Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Hány éves kortól adjon egy szülő zsebpénzt, mennyit és milyen időközönként? fórum

Hány éves kortól adjon egy szülő zsebpénzt, mennyit és milyen időközönként? (tudásbázis kérdés)


1 2
2015. febr. 11. 20:51

Bar nekem meg kicsi a láonyom, a környezetemből vett példak alapjan a kovetkezoket szürtem le:

Tul sokat nem jo adni, mert nem ertekeli (úgyis van erre is arra is, elkolti hulyesegekre mert sok van) de tul keveset sem, mert azzal nem ösztonzod sporolasra (olyan keves hogy ket csokira ugyis elmegy, 2 ev mire ósszegyujt barmire...)

Hazimunkart es egyeb segitsegert sosem adnek penzt a gyereknek, csaladon belul nincs "ára" annak hogx segitunk a masiknak, azt szeretetbol tesszuk.

a jó jegyekert sem adnek penzt, a motivacio fontos, de inkabb elmennyel , programmal jutalmaznam.

A zsebpenz osszeget azalapjan lőném be, hogy felmérem mik a gyerek igenyeit, mire vagyik, illetve mik azok a dolgok amikre "elcsabul". Sokminden függ attól hogy miylen tipus a gyerek.

Felállítanám a rendszert. Tsiztaznam vele, kozosen atbeszelve, hogy mik azok a dokgok amikre kulon kap penzt, es mi az amire a zsebpenzebol kell felretennie. Igy nem eri meglepetes. Kategoriakra bontanam, szorakozas, ruha, "nasi", jatek, stb. Nyilvan eletkortol is fugg hogy eppen mi a fontos. Egy 8evest inkabb a jatekra valo gyujtessel lehet osztonozni, mig egy kamasznak a markas ruha v a szorakozas fontosabb.

Es fontosnak tartom a kovetkezetesseget, ha egyszer megbeszelunk vmit, hogy pl a szorakozasat ő finanszirozza, vagy jatekot v akarmit, es kifogy a penzbol, akkor hiaba jon, nem veszem meg neki. Persze ez csak ugy mukodik ha megfeleloen aranylik egymashoz az adott zsebpenz osszege es a vagyott dolog...


Ez az elmelet. Aztan meglassuk a gyakorlatot ;)

2015. febr. 7. 07:24
Èn azota adok nekik zsebpénzt miota iskolàba jârnak!Eleinte napi 50-100ft!De màr a nagy làny koleszos neki 2000-2500ft!A nagy fiu mar 18-éves neki igazàbol màr csak akkor ha kér mert kap 15000ft ösztöndíjat és abbol gazdàlkodik!De szokott kérni egy-két 100at!Szerinte jo ötlet koràn adni nekik zsebpénzt mert szerintem megtanuljàk hogy kell sporolni!Legalàbb is nàlunk bevàlt!Majd az 5éves kislànyomnak is fogok adni!
2015. febr. 7. 01:55
Én nem nagyon kaptam zsebpénzt,mégis felnőtt lettem méghozzá olyan aki tud bánni a pénzzel.Persze,volt hogy születésnapomra,névnapomra kaptam valakitől és azt jólbeosztottam mert tudtam hogy nem kapok másnak megint pénzt.Legtöbbször ezekből a szülinapi pénzeimből vettem ajándékot a családomnak.
2010. márc. 28. 14:55
Szerintem a gyereknek olyan 10 vagy 11 éves korától lehet már adni, de nem sokat és mondjuk akkor, ha jó jegyeket kap. A rossz jegyekért meg egy kis levonás is belefér...nálunk ez volt. Mármint az unoka tesóimnál:D
27. browning (válaszként erre: 23. - Hannah87)
2010. márc. 14. 20:36
mit kezdtél el dolgozni?:O én is akarok!! kérlek, segítenél? millió köszi, ha megteszed!!:)
2010. márc. 14. 20:35
A másodikos tanítványaim legtöbbjénél 100,-, max. 200,-Ft szokott lenni. Ha hirtelen füzetet, ceruzát vagy egyéb apróság kell az iskolába, csak átszaladnak az iskolával szemközti "százasba".
2010. márc. 14. 20:35

tavaly havi 5000ret kaptam(14évesen)(szülőktől. nagyimtól még havi 2ezret) most meg havi 1-2ezret kapok csak :( (plusz nagyimtól havi 2ezer) az össz havi 7000azért nagyon tetszett...de ez meg kevés :( főleg ha anyáék csak egy ezrest adnak...

ezért "sikkasztunk" kajapénzből suliban..(befizetjük,anyának bemutatjuk a számlát,másnap lemondjuk és van pénz!D)

2010. márc. 14. 20:13
én mindig irigyeltem azokat a barátnőimet akiknek "csak úgy" a kezükbe nyomják a heti zsebpénzt, de igazából nem érezték úgy a pénz értékét, nem becsülték úgy meg, mintha megdolgoztak volna érte.
2010. márc. 14. 20:12

amíg nem dolgoztam, addig kaptam, ha kellett vmire és éppen volt Anyunak pénze, pl. mozira, tékára, fagyira, buszjegyre.

13 évesen dolgozni kezdtem suli mellett, és mivel élveztem a "szabadságot" avagy h nem Anyu kedvén és anyagi helyzetén múlnak a programjaim vagy az új cipőm, nem is hagytam abba soha a suli melletti munkát.

2008. nov. 14. 15:28
A fiam 16 éves és heti 2000 forintot kap!
21. katácskák (válaszként erre: 16. - Manhattan22)
2008. nov. 2. 03:45
tQlem meg nem igényelte. :)De igazad van, én se igényeltem,hogy legyen.Engem takarékosságra neveltek.Mindig megkérdezték, hogy mire. Ha értelmét látták, kaptam. Ha nem aránylag könnyen beletörödtem, hogy beosztással is lehet élni.
2008. ápr. 16. 14:42
Nekem a nagyfiam 14 éves havi 3500 FT adok neki zsebpénzt ezt arra költi amire akarja iskolai eddig nem nagyon tudott spórolni,de most kapott előfizetéses telefont és meg beszéltük vele,hogy ha a havi 3000 Ft-ot túl lépi akkor elveszük tőle./Persze minket korlátlanul és igyen hívhat./Azóta valahogy a zsebpénzét is beossza,Most már következő hónapra marad neki 500-1000 FT.A 9 évesnek meg néha 500 Ft-ot de ő már most jobban spórol mint a nagy.
2007. okt. 18. 17:33
Én nem zsebpénz adok ,megkell érte dolgozni az unokáknak is !Maszírozást vállalnak ! :))) De segítenek bevásárólni is . Meg a főzésnél is ! A kertimunkában is részt vesznek .
18. LoLiNa
2007. jún. 27. 13:44
5 Éwes lex a fiam, kb egy éwe kezdte a gyüjtögetést, 1-2 ft-osokkal :) mkitől elkérte a családból. majd bewáltottuk. a búcsúra több mint 3ezer ftal ment. wett magának állatfigurás párnát, horgáxott, stb. azóta az 5-ftosokat gyűjti gondosan. az idei búcsúra :) a locsolópénzéből meg egy játék fűnyírót wett :) tök aranyos, gyűjtöget a persejébe. és nem akarja elkölteni, csak arra, amire gyűjti :)
2007. márc. 31. 23:55
ÉN ELSŐS KORÁTÓL ADTAM NEKI, NEM SOKAT ELŐSZÖR ÖTVEN FORINTOT,MAJD 100,.FT-OT, ÉS MEG FIGYELTEM HOGY MIRE KÖLTI AZT A KICSI PÉNZT,A BÜFFÉBEN.ELŐSZŐR,CSOKI,AZUTÁN,CUKORKA ÉS MIKOR MEGINT KÉRT,MONTAM HOGY ADTAM, DE TE EL KÖLTÖTTED HAMAR,ÉS NINCSEN TÖBB NEKEM SEM.AZTÁN KÉSÖBB MÁR NEM KÉRT,ÉS MIKOR TÖBBET ADTAM NEKI,KIDERÜLT HOGY AZ AJÁNDÉKOT NÉKEM NÉVNAPOMRA, ABBÓL GYÜJTÖTTE A BÁTTYJÁVAL EGGYÜTT.AZÓTA NAGYON BETUDJA OSZTANI A PÉNZÉT,AKÁR MIKOR KAP,MERT MÉG MINDIG TANUL 20-ÉVESEN,DE MÁR HA VAN MUNKA NYÁRON AZ AZ ELSŐ HOGY MEGYEN KERESNI. MEG KELL NEKIK TANITANI, A PÉNZT HOGYANTUDJÁK, MÁR KICSIKORTÓL HASZNÁLNI,OLYAN KIS OKOSAK,HAMAR BELETANULNAK,KÉSŐBB NEMLESSZ PROBLÉMÁJUK ,A BEOSZTÁSBAN.
2007. márc. 16. 21:54
Én soha nem adtam "zsebpénzt", ha kellett nekik valamire, kaptak. Én se kaptam, anno, nem hiszem, hogy rosszabb lennék, mint más! :)
15. Nike
2007. márc. 16. 21:16
A fiam 12 éves, kb. három éve kap rendszeresen zsebpénzt (most éppen havi 1.500 forintot). Nem költi el hülyeségekre, hanem gyűjtögeti, általában drágább legokat vesz belőle.
2007. márc. 16. 11:26
Én soha nem kaptam zsebpénzt,pedig nem vok egy "régi gyerek" és 1000* is meggnodolom magam,h tényleg megvegyem-e,biztos,h nekem erre feltétlen szükségem van?
13. Doki1
2007. márc. 16. 07:23
Én nevelőszülőként dolgozom.Nálunk meghatározzák kor szerint hony mennyi zsebpénz jár.a 3 éves 1357 a 14 év feletti Pl havi 4830Ft-ot kap, amit ki kell adnunk.6 gyereket nevelek, lehet számolni!Sajnos nem tudnak a pénzzel bánni! Volt,hogy egyszerre adtam ki, de próbáltam hetente is, mindenképpen elfolyt a pénz értelmetlen dolgokra.Hiába szeretném hogy vegyen mindig valamit aminek látszata is van a többit meg költse amire akarja.Égeti a zsebüket a pénz.
12. white (válaszként erre: 11. - 2a5bff1a1e)
2007. márc. 12. 20:18

4 éves kortól? az nagyon korai szerintem...

ha a 6 éves lányod meg elfelejti, akkor szerintem addig hanyagold még...

2007. jan. 24. 17:13

A minap olvastam a neten, hogy mikortól ajánlatos a gyerekeknek zsebpénzt adni.

Nem hiszitek el, de már 4 éves kortól már ajánlják! Heti egy alkalommal, természetesen nem nagy összeget. A cikk szerint a gyerekre kell bízni, hogy mit csinál a pénzzel. Ha elkölti hülyeségre, akkor elkölti....

Mindenki maga dönti el. Én a majdnem 6 éves lányomnak most kezdtem el zsebpénzt adni, de még nem kezd vele semmit. El is szokta felejteni, hogy neki van pénze! Lehet, hogy nem is kellene neki adni??

10. Tamy
2007. jan. 24. 10:56
Nyáron tölti a fiam a 18-at. Nem hetente- havonta adtam, adok neki pénzt hanem mindig megkérdezem tőle, hogy van e nála. Suliban nem kell-e befizetni valamit, a haverokkal mennek-e valamerre és ennek megfelelően "töltöm" a pénztárcáját. Ha bulizni megy akkor persze többet adok. Inkább jöjjenek taxival haza az a biztos. Többen is egy irányban laknak így osztódik a taxi ktsg is.
2007. jan. 21. 11:39
Én általában csak névnapokon, születésnapokon és egyéb ilyen ünnepeken szoktam pénzt kapni, de akkor vagy 10 ezret. Így nekem sok megmarad, mert akárhányszor megyek el valahová, anyumék mindig adnak pénzt. De általában én fizetem a ruháimat, könyveket, kozmetikumokat és még néha a telefonszámlámat is.
2007. jan. 9. 19:35

nekem két nagyobb gyerkőcöm van és egy törpilla 18 hónapos

A 16 éves fiamnak és a 12 éves lányomnak nem mindíg de szoktam adni zsebpénzt de a lányom még nem igazán értékeli édességeket vesz magának és hamar kifolyik a kezéből.A fiam inkább gyűjtögetős amúgy én egy hétre 1000ft amit adtam.De ezt sem egyszerre hanem anya kell egy százas és akkor adom,Valamennyire megnyuktat ha kis összeg is de van náluk.

2007. jan. 7. 19:57

Mivel a két nagyobb,iskolás gyermekem (3.és 8.osztályos)ötszöri étkezésben részesülnek a suliban,nem lenne valójában szükségük zsebpénzre.

Mégis kisebb-nagyobb összeget szoktam nekik adni,hogy az automatából tudjanak maguknak venni valamit,ha esetleg akarnak.A fiam nagyon spórolós,gyűjtögeti a pénzét,nem "szórja el",a lányom viszont könnyelműbb ilyen téren,neki ritkán marad a pénzéből.Mindig elmondja,hogy mire költötte,mit vett a pénzből.

A húgom kislányát ötödikes korában lefogta két tizenéves a játszótéren, a harmadik pedigkizsebelte.Még szerencse,hogy nem volt nála a telefonja,illetve nem volt nála túl sok pénz,és hogy nem bántották.Mindez fényes nappal történt.

Ezért nagy összegeket nem is szoktak magukkal hordani a gyerekeim.

2007. jan. 7. 17:21

Az elején csak kiflire, piritósra... egy kis apróságra, amit az iskolába megvehettek, később a lányom 12, a fiam 8 éves volt amikor "okosabbak" tanácsát megfogadtam, s állandó zsebpénzt kaptak. Ebből gazdálkodtak. Nálunk a zsebpénzes módszer nagyon bevált. Igaz én mindig számonkértem, hogy nagyjából mire költötték, és mind a két gyerekem megtanult a pénzel bánni, elég kis spórolósak lettek, mindig van egy cél előttük, "na most erre gyüjtök, most amarra".

A fiam egyetemre jár, s még mindig a heti ennivalóra, vonat, bérlet...fix összegen felül megkapja a havi zsebpénzét, amiből ő gazdálkodik. Ő pl. az ösztöndíjját soha nem költi el, pedig tényleg nem kap sok zsebpénzt, gyüjti , na ne is mondjam mire motorra:(((

A lányom már dolgozik, és a fizetéséből nagyon szépen gazdálkodik. Olyan dolgokat tud megvenni magának, amit a sokkal idősebb kolleganője csak részletre tudott venni.

Egyszóval én azt javaslom minden szülőnek, hogy heti vagy havi szinten mindenképpen adjon a gyerekének valamennyi pénzt, és finoman kérje számon, hogy mire költi a gyerek.

2007. jan. 7. 16:18
Már az általános iskolába, mert mindig akad valami fizetni való
4. kft
2007. jan. 6. 15:20
kifejezett zsebpénz nincs a szótáramban. ha kell kér és kap,de mindig mondja mire kell.ha marad belőle nála ,az övé,félreteszi.szórólapokat is terjeszt,ebből gazdálkodik
2006. dec. 23. 07:37
nekem még kicsik a gyerekeim, de amikor én voltam gyerek kb 12 évesen kaptam előszőr szebpénzt. utána hetente kaptam rendszeresen, és néha alkalmanként egy kis ráadást ( de pl. soha nem direkte azért mert segítettem valamiben a szüleimnek). ennyi idősen már nagyjából felfogtam a pénz értékét és jó volt néha barátnőkkel elmenni moziba, vagy fagyizni szülők nélkül. Azt hiszem én is hasonlóan fogok eljárni a gyerekeimmel.
2006. dec. 22. 21:57
Az én fiam 10 éves. Igazándiból még nincs szüksége zsebpénzre, de minden hét adok neki 300 Ft-ot. Gyüjtögeti.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook