Főoldal » Fórumok » Diéta & Fitness fórumok » Mélyvénás Trombozis!receptek, diéták, mozgás, minden amit tudni kell fórum

Mélyvénás Trombozis!receptek, diéták, mozgás, minden amit tudni kell (tudásbázis kérdés)


2011. ápr. 28. 06:45

Császár után kaptam mélyvénás trombózist. 2 hét intenzívosztály, baba otthon... :( és azóta se tudom rendesen ellátni... :(


Tudástáram mélyvénás trombózis témában:


Ha mikor szervült a trombus, és elmúlt az embóliaveszély (kb. 10 nap), jöhet a mozgás, elôször is a gyógytorna. Lényege, hogy úgy mozgasd a lábad, hogy magasabban legyen, mint a szíved - pl. levegôbe biciklizés, bokakörzés. Reggel, vagy hosszabb ülés után mindenképp érdemes csinálni. Lábat nem szabad lógatni, mindig csípônél magasabbra kell felrakni, hátradôlni, ha hosszabb ideig áll az ember, toporogni érdemes.


Felkelés elôtt gumiharisnya. És mindig a gumiharisnya. 40 fokban is. Zuhanyozni is csak rövid ideig. Mert az erek, amik a véna helyett dolgoznak, kinyúlnak és úgy is maradnak késôbb...


Még szoptatok, ezért napi 2x szúrok Fraxiparine-t, mindig ugyanabban az idôpontban. Egyébként még Clexane-t lehetne. Gyógyszerbôl meg Marfarin-t lehetne, de lebeszéltek, mert sokkal több lehet a vérzéses mellékhatása és gondosan diétázni kell mellette. Minden nap kb. ugyanannyi zöldséget és húst kell enni, hogy azonos legyen a vér K-vitamin szintje. Syncumarnál ált. kevesebb a vérzéses eset, de nehezebb beállítani és szoptatás, terhesség alatt nem lehet szedni (5 az 1 ellen orvosi vélemény, ill. a betegtájékoztató alapján).


Naponta sokszor kell kicsit mozogni: séta, kocogás, úszás, tánc, szobabicikli - lightosan, ahogy bírja az ember.


Amit nem szabad:

- nehezet emelni, megerôltetô tornát, hasprést, székrekedés kerülni kell,

- repülôn utazni ill. hosszabb ideig ülni

- forró vízben fürdeni, szaunázni, váltófürdôzni, masszíroztatni,

- vigyázni kell, ne vágd meg marad, vagy ne üsd be valamid, mert nehezen gyógyul

- kerülni kell bizonyos fájdalomcsillapítókat, gyulladáscsökkentôket (betegtájékoztatón van), errôl pl. fogászaton szólni kell

- ill., nekem azt mondták, inkább vasat és C-vitamint se szedjek, mert gátolhatja a gyógyszer felszívódását - de errôl megoszlanak a vélemények


Gyógyulási idô kb. 1 év. Szuri mellett havonta egyszer kell vérvételre menni hogy megnézzék, nem csökkent-e drasztikusan a trombocita-szám (vérzékenység). Gyógyszer mellett úgy tudom, elôször naponta majd ha beállt hetente, kéthetente nézik (háziorvos vagy otthoni készülék). Doppler vizsgálatra 3-4 havonta lehet elmenni kontrollra.

A vérhigító segít, hogy a beszûkült erekben ne alakuljon ki újabb trombózis. A rögöt magát a szervezet oldja fel lassan, ebben segít sokat a mozgás.

Ha elmúlt a trombus, azután is sokat kell majd mozogni, és a trombózis veszélye mindig nagyobb lesz a sérült vénás billentyûk miatt. Érdemes ekkor genetikai tesztet csináltatni pl. Leiden-mutációra ill. folsav felszívódási rendellenségre (meg még pár dologra asszem). De ezeket úgy tudom, csak akkor érdemes megnézni, ha meggyógyult, mert addig mindenképp rossz eredmény jön ki.


Ennyi! :/

4. a96b778af4 (válaszként erre: 3. - Kimba1)
2011. ápr. 19. 20:21
Megosztanad velem kerlek??
2011. ápr. 19. 15:37

Szerencsére ez nem engem érint.

De tudok egy két infót róla,hiszen a nővérem az érintett.

Most már 2-3 év után megtanult vele élni.

2. a96b778af4 (válaszként erre: 1. - Kimba1)
2011. ápr. 19. 14:27
Hat ez a tema is erdekel,mert sajna ezt is sikerult szereznem a terhesseg alatt!A szerencsem hogy meg nem kaptam trombozist,de nagyon labilis a helyzetem!!!
2008. júl. 11. 13:08
Mélyvénás Trombozis!receptek, diéták, mozgás, minden amit tudni kell

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook