Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Ki hogyan csinálja a grízgaluskát? fórum

Ki hogyan csinálja a grízgaluskát? (tudásbázis kérdés)


1 2
39. tivisu (válaszként erre: 37. - Tivisu)
2014. márc. 18. 11:40
Még egy iciri-piciri kémia. A szódabikarbóna szénsavat szabadit fel (szén-dioxidot), ami igencsak erös kötés. Bizonyára észrevettétek, hogy a szénsavas italoknak van egy jellegzetes izük, amit azizfokozókkal sem lehet semlegesiteni, nos a szódabikarbóna többszörös szén-dioxid molekulát szabadit fel, plusz nátriumot is (Na+) és akármilyen izfokozóval sem lehet megszüntetni az izét. Ezért jó az ásványviz (szénsavas), mert ott lényegesen kevesebb a széndioxid mennyisége. És ráadásul nagyon káros is. - Próbáld ki: tegyél piritani hagymás és tegyél bele szódabikarbónát, a szódabikarbóna ripityára szedi a hagymát.
2014. márc. 18. 11:39

Én így készítem:


Hozzávalók:


1 db tojás

3 evőkanál Vénusz olaj

6 evőkanál búzadara

bors

szerecsendió

vágott petrezselyem


Elkészítés:


A tojást és a sót villával jól felverem, hozzáadom az olajat, a grízt és a fűszereket. Jól összekeverem, és fél óra pihenés után a levesben vagy külön vízben kifőzöm.


Megjegyzés:


Ne ijedj meg az olaj mennyiségétől! Csak akkor főzöm külön, ha több napra lesz, egyébként finomabb, ha a levesben fő.

37. tivisu (válaszként erre: 36. - Tivisu)
2014. márc. 18. 11:24
Még egy dolog, ha sót tesztek a galuskába, akkor kicsi cukrot is, ugyanis, ahova só kell, oda kicsi cukor is. (Nagyon régi praktika, hogy disznóhúsba cukrot kell tenni, hogy megváltozzon az ize, de ez már nem idevaló téma.)
36. tivisu (válaszként erre: 19. - Eva6731)
2014. márc. 18. 11:21
Egy apró hozzászólás egy szakácstól a már tapasztalt háziasszonyoknak: A sót az olaj beleöntése elött tegyük bele és oldjuk fel. (zsirban és vajban oldódik a só, de olajban nem), Szódabikarbóna helyett kicsi szódát v szénsavas ásványvizet használjunk (szódabikarbóna rontja az étel izét). A galuskát egy kis állás után akkor használjuk, amikor megkeverjük és "buborékokat" látunk, mint pl a tésztában, amikor megkelt.
35. Szöszi23 (válaszként erre: 34. - Githaj)
2010. szept. 24. 14:29
Én is így csinálom, csak egy pici sütőport adok még hozzá.
34. githaj
2010. szept. 24. 13:59
Tojásfehérjét felverem villával kemény habbá, hozzá adom a tojás sárgáját, és annyi búzadarát amennyit felvesz hogy puha allagú maradjon. Levesbol kiveszek kulon lábasba levet/elég sokat, mert felszívja/, mikor forr beleszaggatom kiskanállal, vagy villával, ahogy felforr leveszem pici gázra és fozom 20-25 percet fedo alatt. A nagysága kb. kétszeresére no.ˇÉdesanyámtól tanultam és nagyon finom.
2010. aug. 18. 22:29
Én rakok hozzá egy kevés lisztet is, akkor nem szívja meg magát a levessel. Van, hogy a tojáshoz rétesliszet keverek, bár akkor az már nem igazi grízgaluska. Időnként keverek bele felaprózott friss petrezselyemlevelet.
32. Bugyirózsaszín (válaszként erre: 31. - Bugyirózsaszín)
2010. aug. 18. 19:17

+tojás


2 db

2010. aug. 18. 19:17
spenótból.
30. gevi1931 (válaszként erre: 24. - Zoric)
2010. aug. 18. 19:08
pontossan igy csinálom csak 1 tojásból
2009. márc. 6. 10:11
2db tojást fel verek,só bors,és annyi grízt hogy se nem lágy,se nem kemény masszát kapjak.15perc és mehet a levesbe. Én néha szoktam rakni bele reszelt sajtot is,persze akkor kevesebb grízt teszek bele.
2009. márc. 4. 19:37
Tojás felver, pici sütőpor, gríz. Nem hagyom állni,szaggatom bele a forrásban lévő levesbe,lassútűzőn fedő alatt főzőm. Szép nagyra megnőnek.
27. Anyagi (válaszként erre: 4. - Sosem)
2009. márc. 4. 17:45
Végre egy másik ember, aki szintén rak bele egy kis lisztet!!!!!!!!!!!!
2009. márc. 3. 21:58
Nekem van egy jól bevált, tuti receptem: 1 tojás, 3 púpozott evőkanál búzadara, 1 csipet só és egy csipet sütőpor. Ezeket összekeverem és fél órát állni hagyom.Kávés kanállal a gyöngyözve fővő levesbe szaggatom. Kb 5 perc alatt megfő.
25. Gummy
2009. márc. 3. 19:42
És a víz mennyira forr amikor főzitek? Teljes lángon lobog, vagy éppen hogy csak egy minimálisat? Hány percig főzitek?
24. Zoric
2009. márc. 3. 18:19
Én felverem habosra a két tojást és annyi darát keverek hozzá,amíg nem kemény,hanem puha állagú.Villával szaggatom a levesbe,érdekes,csíkos ,mutatós és finom lesz.
2009. márc. 3. 17:47
Én az egész tojást szoktam jó habosra felverni, és tojásonként kb. 3-4 kanál grízt teszek bele, csak annyit, hogy még híg maradjon. Nem főzöm sokáig, majd lefedve állni hagyom. Hatalmasra dagadnak és könnyűek.
22. Gummy
2009. márc. 3. 17:13

Hát én ma elkészítettem az első grízgaluskámat!


Huhhhh!


persze két tojásból csináltam, és túl sok darát raktam bele. Hagytam 10 percet állni, és annyira bekeményedett, hogy kanállal nem tudtam szétdarabolni. Még 3 tojást belekevertem kézzel nagynehezen.


De nem is volt baj, hogy ennyit csináltam, mert az első adagrész, amit kifőztem annyira ízetlen lett - pedig raktam bele ízvarázs - hogy ki kellett dobnom. A maradék részébe raktam még egy kis ízesítőt, de szerintem ez is kevés.


A gyerkőceim alig várták, hogy ehessenek belőle a húsleveshez. Ahogy kifőztem, egyből raktam a tányérukra. Azt mondták hogy jó kemény, de azért finom. :) Erre azt válaszoltam, hogy a húslevesbe kellett volna még áztatnom néhány órát, de annyira éhesek vagytok, hogy erre már nem volt idő, azért kemény. Hát jól bevették. :)


Este a férjem jön haza, nem tudom mit fog hozzá szólni, lehet hogy főzök egy kis tésztát a leveshez.

21. 2104cc91e8 (válaszként erre: 20. - Mami581)
2009. márc. 3. 15:37
Köszönöm, hogy leírtad az arányokat is :) :)
2009. márc. 3. 15:32
Én éveken át kísérleteztem vele,de most megoldottam a problémát!Egy egész tojás villával felverni egy csipet sóval, hozzáadni 5 lapos evőkanál (kb.8-10gr egy evőkanál) grízt(búzadara) amiben elkevertél egy késhegynyi szódabikarbónát.Összekeverni és rövid ideig állni hagyni.Kanállal a lassan fővő levesbe szaggatni,és kis fokozaton főzni pár percig.Nekem bevált.
2009. márc. 3. 14:57
atijásfehéjét mindig verd fel kemény habbá és úgz keverd bele a sárgáját csipet sót kevés olajat bosot és nagyon hatékony ha késhegynyi sütőport (1 tojáshoz)is teszel bel hagyd állni kb 20 percet és delikátos v leveskochás vízben főzd úgy finomabb
18. csutika100 (válaszként erre: 15. - Hajnalfény73)
2009. márc. 3. 08:39
Ha a fehérjét felvered habnak még finomabb és könyebb.
2009. márc. 2. 19:27
Nekem anyukám azt tanította, ha pihentetés után megkeverjük a masszát, akkor soha nem lesz puha, könnyű.
16. 2104cc91e8 (válaszként erre: 15. - Hajnalfény73)
2009. márc. 2. 19:01

Azt még elmondanád, hogy csapott evőkanál, vagy pupos?? Azonkívűl kb. mekkora az az evőkanál amivel Te méred a grízt, mert Nekem legalább 3 féle nagyságú evőkanál van itthon :)

Nagyon szemtelen vagyok, ha arra kérlek, persze, ha van rá lehetőséged, hogy mérd meg annak a 10 kanál gríznek a súlyát? :) Előre is köszönöm!!!

2009. márc. 2. 18:50

Én nagyon régóta szenvedtem a grízgaluskával, de olvastam egy klassz receptet, ami végre bevált:)


Lehet növelni is az adagot is.


2 tojás ( só, bors ) 10 evőkanál búzadara. A tojást villával felverem, bele teszem a búzadarát és állni hagyom kb. 20 percet, majd levesbe szaggatom, fedő alatt puhára főzöm. Végre tökéletes lett a grízgaluskám:)

14. Magdi8
2009. márc. 2. 18:49
1 tojás + 1 sárgája, 1 evőkanál olaj, só, petrezselyem és annyi gríz, hogy lágy legyen. 10-20 perc állás után forró sós vízbe szaggatom ki. Kb. a duplájára nő. Én teáskanállal szoktam szaggatni, mi szeretjük, ha nagyok.
2009. márc. 2. 18:30
A tojást villával felverem,teszek bele sót és grizt annyit hogy ne legyen nagyon kemény, hagyom vagy tíz percet állni,majd vegetás vízben megfőzőm,és utánna leőntőm róla a főzővizet és szedek rá levest.Fedő alatt kb husz percig hagyom állni és utánna tálalható.
2009. márc. 2. 18:29

Az egész tojást felverem,teszek bele egy evőkanál étolajat,ételízesítőt,petrezselyemzöldet, és annyi búzadarát,hogy egy lágy állagú masszát kapjak,kis pihentető után kiskanállal a levesbe teszem.

/nagyobb edénybe kell készíteni,hogy legyen helye a galuskának "dagadni"/

Próbáld meg biztos sikerül.

2009. márc. 2. 18:28
Én elkeverem a tojást és a grízzel jól kikavarom.Kb.fél óráig hagyom állni.Külön sós vízben főzöm ki.
10. sosem
2009. márc. 2. 18:25
2 tojásbol azért elég 4 személyre böven.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook