Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Autizmus - Naná, hogy Esőember! fórum

Autizmus - Naná, hogy Esőember! (beszélgetős fórum)


❮❮ ... 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... ❯❯
10036. gizi234 (válaszként erre: 10035. - Anyamedve)
2012. szept. 9. 19:43
Köszi! Még csak bölcsibe jár, államiba, ott kap fejlesztést, azt mondták, hogy csak oviban lesz logopédia. Nem tudom, érdemes-e már most elkezdeni valamit. Remélem majd változik a hangképzése! Artikulálunk neki serényen.:)
10035. anyamedve (válaszként erre: 10034. - Gizi234)
2012. szept. 9. 19:22
Ha megindult a beszéd, akkor már egy jó logopédus is sokat segíthet.Nem tudom jártok-e óvodába, vagy iskolába, mert ott általában vannak logopédusok. Ha nem, akkor a nevelési tanácsadóban esetleg tudnak segíteni nektek.
10034. gizi234
2012. szept. 9. 17:57
Sziasztok! Az a gondom, hogy kisfiammal bőszen tornázunk és rendszeres gyógypedagógiai fejlesztést is kap, amitől ugyan indul a beszéde, de valami rettenetes kiejtéssel. Sokszor csak a család tudja, hogy mit mond. Nagy nehezen silabizáljuk ki a mondandót, olyankor még rövid mondatot is felfedezek, de tényleg nehéz érteni szegénykémet. Különösen a mondókázásnál hallható, gyönyörűen végigmondja az egészet, de leginkább a ritmusból és a hasonló hangzásból követhető, hogy mit mond. Vannak tiszta szavai is, de kicsit olyan a kiejtése, mintha hallássérült lenne. Sokszor elém áll és magyaráz, de nem értem...:( Nagy felfedezésem volt a minap, hogy mondta, "számoljuk meg!" De mire rájöttem!.... Szóval, kezdeményez, de sokszor süket fülekre talál, pedig nagyon fontos lenne, hogy reagáljunk a mondandójára, hogy érezze, mennyire fontos. Mit lehet ezzel kezdeni? Nálatok volt hasonló?
10033. labolen (válaszként erre: 10032. - Barnataska)
2012. szept. 8. 20:58
No igen, a harmadik gyerek miatt érdemes ott maradni. Nekünk már megvan a tervezett három, többet nem vállalnánk. Legalábbis nincs a hosszútávú terveinkben sem. :)
10032. Barnataska
2012. szept. 8. 20:38

Jó ötlet a pervazív fejlődési zavar, megjegyezni se tudják ha telefonon mondom :))

Nem hiszem, hogy felmondanának, ahhoz túl rendesek, s szerintem én most egyáltalán nem kerülök nekik pénzbe. Lehet, hogy ők se bánják, ha nem mondok fel, pont amiatt, hogy ne kelljen kifizetni a szabikat és valóban lehet, hogy eltörlik ezt. Én azért akarok állományban maradni, mert hátha vállalunk még 3-dik gyereket.

10031. labolen (válaszként erre: 10030. - Mandula71)
2012. szept. 8. 14:49

Én összesen hat évig voltam itthon három gyerekkel, és én is azt tervezem, hogy nem megyek vissza dolgozni, a cégem messze van, és a fiam nem bírná a sulit egész nap, délben el kell hoznom. Most is így jár oviba.

Épp a múlt héten mondtam fel én is a cégnél, megmondtam a főnökömnek, hogy mi miatt alakult így a dolog. Még egy évig maradhattam volna a kicsivel gyesen itthon, ő most két éves. De én most léptem, így megkapom a felhalmozódott szabadságok fizetését kp-ban. Azért mondtam fel most, és nem egy év múlva, mert a mostani politikai helyzetben bármikor mondhatják, hogy stornó, a visszatérő anyukáknak nem kell kifizetni a felhalmozott szabikat. Mondván, hogy ezzel támogatják a cégeket, és a kismamák visszaállását. Én ezért léptem most, nehogy elveszítsem ezt a pénzt.

És tudom, hogy oda amúgy sem tudok visszamenni, mert kocsival is sok idő, és sok pénz a beutazás, tömegközlekedéssel meg majdnem két óra. Csak oda. :( Három gyerek mellől biztosan valami közelebbit keresnék, ha minden kötél szakad és vissza kéne menni dolgozni. Talán, ha lesz nyugdíjas mama (most még dolgozik), akkor tudok majd munkát vállalni, de akkor sem olyan messze.

10030. Mandula71 (válaszként erre: 10028. - Barnataska)
2012. szept. 8. 14:07
Nem akarok beleszólni, de szerintem igazából mindegy, hogy mit mondasz... Ha betöltötte a gyerek a hármat, már felmondhatnak. Akkor is, ha továbbra is GYES-en vagy. És nem nagyon tudok elképzelni olyan céget, aki ne mondana fel.Miért tartana állományban? Neki ehhez nem fűződik érdeke.
10029. labolen (válaszként erre: 10028. - Barnataska)
2012. szept. 8. 13:19

Mondd, hogy pervazív fejlődési zavar. Azt úgyse tudják mi fán terem. És a diagnózison is rajta van talán.

Fimommotorika: otthon is fejleszthető, van egy csomó játékos feladat erre. Akár a gyöngyfűzés, akár a duplóépítés, várépítés, ragasztgatás, csipeszelés...

Neten van fent sok ötlet erre.

10028. Barnataska
2012. szept. 8. 12:41
Van-e valaki, aki meghosszabbított gyesen van és nem dolgozik. Nekem lassan eljön a meghosszabbított gyes és ezt meg kell mondanom a mhelyen. A munkahelyre le kell adni valami papírt, amin rajta van a diagnózis? Igényelni tudom, hogy a MÁK-nál kell, megvannak hozzá a papírjaim is. Csak nem akarom megmondani a mhelyen, hogy mi a dg, azt mondanám, hogy kaptam meghosszabbított gyest és ezért nem akarok még dolgozni. De nem autizmust mondanék, hanem mondjuk asztmát, csak ciki lenne, ha be kell vinni a papírt aztán nem az van rajta. (nem fogok már oda visszamenni dolgozni, ezt ők is tudják, csak jó lenne állományban maradni.) Köszi
10027. Barnataska (válaszként erre: 10026. - Tavaszvirág)
2012. szept. 8. 12:32
S ti viszitek valamilyen fejlesztésre? Mi eddig csoportos tornára jártunk, igazából nem tudom, hogy pontosan milyen módszerrel dolgozik. Azt mondta, hogy vannak benne Tsmt-s elemek is. Én a finommotorikája miatt vittem el erre a tornára, hogy mire iskolába kerül fejlődjön. De pont most van lehetőségem itton tsmt tornázni, mert találtam végre valakit, aki betanítaná. Őt is a szomszéd városban. De még nem tudom, hogy változtassak-e vagy hagyjam a tornát, amit szeret.
10026. Tavaszvirág (válaszként erre: 10024. - Barnataska)
2012. szept. 8. 07:06

Igen, normál gyerekként jár oviba és bízom benne,hogy nem derül ki semmi. Nekünk van asztmás papírunk,azt mutattuk be. Ha már nem lesz, mert gyógyulttá nyilvánítják az asztmából,akkor teljes árat fogunk fizetni. Addigra a másik papírunk is lejár, nem fogom megújíttatni. Lassan a gyógyped látókörébe kerülünk,mert abszolút gyenge a finommotorikája, kíváncsi vagyok, ő mit fog látni.

Épp a héten mesélte egy anyuka az oviban, hogy az ő fiáról derültek ki hasonló dolgok a nevtanban, de az óvónők javasolták, h ne tereljék hivatalos útra a dolgokat.

Javaslom, hogy próbáljátok meg ,,inkognitóban",meglátjátok, hogy a gyerkőc hogy viseli a helyzetet. Nekünk eddig jól veszi az akadályokat, egyre jobban. Mi is a suliválasztásra koncentrálunk, ugyan van még 2-3 évünk,de már kutakodok...

10025. labolen (válaszként erre: 10024. - Barnataska)
2012. szept. 8. 00:21

ha túljelentkezés van, akkor szerintem nem éri meg az ovinak. Nem kap érte 3*os pénzt, de két gyerekkel kevesebbet vehet fel. Plusz pénzt 1,6- ot kap, de nálunk azt is lenyeli az önkormányzat. Az ovinak szerintem nem érdeke.

A gyereknek érdeke, ha integrál az ovi autikat, mert akkor kap fejlesztést. Ha nem integráló, akkor mindegy mindenkinek.

Én így tudom.

10024. Barnataska (válaszként erre: 10023. - Tavaszvirág)
2012. szept. 7. 22:57
Köszönöm a válaszokat mindenkinek. Tavaszvirág, a te kisfiad, ha jól tudom, akkor "normál" gyerekként jár az oviba, nem voltatok szakértőiben. Az oviban ezek szerint tudják. Nem akarnak titeket szakértőibe küldeni. Az ovinak nem ez lenne az érdeke? hiszen akkor 3 gyereknek számítana. (most kezdi a fiam az ovit, nem akarom felfedni, ha nem muszáj, mert nem akarom szakértőibe vinni. Iskolát az akkori állapotának és képességeinek megfelelően akarok választani. Nem aszerint, amit most rásütnek.)
10023. Tavaszvirág (válaszként erre: 10020. - Barnataska)
2012. szept. 7. 20:40
Mi az oviban a MÁK-os papír bemutatására 95%-os étkezési kedvezményt kapunk.
10022. dorothea2
2012. szept. 7. 18:03

Barnatáska!


ingyen tankönyv és 50%-os étkezési támogatás alapból jár, de önkormányzat többet is adhat, ha van rá pénze.

(Bundáskenyér)

10021. Szanya (válaszként erre: 10020. - Barnataska)
2012. szept. 7. 16:42
Épp most kérdezte valaki a fórumban, válaszoltak is rá, nézd meg. A tankönyvet is megkérdezheted ott Bundáskenyértől. Nekem egyik se téma (a kaját én viszem, és még csak ovis).
10020. Barnataska
2012. szept. 7. 16:24

Ovis, iskolás közétkeztetésben jár autista gyermeknek 50 %-os kedvezmény?

S ingyenes tankönyv?

Köszönöm. Két helyen ezt elolvastam, de az autin vagy itt még nem láttam.

10019. 4c1a787e8f (válaszként erre: 10011. - Pöffeszkedő)
2012. szept. 6. 13:54

Én is pont ezt akartam ajánlani..


Egy helyen laktam egy szülővel, akinek oda jár a gyereke, már évek óta, és szinte teljesen tünetmentes, jár fel-alá a haverokkal..


Ott tényleg komoly komplex fejlesztés van, konkrétan tanítják a gyereket, hogy hogyan "kell viselkedni", és hogy kell ezt elérni..

10018. Szanya (válaszként erre: 10017. - Pöffeszkedő)
2012. szept. 6. 10:48

Ez eszembe se jutott.

A lényeg, hogy valami hasson. :)

10017. Pöffeszkedő (válaszként erre: 10012. - Szanya)
2012. szept. 6. 10:24
Köszi.nem okoskodni akartam...kivételesen:-) Nálunk egyébként-hiába nyomatják,nem annyira az autizmusspecifikus terápiák mozdították előre- inkább a testvérek és az egyes szimpatikus személyek,fejlesztők,óvónők hatnak RÁ.
10016. labolen (válaszként erre: 10013. - INDUS11)
2012. szept. 5. 21:38

Azért az én fiam ennyire nem állt le a beszéddel. Nem mutogatott, hanem ha kért inni, akkor vagy kiszolgálta magát, vagy annyit mondott, hogy teát.

Szóval az igényeit egy szóval elmondta. Csak kérdésekre nem válaszolt,m és mondjuk, ha mondtuk neki, hogy nem adok inni, amíg azt nem mondod kérek teát, akkor inkább elment.

Szociális történetet úgy kell elképzelni, hogy egy adott szituációt lerajzolok pálcikaemberkékkel, vagy bm programmal. pl tea kérés: fiú jön és mutat-anya nem ad teát. szomorú jel. Aztán alá: fiú jön és mondja kérek teát. anya tölt teát. mosolygós jel.

És ezt átbeszélni a gyerekkel. Látod, ha azt mondod kérek, akkor kapsz, ha nem kérsz, akkor nem kapsz. És ehhez szigorúan tartani magunkat, és mikor jön és mutat a teára, akkor elővenni a lapot, látod, kérni kell.

Ez csak egy szituáció, de ilyet mindenre lehet írni.

Ha ezt korábban ismerem, akkor mi is ilyesmikkel próbálkoztunk volna, mert vizuálisan minden sokkal könnyebben érthető nekik. A fiam így is megértette, hogy mit akarok, de szerintem így nehezebben. Most már képekkel minden könnyebb egy kicsit.

Ha meg tényleg annyira nagyon visszaesett a beszéd, akkor talán szakemberrel kéne egyeztetni, hogy nem javasolja-e esetleg a pecs-et. Abban én nem vagyok járatos, mi sosem használtuk, mert a fiam tudott beszélni, csak valahogy nem értette igazán a kommunikáció lényegét, meg hogy minek is kéne válaszolnia egy kérdésre. Vagy minek is kellene kérnie valamit, mikor egy székkel mindent elérhet. :)

10015. Szanya (válaszként erre: 10013. - INDUS11)
2012. szept. 5. 21:29
Nem is provokálják, hogy beszéljen, nem promptolják, nincs PECS... Megijesztheted őket, hogy így esélyes, hogy nem is fog beszélni. :(
10014. INDUS11 (válaszként erre: 10008. - 4c1a787e8f)
2012. szept. 5. 21:13

Szakembenél voltak, persze..Velünk együtt járnak pl. Tsmt-re is, amit már 1,5 éve csinálnak.

Járnak gyp. fejlesztésre is, amiről még tudok.


A gyerek integráló oviba jár, de az óvónők sajnos nem a lemegértőbbek, hogy finoman fogalmazzak :(

A kirendelt gyógyped. asszisztens munkája sem ér semmit, állítólag azt csinálja, amit a gyerek mutogat neki. A kényelmesebb út.. :S

10013. INDUS11 (válaszként erre: 10009. - Labolen)
2012. szept. 5. 21:08

Köszönöm a válaszotokat! Szociális történet? Az mi fán terem? Úgy szeretnék segíteni nekik!


Az anyuka itt is egyedül van a problémával, a család nem sokat segít neki, vagyis nem ismerik el az autizmis tényét, tagadnak évek óta, ahogy kivettem a szavaiból. Ráadásul a gyerkőc olyannyira nem motiválható, hogy az eddig kedvenc gumicukor sem érdekli. Ha valamit szeretne (enni, inni, stb.), akkor mutogat. Ha az anyuka játssza az értetlent (próbálja beszédre bírni), akkor inkább elmegy és feladja a kisfiú.

Atípusos autistaként van diagnosztizálva, azt hiszem.

10012. Szanya (válaszként erre: 10011. - Pöffeszkedő)
2012. szept. 5. 15:38
Nem azért nincsenek nálunk fönt, mert lefelejtettük volna. Nem adtak meg kirakható adatokat, mert túlságosan teli vannak így is. :(
2012. szept. 5. 14:32

Sziasztok!Én nem vagyok regisztrálva az auti-n,ezért itt teszem közzé...Főleg SOTEs dokikból tevődött össze a másik út" alapítvány,náluk is találhatnak terápiás lehetőséget az érintettek.Internetes oldaluk van,keressen rá,akit érdekel.Én szivesen vinném a fiunkat,de messze lakunk.

Pont ma iratom be zeneiskolába:-)Persze először csak kedvcsináló nulladikba",de lelkesek vagyunk:-)

10010. nagymacika
2012. szept. 4. 21:17
Hát nekünk nem valami jól indult a suli ,nem is várta ,meg úgy érzem megint időre lesz szükség ,hogy visszazökkenjünk a régi kerékvágásba. Nagyon tetszett neki itthon, most szinte könyörögni kell neki ,hogy menjünk iskolába. Az évkezdés mindig ilyen nálunk.
10009. labolen (válaszként erre: 10006. - INDUS11)
2012. szept. 4. 09:09

Az én kiasfiam beszédfejlődésével nem voltak gondok, szépen mondókázott, kommunikált, csak rossz ragozással. Aztán 3 éves korában magába fordult, nem lehetett beszélgetni vele, a kérdésekre sem válaszolt, nem kért, csak kiszolgálta magát, vagy egy szavakat mondott: tea, vagy ilyesmi.

Élményeket nem mesélt, csak a saját dolgaiban mondott valamicskét.

Most mindjárt 6 éves, le se lehet lőni, folyton dumál, leginkább a saját dolgairól, de jelen van, kérdez a történésekre, lehet vele párbeszédet folytatni, összetett mondatokban, helyesen beszél.

Mikor mi kaptuk a diagnózist, első otthoni fejlesztési cél volt majdnem 4 évesen, hogy az eldöntendő kérdésekre válaszoljon igennel vagy nemmel. Hosszú idő után azért megtanulta, hogy válaszolnia kell, ha kérdeznek. Előtte onnan tudtam, hogy a szomjas vagy kérdésre igen vagy nem a válasz, mivel nem mondta, hogy ha odaadtam az innivalót, elfogadta-e vagy sem. Feladta volt, hogy addig ne hagyjam békén, míg mond valamit. Szomjas vagy? Kérdeztem, válaszolj igennel vagy nemmel. (Nem is tudta, hogy válaszolnia kell.) Talán ha akkor ismerem a vizuális eszközöket, jobb lett volna, könnyebben ment volna ez a rész. Nem pecsre, hanem szociális történetekre gondolok.

Minden érintett gyerek más és más, de nálunk így zajlott, szóval van remény. :) persze nem ismerem a másik gyereket, csak a mi tapasztalatunkat írtam le.

És nem volt pszichológiai probléma a háttérben, vagy lelki trauma. Szerintem csak az asperger szindróma okozta a változást.

10008. 4c1a787e8f (válaszként erre: 10006. - INDUS11)
2012. szept. 4. 06:29

Hát, ezt én nem tudom megmondani. De elég nagy, komoly visszaesések, pláne ebben az 5-6 éves korban szinte mindenkinél vannak, olyanoknál is, akiknek eddig szinte semmi nagy baj sem volt.


Mi is ilyet élünk éppen.


Szakembernél voltak? Mert hát oda kéne menni elsősorban..


Meg érdekes lehet a pszichológiai háttér is..

10007. 4c1a787e8f (válaszként erre: 10005. - Tavaszvirág)
2012. szept. 4. 06:26

Nem csak este van, naponta 4-vagy 5-ször..


Ilyenkor a gyerek elmondja MAGÁTÓL, hogy volt-e rossz, és betartotta-e a szabályokat. Van három alapszabály, amit az elején megtanítanak nekik, és azt mindenképpen be kell tartani. Ilyenkor alapvetően "elhiszik", tiszteletben tartják, amit a gyerek magáról mondott. (Hacsak persze nem ölt embert mégis..)


Ezek után, a teljesítmény függvényében kap jóságpontot, amit felraknak a jóság táblára a nevük mellé.


Ezzel a hókuszpókusszal nagyon sokminden kiderül. Pl., hogy mit mond az értékelésnél, hogyan mondja, mit kezd a jutalommal, motiválható-e vele, stb...


Az esti azért érdekes, mert akkor már mindenki "lazább" egy kicsit, meg akkor már elég fáradtak ahhoz, hogy önmagukat adják.


Még érdekes az esti TV-zés... Ez is szabályok szerint történik, mert előtte DVD választás van, stb.. Itt is lejön, ki mennyit bíz ülni, mennyire jutalmazható-büntethető, stb..


Az én fiam, amikor kérdezték az értékelésnél, mindig csak a saját paneljait hajtogatta, nem mondta meg, ha valami történt, olyan volt, mintha nem is értette volna a helyzetet..

❮❮ ... 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook