Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Parainesis íráshoz hogyan kezdjünk hozzá? fórum

Parainesis íráshoz hogyan kezdjünk hozzá? (tudásbázis kérdés)

30. Guruljka (válaszként erre: 27. - Zebracsikó)
2017. dec. 28. 21:06

Ez nem jó példa, mert csak címében utal az eredetire.


[link]


Ez rövid összefoglaló, tizedikeseknek, valóban nem 13 éveseknek.

29. 1c2bf7d42c (válaszként erre: 28. - Zebracsikó)
2017. dec. 28. 21:03
Tudom, mi a szonett.
28. zebracsikó (válaszként erre: 26. - 1c2bf7d42c)
2017. dec. 28. 21:00

A szonett elég kötött versforma.


A parainesis nem vers, nem kell se rímelnie, se szótaghossznak, szótagszámnak valami előírthoz stimmelnie.

2017. dec. 28. 20:59

[link]


tessék, egy példa

26. 1c2bf7d42c (válaszként erre: 24. - Kriszgiga)
2017. dec. 28. 20:28

Az erettsegizettnek is beletorik a fga, nemhogy egy 13 evesnek.

Ezzel az erovel szonettet is irhatnanak hazi feladatkent.

2017. dec. 28. 20:26

Köszönöm szèpen a segítsèget mindenkinek, valahogy meglesz...

Bàr sztem nem egy 13 èvesnek való feladat...

Az èn időmben nem kellett ilyet irni...

24. kriszgiga (válaszként erre: 23. - 9b10f3d7ff)
2017. dec. 28. 20:25
13
23. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 2. - Kriszgiga)
2017. dec. 28. 19:17
Hány éves a lányod?
2017. dec. 28. 17:21
Nálunk hatodikban feladta a magyartanár házi dolgozati témának, hogy Ady hazafi volt-e. Nagy boldogan kutatott, fogalmazott mindenki. Az órán a beszámoltatáskor viszont a tanárnő nem vállalta a témát, sértetten kijelentette, hogy Ady igenis hazafi volt és kész.
2017. dec. 28. 17:16
Tudom, vannak irodalmi illemszabályok, én Kafkát olvastam többször, mint szerettem volna, és tisztelem Kölcsey irodalmi jelentőségét, de szerintem a Parainesishez elég lett volna egy jó kis pörgős magyaróra.
2017. dec. 28. 17:03
Biztosan adna némi támpontot az eredeti szöveg ismerete, de még most is képtelen vagyok elolvasni. Nem tudom, a tizenévesek hogy vannak ezzel. Emészthetetlen, hacsak az ember nem irodalomtudós.
19. Guruljka (válaszként erre: 18. - Zebracsikó)
2017. dec. 28. 16:59

Én sem idétlenségekről beszélek.


Fogalmazni pedig tényleg meg kell tanulni, legalább törekedni rá.

18. zebracsikó (válaszként erre: 17. - Guruljka)
2017. dec. 28. 16:29

Nem idétlenségeket kell írni.

Éppen elég furcsa és a maga nemében humoros (de nem idétlen) lesz az egész attól, hogy a téma mennyire üti a műfajt.

A feladat lényege, hogy bele tudjon helyezkedni egy ilyen szituációba, ahol nagy bölcsességeket kell megfogalmazni a nagybetűs élettel kapcsolatban , s hogy használja az agyát a fogalmazáshoz. Szókincs- és stílusgyakorlat, s a végére talán meg is tanulja, hogy a parainesis egy irodalmi műfaj és intelmet jelent.

17. Guruljka (válaszként erre: 15. - Zebracsikó)
2017. dec. 28. 16:20

Igazad van, csak nekem nem ébredt fel a humorérzékem a szöveg láttán.


Végül is el lehet poénkodni.


Én anno annyira felbőszültem a vén cigányon, meg amilyne primitíven oktatta, hogy Vörösmartyt az osztály nyilvánossága előtt rossz költővé kiáltottam ki. A tanár nem talált innentől fogást rajtam. Éber voltam és cseles. Az ellen nem tehetett, hogy Szerb Antal Irodalomtörténetébe pillantgatva feleltem. Az nem volt tankönyv...

16. zebracsikó (válaszként erre: 14. - Guruljka)
2017. dec. 28. 16:10
persze előtte nem árt, ha valamilyen formában közösen vagy csoportmunkában vagy más módon írnak egyet, hogy legyen tapasztalat, legyen minta ahhoz, hogy fogjon hozzá a munkához
15. zebracsikó (válaszként erre: 14. - Guruljka)
2017. dec. 28. 16:07

Szerintem nem extrém elvárás. Egyáltalán nem korabeli nyelvezettel kell iylenkor írni, s nem avítt témában.


Én pl. ilyen feladatnál a modern kor problémáit feltárva inteném a barátnőmet a túlzott facebookozástól és twitterezéstől, az életében történő lényegtelen események állandó posztolásától, a bulikban történő túl sok koktél fogyasztásától és a fiúk ámításától, hülyítésétől. Ezt kellene jó nyelvezettel, ötletesen, a téma és a forma paradoxona miatt már szinte eleve humorosan megfogalmazva leírni.


Ötlet, szókincs, egy kis gondolkodás, amitől elszoktak a mai fiatalok.

14. Guruljka (válaszként erre: 12. - Zebracsikó)
2017. dec. 28. 15:58

Nézd, ez az az eset, amikor egy tanár nem gondolja át, mit kér.


A bölcsészkaron rengeteg a kötelező és az ajánlott irodalom, de mindenki tudja, hogy a zöm a zömét nem olvassa el. Teljesen elfogadott dolog, hogy akár a beandandó dolgozatot is az ember innen-onnan összeszedi. A lényeg, hogy foglalkozzon az anyaggal, időben, korszakban, jelentőségben el tudja helyezni.


Nem kellene többet kívánni gimnáziumban sem. lehet viszont olyan diákokat nevelni, hogy maguktól elolvassák. de erre kevesen képesek.) - Én ezt a feladato eleve tőlzott elvárásnak tartom, mert átlagban egyik tizenéves sem bölcsebb jelentős mértékben a másiknál. Jogosnak tartanám tehát, ha a diák ezt kifejtve adhatná be a dolgozatát, akár néhány utalással is az eredeti Parainesis-re. (amit már ki lehet csipegetni teljes olvasás nélkül.)


Az irodalom tisztelete nem ott kezdődik, hogy erőnek erejével lenyomjuk a gyerek torkán.

13. bjudit55 (válaszként erre: 10. - VersEmber)
2017. dec. 28. 10:04
Jól teszi.
12. zebracsikó (válaszként erre: 2. - Kriszgiga)
2017. dec. 27. 23:38

témát nem találtok?


vagy a megfogalmazásban akadtatok el?

11. Guruljka (válaszként erre: 10. - VersEmber)
2017. dec. 27. 23:29
Igen.
10. VersEmber (válaszként erre: 9. - Guruljka)
2017. dec. 27. 23:25

Lázadó tipus vagy?

Többször "átszűrsz" minden kívülről jövő véleményt?

Én így vettem észre.

2017. dec. 27. 23:21

én ékesszólóan meggyőzném az olvasót arról, hogy tehetségem és bölcsességem messze nem közelíti meg Kölcseyét, és elhárítanám a megtisztelő feladatot.


Csináltam gimiben hasonlókat. Nem lettem a tanár kedvence, de nem is akartam. Én se kedveltem őt.

2017. dec. 27. 23:10

Azért mázlink volt, reprodukálnunk nem kellett.

Micsoda marhaság ez a feladat.

2017. dec. 27. 23:09

A Parainesis Kft. 1995 óta foglalkozik fólia gyártásával. A kezdetektől arra törekszünk, hogy ügyfeleinket minőségi termékekkel szolgáljuk ki.


Nem ez? :D

2017. dec. 27. 22:56

Parainesis szó jelentése:

Intelem; olyan erkölcsi tanítást, buzdítást tartalmazó mű, melyet szerzője szónoki beszédhez hasonló formában ír meg, de olvasásra szán. Nálunk Kölcsey Ferencnek unokaöccséhez írt "Parainesis" című műve a legismertebb e műfajban.

2017. dec. 27. 21:37
Milyen tanitast, buzditast, erkolcsi utmutatast adhat egy osztalytarsanak?? khmmmmm
4. VersEmber (válaszként erre: 2. - Kriszgiga)
2017. dec. 27. 21:36

Ja, értem.

Egy olyan beszédet, jó tanácsokkal és bírálatokkal teli szöveget kell írnia, mint amit egy buszmegállóban egyébként egymásnak mondanak.

Nem kell megijedni az idegen szótól.

3. VersEmber (válaszként erre: 1. - Kriszgiga)
2017. dec. 27. 21:33
Igen...?
2017. dec. 27. 21:32

Sziasztok! Parainesist kell irnia leànyzómnak a suliba...

Nem tudom hogy fogjunk hozzà..

Tèmája hogy az egyik osztàlytàrsànak irja...

2017. dec. 27. 21:30
Parainesis...

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook