Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Ki ért hozzá? Egy teszt alkalmával a gyereknek el kellett varázsolni a családot és úgy lerajzolni. Ki tudná nekem elemezni? fórum

Ki ért hozzá? Egy teszt alkalmával a gyereknek el kellett varázsolni a családot és úgy lerajzolni. Ki tudná nekem elemezni? (tudásbázis kérdés)


2009. dec. 18. 10:33

„Ki ért hozzá? egy tesz alkalmával a gyereknek el kellett varázsolni a családot és úgy lerajzolni. Ki tudná nekem elemezni?”


A kérdés nem a varázslásban van.

A családi rajzok zöme a fontossági sorrend megállapításáról szól.

Nem kell belemagyarázni többet, mint ami.

Legfőképpen a kötődésekre kell figyelni, meg a méretekre, arcokra, ha már tud arcot rajzolni.

Az is fontos ki van egyáltalán a rajzon. A színek szintén sokat elárulnak.

De átlag emberi is könnyen kielemzi szerintem.

Apa pl feketével rajzolt sötét arcú, nagy figura, kétszer akkora, mint a többiek. Anya sokszínű, és kicsi, de jobban kontúrozott.

Világos hogy apa kicsit mumus a gyerek előtt, anya meg az isten.

A sorrend lehet fordított is, vagy egyéb kötödéseket is elárulhat. Pl, nagyszülő, rokon…


Akkor szokták ezt alkalmazni egyébként első körben, amikor a gyereket erőszak gyanújával vizsgálják. Nem feltétlenül szexuális erőszakra gondolok.

A rajz őszinte, és irányíthatatlan. Már ha esetleg tele van beszélve a gyerek feje.

A rajz nem hazudik.

26. mmirci
2009. márc. 10. 13:55
az autó talán a modellezés miatt van.....
25. Alexa77 (válaszként erre: 15. - Mmirci)
2009. márc. 10. 07:04

Nem vagyok képzett pszichológus, mint már mondtam, csak alapok vannak a fejemben leginkább. A fősulin 3 félévet kellett pszichológiát tanulni, abból maradtak emlékeim.

A lovat már leírta drnéni előttem, valószínűleg ő amúgy is jobban tudja, de nekem is az ugrik be róla, ami neki. A madár, mint anya engem elgondolkodtat. Ami eszembe jut: szépség és szabadság. Először is most megnéznék Rólad egy fotót!:-)) A másik:dolgoztál a kicsi mellett? Bíztad gyakran másra esetleg? Lehet, hogy teljesen rossz felé kapisgálok, de előttem van egy mindig csinos anya, aki kirepül a fészekből, majd mindig újra visszatér... Talán vágyik is veled kapcsolatban valamire, mivel a madarat gondolom, nem a földre rajzolta. A földön lévő dolog maga a valóság, a levegőben a vágyak, a jövő... A nagyival való együttléteit, azt hiszem, korlátoznám, ha tehetem. Eléggé egyértelműnek tűnik az ábrázolás. Ja és lehet, hogy a nagyi őszintétlen valamiben, úgymond "vetít" és a gyerek tud róla? A lánytesónak mondd meg, hogy érezze magát megtisztelve. A malac nagyon okos állat, a képességeit a kutyáéhoz hasonlítják. A rózsaszín pedig igen tiszta érzelmeket feltételez, pozitív érzelmeket.Önmaga mint autó... ez elgondolkodtatóbb. Ami nekem beugrik, az egy mesehős (Rory a versenyautó, pl.) amit láthatott a tv-ben, vagy a Verdák... Hasonlít valamelyik mese hőséhez a rajz? Ezen mesék autószereplői kedvesek, okosak, gyorsak, mindent meg tudnak oldani, versenyeznek és győznek... Az autóban az ember gyorsabb, hamarabb "eléri célját" és egyfajta "burokban" is van, védelem veszi körül...

Nekem ezek jöttek le, de hangsúlyozom, nem vagyok hozzáértő, csak "műkedvelő". Lehet, hogy teljesen nem jó irányban gondolkodom.

24. mmirci
2009. márc. 9. 15:09
ja, és nagyon örülök dr.néni, hogy egy leendő pszichiáter itt van közöttünk, mert mindig akad valami agybajunk. Köszi, hogy szánsz ránk időt....
23. mmirci
2009. márc. 9. 15:00
az a gond, hogy amikor felvételi volt, a gyerekeket elvitték egy külön szobába és azt mondták, hogy játszani fognak, meg valami logikai dolgot találtak ki nekik. Érdekli őket, hogy hogyan reagálnak a gyerekek bizonyos szituációkban.. De ez csak utólag derült ki, amikor hazafelé elmesélte a fiam, hogy mit is kellett rajzolniuk.
22. mmirci
2009. márc. 9. 14:58
dr.néni kutakodj csak még egy kicsit emlékeidben, hátha eszedbe jut még valami. jó lenne tudni mi jár a kicsi fiam fejében.......köszi
21. mmirci (válaszként erre: 17. - Drnéni)
2009. márc. 9. 14:55
köszi, hogy megpróbáltad megfejteni. én is erre tippeltem a lóval kapcsolatosan. a tesója meg van sértve, hogy miért malac? van-e jelentése? azt mondta a fiam, hogy nem gondolkodott a rajzokon, hanem egyből jöttek a képek és rajzolta. Tehát biztosan valamit jelent. Nem úgy rajzolta, hogy -jaj őt szeretem akkor szép legyen - hanem teljesen természetesen jött neki.
20. cirmesitompika (válaszként erre: 19. - Drnéni)
2009. márc. 9. 14:22
Köszi a gyors választ és a helyesbítést. Még nem hívott az ügyben, pedig már egy hónapja, hogy meghallgatta. Lehet, nem is fog, nem tudta biztosan megcsináltatja-e vele.
19. drnéni (válaszként erre: 18. - Cirmesitompika)
2009. márc. 9. 14:20
Világ. Ez nem rajz szokott lenni, hanem egy terepasztalon kell egy világot építeni: homokkal, épületekkel, állatokkal, emberekkel, fákkal, stb. Azt figyelik, hogy mennyire használja fel a gyerek a rendelkezésre álló dolgokat, mi a fő témája, használ-e embereket, mekkora területre terjed ki a figyelme, mennyire foglalkoztatják a részletek vagy épp az egész. Lehet, hogy van, aki rajzon készítteti el, így egyszerűbb nyilván, de nem ugyanaz szerintem.
18. cirmesitompika (válaszként erre: 17. - Drnéni)
2009. márc. 9. 14:15

Csak közbevetően kérdezhetek?

Mi az hogy virágrajz?

Lehet világrajz, csak rosszul értettem.

A lányommal akarta a pszichológus megcsináltatni (láthatás ügyben akadékoskodik az apja). Köszi, ha válaszolsz .

17. drnéni (válaszként erre: 15. - Mmirci)
2009. márc. 9. 14:05

Én pszichiáternek készülök, tanultam gyermeklélektant az egyetemen. A ló archetípus: erő, munka, megbízhatóság. A nagyi mint tévé: hát ezt biztos te is meg tudod fejteni. A méret mindig hatlamat, fontosságot jelent. A választott ábrázolás jelenthet vágyat is, nemcsak meggyőzősést. A madárról nem tudok nyilatkozni, a malackáról sem. Hogy ő meg autó lett: talán van kedvenc autós meséje?

Az is számít, hogy talajon állnak-e vagy lebegnek (a talajon állók a valóságot tükrözik, a lebegők a vágyat inkább). Számít a jobb-bal sorrend is, és hogy került-e valami a sarkokba. Meg még sok minden, amire már nem emlékszem.

16. drnéni (válaszként erre: 12. - Mmirci)
2009. márc. 9. 13:58
Szerintem egyeltlán nincs joguk kötelezően előírni pszichológiai tesztet (ez ugyanis az!). Én nem vinném a gyerekemet ebbe az iskolába, ennyi bőven elég lenne, hogy ne bízzam rájuk a gyerekemet. És az eredményt semmiképpen nem tarthatják meg maguknak, ez nonszensz. Visszavenném tőlük a rajzot és az értékelést is.
15. mmirci
2009. márc. 9. 10:06
csak nagyvonalakban, érdekelne a dolog.. Szóval: apa: a legnagyobb a képen, ló és barna színű. Az anya: piros-narancssárga madár. A lánytesó: rózsaszínű malac. A nagyi: televízió. Ő magát pedig egy autónak rajzolta. Aki tud és ért hozzá örülnék, hogy ha tudna segteni. nem a tökéletes pszichológiára értem, csak nagyvonalakban.
2009. márc. 9. 09:05

Szintén tanultam a főiskolán gyermekrajz elemzést, nagyon szerettem. A családrajznak több típusa van. Van a szimpla családrajz, ami abból áll, hogy a gyermek lerajzolja a családját. Itt azonban fennáll az a probléma, hogy nagyon a külsőségekre helyezi a hangsúlyt, és megpróbálja tökéletesen megjeleníteni a szülők, testvérek, külső jegyeit, holott egy családrajznál nyilván nem erre vagyunk kíváncsiak. Ekkor szokott előjönni az állat, vagy az elvarázsolt család rajza. Itt már sokkal inkább a családtagok személyisége jelenik meg, hiszen nagyon sokat mondó lehet, hogy kit milyen állatként jelenítenek meg. Találkoztam olyan rajzzal, hogy a hat év körüli kislány önmagát kiscicaként ábrázolta, amint egy fán kuporog, az apuka pedig egy nagy fogú és karmú medveként jelent meg, amint nyúlt a kiscica után. Az anyuka a kép sarkában, teljesen elkülönülve egy nyuszi volt. Az elvarázsolt családnál kb. hasonló tapasztalatokat lehet szerezni.


Van még egy fajtája a családrajzoknak, a mozgó családrajz, amikor úgy kell lerajzolni a családot, hogy mindenki épp csináljon valamit. Itt a családban eltöltött szerep, funkció az ami nagyon jól kihangsúlyozódik.


Másrészt: undorítónak és borzasztóan inkorrektnek tartom ezt a hozzáállást az iskolától, sőt abban sem vagyok biztos, hogy egyáltán szabályosan jártak-e el. Nekünk vizsgázni kellett ebből a tantárgyból, többet is kellett rajzoltatnunk és minden egyes alkalommal a szülő beleegyezését kellett kérnünk magához a rajzhoz, valamint ahhoz, hogy később, természeresen beazonosítható adatok nélkül, de elemezhessük azt.

13. Alexa77 (válaszként erre: 11. - Mmirci)
2009. márc. 9. 08:52
Időt szívesen szánok, de sajnos nem tudom megígérni, hogy teljesen kompetens vagyok az ügyben. Ezt-azt tanultam fősulin, de nem vagyok pszichológus.
12. mmirci
2009. márc. 7. 11:26
egy felvételi alkalmaával csinálták. az iskola elemzi magának, a szülőkkel nem közlik a teszt eredményt. csak ők kíváncsiak, mert vallásos suli.
11. mmirci (válaszként erre: 8. - Alexa77)
2009. márc. 7. 11:25
Alexa ha értesz hozzá, szívesen leírom, mert kíváncsi vagyok én is rá. Ha értesz hozzá és szánsz rám időt, akkor leírom neked.
2009. márc. 6. 14:20
Nagyon sok mindenre rá tudnak jönni a rajz alapján. Én magam nem értek hozzá, de már csinálták az én kisfiamnál is. A színeknek is van jelentősége, a formáknak, nagyságnak...stb. Úgy tudom lehet következtetni a rajzból a gyerek lelki állapotára, akkor arra is hogy ki áll közelebb a gyerekhez a családból...stb. Az a kis rajz, nagyon sok mindent elárul annak aki ért hozzá, a családról és a gyerekről.
2009. márc. 6. 13:41

Hát ezzel vagy azt akarták, hogy : "Elvarázsol" tehát magát azt, miközben eltüntet titeket, vagy, hogy lerajzol titeket elvarázsolva, amit a fantáziájára bíznak.

Téged tündérnek stb...

De köztünk szólva csesszék meg a feladatukat!

2009. márc. 6. 13:13

Tanultam pszichológiát fősulin, de nem állítom, hogy értenék hozzá. Sok összetevője van egy ilyen dolognak. Nem lehet általánosítani, hogy ez vagy az az állat mit jelent, mert minden gyerek más. Kicsit erőltetett példa, de hogy értsd: A gyerek lerajzolja anyát, mint pl. egy macskát. Na most az a gyerek, aki imádja a cicákat, és az, aki mondjuk fél a macskáktól, mást jelent, ha macskát rajzol, ugye? A színekről általában el lehet mondani, hogy minél élénkebb színeket használ, annál színesebb egyéniség. A napsárga, a fehér, a piros színek általában kiegyenúlyozott, boldog gyerekekre jellemzőek. A sötét színek egy gyereknél gyakran valami negatívumot jeleznek. De mondjuk egy fekete kutyus is lehet nagyon pozitív, ha a gyereknek van egy ilyen kedvence és a szüleit, testvéreit ezzel a szeretett lénnyel társítja.

Pontosan mit ábrázol a rajz, vagy nem akarod leírni?

2009. márc. 6. 13:12

Aki a tesztet elvégeztette a gyerekkel, elemezni már nem elemzi? Érdekes...


Egyébként gyermekpszichológus foglakozik ilyennel.

Már ha komoly elemzést szeretnél.

2009. márc. 6. 13:10
nekem a barátnőm grafológus és ő tanult gyerekrajz elemzést
2009. márc. 6. 13:03
éllat=állat
2009. márc. 6. 13:03
van olyan ember aki ezt tanulta, hogy melyik éllat mit jelent és a színek?
2009. márc. 6. 13:03
Ovónők tanulnak ilyesmit. Barátnőm ebből írta a szakdogáját. Azt mondta én normális gyerek voltam :)
2009. márc. 6. 13:02
Szerintem Te magad is, ha kellően el tudsz vonatkoztatni...
2009. márc. 6. 13:01
Ki ért hozzá? egy tesz alkalmával a gyereknek el kellett varázsolni a családot és úgy lerajzolni. Ki tudná nekem elemezni?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook