Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Stevia (sztívia) természetes édesítőszer fórum

Stevia (sztívia) természetes édesítőszer (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Stevia (sztívia) természetes édesítőszer

1 2 3 4 5 6 7
26. 549be03e80 (válaszként erre: 21. - Emagdi)
2005. okt. 4. 11:17
Esosorban nem is annyira a faradsag,(bar az is,10 km-re van a legkozelebbi post hozzank) hanem a szigoru vamszabalyok miatt problema, mivel ugyebar nalunk nem irott malac(malaszt) a terrorizmus elleni intezkedesek ( lasdd 2 nappal ezelott Balin, ami az aussieknak a masodik otthona holiday szempontjabol),es masodszor ami szinten nagyon szigoru a kabitoszer elleni intezkedesek amik szinten megszigorodtak, megint csak Bali miatt(Shepelle Corby,es most a masik aussie banda),nem neznek jo szemmel ha nagy mennyiseget kezdenek el kuldozgetni,ok elkezdenek kerdezoskodni, nem eppen baratsagos modon.:-/
25. 549be03e80 (válaszként erre: 18. - Dc0fa14c7a)
2005. okt. 4. 11:10
15 ml
2005. okt. 4. 10:20

Stevia a növényi édesítő



Mit vegyünk be: a lejáratási kampányt vagy ezt a természetes édesítőt?

Eredete:

Ez a növény Paraguayban őshonos, ahol a helyi guarani indiánok használják többszáz éve teaédesítésre, étvágycsillapításra, bőrbetegségek (dermatitis, eczema, seborrhoea) ellen, vágási sebek esetén is, mert gyorsan hat, különösebb forradás jele nélkül. A Stevia Rebaudiana Bertoni leveleiből készített kivonatok becslések szerint többszázszor édesebbek a cukornál. Az édes ízt főleg a növény leveleinek akár 13 %-át is kitevo stevioside adja, ami egy szénhidrát alapú glycoside, fehér por alakban is kivonható, amit először 1931-ben francia tudosóknak sikerült elérni. Továbbá a növény steviolbioside (nyom), rebaudioside A (2-4%), B (nyom), C (1-2%), D (nyom), E (nyom) és dulcoside A (0.4-0.7%) tartalma is további édesítő kémiai járulékanyagok.


Hol termesztik?

Próbaültetvényes kísérleteket végeztek Spanyolországban, Kanadában, Ausztráliában, de számos más országban is, például 1998 óta még a Cseh Köztársaságban is A. Nepovím, H. Drahošová, P. Valícek, T. Vanek kutatók vezetésével. Paragayban, Brazíliában, Mexikóban és Ázsia jelentős részén (pl Japán, Kína, Dél-Korea, Malaysia, Thaiföld) már nagyon rég óta termesztik és használják. Paragayban több mint száz éve, Japánban 33 éve, Kínában 18 éve fogyasztják. Eddig egyetlen egy mellékhatásos esetet sem regisztráltak sehol, semelyik kontinensen. A Shanghai Star 2002 március végi kiadása idézi Shanghai város Egészségügyi Felügyelő Intézetének igazgatóját, aki szerint "az utóbbi 17 évben egyetlen dokumentált eset sem fordult elő a stevia édesítőszer betegségkeltő hatásaira".


Akkor miért korlátozzák?

Jó kérdés. Válaszul álljon itt ez az oldal. Ha végigolvassa az egészet, akkor fokról fokra megvilágosodnak az okok.


A negatív kampány

Különösen érdekes egybeesésnek tekinthető, hogy a sztívia ellenes hisztéria egy évvel azután kezdődött hogy Monsanto 1985-ben megvásárolta G.D. Searle and Co.-t, ami az aszpartám mesterséges édesítő egyedüli gyártója volt az Egyesült Államokban. Searle Co. 1985-1995 között ezután is kutatásokat pénzelt az aszpartám hatásaira, és ismét érdekes módon a kapott eredmények alapján nem találtak különösebb okot a NutrasweetŽ ellen. Pedig minden független kutatás komoly mellékhatásokat mutatott ki az aszpartámról. Erről többet is olvashat> itt <.


1986-ban az amerikai Élelmiszer és Gyógyszerellenőrző Hivatal (FDA) cégfeljelentést kapott egy a Celestial Seasonings által forgalmazott stevioside-ot tartalmazó tea ellen. Röviddel ezután a feljelentést tevő vállalat és jogi képviselőinek nevét kitörölték ebből a feljelentésből! Az információterjesztés "szabadsága" miatt közzétett iratokban a feljelentő cég neve helyén csak befeketített sorok állnak. A feljelentés hatására az FDA vizsgálatot rendelt el és azonnal korlátozni kezdte minden ilyen termék árusítását. Hogy mennyire komolyan vették ezt, arra az utal hogy 1987 táján szinte minden jelentősebb forgalmazót "rutinszerüen" ellenőriztek, vajon árulja-e még a hivatalosan nem engedélyezett termékeket. Rob McCaleb (Gyógynövény Kutató Alapítvány) szerint akkoriban az egyik FDA ellenőr nyiltan bevallotta neki hogy Monsanto panasztevése miatt akarja a Hivatal megállítani a stevia forgalmazását.

1995-ben enyhítettek és csakis "ételkiegészítő"-ként forgalmazva engedélyezték, de édesítő adalékként már nem. Semmiféle édesítő-, vagy gyógyhatását nem lehet a termékek címkéjén feltüntetni.

A sztívia-ellenes kampány 1998-ban váratlan eseményekben tetőzött: az FDA elrendelte a Stevita vállalat által terjesztett számos sztívia információs könyv, brossúra elégetését. Különösen két könyv ellen léptek fel agresszívan: James Kirkland: Cooking with Stevia ("Főzés sztíviával") és Kay Randall (eredeti nevén Patricia Rodes): The Natural Choice ("A természetes választás"), meg más egyéb könyvkiadvány is elbírálás alá került, például Oscar Rodes, vagy David Dean Richard, Linda & Bill Bonvie és Donna Gates könyve. Az indítóok szerint ezek a szerzők többsége a Stevita vállalatvezetésében is érdekelt volt és saját terméket méltató könyvekkel próbálták a sztívia-forgalmat növelni, ami az FDA szerint törvénysértő élelmiszerek esetén. Csak az elso három szerző állt kapcsolatban Stevitával, Rodes-ék könyvei ma is tiltottak. Ugyanezen okból azév februárjában a vámon elkobozták a Stevita által rendelt sztívia-szállítmányt. De nemcsak Stevitának nem engedélyezték ezeket a kiadványokat terjeszteni, hanem azonnal betiltották mindegyiket és elrendelték a könyvek elégetését.

Dr. Julian Whitaker számolt be az eseményekről később, ugyanis az Ő ügyészei (Emord & Associates) pert indítványoztak az FDA ellen a könyvek megsemmisítésének elrendelése miatt, ami szerintük alkotmányellenes. Erre az FDA irányt váltott és Gary J. Dykstra, az akkori Ügyvezető Szabályozási Megbízott szerint a könyvek elégetése nem volt elrendelve, bár azt elismerte hogy a Hivatal 1998 május 19.-i hivatalos levelében ez állt: "egy új leltárt kell venni, amit egy kiküldött ellenőrnek kell elkészíteni, aki egyúttal tanúként jelen kell hogy legyen a szakácskönyvek, irodalom és más publikációk megsemmisítésénél ami abból a célból van hogy ellenőrizze a rendelkezések betartását." Dykstra szerint arról volt szó, hogy Stevita "talán saját maga fogja elrendelni a könyvek elégetését". Ezt Oscar Rodes cáfolta, hiszen nem azért írták a könyveket, hogy röviddel rá megsemmisíthessék azokat.

Dan Burton (az Állami Felügyelet és Reformok Bizottságának Elnöke) 1998 október 26-i keltezéssel írott levelében az áll hogy az FDA nem kapott felhatalmazást a kongresszustól hogy jelenlegyen a könyvek megsemmisítésénél. Sőt, az Első Jogszabálymódosítás figyelembe vételével inkább a "könyvek megsemmisítésében való részesedés megtagadása" lett volna várható az FDA-tól, hiszen "nagyban alkalmatlan" a Hivatal május 19.-i levelének állásfoglalása.

FDA szerint az FD&C törvényt nem sérti ahogyan fellépett ebben az esetben. Később pedig, biztos ami biztos, módosították a saját Betartási Eljárásmódok Útmutatóját (Compliance Policy Guide), eszerint már lehetőség van "alkalmazni további irányadást könyvek és más nyomtatott anyagok megsemmisítése esetén, amik minősítettnek tekinthetők".

A mai napig csak azok a könyvek menekültek meg, amelyekben nem esik szó a Stevita Company-ról, ezek ma is beszerezhetőek. James Kirkland átírta szakácskönyvét és kiegészítette a címet "Sugar-Free Cooking With Stevia", illetve "Low-Carb Cooking With Stevia"-ra. A könyvek jelenleg kaphatók.

Dan Burton, a kongresszusi bizottsági elnök továbbá azt is írta, hogy "én a Hivatal stevia-eljárását érthetetlennek találom, hiszen biztonságosnak nyilvánítja mint egy étel-kiegészítő, de veszélyesnek tartja mint egy étel-összetevő." Végülis függetlenül attól hogy a sztívia tiltott mint élelmiszer-összetevő, de engedélyezett mint élelmiszer-kiegészítő, az eredmény ugyanaz hiszen az emberek ígyis-úgyis beveszik és megeszik.

Mennyire biztonságos?

Az Európai Únió Élelmiszer Tudományos Bizottsága (SCF) 1999 jún. 19.-i véghatározatában semlegesen tartózkodó álláspontot képvisel: "nincs (a birtokukban) kielégítő adat" annak eldöntésére, hogy ezeket a termékeket biztonságosan forgalmazni lehessen, ezért átvették az amerikai álláspontot. "Az egyetlen benyújtott toxikológus adatcsoport alapjában véve mind a növény stevioside alkotóanyagára vonatkozott. Semmilyen adat nem érkezett (a bizottsági hivatalba) ami lehetővé tenné a növény nagyüzemben termesztett termékei biztonságának meghatározását." Azt az álláspontot, hogy egy élelmiszer akkoris biztonságosnak tekinthető ha már nagyon régóta fogyasztva nem mutat mellékhatásokat, a sztívia esetén sem az USA-ban, sem Európában nem fogadták el.

Az FDA 19 forrásra hivatkozva titltotta be a sztívia "ételösszetevő"-kénti forgalmazását. Ezek egy része nem is tudományos értekezés, mert van köztük levél, vagy rövid kivonat is. Továbbá szerepel köztük Mauro Alvarez brazil professzor számos kutatási publikációja is, aki nagyon felháborodva vette tudomásul, hogy az FDA teljesen félreértelmezte azokat. Miszerint "mint egy tudós, aki több mint 15 éve kutatja a Stevia és számos más növény biztonságát ételként és ételadalékként, meggyőződve mondhatom, hogy a mi következtetésünk ezekben a különböző tanulmányokban arra utal, hogy a Stevia biztonságos emberi fogyasztásra a felhasználni szándékozott mennyiségben, azaz mint édesítoszer". Majd a következő kijelentést tette: "A másik köntörfalazás amit a ... válaszlevelükben találtam az a beismerés hogy az FDA tudósok nem olvasták el ezeket a tanulmányokat. Ha meg nem olvasták ezeket a tanulmányokat, akkor miért közlik állandóan az amerikai néppel hogy a tanulmányok eredményei káros hatást mutatnak? De még ha el is olvasták ezeket a tanulmányokat, az egyetlen valószínu oka azt közölni hogy az eredmények káros hatásról számolnak be, ha az információt a szövegösszefüggése nélkül ragadják ki. Ebben az esetben arra gondolhatunk, hogy ezek az FDA tudósok alkalmatlanok és felelőtlenek, vagy ha nem, akkor meg egy valamilyen összeesküvő csoportba kell hogy tartozzanak és fenntartanak egy rosszindulatú ágenda-rendszert e növény ellen azzal a szándékkal hogy távoltartsák az amerikai fogyasztóktól azáltal hogy biztonsági ügyeket keltenek, amik nem léteznek."- zárta be levelét dr. Alvarez.


Gyógyászati felhasználhatósága

A szárított levelek, vagy kivonatai édesítőszerként használva terjednek. Úgy tűnik, a fő steviol glycoside-ok különösebb lebontás nélkül emésztődnek és ezért kalória-értékük rendkívül kicsi. Cukorbeteg páciensek is fogyaszthatják. Sőt néhány tanulmány szerint (dán, brazil) a 2-es típusú cukorbetegség ellen is ígéretes, enyhíti az inzulin-függést. Más tanulmányok vérnyomáscsökkentő, hasnyálmirigy-segítő hatásairól számolnak be, valamint segíti a máj és lép működését azáltal hogy szabályozza a vércukor-szintet a testben. Bizonyos ásványi anyagtartalma sem mellékes (A és C vitamin, cink, rutin, magnézium, vas stb). Bőrbetegségek ellen is használt (Paraguay). Iszonyatosan nagy mennyiségben beadva bizonyos toxikusságot mutatott főleg hörcsögöknél, de patkányoknál kevésbé, és kis mértékben terméketlenséget keltett hím patkányoknál. De az ilyen hatások kiváltásához igen nagy mennyiségu hatóanyag-kivonat kellett. A jelenleg ételekben, italokban engedélyezett aszpartámot ilyen mennyiségben beadva, vajon a kísérleti állatok életben maradnának-e egyáltalán? Néhány Ázsiai országban sztívia az engedélyezett cukorhelyettesítő édesítőszer az aszpartám helyett. Embereknél a mai napig egyetlen egy toxikus eset sem ismert.



Megjegyzések:

A steviol glycoside-ok, az aszpartámmal ellentétben, főzés, sütés, pH-változás esetén sem bomlanak le. Sztíviát fehér porkivonat, zöld színű szárított levélörlemény, vagy áttetsző folyadék alakban árusítanak. A legelső formában - mivel rendkívül tömény édesítőszer, önmagában fogyasztva meglehetősen émelyítő hatású. Viszont folyadék formában vagy ételben, italban felhígítva már nem az. Ha élelmiszerben is émelyítőnek találja, akkor túlságosan is sokat használt. A növény hazánkban is képes lenne megteremni, bár a telet nem bírná ki. Ha nem tudja beszerezni, vagy drágának tarja, termessze házilag, akár cserépben is. Rovarok nem nagyon támadják meg mert túl édes.

Végül egy jótanács : ha hivatalosan azt mondják Önnek, hogy a Stevia az Európai Únióban nem engedélyezett, akkor válaszolja azt hogy nem engedélyezett mint stevioside porkivonat, vagy mint élelmiszer-összetevő ("food additive"), de engedélyezett mint élelmiszer-kiegészítő ("food supplement"), vagy mint gyógynövény, levelei (szárítva, darálva) csakis így forgalmazható, a növény szabadon termeszthető. Ne hagyja magát, más nyugat-európai országban is kapható.

A levelei nyersen összeaprítva és salátákba szórva is fogyasztható. Egy csipetnyi kivonat egy teáskanálnyi cukrot helyettesíthet, a cukor komoly mellékhatásai nélkül.



23. dc0fa14c7a (válaszként erre: 22. - Dc0fa14c7a)
2005. okt. 4. 10:12

2000/196/EK A BIZOTTSÁG 2000. február 22-i HATÁROZATA visszautasítja a Stevia rebaudiana Bertoni forgalmazását, a növények és szárított levelek használatát élelmiszerként, vagy élelmiszer-összetevőként a 258/97 EK számú EURÓPA PARLAMENTI és TANÁCSI közös RENDELET alapján(C (2000) 77 szám alatt nyilvántartva) (1)



22. dc0fa14c7a (válaszként erre: 19. - Emagdi)
2005. okt. 4. 10:09

Egyszerű ez, kedves Magdi:(

Kiépűlt egy birodalom az aszpartamra, ami gigászi bevételekkel bír, igaz, hogy káros mellékhatásai lehetnek.

Ezzel szemben lenne egy olcsó, természetes anyag, amit szinte egész Europában kilobbizták, hogy ne kapjon engedélyt.

Szemét egy világ ez:(

21. emagdi
2005. okt. 4. 10:05

az ausztrál dollár kb 156 forint, tehát a 8+25 dollár az kb 5150 forint... de gondolom ha több darabot rendelnénk akkor a csomagköltség nem nőne többszörösére, tehát elvileg sokkal olcsóbban ki lehetne így hozni mint a sun ridernél arcápolóként megrendelve:)))

persze ez csakis Brizzy kedvességén múlik, hiszen neki fáradság, ha csomagokat kell küldözgetnie . :)

20. kisgé (válaszként erre: 17. - 549be03e80)
2005. okt. 4. 09:50
Szóval 8 és + 25 a csomagküldés?
19. emagdi (válaszként erre: 12. - Dc0fa14c7a)
2005. okt. 4. 09:49

nem engedélyezik???

ez nagyon gáz! és mivel indokolják hivatalosan?

a környező országokban sem lehet kapni? (mert mondjuk ausztriába vagy szlovákiába nem nagy gond átugrani néha egy-egy édesítőszer beszerző körútra:)))

18. dc0fa14c7a (válaszként erre: 17. - 549be03e80)
2005. okt. 4. 09:40
És milyen kiszerelés (ml)?
17. 549be03e80 (válaszként erre: 15. - Dc0fa14c7a)
2005. okt. 4. 09:27
8 ausztral dollar= 25 dollar a csomagkuldes:-)
16. kisgé (válaszként erre: 15. - Dc0fa14c7a)
2005. okt. 4. 08:44

Na igen, ez jó ötlet! Hátha náluk olcsóbb, aztán kérünk egy csomagot Brizzy-től.....:)))

Én mindenképp ki akarom próbálni!!!

2005. okt. 4. 08:41
Brizzy ez nálatok mennyibe kerül?
14. Jay (válaszként erre: 12. - Dc0fa14c7a)
2005. okt. 4. 08:27

Ebben az országban elég sok mindent nem engedélyeznek, akkor sem ha magyar a feltaláló.

Hát csoda, hogy elviszik a találmányokat külföldre?

13. kisgé (válaszként erre: 12. - Dc0fa14c7a)
2005. okt. 3. 20:00
Túl sokan vagyunk, együk csak a nutra sweet-et és érezzük "jótékony" mellékhatásait. Most cinikus vagyok ám!:)))
12. dc0fa14c7a (válaszként erre: 11. - Emagdi)
2005. okt. 3. 17:53

Sajnos nem engedélyezi a minisztérium a forgalomba hozatalt.

Vajon miért....

11. emagdi
2005. okt. 3. 16:52

igen, megtaláltam a sun rider oldalán, mondjuk az eléggé megtévesztett, hogy arcápolási terméknek volt feltüntetve :))

azért mindenesetre csodálkozom, hogy a boltok polcai nincsenek tele a termékkel!! (legalább a diabetikus termékeket árusító részlegek, illetve bioboltok)

lehet hogy érdemes lenne elkezdeni forgalmazni:)))

10. Jay (válaszként erre: 9. - Emagdi)
2005. okt. 3. 16:20

Lehet a Sun Rider terjeszti, disztribútorai vannak, www.sunrider.com, (megnéztem)és ott kiválasztod a magyar zászlót, és mindent megtudsz magyarul a cuccról, lentebb írtam az árát, meg hogy arcápolási termékként forgalmazzák.

Tsókok

2005. okt. 3. 16:00

sziasztok!

rákerestem a weben erre a steviára, és csupa jó dolgot írnak róla!!! nem is értem, hogy miért nem lehet kapni Mo-n, és hogy miért nem terjedt el sokkal sokkal jobban! ez megváltás lehetne a cukorbetegeknek, fogyókúrázóknak, meg tulajdonképpen mindenkinek...

8. 549be03e80 (válaszként erre: 7. - Jay)
2005. okt. 3. 13:59
Ahaaaaaaaaaa:-)))))))))))))))!!!!!!!!!!!!!
7. Jay (válaszként erre: 6. - 549be03e80)
2005. okt. 3. 13:58

Rájöttem, miért nem olyan édes nekem.

Azért mert hüle vagyok, ez ami nálam van még nem saját adagolós és nekem kellett kiszúrni, vagy levágni. Hát én kiszúrtam, mert a vágással keletkező lyukat túl nagynak találtam. Úgyhogy nekem tűhegynyi helyen csöpög éppenhogyalig. Most vizslattam meg.

:-)))))))))))))

6. 549be03e80 (válaszként erre: 5. - Jay)
2005. okt. 3. 13:37

Igen egyre gondolunk, es idemasolom az eredeti angol tajekoztatot aminek hasonlo a lenyege amirol irtal Jay, de az biztos, hogy akkor a Sun Care nem rakja bele a megfelelo mennyiseget,mivel egyszer veletlenul 4 cseppet raktam a kavemba(pedig 2 pupozott evokanallal iszok meregeros nemet kavet!!!)megis ki kellett kopnom annyira piszokul megedesitette a kavet!!

Itt a copy:


Nirvana Stevia products use a healthy, non-caloric, naturally sweet herb extract from the leaf of Stevia rebaudiana Bertoni. Highest quality and superior tasting as it is grown organically in its native land South America and has been extracted without the use of chemicals. The leaves of the Stevia plant have been used for centuries in Brazil and Paraguay, both for health benefits and to sweeten food and beverages.


5. Jay (válaszként erre: 4. - Dc0fa14c7a)
2005. okt. 3. 13:22

Sun Care az egyik neve és Sun Care Plus a másiké, az arcápolási cuccok között van, mert nem forgalmazhatják máshogy.

Stevia redanbiana bertoni krizantémkivonatot tartalmaz Dél-Amerikából szerintem ugyanaz az alapja, mint amiről Brizzy írt, bár nekem annyira nem édes, lehet, hogy kevesebb anyagot tartalmaz.

Árak:

Sun Care 30 ml 4368

Sun Care Plus, meg még több ilyenem nincs


Elég borsos, de sokáig elég, viszont ezt csak disztribútoroktól tudod venni, olyan mint az Avon.

Én úgy kaptam egy barátnőmtől, úgyhogy még tel számot sem tudok adni.


2005. okt. 3. 12:52

Na ezt keresem egy ideje.

Sunridernél mi a neve?

3. 549be03e80 (válaszként erre: 2. - Jay)
2005. okt. 3. 11:41
Ez csak egyetlen-egy noveny- mint irtam, bar a szine barna, es az edesitohatasa (pedig edesszaju vagyok) tenyleg sokszorosa a cukornak.
2. Jay
2005. okt. 3. 09:18

Hát Brizzy, itt én maximum a Sun Rider terjesztésében ismerek ilyen természetes édesítőszert, az is növényekből készül, bár annyira nem édesít mint a cukor.

És a zseniális magyar lobbi miatt, nem is reklámozhatják, és forgalmazhátják úgy mint édesítő, valami teljesen más neve van a katalógusban.

De azért meg kell mondanom nem rossz, bár én csak kávéhoz használom mert szép sötétbarna színe van.

2005. okt. 3. 01:23
Mit vegyünk be: a lejáratási kampányt vagy ezt a természetes édesítõt?
Ez a növény Paraguayban õshonos, ahol a helyi guarani indiánok használják többszáz éve teaédesítésre, étvágycsillapításra, bõrbetegségek (dermatitis, eczema, seborrhoea) ellen, vágási sebek esetén is, mert gyorsan hat, különösebb forradás jele nélkül. A Stevia Rebaudiana Bertoni leveleibõl készített kivonatok becslések szerint többszázszor édesebbek a cukornál. Az édes ízt fõleg a növény leveleinek akár 13 %-át is kitevõ stevioside adja, ami egy szénhidrát alapú glycoside, fehér por alakban is kivonható, amit elõször 1931-ben francia tudosóknak sikerült elérni. Továbbá a növény steviolbioside (nyom), rebaudioside A (2-4%), B (nyom), C (1-2%), D (nyom), E (nyom) és dulcoside A (0.4-0.7%) tartalma is további édesítõ kémiai járulékanyagok.

Ugrás a teljes írásra: Stevia (sztívia) természetes édesítőszer
1 2 3 4 5 6 7

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook