Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » PCOS - a leggyakoribb oka a női meddőségnek fórum

PCOS - a leggyakoribb oka a női meddőségnek (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: PCOS - a leggyakoribb oka a női meddőségnek

❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... ❯❯
5365. Nívea (válaszként erre: 5364. - Bcicus)
2013. márc. 13. 06:39

Nem. Azt nem néztek.

Azt mondod, hogy ez nem túl jó érték? Jövő szerdán kell visszamenni uh-ra, mert csak szikhólyagot láttak, embriót nem. Addig nem ér rá?

5364. Bcicus (válaszként erre: 5363. - Nívea)
2013. márc. 12. 21:33
Hát a progeszteronod elég alacsony, mielőbb keress egy dokit aki ír progeszteron pótlást. HCG-t nem néztek?
5363. Nívea
2013. márc. 12. 17:34

Hemoglobin A1c. 4,9 % 4,1 - 6,2

Hemoglobin A1c 30,0 mmol/mol 20,0 - 42,0

Terápiás tartomány 48..59

Anti-TPO 0,4 U/mL 0,0 - 9,0

Progeszteron 34,1 nmol/L

follikuláris fázis : 0,98 - 4,83 nmol/l

luteális fázis : 16,40 - 59,02 nmol/l

posztmenopauza : <0,25 - 2,48 nmol/l

I. trimeszter : 15,04 - 161,35 nmol/l

II. trimeszter : 61,72 - 144,05 nmol/l

Glükóz terhelés 0' 5,5 mmol/L 3,5 - 6,1

Glükóz terhelés 60' 5,8 mmol/L 3,1 - 10,5



Mit szóltok? Én jónak gondolom. A progeszteronnál az I. trimesztert néztem már, mert szombaton lesz 2 hete, hogy pozitívat teszteltem :) Csoda!

Azért kíváncsi lennék a véleményetekre, hogy jók-e az eredményeim. Kora terhességnek megfelelően csinálták a vizsgálatot ma reggel az MM-ben.

5362. cukoj
2013. márc. 5. 13:02

Sziasztok, bocsánat, hogy csak így ide pofátlankodok, de vetnétek erre a fórumra egy pillantást? Most indítottam. Örülnék, ha a görbémet is megnéznétek, hátha ti tudtok valami okosat mondani!

[link]

5361. Bcicus (válaszként erre: 5360. - Mandella)
2013. febr. 28. 21:32
nem csak ez lehet a jele. pl ha volt cukor beteg a családban onna már jöhet a gond. De a mienk pl nagy család, mindenkinek első hónapban szinte össze jött a gyerek (rajtam kívül) és egy cukorbeteg sincs.
5360. mandella (válaszként erre: 5359. - Bcicus)
2013. febr. 28. 21:31
szia. én sem gondolnám, hogy nálam az lenne, ha jól sejtem, nálunk senki nem "küszködött" a teherbeeséssel
5359. Bcicus (válaszként erre: 5354. - Mandella)
2013. febr. 28. 21:28
Örökölni lehet a hajlamot, de ahelytelen életmód is okozhatja, pl nálam szinte tuti nem örökletes.
5358. mandella (válaszként erre: 5357. - CsillagTM)
2013. febr. 28. 21:26
dehogy haragszom! :)
5357. CsillagTM (válaszként erre: 5356. - Mandella)
2013. febr. 28. 21:26
nem tudom, ne haragudj...
5356. mandella (válaszként erre: 5355. - CsillagTM)
2013. febr. 28. 20:20
hát... akkor még remélhetem, hogy ezek ott kiszabadulnak? nem tudom. valahogy az az érzésem, hogy én ennek még nagyon az elején vagyok, ha vagyok. ami voltaképpen jó, mert ha valami gond van, idejében elcsíptem. gondolom.
5355. CsillagTM (válaszként erre: 5354. - Mandella)
2013. febr. 28. 20:13
a follikulus tüszőt jelent. akkor lesz ciszta, ha nem szabadul ki a megérett pete, hanem ott marad.
5354. mandella (válaszként erre: 5352. - CsillagTM)
2013. febr. 28. 19:31

wow, köszi!

hááát, nem tudom, akkor most mi van, mert a doki nekem ugyebár 3-4 darab 5-6 mm-es folliculust írt, most az ciszta vagy tüsző? vagy tüszőből lett ciszta? vagy sok tüsző, ami majd ezek után lesz cisztává?

hát, nem vagyok nyugodt :(

azért számomra az nagyon érdekes, hogy ez itt azt írja, öröklött ez a probléme, de mostanában olyan, mintha népbetegség lenne, már annyi nőnek van ilyenje ilyen sokan örökölték, illetve hordozzák a génjeikben? fura.

5353. Nívea (válaszként erre: 5352. - CsillagTM)
2013. febr. 28. 19:23
Köszi!
5352. CsillagTM (válaszként erre: 5348. - Nívea)
2013. febr. 28. 19:20

nem egészen.


"PCOS. Ez a négy betű bizony 100 nő közül 10-nek megkeseríti az életét. Ha Te is közéjük tartozol - de még nem tudsz róla - akkor valószínűleg először csak az tűnik fel, hogy az évek óta tartó diétázásod ellenére sem fogysz semmit. Aztán zavarni kezdenek az újra és újra megjelenő pattanások az arcodon, és bosszantanak a porszívózáskor a szőnyegről összeszedett hajcsomók. Majd amikor már hosszú hónapok, esetleg évek óta várjátok, hogy megérkezzen a kisbabátok, orvoshoz fordulsz, aki néhány vizsgálat után szembesít a diagnózissal: PCOS, azaz policisztás ovárium szindróma.


Apró ciszták a láthatáron


A PCOS azért kapta ezt a nevet, mert a legjellemzőbb tünete a sok apró ciszta látványa a petefészekben. Hogy pontosan értsd: amikor az orvos megvizsgál az ultrahanggal, egy darab szépen növekvő tüszőcskét kellene látnia a bal, vagy jobb oldali petefészkedben, amely hamarosan randevúra indul a petevezetékedben, hogy találkozzon a párod „kiskatonájával”. PCOS esetén a doki nem ezt látja, hanem apró kis golyócskák – ciszták – tömkelegét.


És ez nagy baj?


Sajnos ez bizony hormonrendszeri zavart jelez, ami meggátolhatja a teherbeesést.


Mitől kap az ember PCOS-t?


Ez nem egy vírus, vagy egyéb fertőzés. A PCOS sajnos – ha hajlamos vagy rá, mert van egy ilyen genetikai „kódod” – bizonyos tényezők hatására megjelenhet a szervezetedben, anélkül, hogy a babatervezésig fény derülne rá. Jó ha tudod, hogy jelentős kockázati tényező a túlsúly, ami nem csak a következménye, hanem az egyik előidéző oka is lehet a PCOS-nek.


Mitől alakulhat ki?


Az erre való hajlamot öröklöd. Maga a betegség kialakulása sokszor már a pubertáskor előtt megkezdődik. Ezt okozhatja az első menstruációd előtt a szervezetedben lezajló hormonális változások tömege, de az is előfordulhat, hogy édesanyád pocakjában jelentős méhen belüli androgén (férfias nemi jelleg kialakításáért felelős hormonok) hormon túlsúly uralkodott, ami bizony negatív hatással járt rád nézve.


Mennyi idő alatt fejlődhet ki a PCOS?


A tünetek folyamatosan, hosszú idő alatt alakulnak ki. Az is előfordulhat, hogy valakinél csak egy-két tünet jelentkezik, ilyenkor nehezebb észrevenni a betegséget.


Milyen tüneteket keressek?


Akkor gyanakodhatsz PCOS-re, ha a következő tüneteket észleled magadon:


rendszertelen a menstruációd

elmarad a peteérésed

a bőröd zsíros, gyakran pattanásos

állandó súlyproblémákkal küzdesz

„cukoréhség” kínoz

megnövekedett a szőrzeted az arcodon és a testeden

hullik a hajad, esetleg kopasz foltok jelennek meg a fejeden

az orvosod sok apró cisztát lát az ultrahang vizsgálat során a petefészkedben

hosszú ideje próbálkoztok, és nem jön a baba

a véredben emelkedett az inzulinszint


Gyanakszom… mit tegyek?


Fordulj orvoshoz, mert csak ő tudja kideríteni, hogy valóban PCOS-ed van-e. A diagnózis alapja az úgynevezett „Rotterdami kritérium”.


Eszerint ha PCOS-ed van, akkor a következő három feltételből legalább kettő illik rád:


elmaradt vagy véglegesen megszűnt a peteérésed és a tüszőrepedésed

férfihormon túlsúly van a szervezetedben, amelynek a jelei kívülről is láthatóak, illetve laboratóriumi leletekkel alátámaszthatóak

az ultrahang alátámasztja a sok apró ciszta jelenlétét a petefészkedben.


Fontos kritérium: a fenti tüneteket nem más jellegű hormonális eltérés okozza.


Összegezve: a feltételezésed igazolásához nőgyógyászati és endokrinológiai vizsgálatra van szükség, továbbá a hormonértékeid laborvizsgálat során történő ellenőrzésére.


De azért kezelhető?


Igen, vannak a tünetek megszüntetésére irányuló kezelési lehetőségek, nem is egyféle. Ugyanakkor a PCOS nem egy hörghurut, amire bekapkodod az antibiotikumot, és meggyógyulsz. Itt az orvos önmagában nem képes csodát tenni, ehhez bizony a Te aktív közreműködésed is kell. Az orvos által felírt gyógyszer(ek) mellett amennyiben indokolt, változtatnod kell a táplálkozási szokásaidon, és ideje elkezdened sportolni, ha eddig ez kimaradt az életedből. Ha hajlandó vagy változtatni, akkor változni is fogsz: a tünetek visszafordíthatóak, és az állapotromlás megakadályozható.


Miért fontos, hogy tudd, ha PCOS-ed van?


Nem csak azért, mert így esélyed nyílik arra, hogy előbb, vagy utóbb, de megérkezzen az az eltévedt gólya. Azért is nagyon fontos, hogy tisztában legyél az esetleges betegségeddel, hogy meg tudd előzni a PCOS gyakori szövődményeinek kialakulását. Ilyen szövődmény-betegségek lehetnek:: diabétesz, szív-és érrendszeri betegségek, vagy endometrium karcinóma (méhnyálkahártya daganat)."


(netről)

5351. mandella (válaszként erre: 5348. - Nívea)
2013. febr. 28. 19:06
tök jól összefoglaltad, köszönöm!
5350. Nívea (válaszként erre: 5349. - Mandella)
2013. febr. 28. 19:03
Szívesen :) De lehet, hogy kiosztanak, mert nem így van :DDD
5349. mandella (válaszként erre: 5348. - Nívea)
2013. febr. 28. 19:00
áhá, értem! köszi!!
5348. Nívea
2013. febr. 28. 18:59
Inzulin rezisztencia. Keresd így. Az az inzulinoddal függ össze. A PCO az meg a policisztás petefészket jelenti. Mikor tele vagy cisztákkal. A PCOS meg elvileg azt jelenti, mikor vannak cisztáid, inzulin rezisztenciád, vagy hormonegyensúly zavarod. Vagy ezek közül valamelyik párban legalább. Ennek vannak a cisztákon kívül más tünetei is. De keress rá, ott pontosabban elmagyarázzák. Vagy majd mindjárt itt valaki. Lehet, hogy én marhaságot írtam :DD
5347. varga.nora (válaszként erre: 5346. - Mandella)
2013. febr. 28. 18:59
úgy keress, hogy inzulinrezisztencia
5346. mandella
2013. febr. 28. 18:52
hadd kérdezzek már valamit, lányok: az IR az mi? bocs, de nem találok erről semmit a neten. szóval az miben más, mint a pco?
5345. Nívea (válaszként erre: 5343. - CsillagTM)
2013. febr. 28. 18:48
Ezt meg fogom nézetni feltétlenül, ha kedden az MM-ben kiértékeli a meglévő leleteimet.
5344. CsillagTM (válaszként erre: 5340. - Amina5)
2013. febr. 28. 15:59

nem jól mondod. kevered a PCO-t (ami egyszerűen a sok cisztát jelenti a petefészekben) és a PCOS-t (ami egy tünetegyüttes, a rotterdami kritériumok alapján állítják fel, és nem feltétlenül jár PCO-val).

a diétával kapcsolatban ajánlom a "nagy" IR-es fórumot itt a hoxán, ott mindent el tudnak mondani a lányok.

5343. CsillagTM (válaszként erre: 5337. - Nívea)
2013. febr. 28. 15:58
a progi lenne az egyik legfontosabb a baba szempontjából...
5342. Amina5 (válaszként erre: 5341. - Sibetti)
2013. febr. 28. 10:58

Azért annyira nem kell szerintem megijedni. Mondjuk én is még gyerekvállalás előtt állok, szóval kiderül hogy s mint lesznek a dolgok. Egyébként szedtem gyógyszert, de lefogytam és már 1,5éve nem szedek semmit, de elmegyek kontrollra és megnézetem magam, mert az orvosom javasolta, hogy nincs bajom és ne szedjem tovább. Szóval 5-6 kg ledobtam és javultak a labor eredményeim.

Barátnőmnek is kiderült, hogy pco-ja van de pár hónap alatt rendbe tették a hormonjait és mostmár megszületett a 2-dik babája. Egyénfüggő, hogy kinek mikor rendeződnek a hormonok.

5341. Sibetti (válaszként erre: 5340. - Amina5)
2013. febr. 28. 10:27

Szia Amina!


Köszönöm, hogy válaszoltál!

Akkor nagyon ne ijedjek még meg?.

A pattanások, zsíros haj az OK. Most épp nem hullik. A súlyomat tekintve 160 cm és 63 kg vagyok. Persze tudom, hogy fogynom kéne és fogok is (már most febr. elejétől ledobtam 2 kg-ot) de azért ez annyira nem vészes. Vagy igen?

Igen, tényleg normális az orvosom. Bár rendelésen most voltam nála először, Ő csinálta a műtétet decemberben.

Remélem, minden rendben jön majd és elég lesz a gyógyszeres kezelés. Kicsit félek. Már 30 leszek márciusban és nagyon szeretnénk babát.

5340. Amina5 (válaszként erre: 5338. - Sibetti)
2013. febr. 28. 10:18

Szia Sibetti!


A Pco több tünetegyüttes esetén mondják ki. Ez pl a policisztásodás a petefészekben, szőrösödés, hajhullás, aknék az arcbőrön, ir.. Szóval ha kiderül, hogy van ir-ed valószínű mondható, hogy PCO-d van. Mondjuk ez egy szindróma, és már lassan népbetegség. Rossz szénhidrát anyagcsere. Olvass utána a pco-nak, sok info van neten.

Ha ezek kiderülnek javaslom, hogy válassz egy endokrinológust, mert ez az ő szakterülete. De úgy látom normális a nődokid is.

Amit mindenki javasolni fog az a diéta(mediterrán napi 5xi étkezés) és a mozgás. Igaszság szerint ez is bizonyul a leghatásosabbnak, ha ledobsz pár kilót. Persze vannak soványak is, mint én, így már nem tudok hova fogyni mégis pco-s vagyok. Így a másik amit szoktak még, hogy szedj vércukorcsökkentőt(pl.metformin,meforal). Ezt terhesség 12.hetéig szokták javasolni, hogy szedj.


Diéta+Mozgás+Gyógyszer. Ez lesz.

5339. Sibetti
2013. febr. 28. 10:07
Közben elolvastam a fórumindító cikket is. Nagyon hasznosnak találtam!
5338. Sibetti
2013. febr. 28. 09:59

Sziasztok!


Tegnap voltam nőgyógyászati kontroll vizsgálaton, ahol is a doki a petefészkeimben cisztákat talált.

Továbbküldött terheléses cukorvizsgálatra és inzulint is néznek majd.

Ha itt bebizonyosodik,hogy PCO-m van, lesznek még vizsgálatok? Mit várhatok?

Kicsit kétségbe estem, mert 1,5 év után tavaly októberben sikerült teherbe esnem,aminek sajnos a 13.héten abortusz lett a vége, genetikai javaslatra. :(

Azelőtt is jártam rendszeresen nőgyógyászhoz (nem ahhoz akihez most is voltam) és soha nem említett cisztákat sem, nemhogy PCO-t. Legutóbbi pl. a terhesség előtt október elején voltam, akkor is csinált hüvelyi uh-ot nézet a petefészkeket is,de nem említett cisztát. Ez kialalkulhatott az abortusz miatt is?


Bocsi, hogy ennyit kérdezek!


Köszönöm előre is!

5337. Nívea
2013. febr. 27. 20:02

SHBG és tesztoszteron normális. Semmi rossz érték a hormonos vérvételnél. Azok jók lettek az orvos szerint. A progeszteront nem nézette a doki, de fogom kérni, mert utólag néztem, hogy az is fontos lenne. Az inzulin nem egyértelmű, mivel terhelésest csináltak (3 pontosat), de csak egy érték került rá a leletemre. Még nem tudom, hogy a doki ehhez mit fog szólni az MM-ben. Szerintem a laborban rontottak el valamit a leletemen. Így azt nem tudom, hogy az érték, amit megadtak az melyik vérvételre vonatkozik (éhgyomri, 60 perces vagy 120 percesre).

Aknék nincsenek. Túlsúlyom az van, de nem eget verően sok. Mármint nekem sok, 10 kiló feleslegem van kb. De rajta vagyok az ügyön. Január óta már lement 10 kiló. Még ennyit szeretnék leadni.

Szőrösödés az van és hajhullás is (nem vészes annyira, nem is látszik, csak én veszem észre hajmosáskor inkább). Mi kell még? :DDD

5336. Viki77_2 (válaszként erre: 5335. - Nívea)
2013. febr. 27. 19:46

Persze, értem, egyértelmű :) Csak azért írtam a 3. napot, mert azt hittem hogy valami random időpontban nézett FSH és LH esetleg.

És mik a tüneteid, rossz cukrok, túlsúly, aknék, alacsony SHBG, magas tesztó,....?

❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook