a mindennapos, de legalább két-naponta történő öntözés, különösen a dézsában tartott növények esetén. Mindig este, vagy reggel öntözzünk.

 Télen kevesebb vizet igényel, elegendő a kéthetente történő öntözés, attól függően mennyire száraz a föld a növény körül.


Tápanyagigény

 Növekedési időszakban májustól júliusig nitrogénban dús műtrágyát adjunk a növénynek, a gyorsabb, erőteljesebb fejlődés érdekében. Augusztustól hagyjuk abba a nitrogéndús műtrágya adagolását.

 Szeptember közepétől kálium túlsúlyos műtrágyát, vagy kálium oldatot adjunk a növénynek a fagytűrő képesség erősítése érdekében egészen az első fagy beálltáig, az előírás szerint adagolva (általában két-hetente a vízoldékony műtrágyák esetén).

Téli gondozás

 Kiültetés után az első két évben, míg a növény (Magnolia grandiflora (Örökzöld liliomfa)) meg nem erősödik kellőképpen, érdemes téli takarással ellátni.

 A növény körül a földet érdemes 10 cm fenyőkéreggel betakarni, hogy a fagy ne érjen a növény gyökeréig.

 Legegyszerűbb eljárás, ha 3 vasrudat a növény mellé szúrunk, úgy, hogy a gyökérzete lehetőleg ne sérüljön (kb 20-30 cm-re a törzstől), és feszesen ráhúzunk átlátszó fóliazsákot, mint egy kis üvegházat képezve, melyet a felső harmadban minden oldalon kilyukasztunk a megfelelő szellőzés érdekében, nehogy begombásodjon. (Mint a képen látható eukaliptusz esetében) Ezzel az eljárással óvjuk a növényt a hideg széltől és a ráfagyástól, és a levelei épek maradnak tavaszra, illetve kevésbbé hullajtja el őket.

 Ha a növény (Magnolia grandiflora (Örökzöld liliomfa)) dézsában marad, kevésbé tolerálja a hideget, ezért érdemes szélvédett, fedett helyre rakni. Legjobb egy fűtetlen garázs, télikert. A teleltető helyen lehetőleg ne legyen több +5 foknál. Ilyenkor a rügyek hamarabb és erőteljesebben jelentkeznek a növényen. Vigyázzunk hogy a dézsa kellően nagy legyen, mert fagyos éjszakákon könnyen átfagyhat a növény gyökérzete.

2009. aug. 7. 22:04
Küldök neked egy kis leírést a Magnolia grandiflora ápolásáról, lehet abból megkapod a választ, hogy mi nem stimmel.
2009. aug. 7. 22:03
Az a baj, hogy Magnolia fajok igen érzékenyek. Talajra, hőmérsékletre, vízre mindenre. Megfogtál, nem nagyon tudom, hogy mi lehetett a baja. Lehet, hogy azzal hogy bevitted az előszobába, ő már 'klímaváltozásnak' fogta fel.
10. baba56
2009. aug. 7. 21:58
igen
2009. aug. 7. 21:54
Ez az egy virág van/volt rajta?!
2009. aug. 7. 21:46

szia Dorcilla!

Hozott egy csodálatos bimbót, krém fehér színűt.

reggel szétnyílt a bimbó, este becsukodótt.

Másnapra mégjobban szétnyílt, jött a vihar cseréppel együtt bevittem az alőszobába, csodás illata volt, reggelre kezdett szineződni a virág és egy nap alatt megbarnult és lehullot a szirom.

Kb 35 cm ármérőjű virág volt. Mi lehetett a baj?

7. dorcilla (válaszként erre: 1. - Baba56)
2009. aug. 7. 19:19

Mi lenne a kérdésed, lehet, hogy tudok segíteni.

Nem biztos, de megpróbálok.

2009. aug. 7. 19:16
Juditkám! Sajnos nekem nincs de előre teszem ,hátha valaki akinek van meglátja.
2009. aug. 7. 08:15

Jó reggelt mindenkinek!

Senkinek nincs ilyen? Fontos lenne.

Köszönöm a segítséget, szép napot kívánok .

4. baba56 (válaszként erre: 3. - E799f80651)
2009. aug. 6. 21:57
Szia! Köszi, nem egészen. Örökzöld krém fehér virággal és fantasztikus illattal.
2009. aug. 6. 21:49
nekem szerintem van, magnólia, tulipánfának hívja mindenki, vastag húsú a szirma, lilás színű, az?
2009. aug. 6. 21:33
Sziasztok! Köszönöm a segítséget. A következő érdekelne, van valakinek ilyen tulipánfája? Problémám adódott. Segítenétek? Köszönöm.
2009. aug. 6. 21:29
Sziasztok! Kinek van örökzöld tulipán fája? Magnolia Grandiflóra? Lenne pát kérdésem. Köszönöm, Judit

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook