Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Hogy kell jó rizst készíteni, úgy hogy ne főjön szét és ne maradjon kemény? fórum

Hogy kell jó rizst készíteni, úgy hogy ne főjön szét és ne maradjon kemény? (tudásbázis kérdés)


1 2
2010. aug. 4. 21:39
A megmosott rizst Arány: 1 csésze rizst 2 csésze vízet 1 ek olaj 1 ek ételízesítő fel forralom elzárom a lángot (ha gázon csinálom, akkor egy vastag vaslapot teszek a lángra).Nem szabad kavarni, majd ha nem fő akkor kész van. petrezselymet, szórok rá.
31. sajert
2010. márc. 14. 14:43

Én az olajban pirítok nagyon apróra vágott vöröshagymát, és ezen pirítom meg a csészényi rizst. A riszt előtte átmosom, amit hagyok megszáradni, mert így nem tapadós.

Mikor a rizs megpirult, akkor két csészényi vízzel felöntöm (nem forróval, meleggel szoktam, de volt hogy hideggel öntöttem, nem volt különbség), sózom. Keverem egy párszor, aztán fedő rá, minimális tűzön addig párolom, amíg vizet nem látok, aztán tető marad rajta, tűz lekapcs.


Szoktam a rizzsel együtt borsót, kukoricát is főzni.

30. a14deb9047 (válaszként erre: 27. - *bodza*)
2010. márc. 14. 14:25
Nagyanyáink is így csinálták!! 1 csésze rizs, két csésze folyadék. A tejberizsnél is ugyanez az arány, csak előtte a rizst 2-3 percig pici sós vizben főzöm, utána öntöm föl a dupla adag tejjel. Ha a rizst pl. hús/csontleves levével öntöd fel, akkor még jobb ízű. Én a delikát/vegeta ízesítést nem használom, mert olyan üzemi konyha/egyeníze lesz. Szoktam a rizst úgy főzni még, hogy apró kockára vágott pirospaprika, sárgarépa, zöldségzöldje, néhány szem kukorica és persze törött bors, ha van, zöldborsó v. zöldbab. Ha 1-2 csirkemájat is belevágsz, és amikor kész, a tetejére reszelt trappista sajt. Isteni!
2009. márc. 21. 18:06
Nekem eddig a SOS rizs vált be leginkább, amit bő vízben kell kifőzni (mint a tésztát). Ez tényleg gyönyörű, pergő lett.
28. correct (válaszként erre: 11. - Ancsika000)
2009. márc. 21. 14:16
Megkérdeztem tőle 2-szeres és 25 perc takarékon sütőben, de csak miután olajon kifehérítetted.
2009. márc. 20. 18:29
Olajon pirítom,majd felöntöm kétszeres mennyiségű vízzel.Ízesítem,10 percig főzöm,lefedem,betakargatom konyharuhával és elzárom alatta a gázt.Szépen megduzzad,nem fő szét.
2009. márc. 20. 13:54
2x annyi víz mint rizs,de ami a lényeg a víz forró legyen,pont addig felforr amíg a rizst kevergetem az olajon!
25. Sütimény (válaszként erre: 19. - Zebracsikó)
2009. márc. 19. 21:50

Szerintem tökéletes a recept!

Én a végén sem keverem meg és ami a lényeg, hogy a lehető legalacsonyabb lángon párolom, lefedve!

24. n.éva
2009. márc. 19. 21:38
Nekem gáztüzhelyem van, tehát a recept erre szól. A gázégóre lapot teszek. Lábos, pici olaj, majd bele pl. 1 bögrényi rizs. Picit piritom, de ne égjen le !! Aztán a 2 bógrényi víz, izesítők- pl. vegeta, bors, kurkuma- ki mit szeret. Lefedem egy pont ráilló tányérral, s addig forralom, amig a gőzt nem látom kijönni. Lekapcsolom a gázt, de NEM nyitom fel a fedőt-tányért, csak kb. 1/2 óra mulva. TUTI puha, finom lesz.
23. Ercsu7
2009. márc. 17. 19:30
Mikróba szoktam csinálni nekem igy a legjobb és sosem ragad össze!!!!Ha kell a recept irj üzit!!
22. mimmo33 (válaszként erre: 21. - Kovacserika2)
2009. márc. 16. 09:06

:)

Ugyanígy csinálom Én is!

2009. márc. 16. 09:02
Olajat teszek a lábosba,rá a rizs,de nem pirítom,mert akkor kiérezzük a pirítás ízét,és ezt én a rizsnél nem szeretem kiérezni.Egyszer kicsit átmelegítem,de nem pirítom.Rá víz másfélszer annyi,de már ez is megy szemmértékre,nem mérem.Só,delikát,bors,átkeverem.Kb. 10 percet forralom fedö nélkül,aztán lezárom,fedöt rá és hagyom.Az idöt rá kell szánni,mert a puhulás tüz nélkül eltarthat 40 percet is.Így nálunk mindenkinek ízlik.
2009. márc. 15. 14:35
Olvasd el a receptek között: Rizibizi és egyéb rizsköret c. receptemet :)
19. zebracsikó (válaszként erre: 18. - Bozsika51)
2009. márc. 15. 14:31

én is hasonlóan:

1. jó minőségű rizs (nekem az "A"rizs vagy a SOS rizs vált be)

2. a csészében kimért rizst szűrőben átmosom

3. kevéske olajra teszem és fél percig pirítom

4. kétszeres mennyiségű vízzel felöntöm , sózom vagy Vegetát teszek bele

5. lefedem és kis lángon párolom. Én nem keverem meg közben.

6. Figyelgetem és csak a legvégén keverem meg.

2009. márc. 15. 14:27

Ha biztosra akarok menni, akkor sütőben párolom.

1. Kevés olajon kicsit "lepirítom" /tehát fehérítem/ a rizst

2. felöntöm kétszeres mennyiségű forró!!! vízzel

3. sózom, fűszerezem ízlés szerint

4. lefedem, és előmelegített sütőbe teszem, amit 5 perc után el is lehet zárni. Kb. 15-20 perc múlva tálalható.

17. senico
2009. márc. 15. 14:22
Anyukám addig főzi lassú tűzön, kétszeres vízben, amíg keverésnél meglátja a lábas alját, ekkor lezárja és fedő alatt pihenteti egy 15 percet.
16. correct (válaszként erre: 11. - Ancsika000)
2009. márc. 15. 14:17
Anya másfélszeressel csinálja és isteni, de én 2-szeressel szoktam mert számomra már hangzani rosszul hangzik a csupán másfélszeres, annak ellenére, hogy tudom, finom.
2009. márc. 15. 14:15
Én mikróban szoktam. Egy jénai tálba beleteszem a rizst, sót, hagymát, 1 kanál olajat, esetleg cukorborsót és dupla annyi vizet. (A hagymát a végén kidobom). 1 percig a legmelegebb fokozaton, majd 15 percig lejjebb főzöm. 750-en szoktam kezdeni, ha felforr, 500-ra mérsékelem a hőfokot. A fedőt résnyire teszem rá és néhányszor, (2-3) keverem közben. Figyelni kell, hogy ne fusson ki a a víz. Ha kész, akkor teljesen ráteszem a fedőt és még egy fél órát hagyom hogy a gőzében puhuljon. A végén jól megkeverem és szép pergős lesz.
2009. márc. 15. 14:13
Kevés olajon, addig pirítod a rízst, amíg a szemek el nem válnak egymástól, majd felöntöd kétszeres mennyiségü vízzel. Sózod, és 1 fej vöröshagymát teszel hozzá. Mikor elkezd forrni, legkissebb fokozatra állítod a gázt, és addig hagyod főni, amíg szinte minden levet beszívott a rízs. Akkor lezárod a gázt félre teszed, és egy konyharuhával letakarod, és kb. 20 percig hagyod állni.
2009. márc. 15. 14:08
Mindenkinek nagyon szépen köszönöm a tippeket! Remélem sikerülni fog!
12. weeek
2009. márc. 15. 14:08
A kolléganőm úgy főzi, ahogy a tésztát szoktuk kifőzni. Sok vízben puhára főzi és leszűri.
11. Ancsika000 (válaszként erre: 8. - Correct)
2009. márc. 15. 14:04
Mitől függ, hogy 1,5 vagy2- szeres vizet teszel hozzá?
2009. márc. 15. 14:03
Szia!Sokáig én sem tudtam jó rizst készíteni.Most már úgy csinálom,hogy pontosan kimérem bögrével a rizs és a víz mennyiségét is.Aztán a megmosott rizst a felmelegített olajon,vagy zsíron egy kicsit "megpirítom"amikor már "zörgős"felöntöm a kétszer annyi vízzel mint a rizs.Teszek bele egy egész vöröshagymát,/amit majd kidobok/,és forrás után lezárom, fedő alatt puhára párolódik.A nagymamám a sütőben szokta készre főzni,de ezt én még nem próbáltam.
2009. márc. 15. 14:03
Én is dupla annyi vizet teszek rá és mégsem fő meg rendesen. Ráadásul forró vízzel öntöm fel. Nem értem, hogy mért nem sikerül.
2009. márc. 15. 14:03

Lábosba egy pár csepp olajon megfuttatni, kevergetni amíg jól ki nem fehéredik (kb. 5-6 perc). Felönteni csak 1,5-2-szeres(!) mennyiségű vízzel, mint amennyi a rizs volt.

Ezután előmelegített sütőbe a legalacsonyabb fokozatra betenni, kerek 25 percre. Tökéletes lesz.

2009. márc. 15. 13:59
Ja, fedőt tegyél rá! Én addig keverem, amíg fel nem forr a vize, utána már nem nyúlok hozzá. Ha van lángelosztód, tedd a lábos alá (bár nekem nincs). Függ attól is, hogy milyen típusú rizst veszel. Nekem most fényezetlen "A" típusú rizsem van itthon, de ezekhez nem értek nagyon...
2009. márc. 15. 13:59
Forró vízbe teszem a rizst és 10 percenként megnézem mennyire van megfőve.
2009. márc. 15. 13:59

hát én úgy szoktam h megpirítom olajon a rizst(amit előttem kimértem bögrében) ez kb 5 perc aztán ráöntök vizet(ha két bögre rizst raktam fel akkor 4bögre vizet,tehát dupla annyit:D) és vegetával ízesítem! Aztán megvárom amíg felforr és kislángra rakom, rárakom a fedőt és addig hagyom főni amíg el nem fő a víz!

Remélem érthető voltam:)

2009. márc. 15. 13:58

Én kevés zsiradékon megpirítom, hogy peregjenek a szemek, aztán sózom, borsozom és delikátot teszek rá, majd kétszer annyi vízzel öntöm fel, mint amennyi a rizs mennyisége. Megkavarom és főzés közben már csak egyszer kavarom meg, ha felfőtt, utána már nem nyúlok hozzá.

Legjobb, ha teszel az edény alá egy alátétet, hogy lassú tüzön főjön.

2009. márc. 15. 13:57
Én úgy csinálom, hogy van egy kis 2 decis poharam, abban kimérem a rizst. Kevés olajon megfuttatom, majd felöntöm kétszer annyi vízzel, mint amennyi a rizs mennyisége. Ennél a két decis pohárnál kb 11-12 perc alatt fől meg finomra.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook