Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Tulajdonképpen mi az az inzulinrezisztencia? Segítsetek, hogy pontosan megértsem. fórum

Tulajdonképpen mi az az inzulinrezisztencia? Segítsetek, hogy pontosan megértsem. (tudásbázis kérdés)


2015. jan. 12. 22:33
Az inzulin egy (fehérje) hormon, ami a véredben kering. A vért használják fel a sejtek különböző dolgok szállítására, többek között szőlőcukor (glükóz) szállításra is. Az inzulin szabályozza a vércukor szintet. Az inzulin hatására a sejtek felszínére kikerülnek a glükóz felvevő receptorok, és szépen kiszedik a vérből a glükózt, így csökken a vércukor szint. Pl izmok, zsírsejtek csinálank ilyet. Az izmok elfogyasztják vagy raktározzák (glikogén), a zsírsejtek zsírt (triglicerid) csinálnak belőle. Ha inzulin rezisztencia van, akkor ezeknek a sejtek felborul a szabályozásuk, és csak a megszokottnál magasabb inzulin szintre reagálnak.
2015. jan. 8. 17:51
maradt meforal 1000mg -os 60 db tablettám. esetleg valakinek szüksége rá?teljesen szűz doboz és 2017 03-ig jó.szívesen átadom.
2011. szept. 30. 16:47

Csatlakoznom kell sajnos ehhez a fórumhoz...nekem terhesség után jelentkezett az inzulinrezisztencia. A terheléses cukrom teljesen jó, az inzulin-eredményre még várok, de a doki szerint biztos, hogy erről van szó.

Fogynom kell min. 15 kilót, elég szigorú diéta vár rám, 160 g-os és mozognom kell. Mivel császármetszésem volt, ezt még nem tudom igazán elkezdeni. Egyébként milyen mozgás lenne optimális? Kardio?


Olyan szívesen olvasnék valakitől bátorítást, akinek sikerült fogynia is és megelőznie a szövődményeket. Egyelőre teljesen tanácstalan vagyok, hogy tudom a diétát csinálni, hogy ne jöjjön a farkasétvágy és a rosszullétek...ráadásul pánikbeteg és depressziós vagyok 15 éve :(.

Hálát adok a Gondviselésnek, hogy a kislányom megszületett, nehéz terhesség, de nagyon gyors fogantatást követően.

23. Aktucs
2011. szept. 14. 17:11

Nekem nem csinálták meg a vizsgálatot, mert a cukrom normális. (a doki meg hülye) Tehát csak gondolom, hogy lehet valami bibi. Elkezdtem pocakot ereszteni (2 hónap alatt 6 kiló jött fel rám változatlan táplálkozás mellett - nekem összesen ennyit kellene leadnom), állandóan éhes voltam, a meddőségiben találtak cisztákat is, és a családomban mindenki cukros. Hát utánanéztem mi ez. Gondoltam, ártani biztos nem árt a diéta. Gyógyszert a fentiek okán nem szedek, annyit nem ért a dolog, hogy privátban megnézessem, baba más okokból is esélytelen.

Viszont csak többé-kevésbé betartott diétával is lement 2 hónap alatt 3 kg. Gyógyszerrel a kilók is gyorsabban mennek lefelé :) Édesanyámnak szép lassan 30 kiló ment le, úgy nagyjából 2 év alatt.


Hasmenést akkor okoz a meforal, ha nem tartod be a diétát, szóval amiatt is érdemes.

22. s.Nikolett1980 (válaszként erre: 21. - Aktucs)
2011. szept. 11. 14:26
Köszi, szedem már egy hete a meforalt. a diétával gondban vagyok, elég nehéz tartanom mert szinte az összes olyan kajáról le kell mondanom, amit imádok. ja és van hasmenésem is. remélem elmúlik, viszont nem fogytam még. most tapasztalgatom a dolgokat. neked mik voltak az értékeid? tüneteid? fogytál már? mióta szeded? a baba témát félre tettük, most más terveink vannak és abba nem fér bele egy kisbaba.
21. Aktucs
2011. szept. 11. 07:55

SNikolett, szia. Ha elkezded a gyógyszert és betartod a diétát, gyönyörűen le fognak olvadni a kilók . És Nagyon sok olyan ismerősöm van, akinek diéta+gyógyszer elkezdése után 2-3 hónappal már ott volt a baba :) Bár az az érték, amit te írtál már nagyon durva, nálad lehet, hogy kicsit tovább fog tartani, de tuti eredményes lesz.

Ha rákeresel, hogy IR diéta, egy csomó helyen találsz anyagokat, mintaétrendet (kb mindenhol ugyanazt). 160grammos étrendet keress! Én is ez alapján eszem, bár nekem ettől még nem lesz baba, de az egész családom cukorbeteg, és én inkább kihagynám...

20. s.Nikolett1980 (válaszként erre: 18. - Elfelejtett jelszó)
2011. aug. 27. 08:32
Szia, még normális, mert a túlzott inzulintermelés még szinten tartja, inkább le szokott esni a vércukorszínt. Akkor van gáz, ha a hasnyálmirigy megunja termelni az inzulint, akkor szökik az egekbe a cukor. Ez már a cukor betegség.
2011. aug. 27. 08:30
Sziasztok, nekem elég súlyos inzulinrezisztenciám van. A 120 perces 189 lett. Hosszú hónapok, sőt két év után kaptam végre gyógyszert. De az orvosom tényleg tetőtől talpig kivizsgált. A Meforalt kaptam, viszont az inzulinra nem a nőgyógyász írja fel a gyógyszert, hanem az endokrinológus. Az is csak valamiféle szabályok szerint. Utána már a házi orvos is kiírhatja mindenféle javaslat nélkül. Nekem még azt is mondták, hogy vegyek vércukor mérőt és ellenőrizgessem a cukromat, bár az a terhelésen teljesen jó értéket mutatott. Akkor szoktam érezni, hogy valami nincs rendben (gondolom leesik a cukorszint) amikor három óránál többet kihagyok két étkezés között. Nekem le kell fogynom kb. 40 kg-t. A menceszem már több, mint két és fél éve nem jött meg. Van egy hat és fél éves fiam, aki spontán fogant, igaz előtte mindenféle durva gyógyszert kaptam (Medrol, Chlostilbegyt, Norculut), híztam 30 kg- és amikor már nem szedtem semmit, akkor rá fél évre lettem terhes. Most szerettünk volna egy tesót, de hát mencesz nélkül nem megy. :-D Mindenféle kivizsgálás, nem sorolnám fel, ha valakit érdekel priviben leírom, és "szerencsére" csak annyi derült ki, hogy le kell fogynom és minden rendeződik. Nem olvastam most vissza, bocsi, ha valakinek tudok segíteni szóljon. Én is szeretnék tőletek segítséget kérni az étkezéssel kapcsolatban. Hétfőtől kezdem szedni majd a gyógyszert.
2009. dec. 30. 15:37

Sziasztok!

Meg tudja valaki mondani, hogy inzulinrezisztens állapotban kimutatható-e magas vércukorszint vagy még normális?

Köszönöm

17. ezüst (válaszként erre: 15. - Yda)
2009. szept. 3. 21:01
szia.én ugy tudom hogy hétvégén csak korházban csinálnak inzulin vizsgálatot...saját tapasztalat :(
16. Cuczy
2009. aug. 14. 15:22

Meg mindig senki?

Esetleg tud ajanlani valaki egy masik, de meg elo forumot?

15. yda
2009. jún. 22. 09:44
Senki?
14. yda
2009. jún. 19. 10:12

Sziasztok!


Látom régen jártatok erre, de bízom benne, hogy valaki idetéved és segít nekem.

Szeretném tudni, hogy tudtok-e olyan helyről, ahol HÉTVÉGÉN is végeznek inzulinrezisztencia vizsgálatot. Sürgős lenne a vizsgálat, de hétköznap dolgozom és már nem tudok szabit kivenni, és különben sem akarom nekik mondani.Lehet magánrendelés is. Fontos!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

13. guan28 (válaszként erre: 12. - Evien)
2009. febr. 9. 21:26
Szia! Nekem is most derült ki az inzulin rezisztenciám (vércukor éhgyomri+terheléses normális, terheléses inzulin 86,7). Bizonytalan vagyok még a Merckformint illetően, bár olvastam, hogy ez a megoldás, de a háziorvosom hallani sem akar róla. Nem tudom mitévő legyek... Keresek egy jó nőgyógyászt, ha tudod, add meg légyszi a számát. Köszi előre is! Üdv
12. Evien
2008. nov. 18. 12:06
Sziasztok! Nekem most derült ki hogy PCOS-m van, inzulinrezisztenciával. Nekem van egy jó címem, egy pesti doki, ahova én is jártam. Eddig 2-szer voltam.Most fogom kezdeni a gyógyszerszedédét és a diétát. 2hónapra rá kaptam időpontot ez igaz, de, ha 5-re volt időpontom akkor 5:00-kor be is mehettem. Ha érdekel bővebben a téma vagy a doki neve címe állok rendelkezésedre. Üdv.
11. a7baea197d (válaszként erre: 10. - D9d8721118)
2008. okt. 12. 16:55

Holnap felhívom a háziorvost, mit tud tenni. Gyanítom, hogy minden vizsgálatot nem kérhet, azt csaka nőgyógyász teheti. Attól meg kiráz a hideg.

Köszönöm válaszaidat.

10. d9d8721118 (válaszként erre: 9. - A7baea197d)
2008. okt. 12. 13:13

Hát igen, mondják hogy az endokrinológiára sokat kell várni, ha kapsz is időpontot, és elmész, 3 napi hidegkajával kell menni, mert ott várhatsz vagy fél napot mire IDŐPONTRA bejutsz. Általában az egészségügyiseket soron kivűl ellátják ... Legutóbb 2.5 órát vártam mire bejutottam. Szóval letojják az embert magasról. Érdemes elmenned dokihoz, hátha valami baj van ( ne legyen igy ). ha mást nem, egy vérvételt érdemes kérned. ( We, vérkép, májfunkció, vesefunkció, pajzsmirigy funkció, női hormonok ) Az eredménytől függően eltudja dönteni a háziorovos hogy mi a teendő.

Én sem gondoltam volna soha hogy pajzsmirigy és PCO betegségem van. Egy jobb nődokit is megkérhetsz hogy csináljon UH-ot.

9. a7baea197d (válaszként erre: 8. - D9d8721118)
2008. okt. 12. 12:51
Bennem is a babakérdés végett vetődött fel a téma. mert 3 éve próbálkozunk és semmi. De az a furcsa, hogy a nőgyógyásznak, aki kezel, eszébe sem jut elküldeni vizsgálatokram én meg egy kicsit tanácstalan vagyok. Meg ezekben nem elég járatos. Viszont az endokrinológiára igyekeztem bejutni, de iszonyatos a várakozási idő. Pajzsmirigybetegségem volt gyermekkoromban, de a legutóbbi vizsgálatnál nem találtak jelentős eltérést. Nem tudom mit csináljak aggódom.
8. d9d8721118 (válaszként erre: 5. - A7baea197d)
2008. okt. 12. 12:47

Igen a háziorvosnál kell jelentkezni, vagy elmehetsz endokrinológushoz.

Igy konkrétan nem tudom hogy meg lehet-e gyógyulni belőle, nekem azt mondták min. 2 év a kezelés.

Az én rokonságomban sem volt ilyen betegség, nem tudom az okát, hogy ebben az esetben mi lehet.

Azt tudom hogy nem lehet gyerekem, ezt a dokinő mondta, de mondjuk nekem PCO-hoz társul ez az inzulinrezisztencia.

7. a7baea197d (válaszként erre: 6. - 6190a5cfb4)
2008. okt. 12. 12:45
Köszi, megkuksizom :)
2008. okt. 12. 12:44

[link]

Ha a google-ba beírod, elég sok lehetőséget ad.....

5. a7baea197d (válaszként erre: 4. - D9d8721118)
2008. okt. 12. 12:41

Köszönöm válaszod. A terheléses vércukorszintmérésre a háziorvosnál kell jelentkezni? Illetve még egy csomó kérdésem lenne, pl.: meg lehet ebből gyógyulni, ha esetleg beigazolódna ez a probléma? Ha a felmenőknél, denkinél nem volt ilyen, mi lehet az oka a kialakulásának?


Annyi kérdésem lenne még.

2008. okt. 12. 12:36

Mit jelent az inzulinrezisztencia és hogyan kapcsolódik a PCOS-hoz?



A PCOS egy szindróma, amelynek csak egy tünete a peteérés-zavar, a rendszertelen ciklus és terméketlenség. Valójában ennek hátterében egy igen összetett anyagcsere-zavar áll. Amennyiben nem foglalkoznak vele, idõsebb korban metabolikus zavarok fejlõdhetnek ki a nõnél, vérnyomás-problémákat, a vérkeringés zavarait, elhízást, magas koleszterinszintet és fõleg másodlagos diabéteszt okozva.

A feltételezések szerint a betegség általában öröklõdik, ezért érdemes figyelni arra, hogy a szüleink, nagyszüleink, szüleink testvérei között elõfordult-e ez a tünetegyüttes. Különösen kell gyanakodni akkor, ha tudjuk valamelyik nõi felmenõnkrõl, hogy ezek mellett rendszertelen ciklusa és emiatt nehezített teherbeesése volt.


Az anyagcsere-zavar megnyilvánulásai a következõk a PCOS esetében (nem mindenkire jellemzõ!) :


§ Elhízás, ahol a BMI index 25 fölött van, súlyosabb esetben 30 fölött. Jellegzetesen alma formájú a kövérség, azaz gyakran a hasukra híznak a nõk, nem kizárólagosan a csípõre. Akármilyen módszerekkel próbálkoznak, a fogyás nem sikerül, vagy csak drasztikus módszerekkel. Tipikus, hogy a fiatal nõk, miután abbahagyják a fogamzásgátló tablettát, pár hónap alatt 10-15 kg-t szednek fel magukra – ez is az anyagcsere-zavar jele.

Azonban csak minden második-harmadik PCOS beteg elhízott.


§ Magas vérnyomás: 140/ 90 fölött van a szint.

§ Abnormális lipid szint: a triglicerid szintje magas a vérben, legtöbbször ezt a megnõtt koleszterin-szint mutatja

§ Magas inzulin szint: a test szövetei érzéketlenek az inzulinra. Ezért a szervezet egyre több és több inzulint termel – minél magasabb az inzulinszint, annál magasabb fokú inzulinrezisztenciáról beszélünk. Ebben a fázisban még nem szükségszerû, hogy a vércukor-értékek eltérjenek a normálistól, azaz cukorterhelésnél a szint jellemzõen 7.5 mmol/l alatt marad. Ettõl függetlenül az inzulinszint akár éhgyomri mérésnél, akár a terhelést követõen messze a normális fölött alakulhat: éhgyomrinál 13 mIU/ml fölötti értéket, terhelést követõen 25-28 mIU/ml fölötti értéket már magasnak tartanak.

§ Csökkent glukóztolerancia: az inzulinrezisztencia következtében a szervezet inzulintermelése „kifullad”, és fokozatosan nõni kezd a vércukorérték. Ezt látens diabétesznek hívjuk, gyakori a PCOS betegeknél. A terheléses vércukor-érték terhelés után jellemzõen 7.5 – 10.0 mmol/l között alakul. Kezeletlensége esetén az évek során diabéteszhez vezethet.

§ II. típusú diabétesz: kifejlõdött cukorbetegségrõl van szó, a vércukor-érték tartósan magas a szervezetben. Az éhgyomri cukorérték meghaladja a 6.0 mmol/l értéket, a terhelést követõen pedig 10.0 mmol/l értéket. Inzulinhiánnyal párosul.



PCOS gyanú esetén az elsõdleges teendõ a terheléses vércukor-mérés elvégzése, ahol ki kell szûrni az inzulinrezisztencia vagy esetlegesen a diabétesz fennállását. Amennyiben ezek beigazolódnak, gyógyszeres kezelésre szorul a beteg.



Inzulinrezisztencia esetén metformin-származékokat írnak fel napi szedésre, ezt egyre több helyen alkalmazzák a meddõségi kezelésben is, mint kiegészítõ gyógyszeres kezelést

2008. okt. 12. 12:35

Az amikor túl sok inzulint termel a szervezeted, de nem vagy az a kimondott cukorbeteg. Nekem is az van, de igazából nem tudom leírni, pedig eü.-is vagyok...

Nekem pl. magasabbak a hormonszintjeim.

2008. okt. 12. 12:34
Egy picit bővebben szeretném tudni, hogy pontosan hogyan alakul ki, és mindent ami evvel kapcsolatos. Aki érintett, vagy aki többet tud róla, kérem kicsit segítsen felvilágosodnom.
2008. okt. 12. 12:30
Tulajdonképpen mi az az inzulinrezisztencia? Segítsetek, hogy pontosan megértsem.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook