Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » GYED-en lévő anyukák!Nektek is ez a három"juttatás jár" (GYED, családi pótlék, gyermekgondozási díj)? fórum

GYED-en lévő anyukák!Nektek is ez a három"juttatás jár" (GYED, családi pótlék, gyermekgondozási díj)? (tudásbázis kérdés)

1 2
2009. jún. 2. 13:38

Sziasztok, Bocsi hogy csak most de nagyon szépen köszönöm a válaszotokat.Még egyszer bocs de eddig nem időm be lépni.

Szép napot nektek.:)

33. 3a724ecf9f (válaszként erre: 31. - Bogyoske08)
2009. máj. 4. 23:33
természetesen utólag.
32. nagyreni (válaszként erre: 31. - Bogyoske08)
2009. máj. 4. 23:31
Szerintem utólag, mert az én GYES-em március 30-án lejárt, és a szokásos időpontban, április valamelyik első napján kaptam utoljára.
2009. máj. 4. 20:22

Szeretnék segítséget kérni abban, hogy a gyest és a családit előre kapjuk vagy utólag??????

Kérem aki tutira tudja az válaszoljon.Köszi előre is:)

30. 3a724ecf9f (válaszként erre: 29. - Wheat)
2009. márc. 2. 13:35
értem!köszönöm szépen!
29. wheat (válaszként erre: 28. - 3a724ecf9f)
2009. márc. 2. 13:13
Attól, hogy te nem nyújtottad be, nem biztos, hogy a munkáltatód sem. Ha eredetileg nem volt csatolva az igényléshez, akkor a tb a munkáltatótól be szokta kérni. Ha kapod a Gyed-et vagy gyes-t, akkor biztos megküldték a tb-nek.
28. 3a724ecf9f (válaszként erre: 26. - Wheat)
2009. febr. 27. 17:46

szia!látom jól tájékozott vagy, úgyhogy merek kérdezni :)

mi van ha én nem nyújtottam be az igénylésem mellé nyilatkozatot a munkáltatómtól a fizetésnélküliről?tőlem nem kérték.a m.helyem felszámolás alatt áll,de én még hivatalosan alkalmazott vagyok,és nem dolgozom sehol, itthon vagyok a gyerekkel.

szóval nézzek ennek utána jobban?vagy ez mindenképpen kell?

27. Dorka29 (válaszként erre: 26. - Wheat)
2009. febr. 26. 08:47
Köszi szépen!
26. wheat (válaszként erre: 25. - Dorka29)
2009. febr. 26. 08:45

Szerintem kb. 1 hónappal a GYED lejárta előtt érdemes szólnod, hogy ki szeretnél lépni a GYED lejártakor és szeretnéd, ha kifizetnék a szabadságaidat is. Szabadságmegváltásként ugyanannyi összeget ki kell fizetniük, mintha kivennéd. Akkor érdemes kivenni, ha letöltöd a GYES-t is, mert akkor a szabadság idejével meghosszabbodik az otthonmaradásod. Szerintem, ha dolgozni akarsz a GYES mellett, akkor érdemesebb kifizettetni, mert nem az a lényeg, hogy tovább maradj otthon.

GYES alatt ki sem tudnád venni, mert azon időszak alatt is fizetés nélküli szabadságon vagy. Ha kilépsz GYED után, akkor passzív jogon fogod a GYES-t kapni, ami mellett nyugodtan lehet dolgozni időkorlátozás nélkül.


A GYES-t meg kell igényelned, de ehhez már nem kell a munkáltatótól jövedelemigazolás, mert ez nem a jövedelemtől függ. Ehhez is ugyanúgy be kell nyújtani majd a gyerkőc születési anyakönyvi kivonatát. Ha alkalmazásban leszel még, akkor egy nyilatkozat is kell a munkáltatótól, hogy fizetés nélküli szabadságot ad a GYES idejére. Ha kilépsz, akkor egyszerűen be kell írni, hogy mikor léptél ki. A GYES-t az Államkincstár adja, úgyhogy náluk kell igényelned.


A nyomtatványokat az államkincstár honlapjáról le lehet tölteni. (www.allamkincstar.gov.hu)

25. Dorka29 (válaszként erre: 20. - Wheat)
2009. febr. 25. 21:06

Úgy látom, Te nagyon értesz a témához, ezért lenne néhány kérdésem.


Ha lejár a GYED-em, GYES-re fogk menni, és mellette pedig úgy tervezem, hogy munkába állok, de egy új munkahelyen. A GYED lejárta után kivehetem a szabadságomat? Mennyivel korábban kell értesítenem erről a munkahelyemet?

A GYES-t már teljes egészében nekem kell intézni, vagy itt is van még valamilyen foglalkoztatói igazolás, amit a munkáltató küld be? Előre is köszi!

24. Dorka29 (válaszként erre: 21. - Wheat)
2009. febr. 25. 21:01

Iszonyú keveredés volt a papírokkal, mert a munkáltató elküldte az OEP-nek (tértifevényesen), de ott "eltűntek", íggy mindent újra kellett...6 hónapig semmit nem kaptam..


Szóval, annyi papírt alá kellett írnom, ami a foglalkoztatással volt kapcsolatban, hogy már egyáltalán nem emlékszem, hogy volt-e szó valamelyiken a szabadságokról.

23. nagyreni (válaszként erre: 22. - Wheat)
2009. febr. 25. 06:38
Köszi a felvilágosítást, bár most már nem hiszem, hogy élni fogok az infoval:-( Én magamnak intéztem mindent, szóval abszolút nem vagyok képben, de a lényeg, hogy ebben a helyzetben kicsit világosabb is lehetett volna a párbeszéd.
22. wheat (válaszként erre: 17. - Nagyreni)
2009. febr. 24. 23:37
A munkáltató csak akkor tudja hivatalból megigényelni a következő ellátást, ha az előzőt is ők fizették, tehát kifizetőhelyek. Sokszor csak utólag értesülnek róla, hogy melyik dolgozójuk mikor milyen ellátást kapott. (Ha értesülnek, mert az oep minden infót csak a kismamának küld ki, nem a munkáltatónak).
21. wheat (válaszként erre: 18. - Dorka29)
2009. febr. 24. 23:21
Lehet, hogy a munkáltatód által kitöltött foglalkoztatói igazoláson már rajta volt a nyilatkozat és azt íratták veled alá. Lehet, hogy így nem tűnt fel.
20. wheat
2009. febr. 24. 23:20

A Terhességi gyermekágyi segély általában a szülés napján kezdődik és 168 napig tart (de kezdődhet a szülés előtt max. 1 hónappal). Utána igényelni kell a gyermekgondozási díjat (GYED). Ez a gyermek 2 éves koráig jár, kivéve, ha te gyest szeretnél helyette (ezt olyankor érdemes, ha előbb szeretnél elmenni dolgozni). Így a gyest már a gyermek 1 éves korától lehet igénybe venni, viszont csak akkor lehet mellette (gyes mellett) dolgozni, ha a gyerkőc elérte a 1,5 évet. Tehát alapesetben a gyed a gyerek 2 éves koráig jár, majd ott ismét igényelni kell a gyest.

Fizetés nélküli szabadságot törvény szerint ki kell írni ezen időszakra a kismamáknak, mert különben a tb nem adja sem a gyedet, sem a gyest.

19. Dorka29 (válaszként erre: 18. - Dorka29)
2009. febr. 24. 22:36
Még GYEDEN vagyok, májusban lesz 2 éves a kislányom, várhatóan augusztusban állok újra munkába, de egy másik munkahelyen, mert közben elköltöztünk.
2009. febr. 24. 22:35
Hoppá! Nekem nem kellett ilyen levelet aláírnom a fizetés nélküli szabadságomról... Utólag is lehet ilyet?
17. nagyreni (válaszként erre: 9. - Dorottya84)
2009. febr. 24. 22:32

Most olvastam el még egyszer, amit írtál. Tehát értesítettek, hogy lejár a TGYÁS. Ez idáig rendben van, de én azt hittem, hogy a munkáltatók hivatalból automatikusan megigénylik a dolgozónak a következő juttatást. Nem tudom, hogy van, nekem magamnak kellett intéznem.

Lehet, hogy csak fel kellene hívnod a figyelmét arra, hogy a TGYÁS lejártával igényeljék meg neked a GYED-et.

2009. febr. 24. 22:29

nézz utána a neten.vannak olyan oldalak,ahol ez pontosan le van írva.mikortól meddig és mi jár...stb.

amúgy a szabadságodat tényleg igényelni kell,velem is irattak ilyen levelet.

15. nagyreni (válaszként erre: 13. - Dorottya84)
2009. febr. 24. 22:29

Hülyeséget is lehet komoly meggyőződéssel állítani:-) Ha valamiről úgy gondolom, hogy úgy van, én is komoly meggyőződéssel próbálok mindenkit meggyőzni:-)

Minden úgy van, ahogy az előttem írok leírták, nem ismétlem, járd körbe a dolgot. De a TB mindenről küld határozatot neked, a TGYÁS folyósításáról, megszűnéséről, családi pótlék megállapításáról, és végül a GYED folyósításáról. Persze, ha a munkáltatód megigényelte a nevedben.

2009. febr. 24. 22:29
Elég veszélyes olyan könyvelővel könyveltetni aki nincs ezzel tisztában :P
13. Dorottya84 (válaszként erre: 11. - 405fb874de)
2009. febr. 24. 22:24
No igen,akkor a könyvelő valamit félre mondhatott,mert elég komoly meggyöződéssel mondta,na majd holnap felhívom megint,aztán lehet hogy bolondnak néz de ez van..........
12. Dorka29 (válaszként erre: 10. - Dorottya84)
2009. febr. 24. 22:23
A TGYÁS jár a szülést követően kb. 5 hónapig, majd utána a GYED a gyerek 2 éves koráig, végül a GYES 3 éves korig. Ha van tartós betegsége, akkor a GYED-et még utána is igénybevehető, 10 éves korig. (Ha ez utóbbi érinthet, akkor azért nézz éutána, mert ez változott, régen 14 éves korig is járt.)
2009. febr. 24. 22:21
A tgyás-terhességi gyermekágyi segély van a szülési szabadság lejárta után (ami elvileg szülés előtt három hét, utána egy, vagy fordítva)180 napig. Azutána kisgyermek 2 éves koráig a gyed és a 3. évben gyes. Én így tudom.
10. Dorottya84 (válaszként erre: 8. - Dorka29)
2009. febr. 24. 22:20
igen jogos ,nem a gyeremkgondozási díjat akartam írni hanem a terhességi gyermekágyi segélyt SORRY!!!csak már belebonyolódtam
2009. febr. 24. 22:18
Azért kérdeztem ezt ,mert kaptam a munkáltatómtól egy levelet amiben az állt hogy feb.6-án lejárt a terhességi gyermekágyi segély.(holott én hónapokkal ezelőtt már megigényeltem a családival,a egyszeri anyaságival együtt).És eddig én abban a hitben voltam hogy ugye autómatikusan a gyedet kapom előszőr,olyan komplikáltá teszik(véleményem szertint).No meg a másik hogy úgy tudtam hogy a gyedet csak 2 évig vehetem igénybe aztán áttérhetek arra a maradék 1 évre gyesre.Csak ma felhívtama a cég könyvelőjét és ő azt mondta hogy én döntöm el hogy 2 vagy 3 évre kívánom igénybe venni!!!!És most nem értem hogy mi van hogy 2 vagy 3 év a gyed???Mert én 2 évre emlékszem,vagy azóta változott valami???Ja és a munkáltatómnak lelett írnom egy levelet hogy igénylem a fizetés nélküli szabadságomat......
8. Dorka29 (válaszként erre: 7. - Nagyreni)
2009. febr. 24. 22:15

Igen, erre írtam az előbb, hogy "De igen." Vagyis igazad van, a GYED a gyermekdongozási díj rövidítése.



De ezek szerint a kérdést kiíró nem tudja ezt.

7. nagyreni (válaszként erre: 5. - Dorka29)
2009. febr. 24. 22:04
Így nincs értelme a kérdésnek, hiszen abban is csak két juttatásról van szó, egyszer a teljes nevén írva, a másik rövidítve.
2009. febr. 24. 22:04

GYED és családi pótlék jár ez kettő

/a GYED a GYErmekgondozási Díj rövidítése/

5. Dorka29 (válaszként erre: 3. - Nagyreni)
2009. febr. 24. 21:56

De igen.


Egyszerre mindig csak egy ellátás vehető igénybe + a családi pótlék, illetve rászorultsági alapon igényelhető még rendszeres gyermekvédelmi támogatás (ha azóta nem változott a neve...) az önkormányzatnál.

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook