Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Erdélyi kortárs irodalom:Zsidó Ferenc - mit tudni róla?Érettségi tételhez lenne szükséges róla információ fórum

Erdélyi kortárs irodalom:Zsidó Ferenc - mit tudni róla?Érettségi tételhez lenne szükséges róla információ (tudásbázis kérdés)

2009. jún. 10. 13:58

Zsidó Ferenc - dramaturg



Zsidó Ferenc, 1976. szeptember 27-én született Székelyudvarhelyen. Elemi- és középiskoláit Székelykeresztúron végezte, állandó lakhelye is ott van. Diplomát a Bukaresti Egyetem Idegennyelv Fakultásának magyar-német szakán szerzett, ugyanitt a mesterit is elvégezte, magyar kultúrtörténet tárgykörben. A 2002-es tanévtol látogatás nélküli doktori tanulmányokat folytat a kolozsvári Babes-Bólyai Tudományegyetem Bölcsészkarán, néprajzból, dr.Péntek János és dr.Keszeg Vilmos szakirányításával.

1999-2003 között a székelyudvarhelyi Palló Imre Muvészeti Szakközépiskola magyar-német szakos tanára volt. Jelenleg foállásban a Krónika címu országos napilap kolozsvári szerkesztoségében dolgozik az Erdélyi Tudósítások rovat szerkesztojeként, ugyanakkor óraadó tanár a kolozsvári Babes-Bólyai Tudományegyetem újságírói fakultásán.

1999-2001 között az Udvarhelyszék címu regionális hetilap irodalmi és muvelodési rovatának volt szerkesztoje. A Hargita Népében, a Magyar Szóban, a Krónikában rendszeresen közöl tárcát és glosszát.

Szépírói tevékenységet 1998-tól folytat, novellái, karcolatai, kisregényei jelentek meg.

Elso regénye „Szalmatánc” címmel jelent meg 2002 novemberében a Mentor Kiadónál. Mufordítóként is tevékenykedik. Tagja a Román Írószövetségnek, az Erdélyi Magyar Írók Ligájának és a Fiatal Írók Szövetségének (FISZ), 2002 novemberétol kuratóriumi tagja a székelyudvarhelyi székhelyu Erdély Magyar Irodalmáért Alapítványnak.

Dramaturgként különbözo néptáncegyüttesekkel dolgozik együtt, táncjátékok létrehozásában. Így a sepsiszentgyörgyi székhelyu Háromszék Néptáncegyüttes a „Székely sorsképek” címu eloadásában hasznosította dramaturgiai ötleteit, a székelykeresztúri Pipacsok Néptáncegyüttes pedig az „Örökség” címu táncjátékát építette az általa kidolgozott koncepcióra. Az egyetemi szakdolgozatot néprajzból írta (1999-ben), foklórral azóta is foglalkozik. 2000-ben egy tanulmánykötete látott napvilágot „Történetiség, sorsok, hiedelmek a Felso-Nyikó mentén” címmel.

Ö sszeállított egy erdélyi magyar mondákból álló gyujteményt

(„Szent Anna tavától a Bihari asszonyszigetig” címmel).

2009. jún. 10. 13:46

Név: ZSIDÓ Ferenc író

Születési hely és idő: Székelyudvarhely, 1976

Diplomáját a Bukaresti Egyetem Idegennyelv Fakultásának magyar–német szakán szerezte, ugyanitt a mesterit is elvégezte. A 2002-es tanévtől látogatás nélküli doktori tanulmányokat folytat a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem Bölcsészkarán, néprajzból. 1999–2003 között a székelyudvarhelyi Palló Imre Művészeti Szakközépiskola magyar–német szakos tanára volt, 2003–2004 között a Krónika napilap kolozsvári szerkesztőségében dolgozott. Jelenleg a Polgári Élet felelős szerkesztője és a székelykeresztúri Zeyk Domokos Iskolaközpont magyar szakos tanára. Székelyudvarhelyen Padlás címmel irodalmi klubot vezet, dramaturgként különböző néptánc-együttesekkel működik együtt, táncjátékok létrehozásában. Német nyelvből fordít.


Publikációk:

Korunk, Látó, Magyar Napló, Hitel, Szépirodalmi Figyelő, Helikon, Várad, Véletlen balett, Új Forrás, Székelyföld, Árgus


Kötetek:

Richard Wagner: Kőomlás Bécsben (fordítás német nyelvből, Pont Kiadó, Budapest), 1999;

Történetiség, sorsok, hiedelmek a Felső-Nyikó mentén (néprajzi tanulmánykötet, Erdélyi Gondolat Könyvkiadó, Székelyudvarhely), 2000;

Állatkert (Balogh Lászlóval és Penckófer Jánossal közösen a Három díjnyertes kisregény című kiadványban, Pallas-Akadémia Kiadó, Csíkszereda), 2000;

Szent Anna tavától a Bihari asszonyszigetig (erdélyi magyar mondaválogatás, Erdélyi Gondolat Kiadó, Székelyudvarhely), 2000;

Derék Borsszem vitéz (erdélyi szász népmesék magyarul, Erdélyi Gondolat Könyvkiadó, Székelyudvarhely), 2002;

Szalmatánc (regény, Mentor Kiadó, Marosvásárhely), 2002;

Rajko Djuric: A roma irodalom (fordítás német nyelvből, Pont Kiadó, Budapest), 2004;

Csigaterpesz (próza, Erdélyi Híradó, Kolozsvár – FISZ, Budapest), 2005.


Antológiák:

Az év novellái, 2002, 2003;

Erdélyi Szép Szó, 2003, 2004.


Díj:

– az Erdély Magyar Irodalmáért Alapítvány kisregénypályázatának megosztott első díja, 1999

2009. jún. 10. 13:39
Erdélyi kortárs irodalom:Zsidó Ferenc - mit tudni róla?Érettségi tételhez lenne szükséges róla információ

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook