Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Mi az a Hellp szindróma? fórum

Mi az a Hellp szindróma? (tudásbázis kérdés)


1 2 3
2014. dec. 16. 20:14
Sziasztok! Nem tudom olvassa-e még valaki a fórumot. Tegnap este nagyon görcsöltem köldöktől fölfelé, jobb oldalon is és mellkasba sugárzott a fájdalom. Mindez kb egy fél óráig tartott nem tovább de nagyon fájt. Azóta néha mintha érezném kicsit de fajdalomnak nem nevezném. 25 hetes leszek a héten. Az orvosom annyit mondott, ha visszatér a görcs menjek be. Mas tünetem nincs, toxemia sem. Szerintetek ez lehet Hellp-szindróma? Vagy az tartós fajdalommal jár? Előre is köszi ha valaki tud segiteni!
2014. jún. 26. 22:49
Sziasztok! Ujra itt! Uton van a 3.babánk is. 10 hetes vagyok. Eddig rendben minden,csak a következő probléma merült fel. 2-3honapja fáj a jobb borda ivem alatt. Hasi uh azt állapitotta meg,hogy tágabbak a máj vénáim. Most készülök valami szakihoz,mert félek nem jol müködik a màjam...
63. norkahu (válaszként erre: 62. - Mallorca)
2014. márc. 19. 13:02

Szia!

Sajnos csak most láttam a bejegyzésed.

Budapesten a SOTE Baross utcai 1 számú nőgyógyászati klinikán voltam.

A doki Szabó Gábor a szülésznő Teke Gabi volt.

üdv

Nóri

62. Mallorca (válaszként erre: 61. - Norkahu)
2013. okt. 6. 21:40

Szia Norka,

meg tudnád adni a kezelőorvosod számát? A mi családunkban is van ilyen eset és 3 hete kórházban van a testvérem. Pontosan melyik klinikáról van szó?

2013. szept. 29. 08:53

Sziasztok!

Szeretném én is megosztani veletek a történetemet, hátha lesz akinek hasznára válik.

Én is Hellp szindrómával szültem 2013.09.16-án. Szerencsére minden jól alakult.

40+5 napos voltam amikor már 3 éjszaka is éjféltől kb. reggel 6ig fájt a hasam (jósló fájások, kb. nap fél ujjnyit tágultam) és görcsölt a gyomrom. (mindez egy nappal azután kezdődött, hogy megittam egy nagy pohár málnalevél teát, amiről mindenki állította, hogy segít ellazítani a medence izmokat és ezért megkönnyíti a szülést). A görcsök reggelre elmúltak, de a gyomorfájás csak a kádban melegvízben fekve oldódott (nem forró vízben, hanem testmeleg, kb 10 cm vízben feküdtem). Akkor már naponta jártam CTG-re, nézték a vizeletem, vérnyomásom és terhességi cukor miatt én is minden reggel teszteltem, hogy van-e fehérje a vizeletemben. A hasi görcsöket említettem CTG-n, de mivel azt hittem a málnalevél tea viselt meg, ezért nem tulajdonított senki nagy jelentőséget neki. 16-án hajnali 4kor megrepedt a magzatburok, gyors zuhany és reggel 6-ra bent voltunk a Baross utcában a klinikán. Ctg, vizelet, minden rendben, 2 ujjnyira ki vagyok tágulva. Maradunk szülni. Fél 8ra megérkezett a szülésnő és az orvos is. Addigra megvolt a 3 ujjnyi. Minden rendben. Kb. fél9. Vérvétel. Fél 10. 4 ujjnyi. Mindenki örül, hogy délre valószínűleg megszületik a baba, milyen sima első szülés lesz. Megjönnek a vérvizsgálat eredményei. Szülésnő jelezte, hogy egy tesztet meg kell ismételni. Újabb vérvétel.Az is rossz. Berendelnek vérlemezkét és gyorsan befejezzük a szülést. fél11 Lassan teljesen kitágultam, baba feje sokat jött lefelé, kapom a tolófájások beindításához az infúziót, vérlemezkék lefolytak, újabb teszt. Még mindig nagyon rossz az eredmény. Ekkor jött a szülésnő és szólt, hogy nem fejezzük be természetes úton a szülést, hanem sürgősségi császármetszés. Nagyjából 5 perc alatt állt össze a műtős stáb és a zárójelentésem szerint 11:26-kor vették ki a fiamat.

Utólag derült ki számomra, hogy a műtét életmentő volt rám nézve, a vérlemezke számom 18 volt a normál 150-400 tartomány helyett és a májfunkcióim is extrém módon kilengtek. Minden más tünetem viszont hiányzott. A vérnyomásom 100/70 volt végig a terhesség alatt, fehérje nem volt a vizeletemben, a lábam nem dagadt, összesen 10 kilót híztam, a cukrom rendben volt, ctg rendben volt. Egyedül a gyomrom fájt az utolsó 4 napban.

Szülés után az intenzíven még kaptam vért és a gyógyszerek miatt nem szoptathattam 5 napig, bent tartottak amíg minden leletem normál tartományba nem került, de lassan lekopoghatom, hogy úgy tűnik, hogy maradandó károsodás nélkül megúsztuk.

Én hozzátenném, hogy a szülésznő és az orvos 1 leletből következtette ki a diagnózist kb 2 óra alatt, a műtős stáb tényleg 5 perc alatt összeállt és mindenki olyan profin viselkedett, hogy a szülés alatt egy percig nem merült fel bennem, hogy veszélyben vagyunk. Utólag persze jött a lelki trauma is. De ott, abban a pillanatban teljes biztonságban éreztem magam. Ezúton is köszönet a Baross utcai kórház teljes személyzetének.

A Hellp szindróma tényleg veszélyes és nálam, alig felismerhető volt. Remélem, hogy egyre több bejegyzés egyre több információ, egyre több időben felismert betegséget jelent. Ezért osztottam meg veletek az én történetemet is.

üdv és jó babázást mindenkinek

Nóri

2013. szept. 3. 13:04
Sziasztok! Most bukkantam rá erre a fórumra és gontoltam leírom a történetemet.Én is HELLP szindromás voltam, két és fél hete szültem, sürgösségi császár lett a vége, mint kiderült az utolsó pillanatban. Az én terhességem szinte a 34 hétig teljesen probléma mentes volt, sem magas vérnyomás sem ödéma, sem magas cukor, és minimális hízás. A 34 héten egyik este arra ébredtem h hihetetlenül fáj a gyomrom,a jobb bordaívem,karom lapckám.Másnap délután ügyelet lett a vége,ahol megállapították h epe problémáim vannak,kaptam görcsoldó injekciót és ennyi.Ez megismétlődött 4 nap múlva majd ezt követően naponta a vizeletem barnára váltott.Megkérdeztem a nőgyógyászt aki javosalta h szedjek algopyrint és nospát.Eddigre már nagyon rosszul tudtam lenni.Egyik nap anyira rosszul voltam h egész éjjel négykézláb mászkáltam bőgve a nappaliba, a férjem be pakolt a kocsiba reggel és irány a klinika. Ekkor vettek le vért májfunkcóra, majd másnap elküldtek az emelkedett értékekkel a belgyógyászati klinikára,vettek vért ott is ennek az eredménye még rosszabb lett majd konkrétan haza küldtek, azzal hogy diétázzak.Hozzá teszem addigra egy hét alatt 3kg lement. A férjem közölte ő nem megy haza velem, irány vissza a szülészeti klinika, valaki nézzen rám, hiszen akkor is rosszul voltam. Az ügyeletes orvos megnézte a labort, kiverte a víz, annyit mondott felhívja a választott dokimat, mert ugye ő a betegeinek elérhetetlen volt.Kb 10 perc eltelt mire lejött az orvos, közölte én innen haza nem megyek. Még akkor sem mondtak semmit, csak h nagyon rosszak a májenzim értékeim, a trombocita pedig nagyon alacsony.Ezután 2 nap folyamatos vérvétel hozzáteszem a választott orvosom nem is láttuk, a második napon az ügyeletes orvos közölte ne egyek, mert ki kell venni a babát. Telefon ide oda, választott orvos mondta várjanak még egy napot, mert ő ma nem tud bejönni. 3.-napon hétfőn vérvétel reggel,ami 7 szurásra sem sikerült végül anesztes vette le, délelőtt leküldtegk ctg-re, ahol kb. 5 perc volt hátra mikor egy nővér berontott és szó szerint leszaggatot a gépről,majd közölte azonnal menjek vele. Fenn az ügyeletes orvos annyit mondott 15 percem van, hogy össze szedjem magam, és szóljak valakinek, mert azonnal irány a műtő. El nem tudom mondani mit éreztem.Már bent feküdtem előkészítve mire odaért a saját orvosom, és közölte:kiderül nem az epém ludas ez HELLP szindroma és azért ilyen sürgős mert a trombocita szám addigra 70 ezer alá csökkent.Kivették babát,szerencsére ő teljesen rendben van, majd kitoltak a megfigyelőbe ahol szűk egy óra alatt teljesen összeomlott a szervezetem,kaptam vértranszfúziót,mert nem sok hijján elvéreztem. 10 napot töltöttünk ezután a klinikán,de azóta sem vagyok még jól,59 kg-al mentem be, és 48 -al jöttünk haza.Nagyon sajnálom, hogy nem hallottam sosem előtte erről a betegségről,mert mostmár tudom mekkora szerencsénk volt.Jó lenne ha több kismama tudna róla h létezik ilyen, és az is jó lenne ha orvosok is jobban odafigyelnének a tünetekre hiszen akkor esetleg hamarabb tudnák felállítani a diagnózist.
2013. aug. 29. 22:43

Sziasztok!

Újra eszembe jutott ez a fórum! Dorka babám már 15 hónapos és egy kis tündér! Ha valakit ez még bíztat, akkor elmondom hogy mi harmadszor is meg fogjuk próbálni :) Erre vonatkozó statisztika már tuti nincs. Kitartás mindenkinek és legyen hitetek!

2013. júl. 19. 14:00
Szóval lassan töltöm a 36. hetet és minden rendben :) se ödéma, se magas vérnyomás, sem fehérje a vizeletben. Igazából semmi bajom sincs, leszámítva, hogy nehezebben mozgok és lassabban végzem a dolgaimat, de hát ez meg természetes!!!
2013. júl. 1. 06:24
Ezúttal biztosan minden rendben lesz! :)
2013. jún. 11. 21:08

Remélem még működik a topic. Én abból az okból írok ide, mert én is HELLP szindrómás voltam. 2009.március 1-én sürgősségi császármetszéssel jött a világra a kislányom, szerencsére már a 40. héten. Most látom, hogy óriási szerencsém volt! Fontosnak tartanám, hogy a kismamák sokkal többet tudjanak erről a kórképről, mert nagyon veszélyes, sokszor az orvosok sem ismerik fel.

Így volt ez velünk is, amikor is a 39. héten rosszulléttel kórházba mentünk a férjemmel. Tettük ezt háromszor is, és hazaküldtek, mondván, az NST semmit sem mutat, biztosan influenzás vagyok (akkorriban volt a H1N1 járvány). Álmatlan éjszakák és iszonyú, hányással kísért (mindt utóbb világos lett) májtájéki görcsökkel mentünk a szülés napján is a kórházba. A szülészetről ismételten hazaküldtek, mondván, nem szülési fájásaim vannak. Szerencsére nagyon határozottan léptünk fel, mert megmondtuk, nem megyünk haza, míg ki nem derül, mi a baj. Így le a sürgősségi, rengeteg vizsgálat, majd a sürgősségi osztályvezető főorvos ordítva telefonált fel a szülészetre, hogy mi ez, ha nem szülészeti probléma. A fogadott orvosom aznap reggel ért haza egy külföldi konferenciáról, de mire 12:30 körül felértünk a lifttel, addigra ő is ott volt. Jó nagy nyüzsgés közepette előkészítettek császárra, fél kettőkor már megvolt a kislányom 2470 gr és 50 cm.


Most, hogy a második babát várom (nálam szóba sem jött, hogy nem lesz), kicsit aggódom. Most olvastam egy tanulmányt, hogy van esély másodjára is a HELLP-re, vagy praeeclampsiára, illetve koraszülésre. Épp a 30. hetet töltöttem, és remélem minden rendben lesz végig. Bár az orvosom szerint nincs összefüggés két terhesség között a betegség vonatkozásában. Ráadásul most kisfiút várok, remélem ez is jó jel arra, hogy elkerüljük az izgalmakat.

Ha megszületett a baba, újra tervezem, hogy írok, megosztani a tapasztalatokat. Mindenkinek jó babázást.

2013. febr. 1. 15:00

Szia!

Nekem azt mondta valaki /egy Debreceni doki/ hogy nem szabad félni, és bele kell vágni a második babába. Én mindenképpen szeretnék majd kistestvért a fiamnak, de csak két- három év múlva.

54. Ella28
2013. jan. 24. 13:41
Sziasztok! Nagyon orülök, hogy Rátok találtam! Végig olvastam a bejegyzéseket. Én is Hellp szindrómával szültem 2011.05.29-én. Én akkor a 40. hétben voltam már szerencsére, úgyhogy a kislányom nem lett koraszülött. 27.-én voltam NST-n és akkor már magasabb volt a vérnyomásom, de még jól voltam (150/90). 28-án délben lettem rosszul, aztán egész éjszaka kínlódtam, mert nagyon fájt a gyomrom, most már tudom, hogy a májam volt. Hányingerem volt. Hajnalban keltettem a férjemet, hogy valami nincsen rendben és menjünk be a kórházba. A kórházban felraktak NST-re és az azt mutatta, hogy minden rendben, kaptam savlekötőt, hogy biztosan savtúltengésem van. De akkor már nem tudtam kiegyenesedni. Én mondtam a dokinak, hogy szerintem Hellp szindrómám van, mert olvastam róla az interneten és azok a tüneteim vannak. Akkor vettek vért és küldték vizsgálatra. Közben kaptam oxytocint aminek a hatására elfolyt a magzatvíz, majd közben megjött a vérvétel eredménye, ami sajnos engem igazolt. Úgyhogy 20 percen belül műtőben voltunk. A trombocitám 80 ezer körül volt, a műtét végére feleződött, úgyhogy túléltem de az utolsó pillanatban voltunk. A műtét után rögtön megszűnt a gyomortáji fájdalmam. Még este is jött az ügyeletes doki vizsgálni a májamat. Délben műtöttek, az esti szopizásra már hozták a lányomat, de előtte fel kellett kelnem és le kellett zuhanyozni, ami nagyon jól esett és elég könnyen is ment a felkelés meg minden. Örültem, hogy élek és egészséges a babám, úgyhogy úgy "pattantam" ki az ágyból, hogy a szobatársak is megjegyezték, hogy nem úgy nézek ki mint akit ma császároztak. Úgyhogy összességében "simán" lezajlott a dolog, minden nap vérvételre jártam, szépen javultak az értékeim úgyhogy 3 nap után haza is mehettünk. Itthon még egy kicsit gyenge és sápadt voltam,de szépen helyre jöttem. Gondolkodom a 2. babában, de félek tőle, hogy újra Hellpes leszek és nem lesz ekkora szerencsénk. Várok mindenkitől visszajelzéseket, aki esetleg új információval tud szolgálni ezügyben.
2012. nov. 4. 13:32

Kívánom neked hogy sikerüljön!

Olvastad a cikket amit GMReni belinkelt? Külföldön már tudják kezelni a hellp-et. Kérdés hogy erről tudnak e Magyarországon?!

2012. nov. 1. 10:35

Sziasztok!

Végre egy boldog történetet is olvastam ma ebben a témában! Nagyon örülök neki!

Nekem is Help szindrómám volt, éppen 4 évvel ezelőtt feküdtem kórházban. 32. hétre született meg a lányom 1170 g volt mindössze, most is kisebb a kortársainál, de nagyon édes, egészséges és okos! Megérte a szenvedést...nem volt egyszerű, majdnem belehaltam.

Most tartunk ott, hogy kistestvért szeretnénk, még ebben az évben, ha összejön!

Nagyon félek, és csak arra gyúrok, hogy nehogy rosszabbul süljön el! Az álmom és a vágyam végigcsinálni és megtudni mi is a szülés!

2012. okt. 22. 14:38
Sziasztok! Vicces, de az én dokim is pont ezt mondta amikor az újjabb terhességről kérdeztem...hogy majd akkor térjünk vissza rá, amikor aktuális lesz. Kerülte a témát, szerintem a dokik a könnyű eseteket szeretik, kinek kell egy hellp-essel járó kockázat?! Na, minden esetre én még várok pár évet a másodikkal, remélem addig az orvostudomány is fejlődik :)
2012. okt. 20. 17:39

Áttörés a preeklampszia kutatásában!

[link]

2012. okt. 18. 11:39

Sziasztok!

Visszatalálta én is! :) Nagyon örülök a jó híreknek. Olyan jó hallani, hogy van esély még egy terhességre úgy, hogy elmarad a hellp.

Nos Kamcsi most múlott 1 éves. Voltam nemrég laborba, de minden ok . Külön lett májfunkció is mérve, de az is megfelelő volt. Januárban megint folyt a sebem. Tehát 3 hónappal szülés után. Gyorsan bementem ahhoz a dokihoz aki császározott. Azt mondta, hogy előfordulhat ilyen, vagy még akár elmaradt cérnaszál is, de szerencsére az nem volt ( azóta sem ).

Akkor is volt egy labor, az is jó volt. Amikor vizsgált kérdeztem tőle, hogy mennyi az esélye, hogy újra ismétlődjön, vagy h öröklődjön-e. De nem tudott számomra kielégítő választ adni, azt mondta még nagyon friss a dolog majd beszéljünk erről ha további család alapítás szóba kerül. Ami fura volt, hogy az asszisztensnő meg egyből rávágta,h nem ismétlődik meg. ???? Azóta is lappang bennem a gondolat, hogy most ki is az okos?

A lelkemben nyomot hagyott a kislány születése. Nem igazán beszélhetek már róla , mert megbélyegeznek, h depressziós vagyok. És amúgy meg örüljek, h élek és a kislány is rendben van. Dehát na, mégis csak megtörtént.

Most, hogy eltelt ez egy év és közeledett a szülinap, megint előjöttek az emlékek. Rosszak és fájdalmasak. DE a testi fájdalmat nem érzem csak a lelkemben maradtak meg azok a napok , az az este.

Idéznék egy könyvből:

"Az életet hátranézve lehet megérteni, de élni előrenézve kell" Gerőfi J. Petra könyve . Hellp a lélek hét próbája címmel.

Ő is átélte amit mi. Jó könyvet irt róla. :)

Apropó könyv! Egyszer beszabadultam az alexandrába és végignéztem a babás-mamás könyveket. Egy könyvet sem találtam amiben megemlítenek a hellp syndromát. Nem szeretnének riogatni, az oké, de az emberek szemét sem nyitják fel. Mindig az jut eszembe amikor látok a híradóba, hogy meghalt egy kismama. Mondják, hogy rosszul lett. Meghalt a baba is. vAgy csak az asszony. Hogy vajon mi volt a baja. Lehet neki is hellp, csak ő egyedül volt otthon és nem tudott segítséget hívni, vagy nem ismerték fel, hiába volt bent a kórházban időben. Furcsa dolgok ezek.

Mindenkinek minden jót kívánok! Üdv-Reni

2012. jún. 25. 16:13
Aki mer az nyer! :) Remélem még hallok rólad, hogy minden rendben ment és már te is 2 gyerek boldog anyukája vagy! :)
2012. jún. 24. 06:06
Jó ezt hallani, nekem most 11 hónapos a ksfiam, és majd két- három év múlva nagyon szeretnék neki egy testvért. Remélem én is olyan szerencsés leszek amilyen te vagy:) További jó egészséget és sok boldogságot:)
2012. jún. 18. 11:44
Ciasztok! Dorka Baba már 3710gr és 54cm, 1 hónaposan! Nagyon jó kislány, átalussza az éjszakát :) Már a tesó is megbékélt velem, mert rám volt mérges, hogy eltüntem több napra. Alakulgat a családunk! Érdemes volt kockáztatni hogy legyen még egy ilyen édi babánk... :)
2012. máj. 19. 07:53
Szívből gratulálok! Sok boldogságot és jó egészséget kívánok nektek:)
2012. máj. 17. 15:50
Ciasztok! Mmegszuletett Dorka baba kedden 11:22-re. Huvelyi uton szultem meg es konnyu szules volt. 2840gr es 52cm. Pici minimano,nagyon ugyesen szopizik.
2012. máj. 13. 20:39

Dorka baba még bent! Nem hatotta meg a hidegfront!

:)

2012. máj. 12. 14:31
Hát akkor azt hiszem megnyugodhatsz, olyan nagy baj már nem lehet:) Vagy így vagy úgy hamarosan megérkezik, majd rakj fel képet ha lesz időd meg kedved, kíváncsi vagyok. Most egy kicsit irigykedek:) Minden jót nektek:)
2012. máj. 10. 14:01

Ciasztok!

Lassan betöltöm a 39. hetet és még egyben vagyok! Ma voltam CTG-n azt mondta a doki, hogy sajnos semmi jele, hogy a kislányom ki szeretne jönni. Ez csak azért aggaszt, mert az LDH szintem sajnos emelkedik. A többi májfunkció jó, a tromocitám is alacsonyka, de az most emelkedett elöző héthez képest. Nem szeretném, ha megint kikapnák a gyereket, de lehet ez lesz a vége. Hétfőn megyek újra,de remélem a hétvégén Dorka baba jobbnak látja, ha kijön. Úgy szeretnék szülni... :)

2012. ápr. 11. 17:48

Szia Holly08!

Lehet nem figyeltem eléggé,de terhes vagy? Hanyadik hétben ha igen? Én a 35. hétben vagyok, a dokim most kezdett el sürübben nézegetni, pedig az első babám már ilyenkor kint volt. Nekem is csökenget a trb. és nekem az LDH-m emelkedik, nekem az ugrott meg az első terhességkor is. De az én orvosom is azt mondja, hogy amíg határértéken belül van, addig nincs teendő. A jobb oldali fájdalmat okozhatja a baba is, ha nagyon feszeleg, bár inkább nagyobb terhességben.

üdv.

2012. márc. 30. 08:41

Szia!


Hát én lehet hogy elmennék egy másik orvoshoz is, hogy nézze meg az eredményeidet. Bár valószínűleg csak annyit tud tenni hogy még sűrűbben ellenőrzik,de ilyenkor az is sokat jelenthet.

Második baba?

Remélem minden rendben lesz :)

2012. márc. 28. 09:43
Sziasztok!! Szeretnék pár dolgot kérdezni ezzel a betesgéggel kapcsolatban! 4 hét alatt, 2x néztek nálam labort, májfunkcios, thrombocyta szám, stb... folyamatosan romlanak az értékeim, de még a normál értékek alsó-felső határát súrolják. A thrombocyta számom pl. 2 hét alatt sokat csökkent, most 222, de 2 héttel 285 volt, előtte pedig még több. A májfunkciom a felső értékek határán, bilirubin szintem az rendben van. Igazából tüneteim nagyon nincsenek, néha fájdogál a jobb oldalamon a gyomrom táján, fehérje a vizeletemben nincsen, vérnyomásom csak néha megy föl, de le is megy vissza, viszont iszonyatosan viszketek!!! Az orvosom nem nagyon törődik vele egyenlőre, mondván, hogy 150-es thr. szám fölött és 50-es májértékek alatt nem csinálnak semmit. De nem értem, miért várják meg amíg az ember annyira rosszul lesz, vagy életveszélyes állapotba kerül, vagy talán még rosszabb? Mire kell odafigyelni ebben az esetben? Köszi a válaszokat!
2012. márc. 6. 11:27

Szia!

29.-hét és még minden rendben van, szerintem rendben is lesz. Biztosan benne leszel abban az 50% ban:)

Csak így tovább. Hajrááá

2012. márc. 3. 08:19

Ciasztok!

A 29. héten járok és tök jól vagyok! Olvastam egy tanulmányt ami Hellp-es anyákat vizsgált Magyarországon. Érdekes dolgok jöttek ki,a Hellp utánni új terhességeket vizsgálta, de csak 27 esete volt. Annak az esélye, hogy újra Hellp-es legyek kb 10% viszont a koraszülésnek 26%. És annak az esélye hogy kihordom és minden rendben lesz 40-50%! Na én erre hajtok :)

Ez persze egy vizsgálat volt az I. Női klinikán csinálták, ahova mint tudjuk a legrosszabb állapotú kismamák kerülnek! Én sosem jártam ott!

1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook