Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Ház vásárlásnál az APEH az illetéket mi alapján veti ki? fórum

Ház vásárlásnál az APEH az illetéket mi alapján veti ki? (tudásbázis kérdés)

1 2
2011. jan. 7. 22:27
ha reális a ház értéke, akkor a szerződésben megjelölt vételár alapján, de ha irreális, akkor viszont felülvizsgálhatja, és akkor magasabbat szabhat ki.
35. Panni58 (válaszként erre: 33. - A900f63755)
2010. dec. 1. 19:09
A különbözet számításánál csak az eddig tulajdonodban lévő, eladott ingatlan, vagy ingatlanrész eladási árát vonják le, a haszonélvezeti jog nem számít bele.
34. Panni58 (válaszként erre: 7. - Edb6c38cef)
2010. dec. 1. 18:59

Már az adásvételi szerződést megkötő ügyvédnek kötelessége 1 példányt elküldeni az APEH-nek.

Hozzánk utána még ki is jött az APEH értékbecsülni, ráadásul külön a garázst, mert arra nagyobb illetéket kell fizetni.

2009. máj. 28. 19:33

Ha valaki tud kérem segítsen, hogy megértsem a következőt:


Apuval közös volt a lakásunk, neki haszonélvezete volt az én részem felett.

Mikor eladtuk, akkor ingyen lemondott, vagyis úgymond nekem ajándékozta a haszonélvezetből származó pénzét.

Erre kaptam egy ajándékozási illeték csekket az APEH-tól, amit ki is fizettem.


Vettem egy másik ingatlant.

Arra kivetettek egy vásárlásból származó illetéket.

Kértem, hogy vegyék figyelembe, hogy 1 éven belül ingatlant adtam el.Megtették, de meglepve látom a számításnál, hogy csak a haszonélvezeti jog értékének összegével csökkentett eladási árat veszik figyelembe.

Ez az én esetembe 1,5 milliós összeget jelent, amit nem vehetek igénybe a kedvezménynél, holott kifizettem az arra járó illetéket, úgy gondolom, hogy megváltottam a jogot arra, hogy a teljes összegre nézve kérjem a kedvezmény megállapítását.


Hogy van ez?Egy olyan választ már kaptam, hogy, hát ezt nekik így kell csinálni, de nem értem, hogy miért.

32. pemete (válaszként erre: 30. - Supin)
2009. ápr. 24. 10:30
Kérvényezni kell az illetékeseknél, hogy csökkentsék a mértékét, meg ha első tulajdonod lesz az ingatlan, akkor is jár valamennyi kedvezmény. Meg részletfizetést is lehet kérni, mi két évet kaptunk, így minden hónapan közel 10ezer forintot kell fizetnünk.
31. Panka1980 (válaszként erre: 19. - Lizabella)
2009. ápr. 24. 10:02

Szia!

Engedtek el az illetékből, mint egyedülállónak?

Nekem is ezt mondta az ügyvéd, hogy írunk majd egy kérelmet. Én épp válok.

A szerződésbe a hitel miatt nem tudunk kevesebbet írni, így is csak reménykedem, hogy megkapom az az összeget, amit szeretnék.

30. supin
2009. márc. 23. 15:33
Milyen kedvezmények vannak?? Hogy lehet csökkenteni az illetéket????
29. supin
2009. márc. 22. 19:02
Azt azért nem értem:Ha kölcsönből veszi az illető a lakást,mért terhelik még illetékkel is. Így is van épp elég kiadás. Nem lehetne ezt ha már a tulajdona lesz?
28. klenca
2009. márc. 22. 12:30

Az APEH adót vet ki, az illetékhivatal illetéket, csak az egyiket kell fizetni ugyanarra az ingatlanra.:))


De hívd fel őket, segítenek.

27. 9ea67a7a1c (válaszként erre: 26. - Pemete)
2009. márc. 22. 09:18
a hugoméknak kijött még a hitelebirálási idő alatt.....mi meg végül anno nem vettük fel a hitelt,de hiába irtam az illetékhivatalnak többször hogy meghiusult az adásvétel rányomták a házra,hónapokig mászkáltunk miatta mire levették róla:(
26. pemete
2009. márc. 22. 09:05
Nálunk úgy volt, hogy a bank még nem is utalta át a pénzt a eladónak, mikor nekünk már kijött a levél az illetékről, rá majd 1 hónapra tudtunk csak beköltözni. Vicc!
25. s.irma
2009. márc. 22. 09:03

4 millióig 2% fölöttes rész pedig 6%.

De ez csak a lakóingatlanra igaz. Garázs, nyaraló 10 %. A föld is érdekes mert az függ attól mi van rajta. De amikor kiszabják az illetéket akkor általában már 10 %.

Hivatalosan meg kell, hogy nézzék. Az illetékhivatal küld ki becsüst. Időpontot viszont nem egyeztetnek. Kiküldik hogy melyik napon mikor mennek és akkor ott kell lenni.

Az, hogy addig mit csináltál már meg azt nem tudod bebizonyitani csak akkor ha előtte lefotóztad, hogy milyen volt és szerencsédre elfogadja az illető. Az adás-vételi szerződést ügyvéd nélkül nem tudod lebonyolitani. Mindig a vevő fizeti az ügyvédet. Kivéve ha másként állapodtok meg.remélem segitettem.

2009. febr. 7. 13:14

Az adás-vételhez úgyis kell ügyvéd, az illeték miatt nem kell külön fogadni.

Nekünk kb. egy évvel a vétel után küldték a csekket. Elvileg a földhivatal küldi tovább az adás-vételi szerződéseket az apehnek, de a mi esetünkben csak azt sikerült küldeniük, ami az új ház vételéről szólt, a régi eladását elfelejtették. Ezért fellebeznünk kellett.


Mi kaptunk pár hónappal az adás-vétel után kaptunk egy levelet, hogy másnap jönnek megnézni a házat. Felhívtuk őket, hogy 1 nap alatt nem tudunk szabit intézni, nem leszünk otthon. Erre azt mondták, hogy nem baj, majd megnézik az utcáról. Nekem felfoghatatlan, hogy az utcáról, hogy állapítja meg valaki a ház értékét. Nem beszélve róla, hogy az eltelt 2-3 hónap alatt már ráköltöttünk egy rakás pénzt. De szerintem nem is járt itt senki!


Az előző ház a férjem nevén volt. Annak az eladási ára magasabb volt, mint a férjem tulajdonrésze az új házban. A különbözet után adót is (jövedelme keletkezett) kellett fizetnie és illetéket is (nem érdekli őket, hogy a különbözet milyen előjelű)!


Szóval elég érdekes ez az egész illeték ügy!


Igaz mi még 2007-ben vettük a házat, azóta biztos változtak a jogszabályok.


Szerintem érdemes felhívnod az apehnél az illetékkel foglalkozó osztályt. Velünk egész készségesek voltak, amikor a fellebezéssel kapcsolatban érdeklődtünk. Segítettek, hogy tudjuk csökkenteni a fellebezés díját.

23. benvik (válaszként erre: 21. - Benvik)
2009. febr. 7. 12:47
"A vásárolt és eladott lakástulajdon – terhekkel nem csökkentett – forgalmi értékének a különbözete az illeték alapja.". 4 millió forintig 2%, a többi rész 6 %. Ez a lakóingatlannál igaz. Garázs, nyaraló, föld, telek stb 10%.
22. benvik (válaszként erre: 12. - Csutika100)
2009. febr. 7. 12:43
Nekünk még ki sem lett teljesen fizetve, de már jött az illeték.
21. benvik (válaszként erre: 12. - Csutika100)
2009. febr. 7. 12:42
Illetéknél is így van, most intéztük. Történetesen eladtam a lakásomat, abból a pénzből vettem a ház felét. Ezért nem kellett illetéket fizenem. A férjemé a másik fele, neki nem volt eladása, neki kellett csak fizetni.
20. csutika100 (válaszként erre: 16. - 82a31ed4c7)
2009. febr. 7. 12:29
De akkor sem ha eladsz egy lakást drágábban mint veszel a kettő közti különbözet után is adózni kell. Jól ki van ez találva
2009. febr. 7. 12:28

Nekem egy ismerősöm mesélte,hogy náluk kint voltak fel térképezni a helyzetet.

Sőt én kértem hogy engedjék el az illetéket(egyedül állóként) küldtek egy nyomtatványt(kisebb vagyonosodási vizsgálat félét).Miből élek,mennyit és mire fizetek ki havonta stb,És írták,hogy kijöhetnek környezet tanulmányozásra is.

2009. febr. 7. 12:24
A lakásvásárlási illeték négymillió forintig a vételár 2%-a, négymillió feletti rész 6%-a. Garázs, és egyéb nem lakás céljára szolgáló ingatlan átírási illetéke 10%.
17. 82a31ed4c7 (válaszként erre: 12. - Csutika100)
2009. febr. 7. 12:19
Hát ennek örülj,mert mi ahogy megvettük a házat még be sem költöztünk és máris kijött az illeték.
16. 82a31ed4c7 (válaszként erre: 15. - 82a31ed4c7)
2009. febr. 7. 12:12
Ja az adásvételire írjatok reálisan minél kevesebbet, mert ez befolyással lesz az illetékre. Ha hitelre veszed ezt nem tudod megcsinálni.
15. 82a31ed4c7 (válaszként erre: 2. - Edb6c38cef)
2009. febr. 7. 12:12
Nem megy ki megnézni a házadat. Az ár után szabja ki neked az illetéket amit az adásvételire fog kerülni, de ez attól is függ hogy üdülőben veszed a házat, kiskertekben, vagy lakóházat veszel, mert mindennek más az illeték vonzata. Nekem már csak van tapasztalatom. Ha bővebben szeretnél tudni róla írj és kérdezz.
14. edb6c38cef (válaszként erre: 11. - Benvik)
2009. febr. 7. 12:10

Köszönöm. Akkor mindenképpen fogadunk ügyvédet, ez úgy látszik, elkerülhetetlen.

Köszönöm a segítséget mindenkinek.

2009. febr. 7. 12:09

Nem kell begolyóznod. Az adásvételi szerződés nyilván ügyvéd készíti, ő majd elmondja, hogy mi a teendő. Kitölti az APEH bejelentéshez szükséges nyomtatvány, el is küldi a megfelelő helyre.


Tájékoztat az illeték mértékről, ami mellesleg nem 2%. Arról is tájékoztat, hogy mi az illetékszámítás alapja, ami 2008. január 1-től nem úgy működik, hogy az eladás-vétel különbözete. Ez bonyolultabb kérdés, ügyvédtől kérj tanácsot. Ezért fizetsz neki 1%-ot mellesleg :)

12. csutika100 (válaszként erre: 5. - Benvik)
2009. febr. 7. 12:09

Ez az adózásnál igaz az illetéknél nem.

A vásárólt lakás értéke után kell illetéket fizetni. Az enyém most decemberben jött ki amit juliusban vásáróltam.

11. benvik (válaszként erre: 9. - Edb6c38cef)
2009. febr. 7. 12:08
Az ügyvéd intézi a földhivatalnak küldést, utána a földhivatal meg tovább küldi. Nem bonyolult. Ezért kapja az ügyvéd azt a nem pici összeget. Aztán elkezdenek őrölni a hivatalok fogaskerekei. Ellevelezgetnek szépen egymással.
10. benvik (válaszként erre: 9. - Edb6c38cef)
2009. febr. 7. 12:06
Apehnak van erre egy külön illetékosztálya. Ősszel intéztük pont. Aztán küldték a papírt, mi küldtük rá a választ, hogy volt eladás (elvileg annak is össze kéne futni, de nem sikerült nekik), így újragondolták, és csak a páromnak kellett fizetni. 8 milla után 310ezret.
2009. febr. 7. 12:03

Köszönöm Nektek. Benvik, közben Téged is olvastalak, tehát a földhivatal küldi meg az apehnak (ami régen az illetékhivatal volt, de most az apeh intézi).

Mentességünk is van illetékre, 8 millió értékig, mert kisajátításból van a pénz egy része. Gondolom, ezt még azelőtt kell közölni az apeh felé, hogy elkészítenék a határozatot.

Ez a mit, hova, mikor, kinek, ettől golyózok be...

8. benvik (válaszként erre: 7. - Edb6c38cef)
2009. febr. 7. 12:01
Nem, a földhivatal elintézi.
2009. febr. 7. 12:00
Tehát az adásvételi szerződést be kell nyújtanom az apeh felé?
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook