Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Irritábilis bél szindróma (IBSZ) esetén milyen élelmiszereket kell elkerülni? fórum

Irritábilis bél szindróma (IBSZ) esetén milyen élelmiszereket kell elkerülni? (tudásbázis kérdés)


2012. júl. 24. 22:57
Sziasztok! A segítségeteket szeretném kérni, látom többeteknél megállapították az IBS-t. Én is rég óta küzdök puffadásos panaszokkal, de csak mostanság szántam el magam, hogy kivizsgáltassam mi a helyzet. Egyéb panaszom nem nagyon van, néha nekem is sürgetően kell wc-re mennem, másszor pedig 1-2 napig nem. A probléma inkább az, hogy étkezések után felpuffad a hasam,gázosodik. Komoly traumaként éltem meg a gyomortükrözést, amit a gasztros doki javasolt, és nem vágynék még egy vastagbéltükrözésre is. Szerintetek ha a többi vizsgálat negatív, ez a tükrözés nélkül is kimondható vagy az IBS alátámasztására mindenképpen kell a vastagbéltükrözés? Az igazság az, hogy tényleg nagyon rosszul éltem meg a gyomortükrözést is, még napokkal később sem tudtam teljesen feldolgozni és nem biztos, hogy vállalkoznék egy hasonló élményre. Viszont az IBS dolog nagyon rám illik. Köszönöm előre is a válaszotokat! Egy aggódó lányzó
2011. júl. 2. 22:30

Szerintem idegi alapon van, nincs rá gyógymód, a vastagbélben a kiválasztás nem működik zavartalanul, a bél flóra hiánya miatt, amire B1 vitamint jó szedni.

Jó még a lenmag megőrölni reggelibe keverni, 1-2- evő kanállal, Omega 3-at tartalmaz.

Ha hasmenés van 2-3- héten keresztül naponta 2x, 3x, egy kávéskanállal egy pohár vízzel be venni gyógyszertári szódabikarbónát. (gyomorból a felesleges savat felszívja)

19. Negrita34 (válaszként erre: 14. - Pohi)
2011. máj. 11. 12:23
3szor eggyet szedtem és nem tudtam wcre menni:)úgy megfogta
18. Negrita34 (válaszként erre: 15. - Tündi33)
2011. máj. 11. 12:21
én probálom kerülni a tejes dolgokat érdekes ibsem van azt mondata doki, de tudom hogy ha megyek el itthonról nem iszok tejeset nem eszek tejeset, lehet vele együtt élni van dicitelem segit ha evésközbe be veszem de nem igazán szedem és nem megy a hasam se.A kávét talád meg a megfelelöt én 3+1 be kávét iszom van amelyiktöl megy a hasam de van ami jó. a kévé okozza a fő problémát nálam azt tapasztaltam.
17. BioCica (válaszként erre: 11. - Tündi33)
2011. jan. 10. 15:43

Tündi és mindenki!

Elkezdtem kutatni a neten az angol nyelvű oldalakon és megdöbbenve tapasztaltam, hogy pl. az USA-ban milyen múltja van ennek a problémának ÉS, hogy milyen régóta orvosolják a problémát megfelelő étkezéssel. Ahogy Sa-ni is írta, az IBS kordában tartásához nem elegendő a gyógyszer, egy speciális diétát kell alkalmazni, ami tulajdonképpen teljesen gluténmentes és tejtermék mentes diéta, valamint kerüli az összes magas ch tartalmú keményítős gabonaféléket és hüvelyeseket is, (pl. amarant, köles), annak ellenére, hogy ezek nem tartalmaznak glutént. Az SCD-diétát egy olyan hölgy fejlesztette ki, akinek a lánya IBS-ben szenvedett és az orvosok már ott tartottak, hogy kioperálják a lánya teljes béltraktuását. A diéta mögött sok kutatás áll és még több gyógyult beteg!! Aki beszél angolul, annak szívesen elküldöm azt a 18 oldalas listát, mely részletesen tartalmazza, hogy mik azok a termékek, melyek fogyaszthatóak és melyek azok, amik tiltottak a diétában. Tudtátok például, hogy külföldön évek óta használják a mandulalisztet sütemények elkészítéséhez? És azt, hogy a kókuszlisztet ugyanilyen sikerrel lehet használni sütemények elkészítéséhez és mivel szinte minimális a szénhidrát tartalma, ezért nemcsak az IBS-ben, de minden egyéb diétában is alkalmazható? Én is csak most döbbentem erre rá, mivel kimutatták, hogy a lisztérzékenység és az IBS között összefüggés van és mivel glutén-érzékenységet diagnosztizáltak nálam, ezért kezdtem el kutatni a neten.

Tény és való, hogy míg a fehér lisztnek kilója 120,- Ft, addig a kókuszliszt és a mandulaliszt 2.600,- Ft, de nem ezt kell állandóan enni, viszont változatossá lehet tenni az étkezést. Ha valakit érdekel a diéta angol nyelvű honlapja, szívesen elküldöm priviben, de most szólok, hogy a diéta szigorú és csak annak működik, aki be is tartja. Külföldön már rég megdőlt az elmélet, miszerint az étkezés nem befolyásolja a betegséget! Egyértelműen bebizonyosodott, hogy az étkezés hatására újul ki, vagy szűnik meg az IBS tünete. Ez egy életreszóló szigorú diéta (nincs csokika, tejes kávé, péksüti), viszont van egy nagyszerűen élhető élet tünetek nélkül!!!

16. f64f0d9a69 (válaszként erre: 15. - Tündi33)
2010. jún. 8. 18:53

Tartsd be a vércsoport szerinti diétát és hamar javulást fogsz tapasztalni. A káros ételek fehérjéi (lektinjei) támadják meg a bél nyálkahártyáját.

Ha ezeket elkerülöd, remélhetőleg hamar megszűnnek a tünetek.

2010. jún. 4. 17:13
Sziasztok.Hallottatok,gondolom,a colonix méregtelenitő kúráról.Nekem a báttyám mondta,hogy olvasgatott a neten,és ki kellene próbálnom,merthogy mennyi emberen segitett.Nekem az alapvető probléma az,hogy vissza kell állandóan rohangálnom a w.c.re.5-6x ha elkezdődik,de van olyan,hogy többször is..Ezen nem tudom,hogy segitene-e.Megköszönném,hogyha megosztanátok a tapasztalatokat,probálta-e ezt már valaki?ibs-em van,diéta javasolt,testmozgás,ami nem mindig betartható,és a zabkorpát javasolták,amit eszek is de az az igazság,hogy nem az igazi,kinlódok igy is.Tudom,hogy a bélnyálkahártya nincs rendben,azért van ez a probléma,de ,hiába tudom,hogyha még nem találtam meg azt,ami nekem segitene.Minden orvos mást most,van aki szerint nem érdemes mindenféle bogyót kipróbálni.Szerintetek?szerintem jó,ha az ember tud mibe kapaszkodni,csak az a kellemetlen,amikor kifizet nem kevés pénzt,és végül nem jön be.Előre is köszönöm a válaszokat.
14. pohi
2010. ápr. 28. 15:57

Sziasztok!


Én két évig szenvedtem hasmenéses panaszokkal. A probiotikumok enyhítették a tüneteket. Ha activi-át vagy kefírt ittam minden étkezéshez akkor nem volt hasmenésem. Ha valamihez nem ettem kefírt máris hasmenésem lett. A tükrözést kerülöm amíg lehet. A sokadik doki és a sokadik gyógyszer után jelenleg ott tartok, hogy szedtem normix-et, ami nem segített, aztán kaptam a dicetel-t, na ez bevállt. Reggel 2 este 2 szem és kutya bajom. 2-3 nap után nem hogy hasmenésem nincs, hanem kőkemény lett a székletem. Az elején volt még pár nyákos széklet, de megszűnt. Hogy mi a bajom? Fogalmam nincs. Lehet, hogy IBS, de igazából nem is érdekel, mert teljesen helyrejöttem. A magánrendelésre ahol elkezdtem a vizsgálatok sorát visszamegyek, leadom a lelelteket, csinálunk egy zárójelentést és megyek a házidokihoz aki majd felírja ezt a gyógyszert. 29 évig semmi bajom nem volt az emésztésemmel aztán egyszer csak lett mint derült égből a villámcsapás. Anyumnak is van régóta mint kiderült, nagyimnak is. Náluk a tükrözés semmit nem mutatott, szóval én így inkább kihagyom. Úgy néz ki örökölhettem. Öcsém is volt tükrözésen, de titkolta mint kiderült. Nála is negatív minden. A magánrendelésen egy végbéltükrözést megcsinált a doktornő. Egyáltalán nem volt fájdalmas. De a beöntéses totális átnézést azért kihagyom, hacsak rosszra nem fordul a dolog megint. Egyenlőre úgy néz ki nem fog. Elmúltak az elindulás előtti wc-re visszaszaladások, a hasipuffadások, szélgörcsök. . . . . Szóval nekem bejött a dicetel (a legutolsó doki IBS gyanú miatt adta). És a kefír főleg a kaukázusi......megnyugtatja a beleket ez a tapasztalatom, érdemes kipróbálni.

2010. ápr. 18. 08:42
Ja amúgy nekem azt javasolta,hogy fűszer és tejmentes étrend....Ha rendben vagyok akkor tudok ilyeneket is fogyasztani, ha elér akkor mindegy mi, semmi nem jó:(
2010. ápr. 18. 08:40

Nekem is van...sajna..most is éppen ezzel kínlódok:(

Igenis étel és a stressz is kiválthatja.Van,hogy a kettő együtt.Én most éppen úgy jártam,hogy ettem valamit, káposztásat ami nagyon jó volt és valószínűleg többet is ettem belőle:(Előtte a kicsi lányom nagyon nyűgös volt, hányt is és ez nekem még plusz stressz volt, nem beszélve arról,hogy ki-be kellett rohangálom a ház és a gazdasági épület között mivel állomány szaporodás volt nálunk éppen.Azon idegeskedtem,hogy a kislányt a szakadó esőben,hogyan cipeljem ki magammal, vagy ha a járókában hagyom nem ordít -e nagyon.....

De sajna én alapjában is stresszes vagyok.....Mikor a nagyobbik fiamnak eltört a keze amíg a műtőben volt én olyan görcsöket éltem át,hogy az eszméletlen és hetekig folyton fo..tam de szó szerint..Rohannom kellett...Ezt nem lehet visszatartani.Van akinél szorulás, van akinél hasmenés és van,hogy a kettő váltakozásával jár....Van rá gyógyszer de próbálom anélkül megoldani....eddig csak espumisant szoktam szedni a puffadásra...de nekem ilyenkor baromi rossza gyomrom....A vörös áfonyát nem ismerem...hogyan hat rá???

2010. jan. 28. 11:08
Sziasztok. Ha valaki tud valami segitséget, vagy egy jó gastroenterológust, megköszönném. Nyolc éve kezdődött a problémám, rengeteg antibiotikumot kapta abban az időben hugyhólyag promblémára. Bélflóra problémát állapitottak meg, ami azót is kiujul. Probiotikumot szedek rá azóta, a diétát is hellyel-közzel betartom. Nemrég voltam egy "állitólag" jó dokinál, aki azzal szembesitett, hogy ez ibs. Naponta 5-6x szor kell menni a W. C. re, és sürgetően, nem tudom kordában tartani ha fellángol. A doki javaslata az volt, hogy ne egyek. Szerintem ez nem normális dolog, hogy valaki ilyet mond. Kérdem én, Ő mit csinálna, ha a betegei mellől kellene rohangásznia a klotyóra. Végül azt irta rá a papirra hogy napi 1200 kcal, rendszeres mozgás. Kérlek, segitsetek, bármilyen olyan tanáccsal amitől jobb lenne a helyzet, hogy ne azon keljen gondolkodnom, nap mint nap, ha elmegyek valahova, hogy van-e közelben W. c. Vörösáfonyát eszegetek, olvastam hogy ez is jó rá. Előre isköszi
10. Sa-ni
2009. jún. 9. 13:36

Az IBS igenis ételtől van, azaz bizonyos ételek súlyosbítják. Egyáltalán nem egyértelmű, hogy az IBS-t "lelki okok" eredményezik, van olyan elmélet is, mely szerint egy korábbi (akár akut szinten észrevétlen) bakteriális fertőzés a felelős, mely tartósan tönkreteszi a bélflórát és a bélműködést. Az SCD diéta lényege, hogy a rossz baktériumokat kiéhezteted.

Kerülendő a cukor, a liszt minden formája, kenyerek, péksütemények, kekszek, tészta, rizs, kukorica, krumpli, minden gabonaféle.

A diéta húsból, tojásból, laktózmentes tejtermékekből (megkötésekkel) sok gyümölcsből, zöldségből áll. Méz fogyasztható.

Először nekem is szörnyen hangzott, de nem éhezem egyáltalán! ÉS jobban vagyok!

9. katácskák (válaszként erre: 3. - Reszti Ria)
2008. dec. 3. 03:53

Igazad van.. sajnos. Köszönöm, hogy leírtad-tanultam belQle :)Az én Dokim hasi katasztrófának hivta :(

De most már NEM idegeskedek, mert tudom már, hogy kiválthatja nagyon könnyen.

Akkor aztán semmiféle diéta nem segít.

2008. aug. 17. 18:27

Kizárólag lelki gondok okozták nálam a gondokat.

Amikor normalizálódott a helyzetünk én is rendbe jöttem.

2007. jún. 18. 17:03

Ha nem volt reszletes szekletvizsgalat, akkor nem biztos hogy ez a betegsege van. Ilyen tuneteket okozhatnak amobak es egyeb korokozok a belben.

Ha ez megvolt es ez a vegso diagnozis, akkor tapasztalgatni kell az eteleket, melyik valtja ki a gorcsot. A fuszerezesen is valtoztatni kell, az agresszivabakat azonnal el kell felejteni (csipos paprika, bors, chili...)es a tejtermekeket is probalgatni kell, hatha valamelyik ugyancsak kivaltja.

2007. jún. 18. 16:29

Egyénenként változó.

Nekem 3-4 éve volt ilyen gondom, de az orvosok nem tudták megmondani, mitől. Azt javasolták, figyeljem, milyen ételtől-italtól erősödnek a tüneteim/fájdalmaim.

Aztán egyszercsak elmúlt... Utólag úgy gondolom, a stressz okozta a panaszaimat....

5. 5ab2bc2fa0 (válaszként erre: 4. - E71af41436)
2007. jún. 18. 16:26

Kicsit hosszú lenne bemásolni, de ezen az oldalon nagyon jól le van irva.


[link]

2007. jún. 18. 14:12
nem írnátok erről bővebben?kolleganőm Anyukáját most műtötték és ez megnevezés volt a apaírján.
2007. jún. 18. 14:09
Az IBS nem ételtől van !! Persze lehetnek olyan élelmiszerek, ami nálad még plusz gondot okoz. Az IBS az idegrendszer játéka (Hasi pániknak is nevezik)!!!!!!!!
2006. aug. 23. 02:49

Egyénénként teljesen változó, hogy mit kell kerülniük. Orvos is adhat ilyen listát, de ez a ritkább, inkább a beteg maga ismeri fel, hogy mit nem szabadna ennie, mert különben nagyon rosszul lesz. (Nem csak egy napra.)

Vannak ilyen emberek a környezetemben, háát nem irigylem őket. Hajlamosak átmenni ano- és ortorexiába.

1. Hoxa
2006. aug. 19. 20:15
Irritábilis bél szindróma (IBSZ) esetén milyen élelmiszereket kell elkerülni?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook