Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Térdműtétnél mit választanál: altatás vagy gerinc érzéstelenítés? fórum

Térdműtétnél mit választanál: altatás vagy gerinc érzéstelenítés? (tudásbázis kérdés)


1 2
42. era06 (válaszként erre: 41. - Jackjunior)
2013. febr. 14. 16:56
Nem mindig jó , ha sokáig tart a érzéstelenítő hatása
2013. febr. 14. 16:46

Sziasztok! Szeretnék segíteni a véleményemmel azoknak, akik félnek egyik vagy másik módszertől.

Én az altatás híve vagyok(voltam!), de amikor a fiamnak ortopéd műtűtnél gerincérzéstelenítést javasoltak, teljesen kétségbeestem. Én próbáltam rábeszélni az altatásra, de ő végül úgy döntött, hogy gerincérzéstelenítést kér.

Neki volt igaza!

Ha tanácsolhatom: a műtét előtt ugyanúgy egyetek és igyatok, ahogyan szoktatok, a szervezet így "nem pánikol", természetesen műtét előtt közvetlenül semmit. Aki műtét előtt nem issza tele magát, annak nem kell katéterezésre számítania.

A műtőbe érdemes bevinni zenét vagy filmet (iPhone), mert így nem halljátok a műtős zajokat, ami szerintem sokkoló lehet. A fiam zenét hallgatott és csak azt érezte, hogy néha taszigálják az asztalon.

A fejfájást úgy tudjátok elkerülni, hogy nem engeditek az érzéstelenítést 26G méretűnél vastagabb tűvel csinálni, mert ennél a vastagságnál nem tud szivárogni a gerincfolyadék. Ha nincs liquor veszteség, és műtét után 5-6 órát nyugalomban marad a beteg, akkor minimális a fejfájás esélye.

A fájdalomcsillapítás szempontjából viszont a gerincérzéstelenítés világbajnok, mert lassan megy ki a hatása és a műtét után a nagy fájdalom megúszható.

Hát ennyi! Üdv: JJ

2010. aug. 19. 20:49
Gerinc egyértelműen
2010. márc. 24. 15:26
mind1
2010. márc. 24. 15:15
Sziasztok!!!na ez érdekes volt:))túl vagyok az epiduráláson és ami érdekes közben megbeszéltük az altatóorvossal, hogy nyugodtan mozgathatom,emelhetem a fejem utána.Amit el is követtem, mivel hanyatt nem igazán alszom.És-lekopogom!!!!-semmi fejfájás:)))Egyébként érzéstelenítés után történt minden velem:katéter stb....
2010. márc. 7. 10:13
Pl. az ortopéd klinikán 24 órát az őrzőben töltessz műtét után
2010. márc. 7. 10:05
Szasztok!Nekem másfajta mutetem lesz.De altatni és epidurálni is akarnak.Szerintetek fogadjam el?Ki vigyáz utánna az emberre, hogy 24 orát ne mozditsa meg a fejét?Koszi a vélenyeteket előre:))
35. e2d3bb2ec0 (válaszként erre: 34. - Csepagi87)
2010. febr. 7. 21:06
Pontosan tudom milyen sajna, hanyattfekve is, érzéstelenítő nélkül is ...
34. Csepagi87 (válaszként erre: 33. - E2d3bb2ec0)
2010. febr. 7. 20:23

Hát szép!

Mindegy, de gondolhatod milyen szar érzéstelenítő nélkül!Pff

2010. febr. 7. 18:47

Nekem fordítva volt. Jól elbeszélgetünk 2 helyen :)

Engem amúgy már hasonfekve is megkatétereztek ... :(

2010. febr. 7. 18:44
A katétert először teszik fel aztán böknek!
2010. febr. 7. 18:43
De azt úgysem érzed, ha le vagy zsibbadva
2010. febr. 7. 18:41
Azt meg el is felejtettem hogy katétert is tesznek fel!!!!!!!!ÁÁÁÁÁ
2010. febr. 7. 18:37
Én tuti altatást kérnék.Volt már császárom 2-szer is és a másodiknál kb. harmadszorra sikerült a bökés!Tudod kit bökdösnek gerincbe mégegyszer!
2010. febr. 7. 17:52

Nekem 3 térdműtétem volt, az orvos gerinc érzéstelenítést ajánlott, elfogadtam. De..


1-nél menet közben kiment az érzéstelenítő, szinte egyik pillanatról a másikra. De amíg magamnál voltam nem volt gáz. Semmit nem éreztem, még a kis monitoron mutogatta is a doki, hogy mi hogy merre...

2-nál az anesztes szúrt el valamit, így elkábítottak mellé, ráadásul kb 1 hétig tartó kegyetlen fejfájásom volt hányással fűszerezve

3-nál az előzmények tekintetében altattak.


Mindez kilenc hónap alatt zajlott le.


A gerincérzéstelenítéshez tartozik, h. volt egy császárom is, ahol szintén nem hatott rendesen a cucc.


Azt mondták alkati dolog.


De, mindezeket figyelembe véve is, én a gerinc érzéstelenítést ajánlanám.

Nekem nem volt "szerencsém", de ritka az ilyen. Altatás után napokig aludtam, hánytam. Érzéstelenítéssel nem volt ilyen, csak ott feküdnöd kell 24 órát.

2010. jan. 28. 15:04

Branül-kanül mindenhol máshogy hívják, kanül inkább ez a sárga kerek, branül meg inkább az, ami az infúzióhoz kell. A branül sztem a Braun márkanevéből jön. Mivel Braun márkájú :)

Viszont megnéztem a papíromat, spinális van írva, de volt katéterem, meg kanülöm is. Ilyenkor mi van ? Kombinált érzéstelenítés ?

26. kalaposkutya (válaszként erre: 23. - E2d3bb2ec0)
2010. jan. 28. 15:00
A második bekezdés nem neked szólt csak tanács a kérdezőnek. Ami olyan mint mint a branül azt kanülnek hívják, de nem ezért kérdeztem. Nem minden alsó végtagi műtétnél alkalmaznak epidurálist csak azért mondtam. A gerincérzéstelenetís másik fajtája a spinális. Ennél a módszernél nincs kanül két injekció és kész. Ha katéter alatt húgycsőbe vezetettre gondolsz akkor spinális után jó esetben nincs rá szükség, de előfordulhat ideiglenesen.
2010. jan. 28. 14:56

Na szóval, beszúrok ide valamit, máshonnan...


z epidurális érzéstelenítést a gerincoszlop lumbális, azaz deréktáji szakaszán történő behatolásból végezzük, olyan magasságban, ahová a gerincvelő már nem ér le semmilyen körülmények között sem. Másfelől célunk a gerincet (és természetesen az agyvelőt is) burkoló kemény agyhártya (dura) körüli keskeny tér (epidurális tér) felkeresése, tehát optimális esetben csak a gerincet védő agyhártyarétegek körül lévő térbe hatolunk, és semmiképpen sem a gerincvelőig (az orvostudomány más területein ugyanis magasabban, tehát még a gerinc magasságában is alkalmazhatnak epidurális érzéstelenítést)


A spinális érzéstelenítés az epidurális érzéstelenítéstől több lényeges ponton eltér. Az érzéstelenítő oldatot az ún. spinális térbe, vagyis az agyvízbe adjuk be, legtöbbször egy dózisban. A szúrás technikai kivitelezése sokban hasonlatos az epidurális érzéstelenítésnél leírtakhoz, azzal a különbséggel, hogy spinális anesztézia esetén a beteg ülő testhelyzetben, hátát kidomborítva helyezkedik el, és nem kerül sor katéter bevezetésére sem, hanem a gyógyszert egy adagban juttatjuk be egy vékony tűn keresztül az agyvíz-térbe. Ezt követően az érzéstelenítő hatása perceken belül kialakul, és ami igen lényeges, nemcsak az érző, hanem a mozgató funkciót is gátolja a teljes érzéstelenítés időtartamára, ami többnyire 2-2, 5 óra. Az érzéstelenítő eloszlása az agyvíztérben a gravitáció által befolyásolható, így a beteg műtőasztalon történő megdöntésével az érzéstelenítés "magassága", vagyis az érzéstelenített terület nagysága befolyásolható. Az érzéstelenítő hatás kialakulásával a vérnyomás átmeneti esése következhet be, melynek megelőzése céljából a műtétet megelőzően minimum 1, 5 liter intravénás infúzió alkalmazása jelent megoldást. Császármetszésnél végzett spinális érzéstelenítés megelőzi a magzat altatószer okozta születés utáni légzési zavarát, illetve lehetővé teszi az "együttszülést" műtét esetében is, hiszen az édesapa jelen lehet a műtét során mindvégig ébren lévő, és a születés élményét ily módon átélő párja mellett. Kiknél nem javallt epidurális vagy spinális érzéstelenítés? Legfontosabb szabály: ha a szülő nő nem kéri, illetve ha orvosi javallat alapján terveznénk elvégzését, de a vajúdó nem egyezik bele, semmilyen körülmények között nem szabad alkalmazni. Milyen szövődményeket rejthet magában az epidurális érzéstelenítés? A lehetséges szövődmények leggyakrabban technikai problémára vezethetők vissza: az epidurális tér felkeresése nehézségekbe ütközik vagy egyáltalán nem kivitelezhető (szűk csigolyaközök, meszes gerinc), illetve az epidurális tér túlzottan szűk volta miatt a szúrás kapcsán a keményagyhártyán (dura) nyílást ejtünk. Ez utóbbi esetben néhány csepp agyvíz a tűn keresztül szinte mindig távozik, és ez egy-két napig fejfájást okozhat a szülés után, de más veszélyeket nem rejt magában. Elvileg előfordulhat, hogy a beadott gyógyszer az epidurális térben érpályába jut és általános tüneteket okoz: ennek kivédésére a beavatkozás során számos óvintézkedés szükséges minden esetben.

24. e2d3bb2ec0 (válaszként erre: 23. - E2d3bb2ec0)
2010. jan. 28. 14:49
Na, nem túlélte...hülye szó lett...szóval aki túlesett rajta
23. e2d3bb2ec0 (válaszként erre: 22. - Kalaposkutya)
2010. jan. 28. 14:48
Olyan, mint a branül...kanülnek hívják, a cső végén van, ami kijön a szúrás helyéről, végig van ragasztva a gerinceden, és rögzítik a válladon.oda megy bele a gyógyszer, akár folyamatosan, mint nekem, de nagyon lassan, 4ml ment le egy óra alatt. Vagy egyszerre belenyomnak 10-20 ml-t a gyengébb fájdalomcsillapítóból. Kutyu, hülyeséget nem ír az, aki túlélte...azt írja, amit tapasztalt, és átélt...
2010. jan. 28. 14:43

Milyen kütyüt? Honnan tudod hogy a gerincérzéstelenítés epidurális lesz?


Más:

Szerintem ha valakit nagyon izgat ez a dolog kérdezzen egy aneszteziológust ne pedig laikusok okoskodásait olvasgassa mert az sokszor félrevezető lehet.

21. e2d3bb2ec0 (válaszként erre: 18. - Benvik)
2010. jan. 28. 13:46
ez ám. Meg le is bénulhatsz, ha rosszul emeled a fejed... azt a kis kütyüt meg el lehet viselni nyaktekergetés, fejemelés nélkül is. végülis felnőttek vagyunk.Nekem műtét utáni második napig volt bent. meg persze a katéter is
2010. jan. 28. 13:43
epidurinál műtötték a bokám, de kértem némi altatót is. altató hatása ugyan nem volt a mennyiség miatt, de nyugtató hatása annál inkább...néztem mit csinál a doki, de annyira nem érdekelt...illetve valahogy nem fogtam fel, hogy az én lábamat kaszabolja :)
2010. jan. 28. 13:25
én az altatás gondolatától is rosszul vagyok:) ma már nem gyakori egyébként, csak ha nagyon indokolt. az pedig nagyon ritka, hogy még válogatni is lehet, hogy melyiket kéred.
18. benvik
2010. jan. 28. 12:45
Nekem két lábműtétem volt. Az egyiknél altattak, borzalmas volt utána, a másiknál epi volt. Harmadszorra az epit választanám. Nekem nem volt semmi fejfájás utána, de tényleg becsülettel feküdtem 24 órát, úgy hogy egy picit sem emeltem fel a fejemet. Állítólag ez a titok.
2010. jan. 28. 12:36
Nekem is fájt a fejem gerincérzéstelenítés után úgy 5 napig. Szerintem nem volt olyan vészes mint ahogy leírták sokan. Műtét közben nem fogsz izgulni, előtte úgy is kapsz egy nyugtató koktélt ami alég hatásos. Ja és nem véletlenül szokták a spinálist vagy epidurálist választani az altatóorvosok, összességében sokkal kevesebb veszéllyel jár mint az altatás. Másik a gerincbe adott injekciók minimális fájdalommal járnak.
16. Yulcsy
2009. febr. 25. 09:24
Én is az altatást választanám.
2009. febr. 24. 23:12

nálam szerintem senki nem félt jobban az altatástól és tessék túltéltem:)2 hete volt egy nügy mütétem amit eleve nem lehet gerincbe csinálni,de volt az is,soha!!!!

utána napokig (1hét kb) alig voltam képbe olyan fejfájásom volt h azthittem ott halok meg,pedig nem mozogtam,és ittam vagy 6 litert. ez a titok nyitja áll..erröl enynit.

ja és ha netán szivárog az agyvized akkor mégutána ujra megszúrhatnak mert vmi foltozás lehet ami azt jelenti h saját vérrel tapasztanak. ezt onnan tudom h majdnem odakerültem.persze nem elrettentésképp de sztem altatás az jobb.pedig nekem sziv bajom is van,asztma is és semmi bajomnemvolt,ahogy betoltak már telóztam,hányinger stb 0.

14. benvik
2009. jan. 10. 21:20
Nekem kétszer műtötték a lábam. Az elsőnél altattak, a másodiknál epidura volt. Én harmadszorra az epidurát választanám, bár remélem nem lesz rá szükség. Az altatás után nagyon rosszúl voltam.
13. emagdi
2009. jan. 10. 20:28
szerintem bízd a dokikra a választást, lehet, hogy ők jobban el tudják dönteni, mint mi, fórumolvasók:)))
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook