Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Epeműtét után van valakinek panasza: Hasmenés? Hányás? Görcs? Ha igen mivel előzitek meg? fórum

Epeműtét után van valakinek panasza: Hasmenés? Hányás? Görcs? Ha igen mivel előzitek meg? (tudásbázis kérdés)


2012. júl. 18. 22:41
Legalább fél évet a kórházi dietetikus által átadott lista alapján még diétázni kell. Utána meg arra ügyelni, hogy az epetermelés folymatos legyen. Naponta legalább 5x kell étkezni, és keveset (alaposan megrágva az ételt), hogy egyenletes legyen az epetermelésed.Azt meg, hogy mi okoz panaszokat (zöldség, étel) majd kitapasztalod, és kerülöd.
2012. júl. 18. 22:35

Kedves Mindenki,

Engem 2011 őszén operáltak meg, kivették az epehólyagomat.

A műtét előtt nagyon féltem, nem is magától a műtéttől, hanem attól a sok „rossz „ dologtól, amiket pont az ilyen blogokon/fórumokon olvastam. Tiszta para voltam, a műtétig mindennap sírdogáltam, örlődtem, kikészültem…..

(No persze, egy percig sem szeretném kétségbe vonni, hogy van akinek továbbra is panaszai vannak, vagy azok a panaszok amik voltak még tán fel is erősödtek)

Nagyon sok negatív jött át, pl: a hasmenések nem múltak el, folyamatos görcsök műtét után, rossz állapot, állandó rosszullétek.

Meg kell, hogy mondjam nagyon elborzadtam, hogy inkább roszabb lesz az állapotom mint amilyen –már ugye amilyen volt-

De aki!!!! tudja mi is az az epegörcs!!!!!!! az nagyon tudja mi is az a hadak útja. Szó szerint az epebetegség és annak ezzel járó legsötétebb bugyrait megjártam.

Fél 10kor még néztem a Tv-t, de fél 10 után 1 perccel már a padlón feküdtem, verejtékeztem, fáztam, , és az az iszonytató fájdalom……fetrengtem a fájdalomtól , mert olyan fájdalom volt az amit azt hittem nem is vészelek át.

Ment egy fél évig, hogy hetente két hetente meg-megjelentek e görcsök, természetesen nem volt mindig durva, de ha egy éjszaka felkelsz arra hogy szét akar benned valami esni, és a hátadközepe ki akar lukadni…az nem olyan jó. Szóval mindenféle görcs volt, kisebb, nagyobb, és hát amire nincs is szó. Kiderült egy vérvételt követően, hogy a májfunkcióm(sárgaság közeli helyzet) is eltér a normálistól 3*-val. Még ez sem elég indok, hogy a háziorvosom beutaljon a kórházba. Szeptemberben egy erősebb epegörcs kapcsán bekerültem kórházba. Benn is volt egy epegörcsöm, valszeg amiatt, hogy nem ehettem semmit csak infúziót kaphattam, és kitágultak az epeutak, mi hatására megindult 1-1 kő(ezt a másnap történt ERCP vizsgálat alátámasztotta)Nah, az volt a valami….Contromalt(erős fájdalomcsill. ami az idegrendszerre hat) adott a kezelőorvosom, de csak annyit ért el vele, hogy nem fetrengtem tovább a fájdalom minden pillanata továbbra is velem volt, csak be voltam kábulva.Nem szeretném részletezni, hogy milyen is volt a kórházban, a hideg is kiráz ha arra gondolok milyen súlyos beteg emberek voltak körülöttem,nagyon megviselt lelkileg is.

A lényeg!, hogy átgondolva, mérlegelve, a sok habozást követően, Édesanyukám mondta azt, hogy ő azt javasolja nekem, hogy műttessem meg magam, mert ezeknél a görcsöknél nem lehet semmi rosszabb. Es igaza volt, nem volt könnyű, mert nagyon menekülni akartam a műtéttől, de beláttam. Tudtam, hogy azt nem tudnám mégegyszer elviselni.

Megműtöttek, nem volt egyszerű az sem.A sok idős nénikének semmi baja nem volt műtét után, nah de én….görcsöltem, hánytam de nagyon, méregzöldet. Arra emlékszem(mert akkor is kaptam nyugtatót)hogy nagyon fájt, ahogy ugye a nyilt sebek húzódtak ahogy erőltettem ki a hányást….

Jah, és begyulladt a sebem is, két héttel műtét után még be kellett mennem kicsit megnyitogatták itt-ott a sebet a kórházban.

2012.07.18 következtetéseim:

A műtét fájt, a sebgyulladás hab a tortán volt, a fél éves diéta kemény volt, a kórházi élmények rámálmok, de ez mind semmi!!!!ahhoz a fájdalmakhoz képest amit 1-1 nagy görcs fellépésekor átéltem. Ma már gyógyultnak tekintem magam, nincs hasmenésem, panaszaim nagyon kevesek vannak, egy hónapban egyszer egyszer kellemetlen valami belül, de nem állítanám, hogy ez pont emiatt van, hogy kivették az epehólyagomat.A sebem alig látszik, vettem rá gélt, és nagyon szép már.

Javaslataim:

Mindent tudj meg az epéről és betegségeinek kockázatairól, olvass róla akár neten, akár könyvet(én olvastam könyvet is)

A diéta igenis fontos!!!fél év

Domperidon  az jól jön egyszer egyszer

Remélem bátorítás volt ez minden olyan embernek aki valamiért nem merte vállalni a műtétet, és vannak panaszai. Őszinte akartam lenni, nem volt egy diadalmenet,de túl vagyok rajta, pozitív dolgokra gondoltam, és ma már jól érzem magam

2012. ápr. 15. 19:22

Sziasztok!


Nálam február közepén diagnosztizáltak epekövet. Április 2.-án lettem műtve, szóval még elég friss az egész!

Amikor bejelentkeztem műtétre, a sebész aki aztán műtött, napi 3x1 No-Spát írt elő. Görcsölni nem görcsöltem utána, de egy állandó szúró-nyomó érzés volt gyomorszáj, epetájék, meg borda közben.. de kibírható volt.

Én bevallom becsületesen tojtam a diétára. Még műtét előtti nap is rántott husit ebédeltem, utána már nem ettem.

Műtét napján 2és fél liter infúziót kaptam.

A műtét gyorsan lezajlott.. fél órás volt, és az altatást követő másfél órán belül már fel is ébredtem.

Ébredéskor nagyon fájt a jobb vállam... és hányingerem volt. De ennyi..

Másnap délelőtt már talpra állítottak, kiszedték a csövet az oldalamból. Nekem a köldökömnél, és a gyomorszájamnál levő vágás egyáltalán nem fájt, és azóta se.. mintha ott se lenne! A két kis lyuk az oldalamon viszont eléggé fáj.


Nekem műtét utáni nap:

-reggeli - teljes kiőrlésű sajtos szál + instant barack tea

-ebéd - zöldség leves rántás nélkül, vízzel pempősített krumpli püré + főtt darált hús

-vacsora - 1zsemle + darált zala felvágott


Én is meglepődtem, de ilyen kajákat kaptam. :)

Másnap már hazaengedtek, aznap még kaptam reggelit - 1zsemlét + 2kocka sajtot kaptam instant teával.


Nekem a dokim azt mondta, hogy fél év diéta.. kerüljem a zsíros-csípős-puffasztó-fűszeres ételeket.


Műtét óta nem fáj egyáltalán a fejem, pedig előtte hónapokon keresztül kapkodtam az Advilt mert folyton fejgörcsöm volt.

Nekem szorulás volt műtét után pár napig, megszenvedtem a WC-n, de azóta teljesen normális, és a korábbiakban megszokott mennyiséget tudom produkálni.


Még 4 hét táppénz, aztán mehetek vissza dolgozni. A külső hegek szépen gyógyulnak, de odabent érzem, hogy azért még nincs minden rendben.


Én nagyon pozitívan élem meg az egészet, szerencsére minden rendben, nem görcsölök, csak néha fáj tompán!


Kekszet eszek, gyümölcsöt (nekem jól esik a banán + mandarin.. ezeket eddig próbáltam).

Nincs gondom a dzsemmel sem... kovászos kenyeret veszek, jó emésztést csinál! :)

Megiszok napi 1 liter zöld teát, meg másfél liter szénsavmentes ásványvizet.

Reggelire általában medvesajtos kenyeret eszek, rajta csirkemell sonkával mert az nem zsíros, és piros retket karikázok rá! Nekem ez is jól esik! :)

Az ebédem vagy hal, vagy főzelék, vagy grillezett csirkemell... mert ezt is lehet enni.. arra csak egy kis sót szórok, majorannát, és borsikafűt, mert ezek nem izgatják a beleket.

Ettem már könnyű csirkecsont levest, rántás nélküli krumpli levest, ma könnyű karfiol levest. Attól se lett bajom.. :)

Napközben eszek gyümölcsöt, uzsonnára általában málna dzsemes kenyeret, vacsorára pedig egy natúr joghurtot.

Kekszet és szőlőcukrot eszek napközben... meg minden nap kell sétálgatni is, nehogy összenövés legyen odabent!

Engem laparoszkópiával műtöttek egyébként.. Tegnap fogyott el a vérhígító szuri is. :) Szerdán szedték ki a cső helyéről a két varratomat.. a másik három hegbe felszívódott kaptam! :)


Nos, így hirtelenjében ennyit tudtam írni.. remélem valamennyit segítettem.

Egyébként állítólag egyéni tűrőképesség, hogy ki mit tud megenni. Oda kell figyelni, hogy mit hogyan készítünk el, és akkor nem lehet probléma! :)

17. murva (válaszként erre: 16. - Nelsonmail)
2012. ápr. 12. 22:23
Igen ez nálam is így van az első étkezésem a nap bármely szakában van rögtön menni kell wc-re és minél később eszem először annál jobban csíp az epe váladék,szerintem azért mert nincs epe hólyag és spontán csorog az epe váladék a bélbe.Nekem volt egy érdekes esetem,kb.egy éve a végbelem viszketett,hát ne tudd meg mennyit járkálta orvoshoz,bőrgyógy,sebészet,mindennel kentem,kúpok és semmitől nem javult.Már nagyon úntam,rákerestem a neten,13 dolog lehet az oka,próbáltam rostálni és ami szóba jöhetett azt figyelni és a KÁVÉ-tól volt,nagyon nehezen tudtam róla lemondani,de sikerült már több hónapja és azóta abszolút semmi viszketés.Ebből nekem a tanulság,hogy sokszor hiába jársz az orvoshoz nem tudja mitől van a bajod,de volt egy ugyanilyen nőgyógyos esetem is amikor besokalltam és itt a neten kotortam ki ,hogy no akkor mivel is kenjem magam
16. nelsonmail (válaszként erre: 15. - Kóristalány)
2012. ápr. 12. 13:04

Sziasztok!


Engem 2009-ben műtöttek epekőre. Na azóta folyamatos hasmenéssel küszködök. Jártam orvosnál, azt mondta amit itt többen is leírtak… ez vele jár nem lehet vele mit csinálni. (kössz… akkor sok értelme van a műtétnek is..)


Nálam úgy néz ki a dolog hogy általában az ebéd elfogyasztása után rohannom kell a wc-re mert átmegy rajtam a kaja. Bármi lehet az, egy szendvics vagy zsírosabb étel is, de van hogy egy pohár ásványvíz vagy tea is megindítja. Van hogy be se tudom fejezni az ebédet mert menni kell. A legérdekesebb a dologban hogy ez a szörnyű állapot kb délután 1-2 óráig tart, majd miután megvolt a napi (min) 2szeri kétbetűs kitérő megnyugodnak a kedélyek és például délután vagy este bármit megehetek az bent marad, majd másnap kezdődik minden elölről. Nem is szoktam reggelizni emiatt.

Mondanom sem kell hogy roppant kínos a dolog, nem mehetek el egy társasággal ebédelni, stbstb.


Hát ha ezt tudom anno biztos nem megyek bele a műtétbe, azt a néhány görcsöt ami elkap még mindig jobban eltudom viselni mint ezt az állandó állapotot.


Mondták hogy diéta meg zsírszegény táplálkozás… Aha eddig kb a levegőtől nem volt csak bajom.


Egyébként ha iszok rá/előtte alkoholt, az valamelyest enyhíti a problémát. Nem próbáltam sokszor, csak felfigyeltem ha például alkoholt iszok olyan étel előtt ami máskor átmegy rajtam az megfogja picit.


Egyénfüggő ez is, mert nem csinálnának évente több ezer ilyen műtétet, de Én biztos nem engedtem volna meg ha ezt előre tudom. maximum ha már fetrengek a fájdalomtól…

2012. márc. 31. 20:48

Edus, sajnálom, ez nem lehet túl jó! Szerintük normális, hogy azóta se vagy jól és hánysz? :(

Egy ismerősöm ugyanígy volt, még 2 évvel a műtét után is. Már annyira nem bírta elviselni ezeket a dolgokat, hogy végül elküldték mindenféle tükrözésre és kiderült, több sérve is van bent. Gondolom, jó alaposan megvizsgáltak téged és ilyesmi szóba se jöhet nálad!

Valamilyen gyógyteával nem próbálkoztál? Sajnos nem tudom, hogy erre pontosan mi lehet jó, de ha émelygek pl. egy vírus miatt, vagy nincs rendben az emésztésem, akkor körömvirág és cickafarkfű teákat szoktam inni.

Az agykontrollban és a gondolat teremtő erejében abszolút hiszek, drukkolok, hogy minél hamarabb jobban legyél!

14. Edus92
2012. márc. 30. 15:04

Enegem egy és fél éve műtöttek meg epekő miatt. Azt mondták, h. 1-2 hónap szigorú diéta után helyre fog állni minden. Hát... nagyon nem így történt. A mai napig görcsölök, hányok, folyamatos hányinger gyötör és az emésztésem sem a régi. A műtét után kismillió egyszer voltam orvosoknál... és mind ugyan azt mondta: Ez természetes, kell neki idő, majd elmúlik és, h. erre nincsen gyógyszer.

Hallottam az egyik nagyon okos imerősömtől viszont egy olyat, h. agyban kell eldönte a dolgokat. A képzeletünk sok mindenre képes. Az agy nem tudja eldönteni, h. azt a bizonyos dolgot csak képzeljük vagy meg is éljük. A képzelőerő nagyban hozzá segít a regenerálódához. Van egy un. agykontroll, ami elképzelteti velünk azokat a dolgokat, melyeket meg akarunk valósítani. A titka annyi, h. minnél színesebben és minnél érzékletesebben tegyük ezt. A belső erőnk/motivációnk hatalmas dolgokra képes, ha hagyjuk. Nem mellesleg nagyon egészséges dolog. Hallhattunk már rólla a Tv.-ben is párszor.

Jó magam is csinálom és napról napra elviselhetőbbé vállik a dolog. Csak, mint egy utolsó utáni dologként próbáltam ezt ki. Ez egy feltételes reflexre kiépülő dolog, melyet folyamatosan erősíteni kell. Én most egy hétre abba is hagytam, különböző okokból... meg is lett az erdménye. Ma már megint szörnyű napom volt a görcsök és hányás miatt.

2011. aug. 25. 21:45
Azt elfelejtettem, hogy nekem 7 hónapig kellett kőkemény diétát tartanom, mert hasnyálmirigy-gyulladásom volt. A műtét idején még tartott a diéta javában, de a székletet ez abszolút nem befolyásolta. Mióta normálisan (csípőset, zsírosabbat) eszem, nem lett könnyebb a helyzet, de rosszabb se. Egyszerűen csak az idő múlása az, ami a dokim szerint segít ebben a helyzetben. A szervezet idővel alkalmazkodik, az többnyire 1 év, legalábbis nálam kb. ennyi volt.
2011. aug. 25. 21:39

Szia!


Igen, ez sajnos gyakori velejárója a dolognak! Gyakran kb. 1 év, mire rendeződik, nekem 1-2 hónapja lett jobb a helyzet, de ismerek olyat, akinek nem volt hasmenése csak 1-2 hónapig a műtét után. Hátha neked is így lesz, tarts ki!

11. Silan
2011. aug. 7. 21:09

Sziasztok!


4 hete mütöttek epével. Azóta csak híg székletem van, naponta többször megyek wc-re. Volt, hogy szaladnom kellett.

A diétát szigorúan betartom. Többször eszek keveset, csak azt eszem, amit előírtak. Zsírszegény, rostszegény, erős füszereket se lehet használni.

Volt, vagy van valakinek ilyen problémája? Meddig normális műtét után a hasmenés?

10. a6e7d3fa8d (válaszként erre: 9. - D345cbf72a)
2010. júl. 22. 11:07

Szia

Olvastam a hozzászólásodat emésztéssegítőt próbáltál már azoknál is működik akiknek nincs epehólyagjuk

Üdv

2010. jún. 17. 20:37
Nekem a reggeli tej-kakaó-karamellás tej..stb. fogyasztását nem tolerálja a műtét óta a bélrendszerem, nekem ezzel kell vigyáznom, de ezt már mástól is hallottam, nem tudom te tapasztaltál e hasonlót, de talán ezzel kapcsolatosan légy óvatos. Nekem szerencsére a műtét óta egyébként nagyon ritkán van problémám, ez az egy, amivel vigyáznom kell.
2010. jan. 23. 12:52

műtét után vok... jól vok

csak más lett itt a nevem.. ;-)

7. murva (válaszként erre: 2. - 0e9445d7ac)
2009. júl. 27. 21:30
Egyél naponta citromot nagyon jól kihajtja az epét és ne lakjál jól többször és keveset egyél.
2009. júl. 27. 20:36

meg nekem azt mondta doki próbáljak meg minél kevesebbet enni...

és könnyűt mert görcsölhetek..

kérdeztem mi görcsöl ha nincs már epém?

azt mondta a belek görcsölhetnek.

keveset és nagyon könnyűt kell enni. aztán utána lehet bűnözni.

2009. júl. 27. 16:08

na, egem szombaton műtöttek.

eddig semmi gond.

hétfőn engedtek ki.

majd figyelem a dolgokat.

most nagyon szigorú a diéta.

bár én előtte meg héttel napokig görcsöltem és ki kellett pucolni az epevezetéket és utána műthettek csak.

azon a héten csak infúzió és utána keksz tea, viz.



szombat műtét aznap semmi , másnap keksz tea, délbe üres húsleves. este szintén.

másnap zsemle vajjal, mézzel.

nem is tudtam mind megenni a zsemlét.

délben üres leves.

de nem érzem magam éhesnek.


persze hozzászoktam a koplaláshoz.

most, h kiengedtek szigorúan kell venni mert azt mondta a doki a beleim begörcsölhetnek, főleg ennyi koplalás után..

de nem is tudok enni. korog gyomrom de nem tudnék enni.


meg félek is a fájdalomtól.


remélem minden jó lesz majd. nem sok idő vigasztalt doki...

2009. júl. 11. 11:52

te jó isten! még ilyet nem halottam.

csak jó vtak a tapasztalatok akiket kérdeztem.

a családunkban hagyomány az epe műtét és anyu, nagymama, uncsitesó - mind jól vannak azóta.

én is alig várom a műtétet már...

mi lenne ha másik orvos is kivizsgálna?

2009. márc. 18. 12:48
Apósomat műtötték, neki görcsei voltak 1-2 héttel a műtét után, pár napig. Állítólag az altatás miatt, azóta kutya baja. De ennyi idő után... Természet gyógyásznál voltál?
2009. márc. 18. 10:45
Kb 5 éve műtöttek,és rendszeresek a panaszaim.Az orvosok nem tudnak mit adni rá.Esetleges házi praktikák?Vagy valami javaslatot várok rá.Előre is köszi...
2009. márc. 18. 10:42
Epeműtét után van valakinek panasza:(Hasmenés?Hányás?Görcs?)Ha igen mivel előzitek meg?Köszi...

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook