Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Tudtok receptet patiszonból, a rántott változaton kivül? fórum

Tudtok receptet patiszonból, a rántott változaton kivül? (tudásbázis kérdés)


14. carpe
2009. júl. 31. 12:57

amit még én megtanultam az Ősöktől...

mivel a tök és a cukkini teljesen átveszi az adott ételek ízét..igy szinte minden ízesebb ételbe JÓ vagy kiegészitönek..ill. állományjavitónak használható.

pl...lecsóba..és lekvárokba.

legutobb a sárgabaracklekváromat sűritettem vele.:))

13. carpe (válaszként erre: 6. - Tinendo)
2009. júl. 31. 12:51

no...a tieidet mind kimásoltam...

jók nagyon:))

12. carpe (válaszként erre: 9. - Körömvirág)
2009. júl. 31. 12:50

én is igy készitem és imádják a fiúk:)))

hasonlit a ruszlihoz csak nem halból van:)

2008. júl. 16. 14:28
Köszönöm,most már biztos nem marad egy tököm sem a kertben.:))
10. tinendo (válaszként erre: 7. - Cirmesitompika)
2008. júl. 16. 13:22
:)
2008. júl. 16. 13:18

Ecetes patiszon

Meghámozod, vékony szeletekre vágod, bepanírozod és kisütöd.4-5 fej megpucolt vöröshagymát karikákra kell vágni. Egy lábosba hideg vizet engedsz, teszel bele sót, babérlevelet, mustármagot és felforralod. Egy mély falú edénybe rétegesen egymásra rakod a patiszont+a hagymát és nyakon öntöd a fűszeres lével. Lefeded, kb 2 nap alatt összeér. A hűtőbe nagyon sokáig eláll és igen finom:))

2008. júl. 16. 12:56
meg még lecsóba is jó sztem...
2008. júl. 16. 12:33
Huhh. De jó sok recept.Ez nekem is jól jött.
2008. júl. 16. 11:49

Rakott patisszon:

Hozzávalók:

2 nagyobb patisszon, olaj, zöldpaprika, 1 nagy fej vöröshagyma, paradicsom, 2 dl tejföl, 5 tojás, 5 dkg sajt, darált hús, só, kakukkfű, bazsalikom, bors.


Elkészítés:

Félujjnyi vastag szeletekre vágunk két nagyobb patisszont, és három evőkanál olajban kisütjük, majd az olajból kivéve, félretesszük. Ugyanebben az olajban egy-két percig élénk tűzön, megtisztított, ujjnyi széles csíkokra vágott zöldpaprikát, végül egy nagy fej, karikára vágott vöröshagymát pirítunk meg. Egy nagy tűzálló tál aljára terítjük a patisszonszeleteket, erre rakjuk sorba a paradicsomot, tetejére fektetjük a zöldpaprikaszeleteket, befedjük a hagymakarikákkal. A közöket enyhén sózzuk és meghintjük illatosfűszerekkel: kakukkfűvel, bazsalikommal, törött borssal. Végül az egészet leöntjük két dl tejföl és egy tojássárgájának a keverékével, meghintjük 5 dkg reszelt sajttal, és a sütőben fél óráig sütjük. Készíthetjük gazdagabban is: a lerakott patisszonra egy réteg darált húst vagy sonkát, illetve szeletelt kemény tojást fektetünk, és úgy rakjuk rá a többi zöldfélét.



Rakott patisszon darált hússal:

Hozzávalók:

1-2 patisszon, 40 dkg darálthús, tejföl, sajt, hagyma, pirospaprika, só, bors, ételízesítő.


Elkészítés: A patisszont megpucolom, közepét kivájom. Egy kicsit apró kockákra vágok, a nagyját pedig vékonyan felszeletelem. A darálthúsból jó sűrű - szinte teljesen lé nélküli - pörköltet csinálok. Amikor a hús már nagyjából kész van, akkor a kiskockára vágott patisszont beleteszem és azzal főzöm készre. A szeletelt patisszont és a húsos cuccot rétegesen egy vékonyan olajozott jénaiba teszem, úgy, hogy patisszon legyen az alján és a tetején is. Legfelelülre tejfölbe kevert reszelt sajtot teszek, és lefedve beteszem a sütőbe. Kb. 30 perc alatt megpuhul a patisszon, és kész! :)



Patisszonpörkölt:

A megmosott patisszont egyenlő kockákra vágjuk, és a búshoz hasonló módon pörköltnek elkészítjük. ízlés szerint majoránnával is ízesítjük, lecsóval sűrítjük. Galuskával vagy vajas burgonyával tálaljuk.


Patiszonpörkölt tojással:

Hozzávalók:

1 db patisszon, 1 kis fej vöröshagyma, 4 db főtt tojás, 2 dl tejföl, pirospaprika, tengeri só, bors, olívaolaj.


Elkészítés:

A hagymát apróra vágod, kevés olajon megpirítod, aztán hozzáadod a pirospaprikát - vagyis magyarán: pörkölt alapot készítesz. A patisszont megpucolod, kis kockákra vágod (kb. 2x2 cm, de ha nincs nálad vonalzó, nem tragédia), bepakolod a pörköltalapba, és enyhén megsózva fedő alatt puhára párolod. Ha kész, borsozod, hagyod belehabarodni a tejfölbe, végül hozzáadod a főtt tojást.



A mamák szokott kompótot/befőttet is készíteni belőle.

Patisszon-kompót:

Hozzávalók:

4 kg tiszta patisszon, 1 üveg aroma 30gr-os, 70-80 dkg cukor, 4 l víz.

Kandírozott: 2 kg patisszon 1 kg cukor 1 üveg aroma 5 dl víz.


Elkészítése: A patisszont megpucolom, felkockázom, ezután forrásban lévő ecetes vízben félpuhára megfőzöm. Azért ecetes vízben, mert így nem fő szét. Ezután következik a lényeg. Annak függvényében mit készít az ember, kompótot vagy kandíroz, valamilyen szirupot készít, amibe AROMÁT tesz. Ha kompótot készítek, én kevés cukrot szoktam használni, így az aroma intenzív hatású. A patisszont ugyanúgy kandírozzuk, mint a narancsot.



Ananászbefőtt csillagtökből:

Hozzávalók: 3 kg felkockázott csillagtök, 40 dkg cukor, 4 dkg citromsav, 4,2 l. víz, 1 l. ananászszörp.


Elkészítése: A csillagtököt körömnyi kockákra vágom, 2 l. vízben elkeverek 4 dkg citromsavat, és a tökre öntöm. 24 óra hosszat állni hagyom. Másnap 2 l. vízből és 25 dkg cukorból szirupot főzök, és a lecsöpögtetett csillagtököt kb. 2 percig a szirupban főzöm. Ezután leszűröm. A lét kiöntöm (de szirupként savanyítva citromsavval és aromával, üdítőnek is felhasználható). 1 l. ananászszörpből, 2 dl. vízből és 15 dkg cukorból szirupot főzök, a csillagtökre öntöm (már ne forraljuk!) és azonnal üvegekbe töltöm. Száraz dunsztba tesszük.



Patisszon-saláta:

Elkészítése:

A meghámozott patisszonokat ujjnyi darabokra vágjuk, üvegekbe rakjuk, néhány zöld paradicsomot, kisebb uborkát is tehetünk közé. Leöntjük jól fűszerezett ecettel, amit úgy készítünk, hogy az ízlés szerint hígított ecetet sóval, cukorral, szemes borssal, mustármaggal, tormaszeletekkel, kaporral felforraljuk. Az üveg tetejére is néhány kaporlevelet, sárgarépa-karikát teszünk, ráöntjük a késhegynyi szalicillal elkevert forró ecetet, lekötjük, és száraz gőzbe tesszük.



Itt a portálon van egy olyan recept, hogy Tepsis patisszon kapros kefirrel, ez is fincsi lehet. :)

2008. júl. 16. 11:01

Igen!

Pl lehet rakni is.

1 réteg burgonya, 1 réteg tök (patisszon), rá zöldség ízlés szerint, pl. petrzselyemzöld vágva, paradicsomkarikák, zöldpaprika, hagyma. Az egészet leönteni tejföllel elkevert tojással + ízlés szerint fűszerek, só. Sütőben jól megsütni, legalább 1/2 óra. Nekem ízlik.

2008. júl. 16. 10:33
keresd úgy, hogy csillagtök, találsz egy csomót
2008. júl. 16. 10:26

Szia!

Ez jó, és aktuális téma:) Nálunk pl tök dömping van. Tök főzelék, rántott tök, töltött tök, és apukámék készítik úgy is mint a Mackot szokták- szerintem patiszonból is jó lenne.

2008. júl. 16. 10:25

van töltött patiszon is. de sajnos nemtudom elmondani a receptet.

nézd meg a neten. ott biztos találsz különböző recepteket rá.

Egyépként én már ettem ilyen töltött patiszont. de régen apukám annyit csinált, hogy egy életre elment tőle a kedvem. finom az, csak én hirtelen sokat ettem belőle több napon keresztül, aztán így elment tőle a kedvem.

2008. júl. 16. 10:23
Tudtok receptet patiszonból, a rántott változaton kivül?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook