Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Szerintetek egy gyermek hány éves korától köszönjön úgy a felnőtteknek, hogy "Csókolom!"? fórum

Szerintetek egy gyermek hány éves korától köszönjön úgy a felnőtteknek, hogy "Csókolom!"? (tudásbázis kérdés)

1 2
2009. okt. 29. 13:46
A fiam 4 éves, és mostanában "kapott rá" de csak ha olyan kedve van. :S néha égő tud lenni, hogy nem képes köszönni, de hát ez van, elvitte a cica a nyelvét :D
2009. aug. 10. 11:49
Én lányom 3 lesz nemsokára de mindenkinek sziát köszön,pedig mondom neki hogy öregeknek csokolomot köszönjön,de nem azt mondja. De engem nem zavar majd ha akar ugy köszön.
58. winny
2009. aug. 10. 10:57
Nem az a fontos,hogy köszön hanem az,hogy köszönjön:)
2009. aug. 10. 10:44
+20 :-) Egyébként nem magyar területen nem dívik ez a kor alapján tisztelem és csókolomozom szokás... A gyerek tudja hogy kell beszélni: egyenesen :-DDD
56. emagdi (válaszként erre: 53. - 274c9996b8)
2008. okt. 12. 18:02

azért már itt is egyre inkább elfogadott.

igazából nem is tudom, hogy én pl kivel beszélek magázódva, talán csak akkor, ha megállít a rendőr, vagy valami nagyon hivatalos helyre kell mennem. de egyébként ismerősök/család/munkahely viszonylatban nyilván mindenkit tegezek, és legtöbbször a boltokban is fiatalok az eladók, tehát velük is tegeződöm. máshova meg nem nagyon járok:)

szóval szerintem ez a tegezés-magázódás lassan kikopik a nyelvből szerencsére:))) (szerintem kb 20 év múlva már ritkaság lesz, ha valaki magázódik. ez pont olyan, hogy találtam egy 60-as évek elején íródott "illemtankönyv lányoknak" c könyvet, még anyukámé volt, aztán abban azon agonizált az író, hogy mennyire illetlen és link dolog a "szia" köszönés, a "szervusz" helyett. ma meg már a szervusz furcsa.)

2008. okt. 12. 17:52
Megértik kisebb korukban is hiszen nem hülyék csak gyerekek :-)
2008. okt. 11. 09:00
Sztem 5 évesen már megérti a különbségeket.
2008. okt. 8. 19:14
Magyarorszagon nem elfogadott az alltalanos tegezödes , mint nehany orszagban , ezt figyelembe kell venni.De , meg ott is ahol alltalanos a tegezödes , vannak bizonyos arnyalatai a nyelvnek amikor 1-gyerekkel ill 1-idös emberrel beszel az ember.
52. emagdi
2008. okt. 8. 18:18

hát végigolvasva a fórumot, nekem az a következtetésem, hogy erősen szokás függő, hogy ki milyen köszönést szeret.

ha valaki a csókolomozást szokta meg, mert feléjük ez a divat, és neki sem volt gyerekkorában ezzel kapcsolatos negatív érzése, akkor valószínű ő is csókolomoztatni fogja a gyerekét. (és ezt várja el mindenki mástól is:))

aki meg nem ezt szokta meg, vagy valamivel lazább környezetben él, az így is neveli a gyerekét, és nem biztos hogy csókolommal fogja köszöntetni.

ugyanez a tegezéssel-magázással is. alapvetően egyet értek, hogy az óvodában fontos, hogy rend legyen, és a gyerek szót fogadjon a nevelőinek.

de azért azt is tudom, hogy ez nem a tegezésen vagy magázáson múlik, tegezve is lehet tisztelettel beszélni, és magázva is simán el lehet küldeni valakit kenyába:))


szerintem mindenki csinálja azt, ami neki szimpatikus, és hagyja hogy mások is ugyanezt tegyék (itt a mondat második felén lenne a hangsúly:)))

51. Raistlin Majere (válaszként erre: 49. - Gerna)
2008. okt. 8. 17:27
:D
2008. okt. 8. 17:00
Elejetöl kezdve , szerintem.
49. gerna
2008. okt. 8. 16:55
Gyerekkoromban nem mindig köszöntem a felnőtteknek, de a lovaknak mindig: "Csókolom Ló bácsi!"
48. Raistlin Majere (válaszként erre: 46. - Szimba)
2008. okt. 8. 15:33
Furcsa is számomra, hogy van ahol megengedik. Hiszen sem az óvónőnek sem a tanítóknak nem baráti viszonyt kell kialakítani a gyerekekkel, hanem egy kölcsönös tiszteleten alapuló alá-fölé rendeltségi viszonyt.
47. Raistlin Majere (válaszként erre: 45. - Emagdi)
2008. okt. 8. 15:32
Véleményem szerint a Jó Napot nem illik egy pici, aranyos gyerek szájába. Érdekes módon engem nem fusztrált az, hogy gimnazista koromban áttérjek a nekem kevésbé szimpatikus embereknél a Jó napot Kívánokra. De akit szerettem és szimpatikus volt annak a mai napig tudok csókolom Erzsi nénit vagy ehhez hasonlót köszönni :-)
46. szimba (válaszként erre: 19. - Pmjudit)
2008. okt. 8. 15:30
Ezzel értek egyet. Nálunk sajnos az óvodában tegezik a gyerekek az óvónéniket, és volt, akit második osztály végére sem sikerült erről leszoktatnunk.
45. emagdi (válaszként erre: 44. - Pmjudit)
2008. okt. 8. 15:28

De a hat éves lányodnak lehet, hogy néhány év múlva már nagy gondot fog okozni, hogy akkor most pl a szomszéd bácsinak mit köszönjön. (mert eddig csókolom-ozta, de egy idő után ez már nagyon furcsa, főleg, ha a szomszédbácsi is visszaköszön neki, hogy csókolom:))))))


nem értem mi a baj a jó napot kívánok köszönéssel, egy gyerek miért ne köszönhetne így? (rádadásul ez kortól, nemtől független köszönés, soha nem fogja frusztrálni, és nem fogja a gyerek elkerülni azért a szomszédbácsit, mert nem tudja mit köszönjön neki)

2008. okt. 8. 15:15

Még annyit tennék hozzá a témához és tényleg nem írok többet, hogy az a gyerek aki a felnőtteknek jó napotot vagy sziát köszön, mit köszön akkor, amikor az óvodás csoporttal mennek ovin kívüli helyre pl. uszodába, múzeumba, ahol a csoporttársai a szokott és elfogadott módon Csókolommal köszönnek.


A hozzászóló anyukák ovisnál fiatalabb gyerekeikből indulnak ki. Nyilván a saját 18 hós kisfiam sem köszön még csókolomot, de a 6 éves lányom igen.

2008. okt. 8. 15:03

Amikortól megtanítod rá :-)

A lányomék óvodájában az elfogadott formula a :

"Kezétcsókolom óvónéni szervusztok gyerekek" volt. Sztem ez egy természetes köszönési forma a gyerekeknek. Annyit tettem csak hozzá, hogy férfiaknak elég csókolomot köszönni, a kezét szócska elhagyható. Én nem engedtem, hogy idegen embereket letegezzen, nem vagyok ugyanis a feltételnélküli tegeződés híve.

Persze szokás és szocializáció kérdése.

Nemrég a fővárosban töltöttünk pár napot és a kislányom következetesen köszöngetett a metróállomásokon álló ellenőröknek :-) Pozitív élmény, hogy mindenki visszaköszönt neki :-)

42. contu (válaszként erre: 40. - Dorka29)
2008. okt. 8. 14:59
Dehogy! :)
41. emagdi (válaszként erre: 40. - Dorka29)
2008. okt. 8. 14:58

nem, szerintem igazad van, nekem is nagyon unszimpatikus ez a csókolomozás, ráadásul emlékszem, hogy gyerekként is utáltam.


nem értem amúgy, hogy miért nem lehet a kisgyerekeknek is jónapot-tal köszönni?


(ha belegondolunk ez a csókolom annak a maradványa, hogy a gyerek megcsókolja a felnőtt kezét, hát, nem tudom hányan szeretnék, ha a gyerekük tök idegenek kezét csókolgassák, pedig ez a köszönés pont ezt jelenti:)))

40. Dorka29 (válaszként erre: 35. - Contu)
2008. okt. 8. 13:59
Már kezdtem azt hinni, hogy csak nekem okoz/ott problémát ez a köszönési forma.:)
39. Dorka29 (válaszként erre: 34. - Kedveske)
2008. okt. 8. 13:58
:)
38. e71af41436 (válaszként erre: 32. - 3e0ba54fb8)
2008. okt. 7. 23:52

Manapság igen ritka ilyennel találkozni,nekem is furcsa,mégis könnyeket tud csalni a szemebe a meghatottságtól :)

olyan fenséges hangzata van :))

37. contu (válaszként erre: 34. - Kedveske)
2008. okt. 7. 23:50
Szerintem is az a legfontosabb, hogy köszönjön. Szerencsére nálunk ezzel sosem volt probléma. :)
36. contu (válaszként erre: 18. - Pmjudit)
2008. okt. 7. 23:45
A fiam ovijában az a szokás, hogy "Szia Aranka néni!" Egyik gyerek sem használja a csókolomot és nem magázzák az óvónőket.
35. contu (válaszként erre: 17. - Dorka29)
2008. okt. 7. 23:44
Egyetértek Veled. Én is utáltam a csókolomot mindig. 33 éves létemre pl. a szomszédnak én is így köszönök, de most próbálok váltani. Most már csak néhány idős nőismerősnek köszönök így, de nagyon zavar. A gyerekeimet nem fogom erre rászoktatni, inkább a Jó napot!-ra és társaira.
34. Kedveske (válaszként erre: 17. - Dorka29)
2008. okt. 7. 23:23

Már megint egyetértünk:-), csak nem ismerjük egymást?


Nekem sem tetszik a csókolomozás, a Jó napot kívánok! sokkal szimpatikusabb. DE, a lényeg, hogy a gyerek köszönjön, így vagy úgy...

33. Dorka29 (válaszként erre: 32. - 3e0ba54fb8)
2008. okt. 7. 22:58
Egyetértek.
2008. okt. 7. 22:29
Nekem kortól és nemtől függetlenül ne köszönjön egy gyerek sem csókolómmal. Nem zavar, ha letegeznek, szerintem a tiszteletnek semmi összefüggése nincs a magázással. Egyáltalán nem zavar, ha letegeznek, ami nekem borzasztóan furcsa, ha egy gyerek magázza a saját szüleit.
31. Dorka29 (válaszként erre: 30. - Pmjudit)
2008. okt. 7. 22:25

Rendben.:)

Én sem akarlak meggyőzni az én igazamról, köszönöm, hogyha nem is értesz egyet, de legalább elfogadod, hogy máshogy is lehet erről vélekedni.

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook