Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Mini vagy vegyes óvodai csoportba jobb íratni a kisgyereket? fórum

Mini vagy vegyes óvodai csoportba jobb íratni a kisgyereket? (tudásbázis kérdés)


1 2 3
2009. febr. 18. 09:15

Nekem mind a 2 gyerekem vegyesbe járt. Szerintem nagyon jó. A kicsik tanulnak a nagyoktól, a nagyok pedig segítenek a kicsiknek. Így már fiatal korban meg lehet nekik tanítani, hogy a gyengébbnek, kisebbnek segítségre van szüksége, figyeljenek oda egymásra. Ez olyan mint egy sokgyerkőcös család.

A családoknál is legtöbbször vegyes korcsoportú gyerkőcök vannak, hiszen nem mindenki szül ikreket.

63. pmjudit (válaszként erre: 61. - Drnéni)
2009. febr. 18. 07:18
Ez az iskolára is igaz lesz, mármint, hogy tanító nénit kell választani, nem iskolát.
62. fdóri
2009. febr. 17. 22:09
nem olvastam a többi hozzászólást, de szerintem nem jó a vegyes csoport. Mi vegyesben kezdtük az ovit, költöztünk, most korcsoportosba jár. Jobban tudnak szerintem foglalkozni így... De lehet h csak ovónéni függő...
2009. febr. 15. 15:12
Kezdem úgy látni, hogy a dolog óvónéni-függő inkább, mint módszerfüggő. Na, így aztán még nehezebb keresgélni, annyi ovi van. Engem egyébként a Montessori-pedagógia nem nagyon emlékeztet a Waldorfra.
2009. febr. 15. 09:51

sziasztok


az én 4 éves lányom vegyesbe jár. vannak 3an kicsik, és a többi mind nagycsoportos. imád oda járni. igaz, néha vannak surlódások, de a nagyok "óvatosan" bánnak velük és nagyon megértőek. :) igaz, ez a 2 csodálatos óvónéninknek is köszönhető!

59. 9ea67a7a1c (válaszként erre: 58. - 83771865cc)
2009. febr. 15. 08:54
Igen többnyire ezek nem 3 hanem 4 korosztályosak.Azért hozzá kell tenni hogy nem csak vegyes hanem homogén csoportban is előfordulhatnak verekedések ez gyerekfüggő többnyire.Ha van verekedős gyerek akár más csoportbelit is bánthat mondjuk az udvaron is ha olyan.....
2009. febr. 15. 08:50

Én csak rosszat hallottam a vegyes csoportról.

A barátnőm nagylánya jár ilyenbe ,állandó a verekedés,a kislány sírva megy be minden nap :(

Nálunk 4 csoport van /kis,-kisközépső,-középső,-és nagy /

Igaz a mienk sem tökéletes,mert a "legidősebb" gyerek január végén született,a "legfiatalabb" pedig decemberi!

57. cirmesitompika (válaszként erre: 49. - Mirr_Murrka)
2009. febr. 14. 14:49
A szülők nem merték elengedni- túl kicsi még...mondták.
56. supin
2009. febr. 14. 14:22
Vegyes.
55. 9ea67a7a1c (válaszként erre: 54. - Pmjudit)
2009. febr. 14. 10:26

Nem győzködni akarlak,neked is vannak érveid és elfogadom.Csak azért irtam mert én már így látom és elégedett vagyok.Nem vagyok óvónő de több oviban dolgozó van/volt a családban és gyerekkorom jó részét oviban töltöttem,vagyis anyukám révén rengeteget voltam ott már nagyobb koromban is,láttam homogén csoportokat minis kortol,láttam már több vegyeset is,valamint elég aktivan veszek részt szerintem az ovisaim ovis életében is,általában tudom mikor ép mit és hogyan tanulnak stb....

Mindkét formának vannak előnyei és hátrányai is,nagyban függ az aktuális óvodapedagógusoktol meyk kerül előtérbe.Ahol az óvónő bele van kényszeritve ebbe a helyzetbe és csak muszájbol csinálja lehet nem lesz túl jó a szülők véleménye sem.Nálunk szerencsére van javarészt homogén és vegyes csoport is,a szülőknek van választási lehetősége és ez így jó!

54. pmjudit (válaszként erre: 53. - 9ea67a7a1c)
2009. febr. 14. 09:13

Örülök, hogy elégedett vagy, meggyőzni nem tudsz.

Pedagógus vagyok, tudom miről beszélek.

A lányom homogén csoportba jár, a kisfiam is oda megy majd.

53. 9ea67a7a1c (válaszként erre: 41. - Pmjudit)
2009. febr. 14. 09:00

:(Nálunk a város legvegyesebb ovija és itt a hátrányos dolgokra gondolok,a sok nagyon sok hátrányos helyzetün kivül jár több különböző problémákkal küzdő gyerek is...és mégis meg tudják oldani,kb 29 fős csoportlétszámnál.

Én tavaly nagyon ellene voltam egyedül az óvónők miatt ragaszkodtam ehhez a csoporthoz és tartottam tőle.Most már egész más a véleményem!

52. 9ea67a7a1c (válaszként erre: 39. - Pmjudit)
2009. febr. 14. 08:55

Valahogy mindíg megoldják és nem szoktak ott űlni úgy hogy senki nem figyel rájuk...Ha van 30 nagycsoportos azokra sem tud kellő mértékben figyelni!

Nem baj ha bizonyos verseket mondókákat csak hall évekig mire meg is tanulja...ugyanúgy lehet előttük beszélni sok mindenröl,mikor majd neki lesz "tananyag" akkorra esetleg már tudja is mert már 3 éve hallja....az hogy ne unják meg az óvónők kreativitásán múlik hogy mindíg tudják egy kicsit másképp előadni.

A te verziód szerint is megtanulja a 3. korcsoport is az odafigyelést mert ők is lesznek középsősök és nagyok nem?Nem arrol van szó hogy a kiscsoportosokkal akkor 3 évig senki nem fog foglalkozni!Amúgy sem az a rendszer már hogy kötelező leülni,legtöbb helyen csupán kezdeményezés és ösztönzés van...egy jó óvónő igy is be tudja vonni a gyerekeket!

51. 9ea67a7a1c (válaszként erre: 35. - Mirr_Murrka)
2009. febr. 14. 08:50
Ép ezt irtam többek között,csak most olvaslak:)Nálunk fogadóórán ép most emelték ki hogy a kisközépsős kisfiam mennyire segít enni tanulni az asztalánál űlő kisfiúnak aki csak kézzel tud többnyire,és önt neki,megmutatja hogy kell,rászol a kicsikre hogy el kell zárni a csapot,vagy kezet kell mosni stb....szerintem ezek nem rossz dolgok.És ezeken túl nem éri kellemetlenül hogy maradnia kell majd még egy vagy két évet plusszban,mert szinte fel sem tünik,annyira vegyes az összetétel.
50. 9ea67a7a1c (válaszként erre: 34. - Pmjudit)
2009. febr. 14. 08:47
Nálunk a nagyok segitenek a kicsiknek,pl az óvónőn kivül ők is megmutatják hogyan kell szépen enni és segitenek ha nem megy.Öntenek a kancsóbol a kicsiknek inni,segitenek az öltözködésnél,stb....nem húzzák,eröltetik a fejlődést,csak segitenek amit az óvónő amúgy is megtenne....A kicsiknek mire ők is "nagyok" lesznek ez természetes lesz többnyire és ők is igy kezelik majd az utánnuk érkezőket.
49. Mirr_Murrka (válaszként erre: 47. - Cirmesitompika)
2009. febr. 13. 16:21

pici bocs, a kicsik miért nem mehettek?????


Kettővel több szülő és máris meg lett volna oldva.

drnéni, te nagyon messze laksz? nem tudod megoldani?


esetleg, nézz utána, a Montessori-elvű csoportok hasonló elven alapulnak.

48. drnéni (válaszként erre: 46. - Mirr_Murrka)
2009. febr. 13. 16:19
De jó nektek!
47. cirmesitompika (válaszként erre: 10. - Drnéni)
2009. febr. 13. 16:17
A nagyokkal feladatmegoldás lenne, de a kicsik (nálunk minisek voltak) játszhatnak, bámulják a nagyokat, ez igen zavaró. Az úszást is pl. összevonva csinálták a többi 6 évessel. Nyíregyházi állatkertbe akartak menni, de a kicsiket nem engedik a szülők, a nagyokkal nem telt meg a busz=nem mentek el :-(( Meg ilyenek.
46. Mirr_Murrka (válaszként erre: 44. - Drnéni)
2009. febr. 13. 16:16
van óvoda és iskola is. Nálunk Vácott megvan mindkettő.
45. Mirr_Murrka (válaszként erre: 44. - Drnéni)
2009. febr. 13. 16:16

na igen, az már rég rossz, ha az óvodában az óvónéni ténylegesen fegyelmez.

Jobb HELYEN EZ MESSZE NEM AZ A FEGYELMEZÉS, amit sokan gondolnak...

Merthogy igazából ez játék ott, és a gyerekek inkább az alapvető társasági dolgokat kell, hogy megtanilják, mint pl közös étkezés, terítés, le- és fel öltözés, amit elővettem azt helyére is teszem, a rendszeres higiénia ( amit sajnos a suliban rögtön össze is omlasztanak, mert még fogmosás sincs ebéd után...9, tehát inkább a társadalomba, közösségbe épül be a gyerek, és alapokat tanul, nem fegyelmet.

Nevelni nevel az óvónő is, természetesen. De nem úgy, ahogyan felsőbb helyeken, suliban. Hanem inkább arra, hogy legyen a gyerek közösségi tag, és alapoznak, amire majd később jöhet az iskolai rendszer.

Ebben az óvónőnek hatalmas szerepe, és még nagyobb felelőssége van.

Az milyen már, mikor a gyerekek szedik szét egymást az óvónéni meg körmöt lakkoz meg esemest ír...

A szegedi sztori is igazából attól lett az ami ( bár mondjuk köze nem volt "erőszakhoz", de ez más tészta), hogy a pedagógus nem volt a helyzet magaslatán.

2009. febr. 13. 15:23
Hozzátartozik az igazsághoz, hogy én erősen szimpatizálok a Waldorf-pedagógiával (sajnos iéyen ovi nálunk nincs és nem is lesz), tehát én nem szeretném, ha a lányomnak az oviban "tanulni", meg "fegyelmeződni" kellene, úgyhogy nekem nem olyan nagy hátrány, ha kevesebb a direkt foglalkozás, és több a szabad játék (nyilván mindenkinek az olyan ovi a vágya, ami legközelebb áll a saját nevelési elveihez). Ami az általános iskola első két osztályában történik, azt kifejezetten rossznak tartom, ezért nem támogatom azt se, hogy már a nagycsoportosokat ehhez az antipatikus rendszerhez "igazítsák". Reménykedem, hogy mire oda jutunk, legalább Waldorf-suli lesz (vagy adigra Svédországban leszünk, ki tudja).
43. homern (válaszként erre: 40. - Mirr_Murrka)
2009. febr. 13. 15:22

Anyukám 33 éve óvónő,és náluk sem volt ilyen probléma(ugyanannyi évig volt vegyes csoportja,mint homogén)volt egy halasztott egyetemi évem,amikor ott voltam mellette.azt láttam,hogy a gyerekek fegyelmezettek,a nagyok sokat segítenek a kicsiknek(öltözésnél,vagy ha játszanak valamit,és odamegy egy kicsi aki nem tudja hogy kell,elmagyarázzák neki,tanítgatják rá..)próbálkoztak olyannal,hogy kicsiknek rövid vers,nagyoknak hosszabb,de nem jött össze..amikor a kisebbek meghallották,hogy a nagyok milyen hosszút tudnak,szinte "követelték",hogy ők is hosszút akarnak..a vége az lett hogy a rövideket már csak "kiegészítésként",játék közben tanulgatták..

ha jó szakember az óvónő,és tudja kezelni a helyzetet(mind a kettő,nagyon fontos milyen a váltótárs)nem lesz semmi gond a vegyes csoporttal..

ha az óvónő kevésbé elhivatott/lelkes,vagy csak szimplán nincs elég tapasztalata(és ezt nehogy úgy értse valaki hogy rosszabb óvónő) akkor tényleg jobban tudja fejleszteni az egykorúakat..

ha nekem lesz egyszer gyerekem,tuti óvónőfüggő lesz milyenbe iratom :)

remélem nem írtam olyat,amivel megbánthatok valakit,én csak egyszerűen ezt tapasztaltam országunk egyetlenegy ovijában,általánosítani nem is lehet,és nem is szeretnék..

42. Mirr_Murrka (válaszként erre: 41. - Pmjudit)
2009. febr. 13. 14:59

mondjuk wz is igaz.

Bár.. hátrányos helyzetűvel mindig tele van, de érdekes, legtöbbször "csak" azért, mert a szülő is egyszerűen képtelen oda figyelni a gyerekre, legalább addig, míg együtt van vele. Tudom, hogy sokal nehezebbmost a szülőknek, én már előre flek is, mikor nekem lesz 2-3, hogy hogyan fogom bírni...

De amíg a gyerek együtt van vele, legalább addig ne a csoki meg a rpoi legyen a fegyelmező eszköz...

Az meg milyen már, mikor otthon van a totyogóssal gyesen, a nagyobbik meg héttől ötig bent csücsül, és az óvónő kérdésére közli, hogy "eggyel is elég nehéz otthon, erre van az óvoda"

Pfff...

41. pmjudit (válaszként erre: 40. - Mirr_Murrka)
2009. febr. 13. 14:51

Biztosan ügyes és türelmes és a szakma elhivatottja - de sajnos ez a ritkább eset. Valószínűleg a csoportja is szerencsés, nincs tele hátrányos helyzetű, zaklatott életű családok gyerekeivel.

Nem tudom, hol laktok, de az sem mindegy, hogy milyen település, milyen városrész óvodájáról van szó.

40. Mirr_Murrka (válaszként erre: 39. - Pmjudit)
2009. febr. 13. 14:47

háááááááááááát... :)))

Valahol neked is igazad van, értem én, de akkor az én anyukámnál pl mér nincs soha ilyen? fegyelmezettek, meg minden. És neki a kedvence a vegyes. Fene érti.

:D

39. pmjudit (válaszként erre: 38. - Mirr_Murrka)
2009. febr. 13. 14:45

Egyetértek azzal, hogy sokkal nehezebb a vegyesben az óvónő dolga.

Éppen ez is alátámasztja, hogy jobb a homogén.

Vers, ének, mese - nem ugyanaz 3 évesen az anyag, mint 6 évesen, vagy 5 évesen.. Egy óvónő nem tudja megoldani, a párja, ha ott is van, akkor mégegy korcsoportot tud vállalni . És a 3. csoport?


Ja, ők azok, aki, addig játszanak, nem figyel rájuk senki.

Ők nem tanulják meg, hogy a foglalkozáson meg kell ülni, oda kell figyelni. Ők azok, akik majd az iskolában nem tudnak tanórán sem megülni. Ott kínlódunk velük, mert nem tanulták meg a rendet az oviban.

38. Mirr_Murrka (válaszként erre: 37. - Pmjudit)
2009. febr. 13. 14:39

Az, hogy a saját anyámtól hallom, hogy a fiatal kolléganői már nem olyan 2lelkiismeretesek" vagy hogy is mondjam, mint az öregebbek. türelmetlenek, érted?

Mert a vegyesben nagyobb odafigyelés kell.

És az már plusz nyűg. Hogy három korcsoporttal tanítson éneket, verset, mesét.


Igen, főiskolás koromban rengeteget jártam be hozzá.

37. pmjudit (válaszként erre: 36. - Mirr_Murrka)
2009. febr. 13. 14:37

Mi az, hogy a fiatalabbak? És más világ?

Nekik is van munkarendjük, nem hiszem, hogy annyira elhivatott m inden óvónő, hogy bemegy csak úgy órákkal előbb. De nálatok tuti minden ilyen szerencsésen alakul.


Hogy-hogy látod csomószor? Te is ott vagy még fél 10-kor?

36. Mirr_Murrka (válaszként erre: 34. - Pmjudit)
2009. febr. 13. 14:34

khm. pontosítanék.


Elvileg. Gyakorlatilag viszont simán bent vannak a foglalkozáson is, én egy csomószor látom. Na igen, a fiatalabbak, mint mondatam.. hát.. más világ...

35. Mirr_Murrka (válaszként erre: 23. - 9ea67a7a1c)
2009. febr. 13. 14:32

naná. Ugyanis előírt a mikrocsoportos foglalkozás, ezt a pedagógusnak is ismernie kellene, és hát.. míg egy csapattal foglalkozik, addig a nagyok elvannak a kicsikkel, és pl a közös foglalkozáson is, lehet hogy eltérő az elvárás, de tökéletesen át lehet hidalni ezt is úgy, hogy minden foglalkozás mikrocsoportos.

Egy csomó helyen bejött.

Az igazság az, hogy legtöbbször az óvónő hibája, hogy a szülőknek ennyire ez a véleménye, mert a vegyessel valóban többet kell foglalkozni. És nagyon sokan ezt a fiatalabbak közül főleg, már nem akarják elvállalni. De egy jó vegyesben pl a nagyok tanítják a kicsiket öltözni. Szocializálódnak, mint a sicc.

1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook