Főoldal » Fórumok » Diéta & Fitness fórumok » Kalória és szénhidrát számolással fogyózók beszélgessünk :) fórum

Kalória és szénhidrát számolással fogyózók beszélgessünk :) (beszélgetős fórum)


❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
30201. Gkat28 (válaszként erre: 30200. - AlBundy)
2013. júl. 24. 12:35
2 hónapig csináétam a versenydiétát, és az még nem is volt a durva része, de piszok agresszív voltam tőle:) Amikor határidőre kell meglennie a formának, meg a párom sem örült neki hogy miért akarom magamat bikiben mutogatni férfiaknak:) Mindegy, nem létkérdés:) Úgy állítottam most be, hogy 148 gr feh (2,5 gr/tskg), ugye 160 ch és kb 40gr zsír amit omegából, kókuszolajból, lenmagolajból , mandulából, meg ami zsír a kajákban van(túró, zabpehely, protein stb). Napi szintű mérlegelés(nem magam a kajákat) de sok minden már ránézésre megy. Hétfőn megyek dolihoz aki majd megmondja elég e a 160 ch, vagy meg kell emelni, Gyógyszert fogok kapni ami mellett nagyon be kell tartanom, különben sokat fogynék, az meg izomból menne elsősorban amitől a hajam égnek állna. :) Gondolom tudod milyen érzés az ha fogy az ember izomból...:) Nálad hogy megy?
30200. AlBundy (válaszként erre: 30199. - Gkat28)
2013. júl. 24. 09:22
Edzési utáni gyors felszívódású szénhidrát fogyasztásból látszik, hogy tudod mi merre hány méter.:) Nem tudom, hogy le kell-e mondanod a versenyzésről a betegséged miatt.. Hogy áll össze a 1600 kalória, ha 160 g ch-t eszel? Közel ugyanennyi fehérjét eszel vagy több telítetlen zsírral oldod meg, hogy meglegyen az 1600?
30199. Gkat28
2013. júl. 23. 17:12
Sziasztok! Viszonylag friss IR-es vagyok, bár már egy éve van, nemrég lett orvos álltal is kimondva. eddig "csak" a PCO -ról tudtam, de mint útólag kiderült az a IR-en volt csak a tejszínhab. A lényeg, még csak jhéten kapom meg nekem hény gr-os diétát kell tartanom ddig is a 160 asat tartom, ez vagy marad vagy megemelik. Eddig is odafigyeltem mit hogyan mennyit eszem, mindent nyersen mértem/mérek, de az Ir-óta pl be kellett iktatnom a kenyeret( hosszú próbálgatás uténa GLYX kenyeret válaszottam) reggelire és vacsira szoktam 2-2 szeletet (2* 75gr) enni ami bőcen elég laktat. Először megijedtem hogy jaj kenyér de nem híztam egy grammot sem, zsírban legalábbis nem. Edzem mellett ahogy eddig is heti 4* súlyzós edzéseim vannak. Aerob edzést egyenlőre nem végzek, ha mellett azt is csinálnám nagyon gyorsan fogynék amit nem szeretnék, plisz abban izom is lenne bpcen azt meg pláne nem. 172/59 kg vagyok, de szeretnék még izomban pár kilót felszedni, nekem az tettszik :) Nem ksi súlyokkal edzem, azzal nem érnék el eredményt. A Kaloriabazis.ghu-t használom hogy számoljam a naoi ch,zsír,feh arányaimat. A kalóriára annyiban odafigyelek, hogy 1600 alá ne menjek, arra is figyelek annyira ne szálljak el :) Sezerencsére Jó edzőm volt, anno versenyre készültem (csak a betegségem közbeszólt) így a diéta részét jól ismerem. Az étrendem 80% a lassú szh ból áll, főleg edzés után eszem gyorsat minél hamarabb :) 6 étkezés általában mindig megvan. Azt gondolom hogy nagyon sok lány, nő csak a kalóriát nézi és nem érti miért nem fogy ha meg fogy akkor azt izomból de arra is büszkék. A fogyókúra szót betiltanám ha lehetne. :)
30198. AlBundy (válaszként erre: 30196. - Bimm2)
2013. júl. 18. 09:36
Teljes kalóriszükségleted kb 50-60%-t kell belőni elsőre aztán meg figyelni, hogy reagál a szervezeted.
30197. Porcica
2013. júl. 16. 07:36

Na hát igen...

És ezek az adatok sem jók minenkinek, csak ki van számolva egy átlagos szervezetre. De tökre nem vagyunk egyformák!!!

Szóval ha esetleg ezekkel az adatokkal nem működne, akkor csak annyi a "baj", hogy a te szervezeted sem a papírforma szerinti, mint az emberek 70%-ának.

Szóval nem a módszer rossz, csak műanyag a hozzáállás, hogy mindenkinek ennyit és így kell ennie!...

30196. bimm2 (válaszként erre: 30195. - AlBundy)
2013. júl. 15. 10:57

Koszi, nagyon koszonom!

De akkor ez a szenhidratbevitel hogyan kiszamithato egyenileg?

Itt leirtad a feherje aranyt, de hogy alakulhat a szenhidrat?

bena vagyok, igaz?:D

30195. AlBundy (válaszként erre: 30193. - Bimm2)
2013. júl. 12. 11:09

Szia, 160 gramm nem kőbe vésett szabály. Az IR-eseknek kell 150-160 körül enni tudtommal, másoknak pedig az összes kalória szükségletüknek megfelelően kell fogyasztani.

Azért akadnak fenn ezen sokan, mert nem számolnak pontosan, van amit nem vesznek figyelembe a kalóriaszámításnál és amit fogyasztanak szénhidrátot pedig nem megfelelő. Illetve sablon diétákat akarnak magukra alkalmazni, pedig mindenkinek a saját súlyára és alkatára kell szabnia az étrendet.

Gyors matekkal 160 gramm ch + 120 gramm fehérje + 40 gramm zsír az kb 1500 kalória. Egy mondjuk heti 3-4x1-1,5 órát sportoló nőnek ennyi nagyjából kell is. 1000 kalóriás étrendekkel csak azt érik el, hogy belassul az anyagcseréjük és elkezdenek izmot bontani.

Menj fel az orvosilexikonra nézd meg mennyi kalóriaigényed egy napra (ttp://orvosilexikon.hu/wrap.php?file=dcc.html) amit ott írnak arányokat felejtsd el! Helyette a fehérjét nagyjából 1,6-2xtestsúlykilogrammra lődd be (attól függően mit sportolsz).

Amit én mindig hangsúlyozok. Szénhidrátból lassú felszívódásút szinte mindig (kivétel max edzés után) fehérjéből napszaktól függően reggel és edzést követően gyors, este lassú felszívódású, zsírokból pedig szinte kizárólag telítetlen.

Vannak más típusú diéták is amik működnek, csak hosszú távon szerintem nem teljesen egészségesek. Legékesebb példája a 0 ch-s diéták rengeteg fehérjével és zsírral, ez a ketogén diéta (többek között a Dukan és az Atkins is erre alapoz) és hasonló a paleo is. Ott meg csak zöldségekben lévő ch-ra épít de zsírt meg lehet enni ész nélkül szerintem egyik sem az igazi..

30194. Kolli1987
2013. júl. 12. 08:18

Sziasztok!


Talán ez azért van mert az emberek azonnali eredményeket akarnak és nem hajlandóak gondolkodni, hogy a szervezetüknek mi is a legjobb.


Bimm én is 150-160g-ot tudok mert ennyi kell az alapvető működéshez, hogy tudjon működni. Viszont én a fokozatosság elvét vallom. Ha valaki sok Ch-s dolgot evett az ne akarjon márról holnapra lecsökkenteni a ch mennyiséget mert szédülni fog és nem fogja bírni. Bár szerintem egy jó étkezéssel sok mindent meg lehet oldani tavaly én is nagyon figyeltem a mit eszek. Most is csak 35 hetes terhesen most az a legfontosabb, hogy mind a ketten megkapjuk azt ami kell nekünk.

30193. bimm2 (válaszként erre: 30183. - AlBundy)
2013. júl. 10. 22:52

Szia, remelem, olvasod meg ezt a forumot.

Arra a bejegyzesedre szeretnek reagalni, hogy 160g szenhidratot erdemes bevinni naponta.

En mar annyi mindent hallottam, olvastam es probaltam ki, hogy szeretnek errol beszelgetni.

Sokan ezzel nem ertenek egyet, igaz? marmint tul soknak gondoljak a 160g-ot

30192. Porcica (válaszként erre: 30191. - AlBundy)
2013. júl. 9. 15:01
Talán ez azért van, mert olyan fazonok "őrzik" a fórumot, akikkel talán senkinek nincs kedve "beszélgetni"...
30191. AlBundy
2013. júl. 9. 14:03
Szégyen, hogy a kevés értelmes fórum egyikén havonta/kéthavonta van írva, de hát a 90 napos őrület menőbb és logikusabb..
30190. Fortuna79
2013. júl. 9. 13:44
Sziasztok él még ez a fórum ?
30189. cukorgyermek (válaszként erre: 30188. - Insp)
2013. máj. 9. 10:52
iigen, hálistennek, az előbb álltam mérlegre (csütörtök a méredzkedős napom :D) és két hét alatt kerek egy kiló lement. szóval elvileg most már tartom az ütemet, a következő cél idén először 57 alá menni :))
30188. insp (válaszként erre: 30187. - Cukorgyermek)
2013. ápr. 27. 07:17

Sztem bécsivel akkor van gáz, ha az ember lánya utána azonnal visszatér a "régi kerékvágásba"... Mint ahogy mindennel akkor van gáz :S Mivel most megint normálisan eszel, így sztem átáll majd arra a szervezeted, és nem lesz jojó...


Hogy állsz, megindult lefelé a mérleg?

30187. cukorgyermek (válaszként erre: 30186. - Insp)
2013. ápr. 25. 16:23
igen, és köszi a választ. én is így vagyok vele, a hasam egyértelműen formáltabb lett, még ha a mérleg nem is ezt mutatja, tehát nem vagyok kétségbeesve. a bécsivel én egy hét alatt három kilót "adtam le", és csak egy jött vissza, szóval valahol sikerként könyvelem el, csak ezt a mostani kis hízást nem tudom hova tenni. neked sok gratula, és kitartás!
30186. insp (válaszként erre: 30185. - Cukorgyermek)
2013. ápr. 25. 12:52

Szia, én írtam az akkori problémát. Azóta szerencsére már megindult lefelé a mérleg, nyugi és kitartás - nekem is ezt mondták, és téééényleg! :)


Ahogy láttam, ez előtt a bécsit csináltad... én is megcsináltam már életemben párszor azt (is)... sztem semmi másra nem jó, mint hogy ha abbahagyod, akkor min a 1,5x jön vissza - szóval egyenlőre szvsz ki kell várnod, hogy a szervezeted "visszaálljon" a normális kerékvágásba, és utána tud majd megindulni a tényleges fogyás.


Valamint az izom ugye nehezebb, mint a zsír... bár ez engem sem vígasztalt soha :DDD


Viszont most ott tartok, hogy kg-ban ugyan nem sok a változás (81-ről 79,4), de rámjön normálisan az a gatyám, ami 3 héttel ezelőtt a combom közepéig jött fel. Jah, és a víz az valszeg rólam is elment már a 81-es indulási súly előtt, mert visszagondolva azért ott is megkínoztam magam rendesen :S


Ami még "baj" lehet, az a kis súlyfelesleg, piciből picit is nehezebb fogyni... de gondolom ezt is tudod...

2013. ápr. 25. 12:12
sziasztok! nagyon hasonló a problémám, mint az előttem hozzászólónak. ma van két hete hogy számolom a kalóriákat, mivel nem vagyok kövér, viszonylag keveset ehetek, viszont minden nap nyújtó gyakorlatokat végzek, és heti 2-3× aerobicozom. két hete 58 kilóról indultam, egy hete 57.5 voltam, ami ugye pont ideális, örültem is neki. ma viszont megint pontosan 58 kilót mutatott, pedig mindent betartok, mozgok, jól érzem magam, satöbbi. gondoltam biztos a körméretekkel történt akkor változás, lemértem, és nem hogy nem csökkentek, fél centit nőttek! abszolút nem értem a dolgot. segítség, mit csinálok rosszul? :D talán az lehet a baj, hogy közvetlenül a kalóriaszámlálás előtt csináltam egy egyhetes drasztikus fogyókúrát, és most "raktározok"?
30184. insp
2013. ápr. 18. 09:41

Vasat, C vitamint beszereztem, többit meglátom majd. Ameddig jó erőben vagyok, és jól érzem magam, addig nem szeretnék más vitamint szedni. Illetve magnéziumot alkalmanként szoktam szedni, mikor begörcsöl a lábfejem...


Igen, ez az, amit én is hiányolok: a 2-2,5 kg víz... Én már 1-1,5-el is beértem volna, csak hogy tudjam: beindult (még ha azt is tudom, hogy ez csak a víz) Gondolom az sem mindegy ilyenkor, hogy mekkora súlyfelesleggel indul a diéta.


80-85g fehérje minden nap lemegy - van, hogy több... Ahogy visszanéztem a napjaimat, ilyen százalékos értékeket találtam: ch olyan 42-48, fehérje 23-28, zsír 28-32.

30183. AlBundy
2013. ápr. 18. 09:01

Én mondtam, hogy 1500 kellene legalább akkor ha tornázol és továbbra is így gondolom..:)

Diéta mellett (én amúgy is) vitamin komplexet szedek és kiegészítem C-vitaminnal kalciummal magnéziummal.

160 g Ch reális hosszú távon tartható, csak jól kell összerakni, hogy mikor mit szabad enni és mit nem.

Nekem az első héten volt, hogy 2-2,5 kiló is lement diétában de az csak víz, utána beáll a 0,5-1 kilóra akkor jó.

30182. Zebra25 (válaszként erre: 30181. - Insp)
2013. ápr. 17. 20:01
c vitamin, magnézium még akár az E vitamin is nagyon jó az izmok regenerálódásához. Nagyon ügyelj arra, hogy az izmaidat ne tedd tönkre úgymond. Kell a regenerálódás. Főleg a sok sok fehérje. Szerintem abból a tskg/ 1 g, ch-ból 140-160g és szerintem kalóriából is vihetsz be többet. De persze Te tudod.
30181. insp
2013. ápr. 17. 19:42

Sziasztok!


Itt is köszönöm a válaszokat!! (közben nagy türelmetlenségemben indítottam egy topicot)

Kaptam új erőt, kitartok, meg fog indulni az a mutató!!! (legrosszabb esetben felfelé :))

Holnap beszerzek vasat + c vitamint - ha más nem, akkor placebó hatás miatt csak fog hatni, nem igaz? :)


bnoi7525: na ez a bűnöző nap ez tetszene :)) amúgy én is úgy tudom, hogy ahogy a tényleges fogyás is min 3 nap után indul be - addig csak víz megy le - úgy a hízáshoz sem elég pl. 1 nap bűnözés. Tehát akár még bele is férhet ez, köszönöm! :)


Zebra25: amit indítottam topicot, ott is írta más, hogy torna mellett az 1500 lenne jó, de őszintén nagyon félek tőle, hogy nem h fogyni nem fogok, de még hízni is... Bár lehet, hogy megnézem h pl. valami fehérje turmix hány kcal, és azzal pluszolom meg az 1200-t, így két legyet ütnék 1 csapásra.

30180. Zebra25
2013. ápr. 17. 16:44

ja és az 1500 kalória mellett még 160g ch-t fogyazstok

a ch az minden nap fix, a kalória szokott több lenni sportolós napokon

30179. Zebra25 (válaszként erre: 30177. - Insp)
2013. ápr. 17. 16:41

Sok erőt kívánok neked.

Ha megengeded akkor adok 1-2 tanácsot. Ha ennyit mozogsz amennyit ide leírtál akkor kevés az 1200 kalória. Amikor az ember sprotol akkor bizony szükség van az energiára. Én amikor aportolok vagy tornázok vagy mozgok akkor 1500 kalóriát el is fogyasztok. Ha a szervezeted éhezik akkor bizony nem fogyni fogsz hanem azt a picit amit beviszel, azt raktározni fogja. És borzasztóan fontos a fehérje pótlás.

30178. bnoi7525 (válaszként erre: 30177. - Insp)
2013. ápr. 17. 16:36
Szia. Adj magadnak idot. Meg csak ket hete kezdted el, nehogy feladd. Tudod, ami evek alatt lerakodott, azt nem lehet par het alatt eltuntetni. Szoval turelem. Be fog indulni a fogyas. Csak egyel tovabbra is egeszsegesen es mozogj amennyit tudsz. Erdemes az elejen kicsit tobb feherjet es kevesebb szenhidratot enni. Es azt mondjak az okosok, hogy egyszer egy heten tarts bunozo napot, amikor ehetsz amit megkivansz, igy kicsit tobb kaloriat viszel be amitol a szervezeted megint beindul. Ha hosszu tavon mindig ugyanannyi a kaloriabevitel, hozzaszokik a szervezet, ezert egyre csokkenteni kellene. Ezert egyszer egy heten erdemes megemelni a ch-t.
30177. insp
2013. ápr. 17. 08:46

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni - bár nem biztos, hogy jó topicba jöttem...


Elöljáróban: 32 éves, 180cm, 81kg vagyok. Kisebb nagyobb kihagyásokkal bulémiás voltam úgy 22 éves korom óta - illetve bulémiával fogytam, hol 30, hol 40kg-t... Igen, a jojó bejátszott... 29 évesen szültem egy kisfiút, akkor 115 kg voltam - utána a fenti "módszerrel" 72-re lementem.


Rájöttem, hogy akit a világon a legjobban szeretek (kisfiam) elveszíthetem a hülyeségem miatt, így leálltam. Ennek lassan 2 éve. Azóta napi 2500kcal körül ettem és így jött vissza 9 kg a 2 év alatt - de most megint besokalltam és eldöntöttem, egészségesen szeretnék visszafogyni 72kg-ra.


Regisztráltam a kaloriabazisra, vettem egy digitális mérleget és mérek, számolok, ésszel eszek mindent, ami kell.

1200kcalt eszek, heti 5x napi 45 percet tornázok norbi fitness kickboxra... 2 hete csinálom ezt. Az eredmény? Semmi!!! Egy dekát sem mozdultam le, és centiben sem ment le semmi. Teljesen el vagyok keseredve, azon gondolkoztam, hogy leállhatott az anyagcserém?? Viszont minden nap tudok menni wc-re, tehát ez sem lehet...

Zöld teát iszok, rostosat, magos kenyeret, zöldségeket, zabpelyhet, sovány húst, gyümit, joghurtot stb. mindent eszek.


Nem tudom mi lehet, miért nem mozdul meg az a nyavalyás mérleg, de nagyon félek, nehogy visszaessek :S

Tartom magam egyenlőre, még 2 hetet adtam a módszernek, illetve igyekszem megtudni, hogy miért nem kezd el lefelé mozogni a mérleg nyelve.


Ha esetleg valaki volt már ilyen cipőben, vagy tudja, hogy mitől lehet ez, kérem, segítsen!

30176. ,,Csillagom" (válaszként erre: 30175. - Helene_)
2013. ápr. 11. 15:39

Sok a folt, sajnos,de, ezek csak az alapok,amiket irányként kell betartani az Ir-eseknek.


Nekem pl 160 Ch a napi limitem, és max 1500 kalória mellé. Na meg a gyógyszer + mozgás.

30175. helene_ (válaszként erre: 30174. - ,,Csillagom")
2013. ápr. 11. 14:53

Azért, ha 10dkg sajtokat/tejszínt nem számolunk, akkor igen el tudunk szállni az össszkalóriával, ugyanis több, mint 300.

Tudom, h. van, aki csak ch-t számol, kcal-t nem, de így akkor fogyás sem lesz


Másrészről ki akarna minden főétel vagy hús+sali kombó mellé pékcuccot enni?


Ne értsd félre, nem veled kötözködöm, csak sok a homályos folt ir, pcos témában

30174. ,,Csillagom" (válaszként erre: 30168. - Szisz23)
2013. ápr. 11. 09:39

Reggeli:

Lehetőleg 7 óra körül (!) fogyasszuk a reggelinket, ami kizárólag lassan felszívódó tápanyagokból áll. Tehát valamilyen teljes kiőrlésű kenyér, felvágott, zöldség.  A tejeskávé sem megengedett.  Valamint a gyümölcsök sem.


Tízórai:

A reggelitől számítva 2.5-3 óra elteltével 10 óra körül. Ennél az étkezésnél ihatjuk meg a tejeskávénkat, ihatunk tejet, ehetünk gyümölcsöt, lekvárt is, ha az diabetikusan van elkészítve. Mellé ennünk kell lassan felszívódó tápanyagokat is.


Ebéd:

13 óra körül fogyasszuk.  Ez a napunk legnagyobb étkezése, de csak nagyon kevés gyorsan felszívódó szénhidrátot tartalmazhat. Az ebédünk lehet bármilyen átlagos ebéd, amit megfelelő alapanyagokból készítünk el. Durum vagy teljes kiőrlésű lisztből készült tészta, barna vagy basmati rizs, esetenként petrezselymes burgonya kis mennyiségben. Főzelékek a megfelelő liszttel behabarva és vigyázva a benne lévő alapanyagok szénhidráttartalmára is.  Húsételek, saláták. 


Uzsonna:

3 órával az ebéd után kerüljön rá sor. Ekkor ehetünk kizárólag gyorsan felszívódó ételeket is akár. Gyümölcsök, diabetikus csokoládé, tej, joghurt (hetente max 1-szer), kekszek (korpovit, gullon). Arra azonban figyelnünk kell, hogy még ilyenkor sem ehetünk fehér lisztes, fehér cukros ételeket. Ehetünk chipset is, ha azt magunk készítjük, mivel a boltban kapható chipsek gyakran lisztbe vannak forgatva és bármilyen meglepő cukrozva is vannak.


Vacsora:

A 3 órával az uzsonna után kerüljön rá sor.  Lényegében megegyezik a reggelivel, de ilyenkor ehetünk némi gyorsan felszívódó ételt is. Pl.: egy szendvicset teljes kiölésű kenyérből, és mellé egy kis gyümölcsöt, diabetikus csokit esetleg.


3 napos mintaétrend 160 g-os diétán lévő IR-eseknek (ha több szénhidrátot kell enned, arányosan növeld a mennyiségeket. A reggeli mennyiségileg kb. egyezzen meg a vacsorával, a tízórai pedig az uzsonnával. Az ebéd legyen a legtöbb szénhidrát.):


  

1. nap

2. nap

3. nap

Reggeli

2 szelet teljes  kiőrlésű tönköly - búzakenyér

28 g

2 szelet zalai, paradicsom, vaj

2 szelet teljes kiőrlésű tönköly-búzakenyér 28g Sajtkrém, póréhagyma

3 darab sajtos zabpehely tallér, 30g

Tízórai

1 dl tej 10 g               3db Korpovit keksz  9 g

1 db alma 10g ch

1 szelet teljes kiőrlésű tönköly-búzakenyér 14g

10 dkg mandula 7 g     1dl tej 10g

Ebéd

Húsleves, tészta nélkül,  Spagetti darált hússal, sajttal 50g

Tojásos nokedli durumlisztből 40g

     1 dl tej 10g

Borsóleves 30 g    Rizses hús 20g     Saláta

Uzsonna

2 nektarin 22g

1 gömb diab fagyi 20g

 

5 dkg diabetikus mogyorós Milka csoki, 20g

Vacsora

Kolbászos rántotta  

2 szelet kenyér 28g  

1 dl tej 10g

Basmati rizs, sült csirke 40g

1 szelet durumlisztből készült pizza 40g

Összes napi szénhidrát (CH/g)


157g

162g

157g

A diéta titka abban van, hogy egyszerre több dologból eszünk kevesebbet.  Keverjük a tápanyagokat, hogy megfelelő elosztásban tudjunk szénhidrátot bevinni.  Szinte minden étkezéshez fogyasszunk valami rostban dús ételt, salátát, teljes kiölésű lisztekből készült kenyeret, sós süteményt.

A gyorsabb javulás érdekében ne próbáljunk meg minél kevesebb szénhidrátot bevinni, a célunkat ugyanis azzal nem fogjuk hamarabb elérni, sőt. Tudom, hogy furcsa, hogy ennünk kell ahhoz, hogy fogyjunk, és az értékeink javuljanak, de a fogyást, mi úgy fogjuk elérni, ha az inzulinszintünk rendeződik. Az pedig nem fog megtörténni, ha nem megfelelő mennyiségű szénhidrátot viszünk be.  Az anyagcserénk lelassul, és a szervezet elkezd raktározni, mindannyian jól ismerjük ezt a csapdát. 

Első ránézésre ez egy követhetetlen, kivitelezhetetlen diéta, ami arról szól, hogy lemérjük az ételek mennyiségét, állandóan számoljuk a szénhidrátokat és figyeljük azok felszívódását. Nem hazudok, valóban erről szól a diéta. Valóban nehéz. De fokozatosan megtanuljuk, mi az, amit ehetünk és mi az, amit nem, már ránézésre meg tudjuk majd mondani mennyi tésztát is ehetünk. Fejből fogjuk fújni a gyakran fogyasztott élelmiszerek szénhidráttartalmát és simán ki tudjuk számolni egy átlag süti tápértékét fejben is.  Rutinná válik a dolog, és furcsa lesz, ha másképpen csináljuk. Persze ehhez idő kell.


Az első lépés, cseréld le az otthoni alapanyagokat:

Fehér liszt helyett: teljeskiörlésű lisztek, lehet tönköly, durum, graham, zabpehelyliszt, zabkorpa.

Cukor helyett: xilit/nyírfacukor, eritrit, sztívia. Édesítőket is lehet használni, de azok nagyon megterhelik a májat, így ezek inkább kerülendők. Méz, barna cukor, fruktóz tilos.

Tészták helyett: durum tészták.

Fehér rizs helyett: barna rizs, vadrizs vagy basmati rizs (utóbbi finomabb), köles, árpa, bulgur, hajdina

Búzadarát: teljes kiörlésű búzadarára

Zsemlemorzsát: teljes kiörlésű zsemlemorzsára. Vagy otthon kiszárítani nekünk való kenyeret és ledarálni.

Tulajdonképpen bármi elkészíthető ezekkel az alapanyagokkal is.


Fontos:

- tilos minden, amiben fehér liszt van

- tilos minden, amiben cukor, méz vagy fruktóz van

- tilos minden, amiben sima búzadara, tészta, zsemlemorzsa, fehér rizs van

- tilos mindenféle extrudált termék, abonettek, puffasztott rizsek, ide tartozik a pirítós is (nagyon ritkán lehet enni, de reggelire soha!) (Minél jobban feldolgozott egy étel, annál jobban emeli a cukrot, inzulint. Reggelire nem javasolt a pirítós, mert könnyen emészthető, az gyorsan emeli a cukrot, ilyenek a pürék, puffasztott, extrudált termékek)

- gyümölcsök közül tilos a szőlő, banán, görögdinnye, aszalt gyümölcsök

- tilos a krumplipüré. A krumpli önmagában nem tilos, de csak ritkán fogyasszuk, hetente max 1-szer, és inkább steak burgonya vagy sültkrumpli formájában. Mindig együnk mellé friss salátát, diabetikus savanyúságot, ez lassítja a felszívódást

- joghurt, ivójoghurt, kefír – hetente 1-szer fogyasztható, de csak cukormentes változatban

- a szója bántja a nemi hormonokat, ezért nem jó nekünk

- tejet, joghurtot, kefírt reggelire tilos

- a fahéj és a mandula jó hatással van az inzulinra, fogyasszunk belőle minél többet

- aminek 10 dkg-jában 5 g szénhidrátnál (ch-nál) kevesebb van, azt nem kell számolni és bármikor fogyasztható, akár étkezések közötti időszakban is

- hús + saláta önmagában nem elég, mindig együnk mellé teljeskiörlésű pékárut

- a sárgarépa nyersen lassú felszívódású, de megfőzve már gyorsnak számít!

- mákot, gesztenyét, kesudiót, földimogyorót számolni kell

- Azokkal a zöldségekkel, melyek 10 dekájában 5 vagy 5 g-nál kevesebb szénhidrát van, addig nem kell számolni, míg fogyasztásuk nem haladja meg a 20 dekát. A zöldségek fogyasztása (magas rosttartalmuk miatt) igen kedvezően hat a vércukorszintre, ezért célszerű a legtöbb étkezésbe beiktatni nyers vagy saláta formájában.

- Ha a gyümölcsökből otthon levet készítünk, a nyert lével ugyanúgy kell számolni, mint magával a gyümölccsel.

- Alkoholok közül fogyasztható, de számolandó: diétás sör, világos sör, alkoholmentes sör, száraz borok, tömény szesz, vodka. Kerülendő: édes és félédes pezsgők, desszert borok, likőrök, mézes pálinkák. 1 dl bor = 3 g ch, 1 dl világos sör: 5 g ch, 1 dl diétás sör: 1 g ch

- Ha egy étkezés kimarad (elalszunk, nincs alkalmunk enni), akkor NEM SZABAD később bepótolni, hanem a következő aktuális étkezéssel kell folytatni. A kimaradt étkezés szénhidráttartalmát pedig arányosan el kell osztani a megmaradt étkezésekre.

- Péksütikre, ha nincs feltüntetve a tápanyagösszetétel, a súly felét számoljuk CH-nak. Tehát 1 dkg teljeskiörlésű kiflire/zsömlére 5 g szénhidrátot számolunk.

- Ha mérünk, mindig nyersen, szárazon, pucolva!



Pár dolog, amit nem számolunk, bármikor ehetőek:

- sajtok, túró (10 dekáig, afelett már számolandó), tejföl, tejszín

- tojás (hetente max. 3-5, ebbe beleszámít a főzés során felhasznált tojás is), virsli

- olajos magvak (max. 3-4 dkg/nap), mandula

- felvágottak, húsok, halak

- zöldségek, amikben 5 g-nál kevesebb szénhidrát van 10 dkg-jukban (pl. paradicsom, paprika, uborka, gomba, brokkoli, retek, savanyú káposzta), 20 dkg-ig ehetőek.



Szénhidrátok felszívódása:

Gyors felszívódású szénhidrátok: tej, joghurt, kefír, túró, gyümölcs, gyümölcsből készült ételek (befőtt, lekvár, gyümölcslé stb.) gyümölcslé nem javasolt folyadékpótlásra, de: 100%-os cukormentes gyümölcsléből 2 dl megfelel egy tízórainak (20 g gyors ch), uzsonna étkezési adag.

 

Lassú felszívódású szénhidrátok: gabona – teljes őrlésű (kenyér, gabona, pékáru). A péáruk címkéjén az összetevők mindig csökkenő sorrendben van feltüntetve. Tehát amiből a legtöbb van a termékben, az áll elöl a felsorolásban (ez ugye a lisztek összetételénél fontos). Pékárunál az jó nekünk, ha a teljeskiörlésű liszt több a termékben, mint a sima fehérliszt. Teljes őrlésű liszt (azon belül mindegy, hogy rozs, búza, tönköly, graham), tészta: teljes őrlésű vagy durum, rizs: basmati, barnarizs, köles, árpa, hajdina, müzlifélék: nem cukros-mézes, hanem natúr pelyhek, zöldség, ami 100 grammjában 5 grammnál több CH-t tartalmaz, száraz hüvelyesek – emellett magas rosttartalmak, humusz.

30173. ,,Csillagom" (válaszként erre: 30168. - Szisz23)
2013. ápr. 11. 09:37

PCOS ÉS INZULINREZISZTENCIA (IR)


Az inzulinrezisztencia (IR) és ennél fogva a Policisztás Ovárium Szindróma (PCOS) nevű betegség nők millióit érinti a világon, és a kutatási eredmények szerint a világ egyik vezető meddőségi oka. Rejtett, alattomos, elhúzódó, kockázatokkal teli állapot, melyet megszüntetni ugyan nem lehet, de tünetmentessé tenni igen.  És őszintén szólva gyakorlatilag már az is elég.

Az IR vagyis az inzulinrezisztencia hosszú idő alatt alakul ki, akár már gyermekkorban felfedezhetőek a jelei.  Ezen állapot lényege abban rejlik, hogy apró és összetett jeleket küld nekünk a szervezet.


Ilyen jelek a:

szőrösödés (orvosi kifejezéssel:  hirsutizmus), ez nem az általános területeket érinti, hanem az arc, a nyak, a toka, a has, a mellkas területén megjelenő szőrszálakat

elhízás, a cukor lebontásának-zavara miatt, gyakran alakul ki, akár túlsúlyos akár normál testalkatú, akár kifejezetten vékony betegről beszélünk, valószínűsíthető, hogy az elhízás a hasi területeket érinti majd leginkább

zsíros, pattanásos bőr az esetek szintén nagy részében előfordul

hajhullás

egy barnás-fekete bőrelváltozás a tarkó, illetve a hajlatok (hónalj, mell alatti terület, lágyékhajlat) területén, orvosi kifejezéssel: acanthosis nigricans, ez főleg az elhízottaknál alakul ki, de már  gyerekkorban megjelenhet

éhségérzet hiánya, nincs korgó gyomor, csak leeső vércukor. Nagyon sokszor előfordul, hogy az IR-es beteg nem éhes szinte egész nap, viszont mikor a vércukra leesik hipoglikémiás rohamot kap. Ez szédüléssel, homályos látással, kézremegéssel jár és persze hatalmas cukoréhséggel.

hormonális tünetek, a hormonháztartás felborul az inzulin „áldásos” hatásának hála

menstruációs zavarok, túl rövid vagy túl hosszú ciklus, folyamatos „barnázások”, közti vérzések

ciszták a petefészekben

magas koleszterinszint, zsírszegény étkezés ellenére is


A testben az evés alatt/után a bevitt tápanyagoktól megemelkedik a vércukorszint, ez természetes jelzés az agynak. Az agy pedig a hasnyálmirigynek jelez, megindítva ezzel a fokozott inzulintermelést, mely lebontja, és a szervezet számára nélkülözhetetlen energiává alakítja a vérben lévő cukrot. Csakhogy a sejtek ellenállóak (rezisztensek) lesznek az inzulinnal szemben, ezért a vércukorszint magas marad, az agy érzékeli és jelez a hasnyálmirigynek, az pedig tovább termeli az inzulint. Ezáltal nagy mennyiségű inzulin kerül a vérbe, de az mégsem tudja ellátni feladatát. Mivel a vércukorszint magas ezért éhségérzet alig van, ellenben akár a kellő mennyiségű inzulin tízszerese is panghat a testben. Ez az inzulin okozza a tünetek és elváltozások többségét.  Kialakítva ez által a Policisztás Ovárium Szindrómát. Amikor mégis bejut az inzulin a sejtekbe, hirtelen, és nagyon alacsonyra viszi a vércukorszintet, ez okozza a farkaséhséget.


A Policisztás Ovárium Szindróma, rossz elnevezés. Szindrómáról lévén szó, egy olyan betegséggel állunk szemben ahol több, egymással szorosan összefüggő tünet alakul ki. Vannak gyakoribb tünetek, és vannak ritkábbak, a diagnózis az arányok tükrében mondható csak ki biztosan.  Nem feltétlenül vannak ciszták a petefészekben, nem feltétlenül van hajhullás, vagy akár elhízás, minden ember más, minden ember életmódja is más, így a jelzések is mások lesznek. Összességében elmondható, hogy egyetlen biztos tünet van, ami önállóan is megállja a helyét, az pedig az inzulinrezisztencia.


Diagnosztizálása egy hosszadalmas folyamat, melyről jó, ha tudjuk, hogy nem könnyű. Az orvosok többsége ma még nem sokat tud erről a betegségről, így nehezen jutnak el a betegek a megfelelő kezelésig. Először is rá kell jönnünk, hogy ez nem nőgyógyászati, hanem endokrinológiai betegség, így belgyógyászhoz kell fordulnunk.  A nőgyógyászunktól kérjünk egy beutalót hüvelyi ultrahangra, itt, ha van, policisztás ováriumot fognak felfedezni. Ez 8-10mm nagyságú gyöngyfüzérszerűen elhelyezkedő cisztákat jelent mindkét petefészeknél. Attól alakul ki, hogy bár a szerveink készen állnánk a peteérésre az elinduló pete a hormonok hiánya miatt cisztává alakul. Ezek a ciszták a betegség gyógyítása során, az állapot javulásával együtt, fokozatosan eltűnnek.


Ha túl vagyunk az ultrahangon, köszönjünk el a nőgyógyászunktól és kérjünk házi orvosunktól egy beutalót a belgyógyászatra. Innentől kezdődik kálváriánk a hormonokkal.


Első lépésként érdemes egy terhelt vércukor illetve inzulin vizsgálatot csináltatnunk. E kettő együtt mérvadó és csak a terhelt értékekkel. A legtöbb orvos itt vall kudarcot, mivel előfordulhat, hogy az értékeink a tankönyvi kritériumoknak megfelelnek, de arányaiban illetve élettani szempontból nézve már régen rosszak.  A cukor kevésbé problémás, az éhgyomri érték 6-ig jó, a 120 perces terhelt pedig nagyjából 8-ig. Ir-eseknél gyakran előfordul, hogy a nagyobb inzulinválasz miatt a terhelt vércukor aláesik az éhgyomrinak. Ez már egy jel lehet orvosunk számára.


Az inzulin azonban már más tészta. Az éhgyomri érték 5 körül jó, 10-nél már emelkedettnek mondható (a legtöbb labor szerint 25-ig megfelelő) a terhelt érték pedig nem lehet több az éhgyomri 5-szörösénél illetve 25-nél. Itt már látszik a turpisság, hiszen a terhelt érték  és az éhgyomri is 25-ig jó a laborok szerint, holott közte van 75 g cukor. Tehát ha valakinek az éhgyomri inzulinja 2, a terhelt pedig 20, hiába van benne a tankönyvek és laborok által megfelelőnek tartott mezőbe, valószínűleg rezisztencia van jelen.  Ha már vércukor, tudni kell, hogy az inzulinrezisztencia a diabétesz előfutára, ugyanis először ez alakul majd ki, majd a hasnyálmirigy szépen lassan a sok túl munkától kifárad és kialakul az IGT, vagyis a csökkent glükoztolerancia. Ekkor a terhelt cukor értékek már 8 és 11 között vannak, vagyis az inzulin még két óra múlva sem tudja elvégezni a vércukor lebontását. Ettől számítva nagyjából 2-5 éven belül pedig kialakul a kettestípusú cukorbetegség, vagyis már az éhgyomri értékek is magasabbak lesznek.


A következő lépés szintén a belgyógyászhoz köt minket, egy hormonsort kell csináltatnunk. Ez két vérvételből áll. Ha lehet a ciklus 2-5. napján reggel 9 óra körül, és a ciklus 21-25-napján. Ez problémákba ütközik, különösen azoknál, akiknek nincs szabályos, rendszeres ciklusa. A vérzést, ha nagyon akarjuk különböző gyógyszerekkel indukálhatjuk is. De jó orvosok tudnak mit kezdeni egy ciklushoz nem kötött napi hormonképpel is, amennyiben a menstruáció nem rendszeres.

Ezen a vizsgálaton a következőket nézik majd. LH/FSH szint, ösztradiol, prolactin, progeszteron (P4), tesztoszteron.  Sorban haladva, az LH a luteinizáló hormon az FSH pedig a folliculus stimuláló hormon, ezeknek kevésbé az értékük inkább az arányuk számít. Nagyjából 1:1 arányban kell állniuk egymással, ha az LH magasabb az FSH-nál az PCOS-t jelez.  Az ösztradiol  a petefészek stimulálhatóságát jelzi, ha a 3. napon abnormálisan magas ennek értéke az cisztákat jelez. A 3. napon emelkedett prolaktin szint gátolja az ovulációt, viszont terhes illetve szoptató nőknél teljesen normális. A progeszteron szint jelzi a peteérés, vagyis az ovuláció milyenségét, ennek értéke a ciklus, különböző napjain eltérő, de elengedhetetlen fontosságú hogy megfelelő legyen.  A tesztoszteront, vagyis a férfi hormont a mellékvesék illetve a petefészek termeli, emelkedett mértéke (sokan már 50 felett magasnak tartják) gátolja a peteérést.


Mint írtam a betegség alattomos, nehezen diagnosztizálható.  Nem is csoda, hogy mire a PCOS betegek többsége eljut a diagnózisig, már örül neki, hiszen végre tudják, mi okozza a gondjait, végre van a kezében egy kulcs a saját életéhez.  Ha túljutottunk a diagnózison, akkor következik a kezelés, és koránt sem dőlhetünk hátra kényelmes fotelünkben.


A kezelést 3 alappillér jellemzi, gyógyszer+diéta+torna.


A gyógyszer:

A gyógyszer egy metformin tartalmú készítmény. Főleg a kezelés első fázisában elengedhetetlen.  Tulajdonképpen segít az inzulinnak bejutni a sejtekbe. Dózisát fokozatosan növelik és a felépítés során több mellékhatása is lehet, hányás, hasmenés, hányinger, gyomorgörcsök, ezek a mellékhatások egy-két hét alatt elmúlnak általában. A metformin maximális dózisa 3x1000mg, ezt gyakran elérik az IR-s betegek, nem kell tőle megijedni.  Viszont fontos tudni, hogy a gyógyszer csak a kezelés 40%-át adja, sőt önmagában diéta és sport nélkül ronthat is a helyzeten. Azt az extrém nagyságú inzulint, ugyanis, amely a problémákat okozza, a gyógyszer még inkább segít érvényesülni, tehát ha önmagában használjuk, árthatunk is vele magunknak.


Diéta és sport:


A rendszeres testmozgásra vesszük rá magunkat a legnehezebben, pedig szintén fontos, mivel már napi vagy legalább heti 3-szori 30-40 perces kardio edzés javítja magát az inzulinrezisztenciát.

A diéta pedig a legfontosabb a kezelésben, diéta nélkül sajnos nem fogunk semmire sem jutni. Óriási változást hoz a mindennapjainkban, sőt a családunkéban is, és nem vígasztal az sem minket, hogy tulajdonképpen az egészséges táplálkozást várják el tőlünk.  A diéta főleg a szénhidrátháztartást kontrollálja, nem is akárhogyan. Állapottól függően maximalizálja a napi bevitt szénhidrát mennyiséget, az étkezések mennyiségét, minőségét és időpontját is.   Az átlag beteg elhízott, nekik általában 160 g/nap-os diéta van előírva, vagyis 160 g-nál több szénhidrátot (ch) nem ehetnek a nap folyamán.  Napi 5-szöri étkezést kell biztosítanunk, ami nehéz, hiszen többségünk napi 3 alkalommal eszik, jó esetben.  Megszabják az étkezések időpontját (általában 3 óránként) és mennyiségét is. 


Ez szükséges, mert sajnos a dolgok már nem úgy működnek, mint eddig, tehát nem a szervezetünk alkalmazkodik az életritmusunkhoz, hanem nekünk kell alkalmazkodnunk testünk bioritmusához.  2-3 hét után saját tapasztalatból mondom, hogy éhesek is leszünk naponta 5 alkalommal. 


A legfontosabb azonban az ételek minősége, az inzulinszintünk attól fog csökkenni, hogy megfelelő hatású élelmiszereket eszünk. Két csoportra oszthatjuk az ételeket gyorsan felszívódó (magas glikémiás indexű) és lassan felszívódó (alacsony glikémiás indexű) csoportokra. Természetesen nekünk az a célunk, hogy minél lassabban emelkedjen a vércukor szintünk, minél lassabban szívódjanak fel a tápanyagok, ezáltal minél lassabb és kisebb mennyiségű inzulint termeljünk.


A gyorsan felszívódó tápanyagok közé tartozik: minden fehér liszt, fehér cukor, méz hozzáadásával készült termék, a barna cukor, a fehér rizs, a krumpli, a gyümölcsök, gyümölcslevek, tejtermékek.

A lassan felszívódó tápanyagok közé: a teljes kiölésű lisztek, kifejezetten a teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt, durumliszt, durumtészta, a zöldségek többsége, húsok, halak, sajt, barna rizs, basmati rizs, nyírfacukor, xilit, eritrit.


Az étkezések során túlsúlyban kell lennie a lassan felszívódó szénhidrátok mennyiségének.


Az étkezések eloszlása, 160 g-os étrendnél:

Reggeli: A reggelinek reggel 7 és 8 óra körül kell lennie. 30 g szénhidrátot fogyasszunk, ebből mind lassú kell, hogy legyen, tehát tejes kávét sem ihatunk. Ebben az időszakban reagál az inzulinunk a legrosszabbul a szénhidrátokra, tehát fontos, hogy ezt betartsuk.

Tízórai: Értelemszerűen 10 óra környékén van, 20 g ch-ot fogyasszunk, ennek fele lehet gyors, fele viszont lassú kell, hogy legyen. Itt már ihatunk tejet is, de vigyázzunk, mert 2 dl tej vagy joghurt már 10 g ch-ot tartalmaz.

Ebéd: 13 óra körül kerül rá sor, ez a legnagyobb étkezésünk, 50 g ch-ot ehetünk ekkor,  maximum 10g lehet belőle gyorsan felszívódó.  Figyeljünk a mennyiségekre, mert 6dkg tésztában már valamivel több szénhidrát van, mint 50g, ezért ne mértéktelenül együnk. Tudni kell ugyanis a teljes kiölésű tésztákról,  lisztekről, hogy csak a glikémiás indexük jobb, a szénhidrátmennyiségük nagyjából ugyanannyi, mint a fehér liszttel készülteké. Viszont zöldségeket ehetünk, melyek kiválóan telítenek.

Uzsonna: 16 óra körül, ez lesz a napunk kedvenc étkezése, 20 g ch-ot fogyaszthatunk, ebből mind lehet gyorsan felszívódó, de ekkor sem ehetünk, fehér lisztes, fehér cukros dolgokat, viszont gyümölcsöt igen.

Vacsora: 19 órakor történik, 40 g ch-ot ehetünk, ebből maximum 10 g lehet gyorsan felszívódó. Tehát nagyjából a reggelink, plusz egy kis gyümölcs.

A diéta első ránézésre ijesztő és kivitelezhetetlen, de hamar hozzá lehet szokni.  Idővel tényleg vérévé válik az embernek és tökéletesen tudni fogja, miből ehet, mikor és mennyit. Megtanulunk ugyanis figyelni a szervezetünkre és jól értelmezni annak jeleit. Személyes tapasztalat, hogy a szervezetünk a metforminnak, a diétának, és a rendszerességnek köszönhetően idővel sokk-ként éli meg azt, ha bűnözünk. Egy fél zacskó chips nem mindig éri meg az egész estés wc-n ülést. De persze mindenkinek vannak gyenge pillanatai, mindenkinek van szülinapja, ballagása, karácsonya, csak ne minden héten legyen az.


A tünetek szépen lassan csökkennek, az orvosok szerint nagyjából 6 hónap után várható látványos javulás. A teherbeesés változó van akinek másfél-2 hónap után sikerül, van, aki egy évet vár rá.


A PCOS kialakulásában sok minden szerepet játszik, a mozgásszegény-szénhidrátgazdag életmód, a stressz, és persze a genetika. Ez a betegség, egészen pontosan a hajlam öröklődő, tehát akinek előfordul diabétesz a családban, annak fokozottan figyelnie kell.  Valamint jó, ha tudjuk, hogy a pajzsmirigy alulműködés is gyakorlatilag társuló betegség, tehát vagy az egyik jön ki előbb vagy a másik. A teherbeesést mindkettő gátolja, a terhesség folyamán pedig bennünk és gyermekünkben is súlyos, adott esetben visszafordíthatatlan elváltozásokat okozhat. IR-rel, a lombikbeültetésekkel együtt járó stimuláció gyakran hiperstimulációba léphet át, ami életveszélyes állapot. Vigyázzunk magunkra és előbb tájékozódjunk a saját szervezetünk állapotáról.


A PCOS és az IR nem csak gyermekkorban alakulhat ki, nem egy olyan beteg van, aki már szült, akár nem is egyszer.  De mint fentebb láthatjuk, az inzulin rossz működése minden esetben olyan hatással van ránk, ami meddőséget okoz. Valamint Norbi és követői sem hazudnak, a fehér cukor illetve a fehér lisztek valóban elősegítik a rákos sejtek burjánzását, a kezeletlen petefészek problémáknak szintén súlyos következményeik lehetnek, a máj is nehezen bír el a felhalmozódó cukorral és zsírral ez által a koleszterin szint emelkedik a vérünkben, ami szív-és érrendszeri problémákat okozhat, a magas cukorszint keringési rendellenességeket, szemproblémákat. Nagyon fontos látnunk, hogy nem a kétségbeesés lesz a jó fegyver ez ellen a betegség ellen. Persze kétségbe kell esni, fel kell tenni a kérdést, hogy „Miért pont én?”, sírni kell, és aztán túllépni a helyzeten és örülni annak, hogy kiderült, hogy kezelhető, hogy több ezer nővel ellentétben csak rajtunk múlik, hogy anyák, és ráadásul egészséges anyák leszünk-e vagy sem.  Mondhatjuk, hogy most azért szedünk gyógyszert és diétázunk, hogy később ne kelljen gyógyszert szednünk és diétáznunk, de nem ennyire egyszerű a helyzet.  A cukorbetegségnek súlyos következményei vannak, és nem is ez a legfontosabb. Nekem a szemembe mondták, hogy így nem lehet gyerekem, soha. Nem az a legnagyobb előnye a nehéz kezelésnek, hogy nem fáj a lábam, hogy nem szédülök, hogy nem vagyok fáradt, hogy 30naponta menstruálok, hogy nem nő olyan pajeszom, mint életem párjának, hanem, hogy életem legnagyobb ajándékát a saját küzdelmeim árán esélyem van megkapni.  Ezért pedig, ennél sokkal többet is megtennék.

 

A cikket Kiss Anett (titamilla86) írta a babaterv.hu olvasói számára.



A DIÉTA


A Policisztás Ovárium Szindróma, illetve az Inzulinrezisztencia leglényegesebb kezelési eleme a diéta. A diéta az, ami igazán segít, nélküle csak nagy szerencsével, vagy nagyon enyhe esetekben jutunk majd előrébb.  Tulajdonképpen ezzel kontrolláljuk az inzulintermelést.


Egyrészt a szervezetnek van egy bioritmusa, amelyet követnünk kell. Tudom, hogy ez nagyon nehéz, mert az esetek többségében a mi bio- illetve életritmusunk eltér ettől.  Minden ember azt szeretné, ha az Ő ritmusához alkalmazkodna a szervezete, sok esetben ez sikerül is, de sajnos a mi esetünkben nem.  Reggel reagál a szervezet a legrosszabbul. Akkor a legnagyobb ugyanis az inzulin reakció. Majd ez a nap folyamán szépen lassan változik, kb. délután 4 órára, uzsonna időre lesz a legjobb. Ajánlatos hát ilyenkor fogyasztani gyümölcsöket, csokikat, tejet, vagy bűnös dolgokat. Nem mondom, hogy minden délután bűnözzünk, de ha már a helyzet megkívánja, pl.: ballagás, szülinap, akkor próbáljuk meg ekkora időzíteni a sütemények fogyasztását.


A bioritmus mellett fontos, hogy csökkentsük az inzulintermelést. Ezt úgy tudjuk elérni, hogy lassan felszívódó szénhidrátokat eszünk és csak annyit amennyire szükségünk van. Ezáltal nem rohamszerűen emelkedik meg a vércukor és nem kap hirtelen jelzést a hasnyálmirigy, így nem termel extrém adag inzulint. Egészséges szervezetnél az inzulin mennyisége ugyanannyi lesz gyorsan és lassan felszívódó tápanyagoknál, csak nem hirtelen egy adagban termeli a hasnyálmirigy, hanem fokozatosan elhúzódva kisebb adagokba.  A közismert cukoréhséget, farkaséhséget is a cukor ingadozása okozza. A hirtelen magasba szökő vércukor, hirtelen leesik, mivel a gyorsan felszívódó tápanyagokat nem tudjuk 2-3 óráig hasznosítani, így fél- 1 órán belül éhesek leszünk.


Ha megeszünk, egy szelet fehér kenyeret 1 óra múlva gyakran újra tudunk enni valamit. Félreértés ne essék, nem a gyomrunk korog, csak az agyunk éhes, de ez elég ahhoz, hogy nassoljunk. 1 szelet teljes kiőrlésű tönkölybúzakenyértől 3 óráig nem leszünk éhesek. Fogyókúra és az életminőség szempontjából sem mindegy ez!


A diétában sok összetevőt kell figyelembe vennünk. Természetesen fontos, hogy számoljuk a szénhidrát mennyiségét, a minőségére is figyelnünk kell (lassan vagy gyorsan felszívódó), és az időpontokra is.  Mint írtam nem feltétlen elhízottak, túlsúlyosak a PCOS betegek, de mégis a leggyakoribb a 160g-os diéta, ami egy általános fogyásközpontú diéta. Ezt a 160g-nyi szénhidrátot arányos el kell osztanunk 5 étkezésre, az étkezésekben pedig túlsúlyban kell lennie a lassan felszívódó szénhidrátoknak. Fontos szerepet kap az ételek glikémiás indexe (GI), ami azt mutatja, hogy egy adott étel milyen gyorsan szívódik fel a szervezetünkben. (pl.: a fehér liszt glikémiás indexe 100). Sok minden tudja lassítani a felszívódást, például a zsír illetve a rostok.  Ha rostokban dús ételeket eszünk - vagyis zöldségeket- akkor azok javítják a melléjük társított ételek felszívódását is. Pl. ha rizs mellé salátát is eszünk, akkor a rizs felszívódása is lassabb. Ugyanígy, ha fagyit eszünk és olyat választunk, ami tejszínes, zsírosabb változat nem pedig vizes, akkor a fagyiban található szénhidrátmennyiség sokkal lassabban szívódik fel a zsírok miatt.


A glikémiás index mérvadó ugyan, de számunkra az igazán jó az inzulin index. Ez azt mutatja, hogy az egyes tápanyagok felszívódásához mekkora mennyiségű inzulint termel majd a szervezetünk. Nagyrészt hasonlít a glikémiás indexre, de van, ahol eltér, míg pl. a joghurt glikémiás indexe 62-tehát fogyasztható lenne akár reggelire is az inzulin indexe 115, ami viszont kiugróan magas, így nem fogyaszthatjuk lassan felszívódó tápanyagként.  

 

Íme, néhány étel eltérő értékei:


Étel neve

Glikémiás index

Inzulin index


Narancs

39

60

Barna rizs

110

62

Tej

30

90

Marhahús

21

51

Hal

28

59

Csokoládé

79

112

Mars szelet

79

122

Zabkása

60

40


A táblázatban leírt ételeknél lehet felfedezni a legnagyobb eltéréseket.

A szénhidrát napi összegétől függetlenül a PCOS/IR-es beteg étkezése a következőképpen néz ki:

30172. ,,Csillagom" (válaszként erre: 30170. - AlBundy)
2013. ápr. 11. 09:32

Ez igaz! DE egy Inzulinrezisztenciával rendelkező betegnek, aki érzékeny a nagy inzulinválaszra, nekik minden ételnél elsőrorban az inzulinválaszt kell alapul venni.


Gyors ch a reggel a LEGTILOSABB. Nekünk!

Mert reggel reagálunk legrosszabbul a nagy inzulinválaszra.

❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook