Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Építési hitel fórum

Építési hitel (beszélgetős fórum)


2010. febr. 6. 09:51

Sziasztok!


Egy kis segítséget szeretnék kérni!

Azt értem hogy az egész költségvetés 70%-ról kell számlát adni, valamint 20%-a műszaki ellenőr által leigazolható, ez így akkor 50%.

Tehát pl. van 18 milliós költségvetés, 7-8 mill. önerő+8 mill. hitel+2,4 szoc.pol., annak 50%-ról kell számlát benyújtani? Ez 9 millió, ennyit ki tesz az anyag költség is majdnem, akkor elég ha az anyagról lesz számla? Vagy a munkadíjakat is igazolni kell? Akkor viszont már az több, mint az 50%. Vagy, hogy van ez%

Nem sokára kezdjük az építkezést, és szeretnék tisztába lenni ezekkel, és elkerülni az esetleges büntetést.

Köszönöm előre is a segítséet!

18. Katalyn82 (válaszként erre: 17. - Katalyn82)
2010. jan. 25. 17:45
Tavaly kéntelenek voltunk elhalasztani a felújítást a banki helyzet miatt remélem idén tavasszal sikerül elkezdeni.
17. Katalyn82 (válaszként erre: 13. - HViki)
2010. jan. 25. 17:44
Külföldön stabilabb körülmények vannak és az emberek jobban hozzászoktak a változáshoz mint itthon, főleg a 40 év feletti korosztály az aki néha nehezen alkalmazkodik.
16. aa35c27f5c (válaszként erre: 3. - Ilicica)
2009. febr. 24. 13:29
Bocsi, hogy most újra reagálol a válaszodra, most tudatosult bennem, hogy valóban, az önrészről is kérik a számlákat. Nem azt nézik, hogy mennyi pénzt vettünk fel, hanem a költségvetést. És hiába 18 milla kb a költségvetés (valamivel alatta), és hiába nyilatkoztunk kb 5 milláról, hogy saját kezüleg építjük, hiába nyilatkoztunk bontott anyagról, a számlákat mégsem az ezekkel az értékekkel csökkentett ár alapján kell benyújtanunk :( Rablás
15. HViki
2008. dec. 15. 08:17
Így látom én is. Az ember annak is örül, ha kihúzza a következő fizuig. De legalább apránként, és főleg a gyerekeknél fontos a váltás. Nem is igen szeretek ezen gondolkodni, mert el kap a világvége hangulat. Még szerencse, hogy alapvetően pozitív beállítottságú vagyok és még mindig bízom a szebb jövőben.
14. aa35c27f5c (válaszként erre: 13. - HViki)
2008. dec. 13. 16:02
Alapjaiban kéne megváltoztatni mindent, és úgy ahogy mondtad, az emberek gondolkodását is...mindent az államtól várunk, de sajnos a másik oldala a dolognak az, hogy máshonnan nem is számíthatunk semmire. Ilyen fizetések és árak mellett örülhet az ember, ha meg tud élni, szóval nem véletlen vár mindenki segítséget. Nekem viszonylag jó munkahelyem van, köztisztviselő vagyok, de még így sem tudom, hogy fogjuk bírni a 10 milliós hitelt...Tény és való, hogy rengeteg az olyan ember, aki dolgozni SEM akar, most nem róluk beszélek, nekik mindig keveselni fogják azt, amit így vagy úgy megszereztek, ahelyett, hogy tennének is azért, hogy több legyen...én a dolgozó emberekre gondolok, mint pl. szüleim, akik éjjel-nappal dolgoznak évtizedek óta és tudom, hogy nagyon el vannak keseredve, hogy a gyerekeiknek nem tudták/tudják megalapozni az életüket. Nem is várom el, hogy telket vegyenek nekem vagy házat építsenek, de egyenlőre sajnos a saját gyerekeim helyzetét is kilátástalannak látom :( És ez nagyon elszomorít, pedig ha tehetném, már most bebiztosítanám a jövőjüket, de nincs miből...
13. HViki
2008. dec. 13. 01:22
Sajnos nagyon nagy változások kellenének, de ezekre még nem vagyunk kész. Szerintem nem is lesz elég 1 generáció a gondolkodás megváltozásához. Mert lehet mondani, hogy külföldön minden szebb és jobb, de ott mindenki maga gondoskodik a jövőjéről és nem tekinti természetesnek, hogy mindent megkap az államtól. Na, persze az is megér egy misét, hogy mihez kezdenek a pénzünkkel. Szóval, én úgy vagyok vele, hogy próbálok előre gondolkozni, és gondoskodni, mert az tuti, hogy arra nem lehet számítani, hogy jobb lesz. Nyugdíjam pl. nekem az államtól nem lesz. Mire én odáig érnék, már nem is igen lesz olyan, aki dolgozik. akkor meg miből? Na, mostmár nagyon belementem ebbe a pénzügyi elmélkedésbe, pedig nem is erről szól ez az oldal. Bocsi!
12. aa35c27f5c (válaszként erre: 10. - HViki)
2008. dec. 12. 16:15
Igen, ezt tudom, hogy az amerikai ingatlanhitelek miatt kezdődött az egész. Szomorú így is, úgy is az ország helyzete, nem tudom, ezt még lehet -e tetézni :( Gazdagabbak így sem leszünk, építkezni is lassan csak azok tudnak majd, akiknek már egyébként is van házuk/lakásuk.
11. HViki
2008. dec. 11. 13:07
Az még fontos, hogy nálunk minden bank tulajdonosa külföldi(bank). Ezért, mivel ők is buktak az amerikai bankok bukásával, a külföldi leánybankfiókókból inkább kiveszik a pénzt, ahelyett, hogy beraknák. Ez az ami miatt mi nagy bajba kerülhetünk. Hogy a pénzügyeink jobban függnek a külföldi pénzintézetek döntéseitől, mint az itthoni döntéshozóktól. Azt meg tudjuk, hogy a hazaiak sem nagyon törődnek velünk, akkor mennyit foglalkozik egy külföldi azzal, hogy nekünk vajon mi a jobb?
10. HViki (válaszként erre: 8. - Aa35c27f5c)
2008. dec. 11. 13:04

Sajnos a válság tényleg válság. Annyira, hogy rövid ideig úgy álltunk, hogy megdől az egész ország gazdaságilag. Már itt voltak a nagy hírügynökségek tudódítói és várták, hogy mikor borul a bili. Azért, mert azt mondták a tévében, hogy minket ez nem fog érinteni, attól még nem volt igaz. Ha nem kaptuk volna azt a hitelt (amit szemben az igérettekkel már javában használunk) akkor nagyon-nagyon gyorsan kaptuk volna a nyakunkba a hidegzuhanyt.

A bankok már nem akarnak hitelt kiadni. A nyereségük már így sem kevés. Nem vállalják még a minimális kockázatot sem. Azt tudni kell, hogy az egész válság abból indult, hogy Amerikában az ingatlanokat túlhitelezték (több hitelt adtak rájum, mint amennyit értek). És amikor elkezdtek bebukni a hitelek, hirtelen ott voltak egy halom értéktelen ingatlannal, amiből nem tudták visszevenni a pénzüket. Ezért aztán a bankok (amik nálunk amúgy is mindig ovatosak voltak) most már még a biztostat is duplán biztosítják.

9. aa35c27f5c (válaszként erre: 4. - Vikasz)
2008. dec. 8. 12:16
Az jó, ha beépíthető dolgokról lehet, az is valami, azért tűzhely, sütő 100eFt durván. Sokat számít ez a (hitelösszeghez képest) kevéske...
8. aa35c27f5c (válaszként erre: 3. - Ilicica)
2008. dec. 8. 12:14
Mi is a CIB-nél vesszük fel. Először a szocpol miatt csúszott az elbírálás, majd a nagyokos értékbecslő miatt, amit előző hozzászólásomban már említettem, tehát a banknál volt egy 12,4 milliós költségvetés, erre fel az értékbecslő leadatott velünk egy majdnem 18 milliósat és ennek a különbözetével nem tudott a bank mit kezdeni, majd jött a "válság", ami szerintem nem is válság, csak egy okos húzás valakitől :\ Szeptember legelején igényeltük, és még nincs a számlán a hitel első részlete. Akkor azt mondták, ha viszünk be pótfedezetet, elkerülhető a szakaszos folyósítást. Hát mi vittünk pótfedezetet, szegény szüleim felajánlották a saját házukat fedezetként, erre fel 3 részletben kapjuk. :(
7. aa35c27f5c (válaszként erre: 2. - HViki)
2008. dec. 8. 12:11

Szia!

Építési hitel+ szocpol miatt kell számlával leigazolni az építkezés költségeit. A hitel 10mFt, a szocpol 2,4 mFt. Okosan a kettő összegéről adtunk le költségvetést, csak az értékbecslő bekavart, és a bank által elfogadott költségvetés helyett készíttetett velünk egy majd 18 milliós költségvetést, ami miatt, most szívunk. Eredetileg tehát kb 12 millióról kéne számla, de az általad említett "bontott anyag" címszó alatt 20%-kal kevesebbről kell benyújtanunk, így is majdnem 10 m Ft összértékben.

6. HViki (válaszként erre: 1. - Aa35c27f5c)
2008. dec. 8. 11:43
Tényleg nem is írtad mennyi a hitel, amit felvesztek? Csak a költségvetés összegét adtad meg.
2008. dec. 8. 11:40
Csak akkor kell számlával igazolni, ha a hitelhez valamilyen állami támogatás is kapcsolódik. (szoc.pol., kamattámogatás, kezességvállalás) De ilyenkor a teljes hitelösszegről, illetve 70%-áról kell az igazolás. Természetesen a munkadíjak is jó számlák. A tervezőnek mindenképp kell számlát adnia, mert az engedélyezett terven rajta van, hogy ki készítette. Nem igazán tudnak feketén dolgozni. Ilyen még a villanyszerelő is, mert az áramszolgáltatóhoz igazolás kell, hogy ki végezte a munkálatokat, csak akkor engedik rákapcsolni az épületet a hálózatra. Ha van igazolás kell mellé számla is, az nem mehet feketén.
4. vikasz (válaszként erre: 1. - Aa35c27f5c)
2008. dec. 8. 09:22

Szia!

Mi is hasonló cipőben járunk. Mi a tervezőtől is kapunk számlát, igaz ez csak egy része a teljes összegnek. Úgy tudom, a beépített dolgokról lehet számlát gyűjteni.


De milyen hülyeség, hogy pont a bankban nem tudják megmondani mit kérnek. :(

3. Ilicica (válaszként erre: 1. - Aa35c27f5c)
2008. dec. 8. 09:01
Szia! Nem irigyellek a problémáddal. Mi is a Cib. banknál igényeltünk építési hitelt kb. 2 éve, de nem szocpolost. a tiétek az? Nekem nem kell számlákkal igazolni, csak a lakhatási engedélyt kellett bevinnem mikor már kész volt a lakás. De azóta már lehet, hogy megváltozott a helyzet, de a saját önrészt szerintem nem kell számlával igazolni, ha mégis nagy hülyeség. Sok sikert az építkezéshez. Ili.
2008. dec. 8. 09:01

Szia!

Úgy van, hogy a törvény előírja a teljes hitelösszeg 70%-ról a számla benyújtását. Emellett viszon lehetőség van nyilatkozni bontott anyag felhasználásáról, illetve saját munkáról, de ezt az építési vezetőnek is igazolnia kell. A Ti esetetekben a 17 millióból jön le az 5 millió, tehát 12 millió Ft-ról kell minimum számlát benyújtani. Számla csak olyasmiről szólhat, ami beépítésr kerül, tehát a ház része lesz. Beépített bútor és készülék lehet, de szerszám nem.

2008. dec. 8. 07:41

Kb 2 hete sikerült végre leszerződnünk a CIB Bankkal építési hitel ügyében, azonban van néhány kérdés, ami a mai napig nem világos számomra, és nemigazán tudtak felvilágosítani a bankban sem.


1. Miről lehet számlát benyújtani? -A hölgy azt mondta, hogy tudja, hogy bútorról nem, de pl úgy tudja, TALÁN elfogadnak bépíthető háztartási berendezésekről számlát. Nagyon érdekelne, hogy pl. eszközökről (fúró, csiszoló, stb.) is elfogadnak, vagy csak kimondottan azokról, amiket "beleépítünk" a házba.


2. Mellékelték ugyan a napkban a vonatkozó kormányrendeletet, viszont nem értem, hogy adott egy 17 milliós költségvetés, és adott egy 5 milliós nyilatkozat, mely alapján saját kezüleg építünk, ennyi értékben. A különbözet 12 millió. A benyújtandó számlák összegét mégis a 17 millió (70%-a) alapján határozzák meg, holott én 5 millióról már alapból nem tudok számlát benyújtani, mivel magamnak nem tudom kiszámlázni a saját magam által elvégzett munkát. Hova fordulhatni ezzel a kérdésemmel? Mert nagyon nem mindegy, hogy 12 millióról vagy 8,5 millióról kell benyújtani a számlát. Feketén-fehéren le van írva a kormányrendeletben, hogy az összköltségvetés 70%áról kell a számlát leadni, de én így értelmetlennek és nevetségesnek tartom

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook