Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » A gombát hogy kell megtisztítani? fórum

A gombát hogy kell megtisztítani? (tudásbázis kérdés)


1 2
2012. aug. 1. 08:35
Lehúzom a héját hirtelem letusolom, száradni hagyom, apróra vágom és be a fagyasztóban. Sokáig eláll. Igy mindig van gombám itthon
30. ~Éva~
2009. jan. 9. 14:46
Én sem húzogatom le a héját, szerintem felesleges... csak alaposan megmosom!
2008. dec. 29. 17:38

Azt sem tudtam eddig, hogy a spóralemezkéit is ki kell szedni.

Nem hiszem, hogy ki fogom szedegetni.

28. szanád (válaszként erre: 25. - 447230ace0)
2008. dec. 29. 12:30

ha így tisztítanánk a gombát ,akkor nem maradna semmi sem belőle... )))

nehézfémet minden zöldségben találni....sokkal nagyobb mértékben...

2008. dec. 29. 08:53
Leszoktam forrázni (kb fél percig, akkor még nem esik össze), aztán lehúzom a bőrét, a szárát meg megkaparom.
2008. dec. 29. 08:09
cikket
2008. dec. 29. 08:06

Ezt a ciket találtam:


Mérgező anyagok nem mérges gombában? - A helyes konyhai előkészítés

A gomba igen magas víztartalmú, törékeny szövetű élőlény, ezért könnyen romlik, aromája pedig megváltozik, elvész. Tárolni csak rövid ideig, szellős helyen, lazán egymásra téve, lefedetlen edényben szabad. A legjobb, ha gyűjtés vagy vásárlás után, 24 órán belül elkészítjük, de legalábbis megtisztítjuk:

Az esetleges szennyeződést száraz ecsettel vagy papírtörölközővel távolítjuk el, áztatás helyett gyorsan, folyóvízben öblítjük, így jobban megőrződik aromája. Tisztításkor a friss gomba legkülső részét általában nem kell leszedni, de ha megbarnult, vékony rétegben lehúzható. A zamatos kalapos erdei gombáknak azonban célszerű leszedni a bőrét, tönkjét meghámozni és spóralemezeit eltávolítani, mert nehézfémeket - kadmiumot, ólmot, higanyt -, radioaktív anyagokat tartalmazhatnak. A nehézfémek koncentrációja ötszöröse is lehet az erdő talajáénak. Általában a WHO által megadott határérték - maximálisan fogyasztható mennyiség: 0,5 mg kadmium és 0,3 mg higany/hét - alatt marad, de néha nem árt az elővigyázatosság, s így megszabadulhatunk a felszínre tapadt veszélyes parazitapetéktől is.

Ha romlott részeket találunk benne, bőséges ráhagyással kanyarítsuk ki. A gomba tönkjét is nyugodtan fel lehet használni, ha nem száraz és fás, földes végét vékonyan le kell vágni.

24. survivor3 (válaszként erre: 12. - Szimre)
2008. dec. 28. 19:24

Egészségére!


Sajnos nem most van a szezonja...

23. szimre (válaszként erre: 22. - Smudlaagi54)
2008. dec. 28. 18:38

1. Mert hülyék a németek.

2. Vagy annyira spórolósak vagy környezetbarátok, hogy nem akarnak friss vizet használni. Jó az a korábban másra használt is. A gombamosás után nyugodtan lehet még lábat, popsit, sőt bugyit, gatyát és zoknit is mosni (persze szigorúan mosó-, mosdó- és mosogatószerek nélkül). A környezetre vigyázni kell! Ezt követően: ha más mosnivaló már nem akad, a megmaradt csekély mennyiségű folyadék felhasználható a cserepes virágok öntözésre.

2008. dec. 28. 17:47
Na akkor most azt mondja meg nekem valaki,hogy a német adókon főzős műsorokban miért lisztes vízben mossák a gombát?Már többször láttam,és csak néztem mint a moziban!
21. szimre (válaszként erre: 20. - Supin)
2008. dec. 27. 08:48
Köszi, én is így értettem...
20. supin (válaszként erre: 16. - Szimre)
2008. dec. 27. 08:47
Ugy,hogy olyan félgömb alaku legyen..
2008. dec. 27. 07:47
Köszönöm a válaszokat!
2008. dec. 26. 13:55
Állítólag ha szép fehér, akkor nem kell lehúzni a "bőrét", de én akkor is leszoktam. A szárát lekapargatom, mint a répát, előtte a tönköt levágom, és kitöröm.
2008. dec. 26. 13:51
csak meg kell mosni , teljesen felesleges lehúzogatni a héját....
16. szimre (válaszként erre: 15. - Supin)
2008. dec. 26. 12:02
Félkörös? Ezt hogy érted?
15. supin
2008. dec. 26. 09:45
A szárát -a melyik a földbenn van ne egyenesen vágd hanem olyan félkörösre. Állítólag jobban puhul.
2008. dec. 26. 09:00
Nem feltétlen kell lehúzni a gomba kalapjának "bőrét", elég csak hideg vízben megmosni. Viszont azt tudnod kell, hogy így nehezebben emészthető.
2008. dec. 25. 20:53
Köszönöm
12. szimre (válaszként erre: 10. - Survivor3)
2008. dec. 25. 12:15
Az általad leírtakkal max. egyetértek! Az őzlábgomba abálását is csak azért javasoltam, mert nem jó, ha túl geil, és fröcsög belőle az olaj vagy zsír! Az általam leírt módszerrel már meg tudok enni egy tucatot is! :))))
2008. dec. 25. 11:44
Én is csak jó alaposan megmosom. Champinont, csiperkét és laskát szoktunk enni általában, én mindegyiket csak bő vízben megmosom. Még élünk :)
2008. dec. 25. 11:18

Attól függ, hogy milyen gombáról van szó.

Egy nagyon lényeges dolog:


NE FORRÁZZÁTOK LE A GOMBÁT!


Csökken az élvezeti értéke.

A sütés-főzés, hőkezelés során úgyis csökken az íz intenzitása.

Gondolom termesztett csiperkéről írsz.

A kalapról távolítsdd el a bőrt és hideg vízben mosd meg. Csak akkor mosd alaposan ha humuszos, földes.

2008. dec. 25. 11:09

A sampion gombát NEM kell forrázni,és a kalapjáról sem kell lehúzni a bőrét.

Egyszerűen levágod a szár végét,és jó erősen folyóvíz alatt megmosod.

Rántani is teljesen nyersen lehet,nem kell előfőzni.

2008. dec. 25. 11:08
en is szivacsot hasznalok,bevalt,hamar at lehet vele mosni a gombat
2008. dec. 25. 11:02
nekem van egy szivacsom (olyan dörzsis, mint amit mosogatáshoz használok)külön a gombákhoz, langyos folyó víz alatt a dörzsis részével óvatosan lemosom, igyekszem nem lehúzni a kalapjának a "héját".
2008. dec. 25. 10:58
Én sem nyúzom meg, csak alaposan megmosom. De, ha kis nedvességtartalmú gombát (pl. őzlábgomba) rántok ki, enyhén esetes, sós, forrásban lévő vízben kb. fél percig abálom (ekkor vizet vesz fel, és sütéskor nem szív magába annyi zsírt vagy olajat).
2008. dec. 25. 10:53
A championra mondják, hogy elég forrázni. De nekem ahhoz túl közel van a földhöz, inkább lehúzom...:-)
2008. dec. 25. 10:43
Én nem húzom le, csak alaposan megtisztítom, leforrázom. Még élek!:-)
2008. dec. 25. 10:36

Késsel lehúzom, a szárát levágom, többnyire.

Utána megmosom a fejeket.

Szerintem a forrázás nem elég, bár még nem próbáltam.

Erre én is kíváncsi vagyok.

2008. dec. 25. 10:33
Én is lehúzom.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook