Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » PCOS - a leggyakoribb oka a női meddőségnek fórum

PCOS - a leggyakoribb oka a női meddőségnek (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: PCOS - a leggyakoribb oka a női meddőségnek

❮❮ ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... ❯❯
5185. Jacques (válaszként erre: 5182. - Borrdi78)
2012. dec. 4. 10:04
Várj, azt hiszem, ez így nem pontos. Ha vannak ciszták, az a PCO vagyis policisztás ovárium (sokcisztás petefészek), ha a 3 kritériumból kettő helytáll, akkor PCOS, vagyis szindróma.
5184. Jacques (válaszként erre: 5180. - Hiden)
2012. dec. 4. 10:01

Szia!

Nekem az inzulinrezisztanciára adott Metformin XR gyógyszer. Vagy legalábbis 5 hete szedem, és azóta alig hullik a hajam, és a bőröm sem pattanásos, nagy ritkán jön elő egy-kettő. Pedig én aztán mindig rügyeztem, főleg mensikor.

5183. Babára_várva (válaszként erre: 5182. - Borrdi78)
2012. dec. 4. 09:52

Köszönöm, bár jobban örültem volna, ha nálam nem találnak semmit. Épp elég nekünk a párom azoospermiája. :(

És akkor még ez is!!

5182. Borrdi78 (válaszként erre: 5181. - Babára_várva)
2012. dec. 4. 09:24
A maastrichti kriteriumok kozul, ha ketto megvan, azt nevezik pco-nak, ez smolyan nemzetki egyezmeny. Sajnos ez a betegseg nagyon osszetett, igy a diagnozis felallitasa is bonyolult, minden egyedi esetet az osszes infoval kell a szakembernek megvizsgalnia. Az nagyon jo hir, h az fsh/lh aranyod jo, az is lehet, h meg idoben kaptak el. :) remelem, az endokrinologus megvizsgal majd inzulinrezisztenciara, azt mindenkeppen meg kell nalad nezni. A jo hir az, h ha ez a gond, dietaval, sporttal es gyogyszerrel lehet kezelni es hamar osszejohet a baba. En 4 ev kuzdelem utan mar inkabb orultem, ha talaltak vmit, mint, ha nem. Ha tudod, mi a baj, azt lehet kezelni!!! ;) szurkolok!
2012. dec. 4. 08:39

Sziasztok!


Ti már biztos jártasak vagytok PCO kérdésben.

Tegnap voltam uh-on, az eredmény szerint mindkét oldalon policisztás ovárium látható. De ez mellett a hormonlaborom "viszonylag" jó, vagyis az FSH-LH arányom. A tesztoszteron minimálissal magasabb csak, mint a normál. Minden hónapban napra pontosan 30 naponta megjön a mensim. Egy hónapban volt peteérés mérés, ott volt peteérésem. A hajam nem hullik, nem szőrösödöm, nem vagyok elhízott (pici felesleg azért van).

Jövőhéten megyek endokrinológushoz, de azt szeretném megkérdezni létezik, hogy policisztás vagyok, de mégsem PCO-s?

5180. hiden
2012. dec. 3. 12:52

Sziasztok!


Biztos már sokan kérdezték itt ,de meg szeretném kérdezni,hogy kinek mi vált be a hajhullás ellen?

Én próbáltam már minden féle hajszeszt ,de egyik sem volt az igazi...:/


Előre is köszönöm ,és bármilyen megoldás érdekelne!:)

2012. dec. 1. 20:06
Nekem is azt mondta a doki, hogy csak follikulárisban van ez az arány.
5178. Viki77_2 (válaszként erre: 5176. - Tejkaramella)
2012. nov. 30. 16:49
Vagyis nem is te írtad, bocsi, tele az agyam orvosi izékkel :) De a lényeg alényeg, ugyanazt írtuk :)
5177. Viki77_2 (válaszként erre: 5176. - Tejkaramella)
2012. nov. 30. 16:48

Jaa bocsi félreértettem amit írtál :) Úgy értettem hogy a luteálisban volt gond, arra írtam :) Okés :)

Hölgyek, valaki kapott valaha mellékvesére bármi kezelést, vitaminkúrát, akármit? (a magas kortizol miatt).

Másik kérdés, esetleg ismer valaki egy jó nőgyógyot Veszprém megyében? Köszi! :))

5176. Tejkaramella (válaszként erre: 5174. - Viki77_2)
2012. nov. 30. 16:34
Én úgy tudom, hogy a 3. napon érvényes csak, az pedig a follikuláris fázisban van.
5175. CsillagTM (válaszként erre: 5174. - Viki77_2)
2012. nov. 30. 14:50
ez így is van, csak follikulárisban számít.
5174. Viki77_2 (válaszként erre: 5173. - Napocskaszemű)
2012. nov. 29. 20:45
hú, figyi, neked mit mondtak pontosan? csak mert én olvastam valami dokitól hogy az 1:1 arányt állítólag csak a folliculárisban van értelme nézni, és hogy utána már értelme sincs... na ez új infó lenne akkor, lécci írd már le mit mondott, köszi :)
5173. napocskaszemű (válaszként erre: 5166. - Tejkaramella)
2012. nov. 29. 17:36

Szia!


Köszi a választ.


A doki is felvilágosított, hogy az LH-FSH arány luteális fázisban nem 1:1. Addig rendesen megparáztattam magam. :( Mozgok, szedem a gyógyszert és nagyjából már a diétát is tudom tartani. Talán a diéta volt nekem a legnehezebb. Ha lesz egy kis időm benézek majd abba a fórumba is. Minden jót Neked, Nektek!

5172. cicus818 (válaszként erre: 5158. - V.Tina21)
2012. nov. 29. 16:53
Szia.Én is új vagyok de csak olvasgatok egyenlőre.Nagyon sokan járnak a Naszódyhoz,abból gondolom,hogy jó doki lehet ,én még nem voltam nála csak a szembe lévő rendelőbe járok nőgyógyászhoz.
5171. Viki77_2 (válaszként erre: 5170. - CsillagTM)
2012. nov. 29. 16:16
Hát ja, engem így küldtek, de ja, nem hót pontosan kell, 3.-5. napot mondott nekem, meg 21.-23-at. Asszem. De az orvos úgyis megmondja tényleg pontosan.
5170. CsillagTM (válaszként erre: 5169. - Viki77_2)
2012. nov. 29. 16:00

nem 3. és 23., hanem 3. és 21. napi.

de amúgy ez sincs kőbe vésve, mert igazából a follikuláris és a luteális szakasz hosszától függ.

5169. Viki77_2 (válaszként erre: 5168. - V.Tina21)
2012. nov. 29. 15:49

Dehogy hülyeség :)

Függetlenül attól hogy nem szegedi vagyok, a legfontosabb egy terheléses (jobb ha 3 pontos nem csak 2) cukor és inzulin.

A másik a pajzsmirigy (T3, T4, TSH, Anti-TPO és Anti-TGB).

Nézni szoktak kortizolt és D-vitamint is.

De, gondolom az az orvos is kíváncsi vese és máj dolgokra is, meg az alapvetőekre (calcium, natrium, HBa1C cukrok, stb.), azt nekem mindig szoktak. Ezék elég alapvetőek, nekem rosszak lettek pont a veseértékeim, de csak kiszáradás volt, de addig nem írta fel doktornő a metet, míg nem lett jó (3 hétnyi töméntelen folyadékivás után :)) Meg azért ezeket ellenőrizni szokták.

És akkor már "csak" a hormonok vannak, de azt ciklushoz kötik, 3. nap és 23. nap szokott lenni.

Na, ezek magánúton elég húzósak, a terhléses dolgok pontonként 3 ezret mondtak nekem. Az MM-ben 21 ezer lett volna csak össz, de volt viszonylag friss (pár hetes) általános laborom is amit vittem szal csak a cukor-inzu meg a hormonok. Szal ezek elég borsos árak.

De látod lehet hogy az a szegedi központ ki tudja mennyiért csinálná mindezt.

Adhatok ötletet? Sztem kérj a HO-odtól egy általános labort, arra bármikor el is mehetsz azonnal, azzal már megvan a nagyrésze általános értékeknek, utána meg ha nem tudsz endóshoz bejutni vagy már vinni akarod a leleteket, akkor már csak egy terheléses cukrot és inzulint kell csináltatni. A hormonokkal meg ráérsz később is egy picit, nem? Úgy értem ha már az endós doki megszakért.

De tuti az ilyen magánklinikáknak mindig van honlapjuk, azon biztos hogy fent van az árlistájuk is. (pl. az MM-nek és minden magán labornak is van) Magán izékbe nem szokott kelleni beutaló, csak időpontot kell kérni.

Remélem nem baj hogy belebeszéltem :)

De amúgy, ha bejutsz a PCOS-hez értő endóshoz, ő adni fog azonnal terheléses cukrokra és inzulinra is állami beutalókat. Nem kell majd várni. Az egészet lezavarhatod ingyen, ha egy jó endóshoz kerülsz.

5168. V.Tina21
2012. nov. 29. 15:04

Sziasztok!

Arra gondoltam, hogy lehet, hogy mielőtt megyek Naszódyhoz, megcsináltatnám magánúton a vizsgálatokat. Találtam Szegeden egy olyan központot (MEDITEAM), ahol meglehetne.


Tudnátok nekem segíteni, aki már járt ott.

1.Telefonon be kell jelentkezni, vagy csak bemegyek?

2. Ha jól tudom, nem kell beutaló.

3. Milyen vizsgálatokat kell csináltatnom Naszódynak?

4. Annyi fajta vizsgálat van, hogy nem tudom, hogy nekem melyik kell azok közül? Leírnátok nekem?

5. Mennyibe kerülne összesen?

6. Mikorra lennének meg ez eredmények?

7. Jó hely?


Ennyi :D Ne haragudjatok a hülye kérdésekért!


ELŐRE IS NAGYON SZÉPEN KÖSZÖNÖM A SEGÍTSÉGET!!!!

5167. CsillagTM (válaszként erre: 5164. - Viki77_2)
2012. nov. 28. 13:37

igen, csak annyi igaz minden PCOS-esre, h min. 2 rotterdami fennáll.

pl. én sem voltam sose kövér, a maximum 67 kg volt a 172 centimhez, de az is csak az én "szokásos" 55 (most már 52-53) kilómhoz sok...

5166. Tejkaramella (válaszként erre: 5157. - Napocskaszemű)
2012. nov. 28. 11:13
Az LH-FSH arány csak a 3. napon érvényes (1:1). A progeszteronod szerint szép peteérésed volt, a prolaktinod nincs az egekben, az is jó :) Az LH-t nem tudom mivellehet levinni :( TSH-d is szép, IR diétát+mozgást tartod? Anélkül a gyógyszer semmit sem ér...Ha diétával kapcsolaban kérdésed van, gyere át az IR fórumra, a lányok nagyon segítőkészek, és a hormonokhoz is értenek :)
5165. V.Tina21
2012. nov. 28. 07:47
Köszi lányok a segítséget!! :)Esetleg Naszódyról tudna valaki pár szót írni?
5164. Viki77_2 (válaszként erre: 5163. - CsillagTM)
2012. nov. 27. 21:03
Én csak annyit fűznék hozzá ehhez az absz. kimerítő és teljes leíráshoz, hogy a felsorolt tünetek nagyon változatosan fordulhatnak elő, pl. "csak" 2-3 hormon szintje kóros, vagy nem is túlsúlyos az illető, de mégis már akár emelkedett a terheléses cukra, stb. stb. A tünetek variálódása nagyon változatos, de az alap mindenkinél ugyanaz PCO szindrómában.
5163. CsillagTM (válaszként erre: 5162. - V.Tina21)
2012. nov. 27. 19:03

PCO: policisztás ovárium, azaz sok kis ciszta a petefészekben


PCOS: tünetegyüttes, idézek:


"A diagnózis alapja az úgynevezett „Rotterdami kritérium”.


Eszerint ha PCOS-ed van, akkor a következő három feltételből legalább kettő illik rád:


elmaradt vagy véglegesen megszűnt a peteérésed és a tüszőrepedésed

férfihormon túlsúly van a szervezetedben, amelynek a jelei kívülről is láthatóak, illetve laboratóriumi leletekkel alátámaszthatóak

az ultrahang alátámasztja a sok apró ciszta jelenlétét a petefészkedben.


Fontos kritérium: a fenti tüneteket nem más jellegű hormonális eltérés okozza.


Összegezve: a feltételezésed igazolásához nőgyógyászati és endokrinológiai vizsgálatra van szükség, továbbá a hormonértékeid laborvizsgálat során történő ellenőrzésére."


illetve:


"Policisztás petefészek szindróma | PCOS


A policisztás petefészek szindróma (polycystás ovárium syndroma), vagy PCOS nevét a petefészek jellegzetes elváltozásáról kapta, alapvetően egy anyagcsere betegségről, illetve hormonális betegségről van szó. Pontos eredete ismeretlen. A leggyakoribb női endokrinológiai megbetegedés.


A PCOS első egyetértésen alapuló diagnosztikai kritériumai 1990-ben (NIH) születtek meg. Majd 2003-ban Rotterdamban (ESHRE/ASRM) újraértékelték, és kiegészítették a kritériumokat. 2006-ban megjelent az Androgen Excess Society kritériumrendszere, amely lényeges változást nem hozott.


A Rotterdami kritériumrendszer alapján abban az esetbe mondható ki a PCOS, vagyis ha három kritérium közül legalább kettő fennáll:


peteérés zavara és/vagy vérzészavar

férfihormon-túlsúly tünetei és/vagy laboratóriumi jelei

policisztás ováriumok észlelése ultrahanggal;

más endokrin betegség hiányában.


A kórkép névadó tünetének észlelése (az ultrahanggal felfedezhető policisztás petefészek kép, PCO) nem azonos a PCOS-el, magával a betegséggel. Policisztás ovárium kép sok esetben találtató különféle egyéb kórképeket kísérő elváltozásként, olykor véletlen leletként, jelentőség nélküli is. A policisztás petefészek időnként átmeneti jellegű, és visszafejlődik.

A PCOS-ban a petefészkeken egy vastag, kéregszerű bevonat képződik. Ez a kéreg megakadályozza a tüszőrepedést, az érett petesejt kilökődését. Így lehetetlenné válik a megtermékenyítés, végső soron meddőséget okoz. Az inzulinrezisztencia nem része a diagnosztikai kritériumoknak!


A policisztás petefészek különbözik a petefészek cisztától.


Tünettan:


1., Emelkedett férfi nemi hormon szintből adódó tünetek:

- Zsíros bőr, pattanásosság (acne) a leggyakoribb.

- Gyakori az eleinte még alig észrevehető, de évek során fokozatosan erősödő férfias típusú szőrnövekedés.

- Hajhullás, férfias típusú kopaszodás.


2., Hormonhatás zavarából adódó tünetek:

- A betegeknek csak mintegy harmada túlsúlyos.

- Magas vérnyomás.


3., Petefészek elváltozásból adódó tünetek:

- A menstruáció rendszertelenné válik. A havi vérzés hónapokra is kimaradhat, de rendszeres menstruáció esetén is a ciklusok többsége peteérés nélküli.

- Meddőség, teherbeesési nehézség.


A tünetek eredete sokszor nem választható szét teljes mértékben egymástól. "Minden mindennel összefügg."


A PCOS veszélye abban áll, hogy mellette gyakrabban fordul elő kóros glükóztolerancia, metabolikus szindróma, szív- érrendszeri megbetegedés a későbbi életkorban.


Diagnosztika:

- Hormon labor: magasabb a szabad tesztoszteron, DHEAS, androsztendion, LH/FSH arány, valamint csökkent az SHBG és inzulin érzékenység. A menstruációs ciklus 2-5. napján vizsgálva az FSH/LH arány több, mint 1, akkor PCOS valószínűsíthető.

- Emelkedett inzulinszint a vérben, emelkedett HgbA1c, inzulinrezisztencia vagy látens diabétesz.

- Ultrahang vizsgálaton jellegzetes képet kapunk, mindkét petefészekben 5-10 mm-es kis ciszták találhatók, amelyek gyöngyfüzérszerűen helyezkednek el. A legfontosabb UH kritériumok: kétoldali petefészek elváltozás; 10, vagy több folliculus látható petefészkenként, amelyek átmérője 5-10 mm, perifériás eloszlást mutatnak; a stroma fokozott echodenzitású.


Kezelés:

- Diéta

- Testmozgás

- Testsúly normalizálása, sz.e. csökkentés. A fogyás önmagában is képes a hormon egyensúly visszaállítására, így a peteérés, tüszőrepedés normalizálására, és segíthet az inzulinrezisztencia felszámolásában is.

- Gyógyszer

- Műtét"

5162. V.Tina21
2012. nov. 27. 17:49

Köszönöm Viki a tájékoztatást!

Csillag,leírnád nekem mi a különbség a kettő köszött?

5161. CsillagTM (válaszként erre: 5158. - V.Tina21)
2012. nov. 27. 16:58
PCO-d nyilván van, és sanszos a PCOS is valóban.
5160. Viki77_2
2012. nov. 27. 15:40
*HA az endokrinológus
5159. Viki77_2 (válaszként erre: 5158. - V.Tina21)
2012. nov. 27. 15:35

Szia,

az endokrinológus ért a PCOS-hez, akkor valószínűleg elég lesz neki látni ezeket a leleteidet plusz a tünetek.

Nekem az enyém a leleteim alapján (nekem kimondták a PCOS szindrómát, mert magasvérnyomás miatt kivizsgáltak kórházban és akkor jött ki) egyből írta a vérvételre a beutalókat.

Le is írtad hogy igen, hogy terheléses cukrot és inzulint, valamint hormonsort kéne csináltatni. Előbbi nyilván nincs ciklushoz kötve, utóbbit meg, nekem úgy csinálták, mivel nem volt 1 éve se vérzésem, hogy a doktornő felírta a Norcolutot hogy meghozza a vérzést. Azt 5 napig szedtem, utána 3 nap múlva megjött. És mivel ilyen ciklushoz kötött vagy, nem kell időpontot kérni a vérvételre a laborban, simán besétálhatsz.

(Nekem a cukor-inzut meg a hormonost egyszerre megcsinálták így.)

Utána majd a 23. napon ugyanígy besétálhatsz.

Minderre az endós ha látja hogy PCOS-ed van, meg fogja adni a beutalót. Ha rendesen tudja mi a PCOS.

Egyidejűleg általában nézet az endós vese és májfunkciót meg egyéb értékeket is, plusz pajzsmirigy dolgokat (össz. 5 érték legalább, hogy kizárja a pajzsmirigy problémákat).

A nemi hormonokban meg minden benne lesz, LH, FSH, tesztoszteron, ilyenek.

Remélem tudtam segíteni, sztem mások is írnak majd még jó tippeket.

5158. V.Tina21
2012. nov. 27. 14:51

Sziasztok! Én még új vagyok ezen az oldalon, de szeretném a segítségeteket kérni. 21 éves lány vagyok, és a PCOS-re gyanakodom. Voltam nőgyógyásznál, hogy fogamzásgátlót írassak fel (mivel tartós párkapcsolatban élek, és még tanulok), valamint menstruációs problémáim voltak. A doktor úr (sztk-s) fel is írta a Norcolutot, illetve a Minerva fog.gátlót, de szót sem ejtett arról, hogy közöm lehet a PCOS-hez. A kezelőlapomon ez állt: Az uterus: 61,1*28,4*30,4mm. Nyh:6,2mm. Mindkét oldali ovariumban sok apró 5-8 mm-es folliculus. Mivel fog.gátlóért mentem a dokihoz, és meg is kaptam, gondoltam, rendben. Azonban nem hagytak nyugodni ezek a petefészek ciszták, ezért utánanéztem. Ekkor bukkantam rá a pcos-re. Szó ne essék róla, nem akarom magam diagnosztizálni, de a tünetek 99%-a igaz rám (menstruációs zavarok, ciszták, erősebb ször, hajhullás, hasra hízás...). Már azt is tudom, hogy endokrinológushoz kell fordulnom, illetve cukor-inzul terheléses vérvizsgálatot+hormonsort kell csináltatnom. Már csak azt nem tudom, hogyan fogjak bele. Nem tudom, közületek volt-e valaki Naszódy doktornál, Kecskeméten, én rá gondoltam, mivel ő van hozzám legközelebb, illetve róla jókat hallottam. Azt szeretném kérdezni tőletek, hogy jelentkezzek be hozzá, és ő majd megmondja, hova menjek, és hogy milyen vizsgálatokat kell elvégeztetnem, vagy vinnem kéne magammal valamilyen papírokat (Nem tudom, hogy kellene megcsináltatni az xy. napi hormonvizsgálatot, ha fogalmam sincs, mikor jön meg...:S:)

Ezekben tudnátok nekem segíteni, illetve ha volt közületek valaki Naszódynál, mesélne nekem kicsit, milyen a viselkedése, kb. miket kérdez először, csak azért kérdem, hogy össze tudjam rakni a gondolataimat...


Ne haragudjatok a hosszú levelemért, de még csak most jöttem rá erre az egészre, és nagyon nagy káosz van a fejemben. Előre is köszönöm a segítségeteket, illetve (szívesen fogadok mindenféle más tanácsot, ami a pcos-sel kapcsolatos)!


Üdv:Tina

2012. nov. 23. 18:28

Sziasztok!


IR, PCOS vagyok és szeretném ha tudnátok nekem segíteni. Most jöttek meg a reggeli vérvételem eredményei és kissé elkeserítőek. 23. cn.-on vagyok. (pár hónapja kb. 35-42 nap közöttiek a ciklusaim.) Eddig Merckformin xr 500at szedtem, de 3 hónapja Eucreasra lettem átállítva. Az lh-fsh arányomban ekkora különbség még sosem volt, csak minimális. Szerintetek miért lehet ez? Talán az új gyógyszertől? Gyakorlatilag jobban vagyok, bár a tüneteim megmaradtak. Kivétel hízás, nagyon sovány vagyok. Több mint 1 éve kisbabát szeretnénk, szerintetek így milyenek az esélyeink? Hétfőn megyek dokihoz, csak gondoltam érdeklődök Tőletek, Ti mit láttok ebben a "fantasztikus" eredményben? Bármilyen észrevételetek van nagyon kíváncsi vagyok rá, hátha azt nem mondanám a dokimnak. Nagyon köszönöm!


TSH 0,850 mIU/L 0,400 - 4,000

Anti-TPO 0,5 U/mL 0,0 - 9,0

LH 27,75 U/L

follikuláris fázis : 2,12 - 10,89 U/l

ovulációs fázis : 19,18 - 103,03U/l

luteális fázis : 1,20 - 12,86 U/l

posztmenopauza : 10,87 - 58,64 U/l

FSH 7,45 U/L

follikuláris fázis : 3,85-8,78 U/L

ovulációs fázis : 4,54 - 22,51 U/L

luteális fázis : 1,79 - 5,12 U/L

posztmenopauza : 16,74 - 113,59 U/L

Prolaktin 217,7 mIU/L 70,8 - 566,5

Ösztradiol 871,0 pmol/L

follikuláris fázis : 99,1 - 447,9 pmol/l

ovuláció fázis : 348,7 - 1589,5 pmol/l

luteális fázis : 179,9 - 1068,3 pmol/l

posztmenopauza : <73,42 - 146,8 pmol/l

Progeszteron 29,0 nmol/L

follikuláris fázis : 0,98 - 4,83 nmol/l

luteális fázis : 16,40 - 59,02 nmol/l

posztmenopauza : <0,25 - 2,48 nmol/l

I. trimeszter : 15,04 - 161,35 nmol/l

II. trimeszter : 61,72 - 144,05 nmol/l

Tesztoszteron 2,5 nmol/L 0,4 - 2,6

2012. nov. 16. 08:48
:D, nem baj, teljesen jó választ adott
❮❮ ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook