Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Idősen, betegen családban vagy otthonban képzeled a jövődet? fórum

Idősen, betegen családban vagy otthonban képzeled a jövődet? (beszélgetős fórum)


2017. nov. 6. 13:37

ja, a felíratásnál nem kellett a háziorvos, de valamiért ezt a gyógyeszközös fiatalembert nem látták szívesen a kórházi osztály közelében... én nem látok bele ebbe a rendszerbe, nem ismerem az összefüggéseket.

De a közgyógyra a férjem zuhanyozáshoz használható mozgató-segítséget is kapott volna, az lett volna a következő.

2017. nov. 6. 13:35

A felíratás külön szám. Mi azt sem tudtuk, mennyi idő a kerekesszék kifutási ideje. Ráadásul az még szobai volt, állandó volt a defekt, mert muszáj volt kint is használni. Végül véletlenül találtam egy gyógyeszközös fiatalembert, aki a szárnyai alá vette a férjemet, és hipp-hopp lett tömör gumis kerekesszék, ülőpárna, majd elektromos kerekesszék is, és a férjem elindult "csavarogni" a fényképezőgéppel a faluban... egészen más életminőség volt, az új kerekesszékkel még egy hétvégés baráti találkozóra is sikerült elvinnem, vonattal, busszal, BKV kerekesszékes járattal...

néhány héttel később meghalt. De ha azt a talit meg nem szervezem, még ma se tudnék aludni.

118. Derby22
2017. nov. 6. 13:28
Az egészségügyben nagy kupi van sok szomorú történetet hallok.. A legtöbb esetben az érdektelenség a legnagyobb probléma. agy, a felsőbb utasítás. Egyszer egy urológussal úgy összekülönböztem azt mondja nekem pont így novemberben, amikor a 93 éves ápoltam fekvőbeteg ellátásához nadrág pelus helyett váltani akartam tartós pelenkára, hogy majd februárba menjek vissza, nincs már idei keret. Mondom neki akkor beszélje meg a beteg vízhólyagjával. És vigyem be a 93 éves combnyaktöréses ágybanfekvőt pisi próbára, mert sok a visszaélés. Na ezen a ponton elszakadt a cérna. Úgy kiosztottam,hogy seperc alatt megírta az ajánlást a háziorvosnak, de azért odamondta, hogy egyébként ki kellene jönnie ellenőrizni. Mondtam neki éjjel 1 és kettő között szívesen látom, akkorra esik épp az egyik pelenka csere ideje. És az egész eljárás egy vicc. A háziorvos ad beutalót a szakorvoshoz, a szakorvos megírja az ajánlást a háziorvosnak, aki mindezek után kiírja a nyilvánvalóan szükségszerűt... És ez, így van bármi segédeszköznél, ha fürdető szék kell, ha kerekes szék, vagy csak egy wc emelő. Decubitus martac. Na az is jó sztori. Én tudom, a szakorvos nem tudja, mit írhat fel, annak mi a kódja stb. Mert nem mindegy szegény mennyiért jut hozzá teljes áron vagy támogatással. És sokat segít egy ilyen matrac az ágyban fekvőnek. Amit a háziorvos elfelejt a betegnek ajánlani.rengeteg a tapasztalatom...
117. Derby22 (válaszként erre: 114. - Guruljka)
2017. nov. 6. 13:17
:-( sajnálom, Gurujka.
116. Guruljka (válaszként erre: 115. - Derby22)
2017. nov. 6. 13:11

A férjem zárójelentésbe beleírták, hogy konzultált dietetikussal. Nem is látta...


Meg sem találtuk, még telefonon sem, amikor tanácsot kértünk volna.


A háziorvos még arról sem informált, amikor - még kissé járóképesebb állapotban, lábtörés miatt végképp nem tudott járni, de menni kellett volna a szakértői bizottság elé. Több száz Ft-ot dobáltam be a telefonfülkében, azaz akkor egy-két napi kajapénzünket, mire Pesten megmondták, hogy a háziorvos igazolására kiszáll a bizottság.


Hogy jár neki fogyatékossági támogatás, azt is véletlenül tudtuk meg, ismerőstől. A szociális ügyintéző, amikor rákérdeztem, akkor mondta, hogy jár, így és így kell intézni... Kaphatta volna már vagy két éve, de annak is örültünk, hogy 6 hónapra visszamenőleg megadták neki.

115. Derby22
2017. nov. 6. 13:04
Hasznos infocsokor.. [link]
114. Guruljka (válaszként erre: 113. - Derby22)
2017. nov. 6. 13:02

Amikor aktuális lett volna, akkor még nem volt internetem.

Amikorra már ez eszembe jutott, már régen benne voltunk a mókuskerékben.


Alapítványok... hát az végképp nem, egy itt közismerten hajléktalanul élő ember számára kértem segítséget a máltaiaktól, még csak nem is válaszoltak... néhány hét múlva holtan találták.

113. Derby22 (válaszként erre: 110. - Guruljka)
2017. nov. 6. 12:58
Az ország egész területén vannak alapítványok, régiónként más ugyan de ha az ember utána jár, lehet kérni ilyen segítséget, ahol alap dolgokat megtanítanak, a helyszínen, tanácsot adnak. Vagy bizonyos napokon ( többnyire hét végén) tartanak foglalkozásokat ahol a megjelenőket megtanítják erre arra.. Érdemes utána járni Mivel sok család valóban nem tudja a privát szolgálatot megfizetni.Léteznek egyházi alapítványok és civil alapítványok.. Kérdezni kell.
2017. nov. 6. 12:39
Az a baj, hogy (Anyu példáján látom) esetleg az idős ember nem érzékeli, hogy komoly segítségre lenne szüksége.
2017. nov. 6. 12:32

A saját otthonomban képzelem el, a saját magam által finanszírozott szaksegítséggel.


Eszembe nem jutna sem elhagyni az otthonom, sem más nyakára telepedni, aki ráadásul nem is szakember.

110. Guruljka (válaszként erre: 88. - Mária 54)
2017. nov. 6. 11:35

Minden eset más. Gondolom, emiatt sem lehetne nagy létszámú tanfolyamokat indítani.


A férjem járásképtelen volt, és mivel a lábait nem tudta használni, a kerekesszékbe kiülés sem ment segítség, de legalábbis felügyelet nélkül. Ha tudom, hogyan fogjam át, hogy fel bírjam emelni adott esetben a padlóról, ha kapunk tanácsot dietetikustól (szó szerint keresve sem találtunk!!!), máris könnyebb lett volna.

Nem vagyok érzékeny gyomrú, amikor a lábujjai elgennyesedtek, simán képes voltam lekezelni, sőt egy véletlenül talált felülvizsgáló szakorvos ajánlatára vett fertőtlenítővel és felíratott kötszerrel még be is gyógyult a dolog,de mi van, ha nem ilyen alkat vagyok? - Ő tiszta tudatú volt, "csak" mozogni nem tudott megfelelően. Ha odavittem az ételt, tudott önállóan enni.


Vagy édesanyám esete, akinél nem volt elég, hogy a vásárlásnál többen segítünk, és hogy hozatta az ebédet. Még a férjem mellől szaladtam át hozzá, ha kellett... de volt, hogy nem tudott szólni, stroke érte, kint ült november végén az udvaron egy órán át a földön...


És akármilyen a kapcsolat a háziorvossal, ha a faluban nincs ápolási segítség.


A laikus családtag alatt nem azt értem, hogy hótt kuka az otthoni ápoláshoz, hanem hogy nem szakmája. Sok fogást nem ismer, sok tünetet nem megfelelően értékel adott esetben.

109. ab61752c45 (válaszként erre: 108. - 10cc61fb5a)
2017. nov. 6. 11:25
tudom.ezt kéne csinálni.
108. 10cc61fb5a (válaszként erre: 106. - Ab61752c45)
2017. nov. 6. 11:23
Miért pörögsz folyton a szüleid hibáin? Miért nem tudsz túllépni? Annyi hasonló fórum van, hogyan engedd el..sz@rd le őket, mit foglalkozol még mindig ezen? Gondolom már nem vagy 18 éves...ha meg sehogyse megy, akkor egy metil-alkohol is megoldja a gondodat...ehehhee :DD
107. Derby22
2017. nov. 6. 11:19
Vannak 1 hónapos idősgondozói tanfolyamok, és a youtoube-n videok a fürdetés pelenkázás mozgatás stb témakörben...érdemes megnézni, persze nem csak úgy lehet megoldani mert ahány szociális hálózat szinte annyi protokoll.. de a videók használhatók. Viszont pelenka típusból több van, ki kell választani az ápolt számára legmegfelelőbbet.. Sőt nagyon jó inkontinencia betétek kisnadrágok vannak amiről nem tud az, aki röstelli a témát akár a családorvossal megbeszéli.. Egy esetben megtörtént, hogy azért adtam át önként kollégának a beteget mert férfi volt és "fiatalnak " minősültem az Ő 94 évéhez ezért röstelkedett előttem és nem hagyta az ellátást persze azóta eltelt pár év... Kerestem akkor, egy idős betegápolót(67 évest) hogy megkaphassa a megfelelő ellátást.. rengeteg szempont van.. rengeteg helyzet mind egyedileg kezelendő..
106. ab61752c45 (válaszként erre: 105. - Ab61752c45)
2017. nov. 6. 10:35
viszont,amikor szomszédolni kellett,sose.
105. ab61752c45 (válaszként erre: 104. - Ab61752c45)
2017. nov. 6. 10:33
mikor mandulaműtétem volt,az apám vitt el,mert neki fájt a feje.mindig fájt.
104. ab61752c45 (válaszként erre: 103. - 10cc61fb5a)
2017. nov. 6. 10:32
az én anyám is szégyenlősen mondta el,hogy milyen gondja van.persze,azt hozzátenném,mikor én fiatal koromban fordultam hozzá,egy percig nem érdekelte.
103. 10cc61fb5a (válaszként erre: 87. - Guruljka)
2017. nov. 6. 10:20
Én is épp erre akartam kilyukadni a hozzászólásaimmal: hogy nem azért nem ápolnám a szüleimet, mert én egy hálátlan dög vagyok, hanem mert nem vagyok szakember. Természetesen, ha már idősek a szüleim szívesen elmegyek nekik bevásárolni, vagy vinnék nekik ebédet, de mosdatni, masszírozni estlegesen pelenkázni nem akarok, és nem is fogok. És úgy vélem ezt a szülő sem várná el. Az én szüleim még azt se nagyon akarják elmondani, ha valami bajuk van, mindig csak legyintenek, ááá,elmúlik. Szóval jól tudom, hogy bármiféle megoldásban benne lennének, csak abban nem, hogy én lerobbant állapotban lássam őket.
102. fincsi5 (válaszként erre: 101. - Derby22)
2017. nov. 6. 09:14
El fognak tünedezni, veszni a TAJ kártyák. A személyimet sem szoktam sűrűn elővenni, én tuti néha ott felejtem a patikában.
101. Derby22 (válaszként erre: 99. - Fincsi5)
2017. nov. 6. 09:10
Az új rendszer szerint a háziorvos csak vonalkódot nyomtatott, ezentúl így lesz. Patikust kifaggattam, azt mondta 2019-ig párhuzamos rendszer is működhet, de presszionálják az orvosokat, így a vonalkódos felírás lesz 2019-ig. Aztán ezt kivezetik. Amit nem értek, az az, hogy a receptek felét nem az váltja ki akinek szól. Pl gyerek nem megy, idős többnyire már nem tud, és családon belül is inkább egyvalaki szokott járni... Szóval 2019 után hogy lesz ez? Most van a vonalkód amihez taj kártya és személyi kell az érintettől, ha nem maga veszi ki. Ha saját részre vált ki akkor elég a személyi...
100. Derby22 (válaszként erre: 86. - L.luiselotte)
2017. nov. 6. 09:06
Dolgoztam olyan családnál, akiknek az összes szociális kapcsolatuk hosszú évtizedekre visszamenőleg kimerült a háziorvosban gyógytornászban és a MAzsök által biztosított ápoló heti 20 órás ellátásában aki szintén úgy lépte át a küszöböt, hogy előtte jó pár hosszú, mély lélegzetet vett. Ez már nem volt elegendő... Nem akarom rossz színben feltüntetni Őket vagy kibeszélni, mindösszesen annyit akarok elmondani, hogy az élethelyzet mindenkinek kihívást jelentett. Tehát pro és kontra a helyzet nem könnyű. Mindenki a saját aspektusából közelíti meg, én, igyekszem belegondolni magam a másik cipőjébe is...
99. fincsi5 (válaszként erre: 95. - Derby22)
2017. nov. 6. 09:05
Már nem írnak a régi papíros receptet?
98. Derby22 (válaszként erre: 86. - L.luiselotte)
2017. nov. 6. 08:55
Csak ajánlásból dolgozom, eddig így jött össze,vannak referenciáim és érdemes felhívni olyan háziorvost aki látott munka közben dolgozni illetve hozzátartozókat, akik tudják hogy dolgozom. Ez minden betegápolónál érdemes így kezdeni.. Mint írtam ez a szakma is felhígult ugyan úgy ahogy korábban a taxis szakma. Érdemes utána járni a jelentkezőknek, ha már ilyen ajánlkozó félék voltak... Ugyanakkor ha minden szép és jó akkor is megtörténhet, hogy a Beteg -ápoló közt nem jön létre valami okból szimpátia. Én soha nem vállalok el feladatot előzetes személyes kapcsolatfelvétel nélkül.. Soha semmire nincs garancia, lehet nem szimpatikus a hangom az orrom a járásom vagy én érzem a beteget olyannak, amitől azt gondolom nem fogom szeretni. Minden rám bízottat családtagként kezelek, a hosszú együttélést az összezártságot ennek hiányában nem lehet hosszú távon kibírni.. Nekem ilyen a hozzáállásom de sokan vagyunk sokfélék. A nagynéném pl nem érti a hozzá állásom, bár hozzáteszem soha nem végzett 24 órás ápolást, neki a munka, munka, elmegy az otthonba elvégzi amit kell több tíz beteget ellát, hazamegy és elfelejti. ÉN ottmaradok . ÉS együtt kell élni szinte szimbiózisban mert minden lépését figyelni kell a rámbízottnak igazodni a hangulatához az aznapi állóképességéhez, stb.
97. Százas Evelin (válaszként erre: 86. - L.luiselotte)
2017. nov. 6. 08:31

Erre azért úgy érzem, muszáj reagálnom: "Isten őrizzen meg mindenkit, hogy idegent fogadjon vagy beengedjen a házába".

I.luiselotte, ha rendes, bejegyzett közvetítőtől kérsz egy gondozót, az a családnak nyilván idegen lesz amikor ott megjelenik, mégis van ám egy hótiszta erkölcsi bizonyítványa, amit annak a közvetítőnek le kellett hogy adjon. Aztán meg már tényleg csak a személyiségén múlik, hogy van-e olyan lelkiismeretes mint amilyen én voltam. Én nem masszíroztam de igenis gyógytornáztattam, ott ahol gondozó voltam volt egy okleveles gyógytornász heti egyszer, 5000 ft-os (!) órabérben, engem megtanított a gyakorlatokra, amiket én szépen a hét többi napján ugyanúgy végigcsináltam a bácsival mint ahogyan ő, a magam 600 ft-os órabérével. :-)

2017. nov. 6. 08:28
és a felírási igazolást.. amúgy nem értem mert ez csak annyiból különbözik a recepttől, hogy vonalkód van rajta.. nem mindegy hogy mit nyomtatnak vonalkódot vagy a gyógyszer nevét??
2017. nov. 6. 08:20
Még 1 infó. Indul az új rendszer a patikákban. Mivel nem a sajátomat váltottam ki, a Patikus kérte a beteg Taj kártyáját és a személyimet. Ezek nélkül nem ment.
94. Derby22 (válaszként erre: 92. - Derby22)
2017. nov. 6. 08:17
Bocsánat nem akartam tudatosan a Norma Fánál lévőnek rossz hírét kelteni helyesbítek, Betegem mondja, hogy Pest környékiről van szó... "Szabadságon" vagyok és beugrottam egy kis sütivel és a kiváltott gyógyszerekkel hozzá...
93. 1c2bf7d42c (válaszként erre: 92. - Derby22)
2017. nov. 6. 08:03

Mar ma is sok otthonba csak kihalasos rendszer van. Azt nezik, mikor van kiteve a fekete zaszlo.

Tragedia.

92. Derby22 (válaszként erre: 91. - 1c2bf7d42c)
2017. nov. 6. 08:01
Valóban, egyik ápoltam -egy orvosnő gyereke szeretné az anyukáját idősek otthonában elhelyezni a Norma fánál mivel bízik a szép szólamokban és némely esetben be is válik amíg jobbára önjáró a benntlakó... nemrég kapott egy levelet amiben örömmel értesítette az otthon, hogy már csak a 800-adik a listán, és ezzel a tempóval körülbelül egy év múlva bekerülhet... Jól tudnak számolni és jövőbe látni nemde??
2017. nov. 6. 07:54
Szociologiai felmeres szerint nagyon-nagy problema lesz az beteg, idos szemelyek otthonban torteno elhelyezese, ugyanis dramai mertekben emelkedik az egyedulallok szama. A jelenlegi helyzetben is 2-5 eves elojegyzesek vannak, vagy nagyon komoly belepesi osszegek. Mar most hozza kellene fogni azoknak az otthonoknak a felepitesehez, amibe nehany ev mulva szeretnenek bekoltozni. Az allam masrol sem tud gondoskodni, nemhogy a jovendo apolasra szorulokkal, akik akar elore megfontolt szandekkal, akar kenyszerbol mennenek idosotthonba.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook