Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Meddig köteles az apa gyerektartást fizetni? fórum

Meddig köteles az apa gyerektartást fizetni? (tudásbázis kérdés)


1 2
41. buci07 (válaszként erre: 40. - Timilight)
2017. szept. 10. 14:08
Nagykorúnál is ha ok nélkül 2évig nem tartja mondjuk apával a kapcsit,a bíróság ezt már érdemtelenségnek kellene vegye,de nem teszi,mert hiába nagykorú és tanul,valahol a törvény őt védi.
40. Timilight (válaszként erre: 38. - Buci07)
2017. szept. 10. 12:10

Igen, a törvény/bíróság kicsit másképp értelmezi az érdemtelenség fogalmát, a nem találkoznak, az nem elég ok...

Viszont függetlenül az érdemtelenségtől, szerintem egy nagykorú akkor találkozik apuval/anyuval, amikor akar. Mondom ezt úgy, hogy én is elváltam. Az én tapasztalatom az, hogy ha hosszú ideig nem találkoznak, arról mindkét fél tehet, bár kiskorúnál a harmadik fél is bezavarhat, de egy felnőtt "gyereknél" szerintem nem. De ez csak az én véleményem.

39. buci07 (válaszként erre: 35. - 6879e163dc)
2017. szept. 10. 11:10
Fizetnie kell!!!
38. buci07 (válaszként erre: 36. - Timilight)
2017. szept. 10. 11:10
Nem minden bíróságon ismerik az érdemtelenség fogalmát..sajnos van olyan ismerősöm,aki 4éve nem latta a gyerekét mert anyuka nem engedi,20 éves a gyerek,és hiába kérte a gyt megszüntetését,elutasították..szóval 25 éves korig ha tanul,keményen fizetni kell!
37. Timilight (válaszként erre: 36. - Timilight)
2017. szept. 10. 10:52
Mármint a gyerektartásra érdemtelen.
36. Timilight (válaszként erre: 35. - 6879e163dc)
2017. szept. 10. 10:51
Én úgy tudom, hogy ameddig a gyermek tanul, de max. 25 éves koráig kell fizetni a gyerektartást. 25 év felett csak indokolt esetben. Persze vannak olyan esetek, amikor nem kötelezhető a fizetésre az apa/anya, ha a gyerek betöltötte a 18-at, ilyen pl. ha a gyerek saját hibából rendszeresen nem tesz eleget tanulmányi kötelezettségének, vagy arra érdemtelen.
2017. szept. 10. 08:57
Sziasztok!Májusban végzett a fiam szakmunkasképzőben meglett a bizonyitványa eldöntötte megy még érettségizni nappali tagozaton.Jövő hónapba be tölti a 18 a volt férjem azt mondta tovább nem fizet gyerektartást!Szerintetek ez így helyes?Vagy menjek bíroságra?
34. 9bbc382386 (válaszként erre: 33. - Gretike98)
2015. szept. 26. 23:39
Szerintem ha férjhez ment nem kell :)
2015. szept. 25. 20:13

Férjhez ment a 21 éves főiskolai hallgató,férjének van munkahelye.

Továbbra is kell tartásdíjat fizetni az apának az "új asszony" részére ?

2015. jún. 23. 12:32
Sziasztok! Érdeklődnék gy.tartást az első diploma megszerzéséig köteles fizetni a fél?
2014. jún. 3. 17:59
Sziasztok ! Szintén a gyermektartási díjjal kapcsolatban érdeklődnék.Rehabilitációs járadékon élek ami 40-ezer ft. Exem holnapra kérte menjek el vele a bíróságra agyt. megszünteni.Gyermekem e hónap 13-án szóbelizik.De hát neki sűrgös nehogy tovább kelljen fizetni akár egy hétel is .Kérdésem az lenne :mível ő havi 400-ezer ft-ból él én viszont 40-ezerből van arra lehetőségem hogy addig kapjam a tartás díjat míg a gyermekem nem talál munkát? Vagy az senkit nem érdekel hogy mi hogy tudunk ennyi pénzből meg élni. Köszi a válaszokat!
2013. nov. 10. 13:19
A bátyám 19 éves lánya még iskolába jár, de terhes lett. Ha folytatja az iskolát, de megszületik a baba, akkor is kell fizetnie a gyerektartást?
2013. szept. 7. 12:26
Kérdésem az lenne, ha egy Édesapa vagyonmegosztáskor a gyermektartás fizetése ellenében lemondott az ingatlan tulajdonrészéről, de közben kiderül, hogy a még fiatalkorú gyermeke nem jár középiskolába, újra indíthatja-e a vagyonmegosztást?
28. mamcili (válaszként erre: 26. - Kircsike)
2010. okt. 29. 23:12

hú soha ne ismerd meg ezt az érzést....


rohadt egy dolog, ha bármelyik szülőnek harcolnia kell a gyermeke jogaiért... akár milyen okból...


gyerektartás: a gyermek tanköteles koráig mindenképp, de mindig az aktuális szabályok érvényesek


és honnan tudhatják a szülők, hogy együtt maradnak-e vagy esetleg elválnak...

ha én pl: tudtam volna hogy rövid időn belül egyedül maradok lehet nem vállaltam volna...

de ha már itt van, nem változtatnék rajta, de a jogaiért megharcolok...


Mert neki is joga van nem "csonkaként" "csóró"ként esetleg felnőni, hanem boldogként és sikeresként élni...

2010. okt. 29. 22:16
kircsike, te normális vagy?! Mi az, hogy megélhetésből. Akkor senki se szüljön gyereket, mert lehet, hogy el fognak válni? Vagy hogy gondoltad? Minden anya azért szül gyereket, hogy aztán elváljon a férjétől és a gyerektartásból éljen? Ilyen idiótaságot sem hallottam még, már begbocsájts! Ha ilyen alacsony az értelmiségi szinted, inkább ne is írj, mert csak kiröhögteted magad!
2010. márc. 17. 13:14
Kedves megélhetésből szülő nők!Ne szüljétek meg a gyereket,ha nincs közös megegyezés...Ennyit gyerektartásról..Nagyon egyszerű.
25. Dio1
2010. márc. 16. 09:26
Ha szakközép után, ahol már szerzett érettségit és szakmát valami más továbbképzésre megy, ami nappali ugyan, de nem főiskola, csak egy két éves átképzés(költségtérítéses), akkor is jár a gyerektartás?
2010. febr. 20. 19:10
Az első, nappali tagozaton megszerzett diploma megszerzéséig.
2008. dec. 9. 19:31

Azt szeretném megtudni, hogy mi a helyzet abban az esetben ha a gyermek, aki után tartásdíjra van kötelezve az apa, már nem él az anyjával közös háztartásban.

Ezt kinek lenne kötelessége jelezni az apa felé?

Még valami: ha kiderül, hogy már a szakmunkásvizsga elvégzése óta nem jogosult az anya a gyermek után járó tartásdíjra, akkor az visszakövetelhető-e és milyen felelősségre vonás illetve következménye lehet ennek?

2008. okt. 19. 07:34

míg nappali tagozatos a gyermek.

tesóm is addig kapta míg a fősulit el nem végezte.

2008. szept. 8. 17:29
Köszönöm szépen a segítséget mindenkinek!
2008. szept. 8. 15:16

mindenképpen szólni kell neki,hogy fizesse-pótolja az elmaradt hónapokat-csak bátran /önként és dalolva/,mert ameddig NAPPALI TAGOZATON tanulsz JÁR a gyermektartás!

az én fiam most töltötte be a 23-at,májusban vizsgázott le és kaptam a munkahelytől utalva,ezért állítom ilyen tutira

19. 8565183eb5 (válaszként erre: 18. - Honda1987)
2008. szept. 8. 15:09
Polármesteri hivatalban kell a gyámügyön bejelenteni.
2008. szept. 8. 14:40

szeretnék érdeklösni!

Én még tanulok de a vérszerinti apa nem akar gyerektartást fizetni mert azt mondta fizette már elég ideje!

Nappali tagozaton tanulok és 21 éves vagyok!

Nem is utalta a pénzt 2 honapja!

kérlek segítsetek fontos lenne kösyke!

2008. aug. 24. 13:03
Az én kérdésem az lenne,hogy van egy 10 éves kislány a szülei elváltak és az anyuka fogta magát a gyerekét a nagyszülőkre bízta és külföldre távozott, az apuka tudta nélkül,amikor a gyereket a szokásos módon a látogatásra elhozta akkor mondta a kisgyerek ,hogy az anyja külföldön van,ez 1 évig így is ment a nyárra kivitte a gyereket az anya ismét szó nélkül cselekedve,de most úgy hozta haza a gyereket,hogy kivette a sulibol és magántanuló lett ,és kiviszi a 4 osztályos gyereket ismét külföldre,ilyenkor jár-e a gyerektartás,vagy valami védi-e az apukát meret ez nincs rendjén ,hogy megússza.
2008. júl. 22. 15:48
Addig amíg a gyerek iskolába jár.
2008. júl. 16. 10:14
24 éves koráig, ha addig suliba jár nappalin.
14. maya80
2008. júl. 16. 08:57
Amíg a gyermek nappali tagozaton tanul, de maximum 24 éves koráig.
2008. júl. 15. 08:26

Követelhető-e a tartásdíj?


A kötelezettől elvárható olyan jövedelemszerző tevékenység folytatása, amelyből a minimális mértékű gyermektartásdíjat fizetni tudja (lásd Bírósági Határozatok -BH- 1997/30 szám). A kötelezően fizetendő (vállalt vagy megítélt) gyermektartásdíjon felül további anyagi támogatások biztosítása kizárólag a kötelezett belátására van bízva, ilyet tőle követelni nem lehet.


A kiskorú gyermeket megillető tartási követelés iránt - a kiskorú érdekében - a gyámhatóság és az ügyész indíthat pert .


A tartási követelés 6 hónapra visszamenőleg, valamint a jövőre nézve érvényesíthető 6 hónapnál régebbi időre tartási követelést csak akkor lehet visszamenőleg érvényesíteni, ha a jogosultat a követelés érvényesítésében mulasztás nem terheli . .


Gyermektartásdíj fizetés nagykorú gyermek számára


A gyermek - függetlenül attól, hogy nagykorú - tartásra lehet jogosult akkor, ha azt egészségi állapota, betegsége, vagy munkaképtelensége indokolja. Annak megítélése, hogy az ilyen gyermek betegségével összefüggésben milyen mértékű munkaképesség-csökkenés áll fenn, orvos szakértői vélemény birtokában lehetséges. A véleményben foglaltaktól függően lehet köteles a szülő a gyermek teljes tartására vagy számára részleges tartás-kiegészítés biztosítására.


A családjogi törvény (1952. évi IV. tv vagy Csjt.) kimondja, hogy tartásra a munkaképes leszármazó is jogosult, ha erre szükséges tanulmányai folytatása érdekében rászorul . Míg azonban a kiskorú gyermeket a szülő akár még a saját szükséges tartásának a rovására is köteles eltartani, addig a nagykorú gyermek csak akkor és olyan mértékben részesülhet tartásdíjban, ha és amennyiben a kötelezett saját szükséges tartásán felül azt megfizetni képes .


A tanulmányait folytató nagykorú tartásdíja


Az életpályára való felkészülést szolgáló és szükséges tanulmányokat folytató nagykorú gyermek tartási igényének elbírálásánál irányadó szempontokat a Legfelsőbb Bíróság - módosított - XXIX. számú Polgári Elvi Döntése (a továbbiakban: LB XXIX. sz. PED) tartalmazza. Szükségesnek minősül a gyermek által folytatott tanulmány, ha az az életpályára előkészítő szakképezettség megszerzéséhez szükséges tanfolyam, vagy főiskolai/egyetemi tanulmány. A szükséges tanulmányok folyamatosságát nem érinti az indokolt megszakítás (pl. gyakorlati idő), de szünetel a tartási kötelezettség, ha a megszakítás ideje alatt a gyermek megélhetése biztosítva van, vagy arról maga képes gondoskodni.


Ha a gyermeket a középiskola befejezése után a választott életpályára előkészítő tanfolyamra, főiskola, egyetem nappali tagozatára felvették, a tartásra kötelezett (és erre képes) szülő nem hivatkozhat arra, hogy a nagykorúságát elért gyermek inkább létesítsen munkaviszonyt, amely révén a tanulmányai költségeiről, valamint a megélhetéséről maga gondoskodni tud. Még a második szakma megszerzését célzó tanulmányok is szükséges tanulmányoknak minősülnek, ha az első szakma gyakorlása egészségügyi szempontból a gyermek számára veszéllyel jár (BH 1999/24.).


Mikor nem kell tartásdíjat fizetni a nagykorú gyermek számára?


Nem kötelezhető azonban a szülő a nagykorú gyermek által korábban megszerzett szakképesítéssel azonos, vagy annál alacsonyabb szintű végzettséget nyújtó tanulmányok anyagi fedezetének biztosítására (BH 2001/20.), és pl. a gyermek heti 6 órás elfoglaltságot jelentő - szakképzettséget nem biztosító - külföldi nyelvtanfolyamát sem köteles támogatni (BH 2001/70.).


Nem köteles továbbá a szülő tartani (támogatni) a szükséges tanulmányait folytató munkaképes, nagykorú gyermeket akkor sem, ha


1. a gyermek továbbtanulásra alkalmatlan (vagyis, ha a tanulmányait szellemi vagy testi adottságainál fogva tartósan nem képes eredményesen folytatni, vagy ha a továbbtanulás ideje neki felróható okból tartósan elhúzódik),

2. a gyermek a tartásra kötelezettel (vagy vele együtt élő közeli hozzátartozójával) szemben olyan súlyosan kifogásolható magatartást tanúsít, amelyre tekintettel a társadalmi felfogás szerint a tartásra nem méltó (érdemtelenné válik) ,

3. ezáltal a szülő saját szükséges tartását, vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné.


Ugyancsak mentesül a kötelezett a tartásdíj-fizetési kötelezettség alól, ha a gyermek nagykorúvá válik, munkaviszonyt létesít, vagy ha sorkatonai szolgálatát megkezdi, ahol teljes ellátásban részesül.


A nagykorú számára fizetendő tartásdíj megállapítása


A munkaképes nagykorú gyermek részére - a szükséges tanulmányok folytatásának idejére - járó tartásdíj összegének megállapításakor a gyermek indokolt szükségleteit és a kötelezett teherbíró képességét kell alapul venni (LB XXIX. sz. PED). Az összeg megállapításakor a tanulmányok folytatásával kapcsolatos kiadásokon túlmenően számításba kell venni a kapott támogatásokat is (állami, társadalmi ösztöndíj, szociális segély, tandíjkedvezmény, az elhelyezés, az étkezés terén nyújtott kedvezmény), a gyermek esetleges rendszeres jövedelmét (korrepetálásból eredő rendszeres jövedelmét, stb.) és vagyonát (BH 1984/274.). Amennyiben a tartásdíj fizetésre kötelezett bizonyítani tudja, hogy nagykorú továbbtanuló gyermeke a tanulmányai folytatása mellett jövedelemszerző tevékenységet is végez, vagy hogy saját vagyonnal rendelkezik, melynek hasznosíthatósága esetén jövedelemre tehet szert, úgy mentesül a tartási kötelezettség alól.


Az ítélkezési gyakorlat a nagykorú gyermek részére a tartásdíjat határozott összegben állapítja meg. A nagykorú gyermek tartásdíja határozatlan és határozott időre is megállapítható, ez utóbbi akkor, ha a gyermektől elvárható, hogy szükséges tanulmányait egy megadott időn belül befejezze (BH 2001/228).


A tanulmányait folytató gyermek kötelezettségei


A tartásdíj fizetés ellenében a gyermeknek kötelessége, hogy a tanulmányait a tőle elvárható legjobb eredménnyel végezze annak érdekében, hogy a jogszabályban biztosított kedvezményeket (tandíjkedvezmény, ösztöndíj, stb.) kiérdemelje, s ezzel a szülő tartási terheit adott esetben enyhítse. Ha a nagykorú gyermek - neki felróható módon - e kötelezettségének nem tesz eleget, az nem csak a tartásdíj összegének megállapítására hathat ki csökkentőleg, hanem adott esetben a tartási kötelezettség megszüntethetőségét is eredményezheti. A kialakult bírói gyakorlat szerint pl. a középiskolai tanulmányait befejező nagykorú gyermektől elvárható, hogy tanulmányai befejezését követően a lehető legrövidebb időn belül elhelyezkedjen a saját megélhetésének biztosítása érdekében (BH 1981/99.).


Mentesül a szülő a tartásdíj fizetési kötelezettsége alól, ha a nagykorú gyermek a tanulmányait megszakítja, és a kötelezett szülőtől ezt követően már csak kivételesen várható el, hogy nagykorú gyermeke után újból tartásdíjat fizessen (pl. ha gyermek az érettségi vizsgát követően 3 évig munkaviszonyban állt, rendszeres jövedelemmel rendelkezett és csak ezt követően nyert felvételt az egyetemre (BH 1998/25.).)

12. ccd9bb7d17 (válaszként erre: 6. - A900f63755)
2008. júl. 15. 08:02
elméletileg amíg nappalin tanul.anno éretségi után levelezőn mentünk tovább egy ismimmel és az ő apuja bár nem volt miliárdos hanem apró munnkákbol élt azt mondta ennek ellenére fizeti amíg tanul a lánya...
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook