Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Hogy készül az igazán finom kovászos uborka? fórum

Hogy készül az igazán finom kovászos uborka? (tudásbázis kérdés)


1 2 3
38. szanád (válaszként erre: 37. - D@nu)
2008. júl. 8. 18:21

köszönöm !!! )))


egy ismim szokott télire úgy eltenni koviubit..hogy rendesen megcsinálja ahogy kell,,tiszta üvegbe áttteszi a kész ubit, a levet leszűrve felforralja ,kihűti , ráönti az ubira , és kevés tartósítószert tesuz rá

ezt a a recit amit írtál én is meg fogom nézni , hogy az illető hogy készíti...

37. d@nu (válaszként erre: 36. - Szanád)
2008. júl. 8. 11:25

A só kb. 1 ek/liter (ez azért függ a só "sósságától"). Én nem szoktam forralni a vizet, csak csapmeleg vízben oldom fel a sót. Ált. 2-2,5 liter víz megy nálam egy 5 l-es üvegbe.


Krumpli: 1 darab, kb. 10-12 cm-es - megpucolom és karikákra vágva teszem az üvegbe. Ha tormagyökeret is teszek bele, azt hosszában csíkokra vágom és az uborkák közé dugdosom.


Télre nem szoktam kovászolni, de idén először kipróbáltam lilizsu receptjét [link] - remélem, jó lesz. Majd télen megírom. :D

36. szanád (válaszként erre: 33. - D@nu)
2008. júl. 8. 09:47

mennyi sót teszel bele...és mekkora krumplit teszel bele ?

ja a krumpli gondlom hogy nyers...


télire is eltehető ?

2008. júl. 7. 19:35
A kovászos uborkáról jutott eszembe,hogy most csináltam kovászolt káposztát,és abból töltött káposztát.Nagyon finom!!!A kovászos ubim meg most érik,mert az elöző adag elfogyott.
34. 9bc47feccc (válaszként erre: 33. - D@nu)
2008. júl. 5. 06:26
Igen,így,ahogy mondod,kipróbáltam,és tökéletes lett.Olyan finom,hogy csinálom a következő adagot,és a leve,az valami csoda !!!
33. d@nu
2008. júl. 4. 16:13
Ha van itthon torma, én is szoktam néha beletenni egy keveset. A meggylevél igazából szerintem semmit nem csinál vele, próbáltam már azzal is. Nálam a tuti összeállítás: babérlevél, egész bors, fokhagyma, burgonya, rengeteg kapor és egy szelet kenyér a tetejére.
32. Manon (válaszként erre: 31. - 9bc47feccc)
2008. júl. 4. 14:16

Ok, jó étvágyat hozzá!

Köszi:)

Manon

31. 9bc47feccc (válaszként erre: 30. - Manon)
2008. júl. 4. 14:13
A neten kerestem rá,ott írták,hogy ezeket érdemes belepakolni,de láttam meggylevéllel is.Na,az nem tudom milyen lehet.Anyu csinálta szőlő levéllel is,és nagyon jó volt.De majd lemeózom este,és megírom.
30. Manon (válaszként erre: 28. - 9bc47feccc)
2008. júl. 4. 14:10

elméletileg igen!

te jó ég... torma + szőlőlevél + kapor!

majd esetleg írd meg hogy milyen volt, még sose hallottam így!

Köszi

Manon

29. 9bc47feccc (válaszként erre: 27. - Manon)
2008. júl. 4. 14:09

Ja,köszi a segítséget,a szűrés az logikus,csak nem tudtam,mit hogy kell.

Köszi,helló,Jal.

2008. júl. 4. 14:08
Még valami szembe jutott,életem első kovászosát alkottam,megvolt hozzá minden,de a nagy lelkesedésben elfelejtettem a kaprot berakni alulra,aztán már nem volt lelkierőm kiszedni,így begyömöszöltem felülre,de jó sokat,meg torma levelet,torma szárat,szőlő levelet,f.hagymát,szemes borsot,Szerintetek jó lesz majd?
27. Manon (válaszként erre: 26. - 9bc47feccc)
2008. júl. 4. 14:08

Szia!

Egybe a lével, de a levet lekell szűrni, és az ubikat is a kenyérdarabkáktól meg a kapor darabkáktól megszabadítani. Amint kihült, ehető. (bár én ilyen "melegen" is szoktam enni belőle meózás címén:)

Manon

2008. júl. 4. 13:59

Sziasztok,nem volt egyértelmű számomra,a kész uborkát lével együtt kell a hűtőbe tenni,vagy külön a levet,külön az uborkát? Melyik a jobb,vagy ez is jó,az is jó? Sürgős lenne a dolog,mert már három napja kint van a napon.

Köszi,Jal.

2008. júl. 2. 12:29

Hát, akkor lesz a legfinomabb, ha a nagymama csinálja:-)

Nálam ez a módszer, ha csak lehet :-)

2008. júl. 2. 11:58

Az én kovászos uborka-receptem (saját kikísérletezés eredménye):

Hozzávalók (5 literes üvegbe):

kb. 2,5 kg 10-12 cm-es uborka

12-14 szál virágos kapor

2 fej új fokhagyma

3 ek. szemes bors

3 ek. egész köménymag

1 ek. koriander

8-10 fiatal meggyfalevél

kenyérvég

víz

- és az 5 literes üveg


Elkészítés:

Az uborkákat hideg vízben fél óráig áztatom, majd konyhai kefével átsikálom, a végüket vékonyan levágom, s négy ldalról egy éles késsel bevagdalom.

A kaprot jól megmosom, ha hosszú szálas, kb. 20 cm-es darabokra vágom.

a fokhagymát megpucolom, minden gerezdet kettévágok, hogy jobban kiadja az ízét.

A meggyfaleveleket megmosom.

A vizet (kb. 3,5 liternyit) felteszem forralni, 4 ek. sót szórok bele. Azért ez a mennyiség, mert később majd az uborkán a vizet után kell pótolni.

Az üveg aljára szórok kevés szemes borsot és köményt, majd belehajtok egy pár szál kaprot.

Az üveget ferdn tartva szorosan egymás mellé rakom az uborkákat, majd szóróok rá a fokhagymából.

Újra kapor, újra bors, s mellé egy kis koriander.

Jöhet a következő sor uborka és a fokhagyma.

Ezt addig folytatom, míg az üveg meg nem telik kb. 5/6-áig, ezután lezárásképpen egy egy újabb adag kapor kerül az uborkákra. Eddig a pontig minden fűszernek el kellett fogynia.

A meggyfaleveleket legfelülre rakom, erre rá a kenyeret, s az időközben már 40-45 fokosra hűlt vizet merőkanállal szépen ráadagolom.

A sós víz el kell, hogy lepje az uborkákat, de a kenyeret is, teljesen.

A produktumot kiteszem a napra, egy kistányért borítok a tetejére és fél naponta figyelem, kell-e hozzáadagolni a megmaradt sós vízből. Ha kívánja, hozzáadok annyit, hogy a folyadék mindig az üveg szájáig érjen, tehát színültig legyen.


Megjegyzés: lehet tenni az uborkák közé kevés tormagyökeret és erőspaprikát is.

Mindkettőtől pikánsabb, erőteljesebb íze lesz az uborkáknak.


Mintegy 3-4 nap alatt megérik, utána a szokásos procedúra: kihalászás, leöblítés, lé leszűrése, dobozokban az uborkák, levükkel felöntve be a hűtőbe.

2008. jún. 14. 20:05
Nálunk ez jött be:uborkát megmosni, 4-be bevágni. üveg aljára 1 csokor kapor, uborkák,tetejére 1 csokorkapor, 1 szelet kenyér.Ráönteni: ahány l víz annyi evőkanál só,felforralni és forrón ráönteni. kistányérral letakarni.Napra tenni. 2 nap múlva kész.Ne ijedj, meg nem lesz túl sós, úgy mi sem szeretnénk.
22. nagyi57 (válaszként erre: 20. - 6c78107ff2)
2008. jún. 4. 07:55
♣♣Miért hiszen csak azt a vizet kell megmelegíteni amibe a sót feloldod,más semmi.♣♣
21. esztella100 (válaszként erre: 18. - 6c78107ff2)
2008. jún. 4. 06:02
Ha meleg vízzel öntöd fel hamarabb elkészül.Fokhagymát is szoktam tenni bele,és amikor kész még egy pici ecetet,és attól agyon finom pikáns lesz!
20. 6c78107ff2 (válaszként erre: 19. - Nagyi57)
2008. jún. 3. 22:09
Köszönöm :-)Talán maradok a hidegnél.Egyszerűbben hangzik.
19. nagyi57 (válaszként erre: 18. - 6c78107ff2)
2008. jún. 3. 22:08
♣♣Teljesen mindegy,csak az a külömbség,hogy a melegvizes hamarabb fogyasztható.A napon is melegszik a leve,így savanyodik.♣♣
2008. jún. 3. 22:03
Melyik a jobb? Hideg vagy meleg vízzel? Nem tudom eldönteni melyiket próbáljam ki .
2007. nov. 22. 20:15
Én kenyeret szoktam rátenni, de a szomszéd néni semmit nem tett rá, csak meleg helyen tartotta, méghozzá fazékban, és mégis jó lett. Különben régen kovászt készítettek, és azt tettek bele. Szerintem innen ered a neve is.
16. Szapuka (válaszként erre: 15. - Rozália)
2007. okt. 4. 10:49

Nem hülyeség a liszt. Sőt a nagyüzemekben, ahol hordószámra készül a kovászos uborka, kifejezetten rozslisztet használnak. A következők miatt:

A kovászos uborka a tejsavbaktériumok működése következtében savanyodik meg és kapja meg a jellegzetes "koviubi" ízt. A tejsavbaktériumok pedig cukrot alakítanak át tejsavvá. A lisztben lévő keményítő építőköve pedig a szőlőcukor. A keményítő csak addig kell, amig a hozzáadott só és a keletkező tejsav hatására magából az uborkából is feltáródik a benne tárolt cukor, ezután már az táplálja a tejsavbaktériumokat.

Én egyébként krumplit használok a koviubihoz. Nagy fogú reszelővel közéreszelem, ez adja a kezdő keményítő mennyiséget. Praktikusabb, mint a kenyér, vagy a liszt, mert könnyebb eltávolítani a folyamat végén.

15. Rozália (válaszként erre: 13. - Kalmár Edit)
2007. szept. 7. 07:45
Nem tudom, hogy hülyeség-e, mert próbálni nem próbáltam, de én is hallottam. Ámbár ha józanul meggondoljuk, a kenyérben lévő élesztőre van szükség a fini kovi ubihoz, nem a liszttartalmára.Szerintem.
2007. szept. 6. 13:43
Sosem hagyom, max három napig, ha kánikula van csak 2 napig, és utána hűtőben tárolom. Sokáig eláll, és finom ropogós. Egyébként az uborkának a meleg kell,nem a nap. Elméletileg télen is készíthetnénk, ha teremne uborka decemberben:DDDDD
2007. júl. 31. 20:47
Lehet, hogy hülyeséget írok, de én hallottam, hogy kenyér helyett lisztet tesznek az kovi ubira.
2007. júl. 31. 18:12
+ 3literes üvegbe alólra egy csokor kaprot teszek, a közepes nagyságu uborkákat 4-be metszem de nem átalig, 2 l. vízbe 1 púpos evőkanál sót felforralok, és az ubira öntöm, teszek rá egy szelet kenyeret általába a végét becsomagolom ruhába, hogy amikor szétázik ne fusson szét a lébe.ráteszem az üveg tetejét vagy kis tányért és kiteszem a napra ha fogy a leve akkor utána öntöm a sóslét. Általában két egész napig hagyom kint és időközönként forgatom, ha sárgásan elszineződik akkor jó, mert mi ropogósan szeretjük.Átteszem másik üvegbe ha kész éa a levet rászürve hütőbe vele.
2007. júl. 31. 16:09
a kovászos ubit nem forró vizzel szokták el rakni hideg vizbe rakják a hozzá valókat ami nem más mint:1 5l iteres üvegbe szépen el rendezem az ubit aztán kb 4l hideg vizbe sót rakok 4 v 5 gerezd foghagymát rakok izlés szerint ecetet .ráöntöm alét az ubira aztán jöhet a kapor és a kenyér jól le kötöm és párnapra kirakom napozni .isteni .
2007. máj. 29. 11:35
Imádom a kovi ubit! Én úgy szoktam elrakni, hogy az 5 literes üveg aljára teszem a kaprot, utána az ubik, én teszek 4 gerezd f.hagymát is bele. Utána a jó forró vízben el kavarom jól a sót, a mennyiség attól függ, hogy a só asztali vagy tengeri ( 4-5 evő kanál)és rá a kenyeret. Azt tapasztaltam, ha barna a kenyér, finomabb.Ha beért, leszűröm és a hütőben, zárt edényben tárolom ( nem tart sokáig)
9. kft
2007. jan. 12. 13:43
ja utána be a hűtőbe és lehet fogyasztani.
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook