Ahogy a legtöbb weboldal az interneten, ez a webhely is cookie-kat használ, melyekre szükség van a weboldal teljes működéséhez. Weboldalunk böngészésével Ön elfogadja a cookie-k használatát. További információ
Belépés | Regisztráció | Elfelejtett jelszó

Fórum - A spermiumok DNS állományának a töredezettsége is állhat a gyakori vetélés hátterében (x)

Kategóriák: Összes fórumtéma » Babák & mamák » Teherbeesés » Termékenységről, Terméketlenségről / Összes fórumtéma » Babák & mamák » Egyéb babás témák
A fórumhoz cikk tartozik, kattints ide a megtekintéséhez!

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned!

Amennyiben még nem regisztráltál nálunk, itt megteheted, ha pedig már van azonosítód, lépj be itt!

1 2

32. Tücsi242017-01-09 17:55
A vitaminok tényleg sokat segítenek.
Nem muszáj a speciális, hanem külön is össze lehet állítani, 1000 mg C-vitamin, 400 mg E-vitamin, folsav, Q10, arginin/karnitin, D-vitamin, cink, szelén, omega-3 zsírsavak.

A Honvéd kórház andrológiai szakrendelése nagyon jó, ha oda be tudtok jutni, akkor ott nézik a töredezettséget is. És tudják orvosolni, ha gond van.

31. nadine812017-01-09 17:24
Igen, a genetikai véralvadás vizsgálaton ezt is nézték. Hogyhogy most inszeminácio kell? Sok sikert nektek is :)
(válasz zsanci79 30. hozzászólására)

30. zsanci792017-01-09 16:19
Jaj szegenyke.
Nalunk nincs gond, minden eredmeny jo lett. Atjarhatosagira majd most megyek, nekem mar van egy fiam es 2 terhessegem volt eddig, szoval erre nem gyanakodtam, de inszem miatt muszaj, es kitudja, meg az is lehet hogy elzarodott.
MTHFR is volt? Az még gyakori es egyszeruen orvosolhato.
(válasz nadine81 27. hozzászólására)

29. labmagister2017-01-09 16:08
Én itt ülök és dolgozom a számítógépemen :);). Nap, mint nap.
(válasz zsanci79 23. hozzászólására)

28. labmagister2017-01-09 16:03
Való igaz, amiről írtam, azt szakszerűen alloimmun okoknak nevezik. Viszont ezek a reakciók mégiscsak az immunrendszer reakciói. Túl részletesen szerintem nem érdemes ebbe belemenni. A pontos definíció anolul így hangzik: Alloimmunity (sometimes called isoimmunity) is an immune response to nonself antigens from members of the same species, which are called alloantigens or isoantigens. Szóval akárhogy nézzük a dolgot mégiscsak immun vizsgálat az alloimmune vizsgálat.
(válasz zsanci79 24. hozzászólására)

27. nadine812017-01-09 14:50
Igen, nem soroltam részletesen fel mindent, annyi féle van :/ :D szedek is mindre gyógyszert. Inzulinra merckformin xr, pajzsmirigy alulműködésre letroxot, magas prolaktinra Bromocriptint, d vitamin, ittam inofolicot is...
Sőt, immunológia előtt én megnézettem ezt a véralvadás zavart, de az rendben volt, tehát nem öröklött hanem szerzett az én antifoszfolipid szindrómám. Én könnyen, első alkalommal terhes leszek, de a 6.hétig jutok csak. Próbálom hinni, hogy most majd minden rendben lesz de nagyon nehéz, nyugodtabb lennék ha ezt a vizsgálatot is meg néznénk de így hogy fizetős, nem egyszerű. Nálatok ez a töredezettség a gond? Hsg -petevezeték átjárhatósági nem volt?
(válasz zsanci79 26. hozzászólására)

26. zsanci792017-01-09 14:36
Bocsi, mivel az IR vizsgálatot, meg a hormonokat nevesítetted, én azt hittem ezt érted a minden alatt:)
Az írod túl vagy mindenen, minden rendbe jött, akkor már biztosan hamarosan sikerül teherbe esned, csak pici türelem kell még :)
Tudom, ezt a legkönnyebb mondani, nekem 2 éve még csak egy terhességem sem volt, úgy, hogy mindketten rendbe vagyunk. Most megyek majd inszemre, de lombikot már nem vállalunk.
(válasz nadine81 25. hozzászólására)

25. nadine812017-01-09 14:24
De igen, erről írtam. Nekem antifoszfolipid szindróma van. Szedek is Aspirin protectet és terhesség alatt pedig lmwh injekciókat kapok, véralvadás gátló injekciókat. 10 cső vért vettek tőlem immunológian, úgyhogy eléggé kivizsgáltak :D
(válasz zsanci79 24. hozzászólására)

24. zsanci792017-01-09 13:57
Amiről írsz az nem immunológia.
[link]

Vagy genetikai vizsgálat.
Az MTHFR gén mutáció (folsav hasznosítás)
Leiden mutáció (véralvadás)
(válasz nadine81 21. hozzászólására)

23. zsanci792017-01-09 13:32
labmagister te hol dolgozol? :) Ha szabad tudni.
(válasz labmagister 22. hozzászólására)

22. labmagister2017-01-09 13:19
Az immnológia kivizsgálások közül az sejtes immunstátusz(NK sejt szám) és az NK sejt funkció önköltségesen elérhető a magán meddőségi centrumokban. A magas NK sejt funkciót intravénás immunoglobulinnal IVIG), bizonyos helyeken Intralipid infúzióval sikeresen csökkentik. A Th1/Th2 orientáltság is lehet probléma. A terhességhez a Th2-es orientáltság a jó. Minkét említett módszer perifériás vérből megy.
(válasz zsanci79 20. hozzászólására)

21. nadine812017-01-09 13:14
Már tavaly szeptemberben volt. Minden volt, inzulin terhelés, ciklus 3.napon 21.napon hormonok, peteérés nézés uh -n... Elvileg most már minden rendben, most már újra próbálkozhatunk is, csak én mindig egy lépéssel előbbre járok, már nézem azt hogy merre tovább ha ne adj isten megint nem sikerül...
(válasz zsanci79 20. hozzászólására)

20. zsanci792017-01-09 12:47
Immunológiai kivizsgálás is kellene neked.
(válasz nadine81 19. hozzászólására)

19. nadine812017-01-09 12:43
Ez a Fer14 vitamin tényleg jó lehet? Lehet buta kérdés, de lehet esetleg vmi tünete, jele annak ha van ilyen spermium töredezettség? Kiknél fordul elő gyakran? Azoknál akiknél ilyen van és a terhesség könnyen létre jön, de vetélés lesz belőle, a vetélés korán következik be? Mert nálunk már szívhang is volt, de azok a problémák -inzulin, pajzsmirigy... - már kezelve vannak, mégis tartok tőle hogy a következő sem sikerül. Már majdhogynem számomra a hónapokban mért terhesség és a szülés már csak fogalom előttem. hiába hiszek benne, sajnos ez már nem annak a kérdése.

18. zsanci792017-01-09 12:37
Én csak tényként közöltem, hogy drága. Ennyi. Nem a hasznosságát vitatom, egy csomó dolgot veszünk egyébként is ami drága, attól még jó, de a tény az tény.
(válasz labmagister 16. hozzászólására)

17. labmagister2017-01-09 12:37
Ahhoz, hogy egy spermium megtermékenyítsen egy petesejtet, el kell jutnia a petesejtig (elégséges szám, életképesség, jó alak/morfológia), át kell "vergődnie" a petesejtet körülvevő sejt- és makromolekularétegen, tapadnia kell a hialuron molekulákhoz (HBA teszt, hialuron binding assay) és utána össze kell olvadnia a petesejt membránnal (akroszóma reakció). Ez folyamatok láncolata. Bárhol sérül a lánc, a végén nem lesz természetes úton fogantatás. A lánc egyes lépéseire vannak diagnosztikai módszerek. Ondó analízisből ki lehet mutatni ezeket a hiányosságokat. A lánc hiányosságainak ismeretében lehet kezelési és/vagy mesterséges megtermékenyítési módszert választani.
(válasz nadine81 14. hozzászólására)

16. labmagister2017-01-09 12:25
Magán andrológiai rendeléseken, meddőségi centrumok andrológiai rendelésein lehet önköltségesen kérni a HBA, DNS fragmentációs és egyéb teszteket. Az intézmények/orvosok árai között különbségek vannak, az olcsó is ugyanazt a HBA tesztet csinálja, mint a drága. Érdemes összevetni az árakat. Mivel a férfi kivizsgálása a cél, ezért az andrológus több vizsgálatot ír elő és azokra lehet csomagárakat kérni/kapni. Csomagban olcsóbbak a vizsgálatok, mint egyenként. A DNS fragmentáltságra két fő módszer fut. A cikkben preferált, áramlási citometria alpú ugynevezett SCSA (sperm chromatin structure assay) és a Halosperm módszer. Az SCSA több ezer-tízezer spermium egyedi értékelése alapján ad korrekt számszerű értéket. A nemzetközi szakirodalom is ezt ajánlja, de egy áramlási citométer kb. 30 millióba kerül, és ezért Mo.-on kevés helyen csinálják így. A Humancell SCSA-t csináltat. Természetesen a Halosperm is korrekt értéket ad, bár ez egy gyorsteszt és csak néhány száz spermiumot számol meg a biológus mikroszkóp alatt.
(válasz zsanci79 15. hozzászólására)

15. zsanci792017-01-09 11:47
Szerintem ez csak fizetősen megy magánlaborba.
Csak úgy biztosan nem csinálják meg beutalóra, mert ez nem egy alap vizsgálat.
Mi a Humancell-ben csináltattuk. Elég drága volt.
(válasz nadine81 14. hozzászólására)

14. nadine812017-01-09 10:43
Tegnap miután olvastam a cikket, azóta foglalkoztat jobban ez a téma. Tehát ezt a hba tesztet andrologia vizsgálaton kell kérni és fizetni kell érte? Vagy esetleg megy magán labor útján is? Mondjuk ez utóbbi nálunk nem annyira egyszerű, mert a főváros messze van.
(válasz labmagister 13. hozzászólására)

13. labmagister2017-01-09 10:23
Amit leírtál,az tagadhatalanul így van. Közhelynek hallatszik, hogy minden ember jelentősen különbözik a másiktól. Viszont éppen ezért van az, hogy a orvostudomány a személyreszabott gyógyítás irányába halad, szemben a hagyományos "tömeg" betegség diagnosztikai és kezelési sémákkal. Van akinek jobban oda kell figyelnie az egészségére, míg másoknak olyan adottságaik/tartalékaik vannak, amiből jócskán tékozolhatnak. Annyit tehetünk, hogy felismerjük, melyik kategóriába tartozunk és tudatosan aszerint próbálunk élni. Ahogy Ti is.
(válasz nadine81 11. hozzászólására)

12. labmagister2017-01-09 09:46
Minden mérésnek van elfogadható hibahatára. Ez nem azt jelenti, hogy rosszul számolnak, hanem ahányszor elvégeznék a HBA tesztet, annyiszor kicsit más eredményt kapnának, még ugyanabból az ondó mintából is. Ezért azt gondolom, hogy a 77% az majdnem 80%, amely már a kíváló kategória alsó határa. Gondolom, ezért nem mondtak semmit, mert ez jó eredmény. Ez itt egy érthető összefoglaló a HBA tesztről és a FER14 jelű szer potitív hatásáról. www babatszeretnenk.hu/wp-content/uploads/2011/06/dr_osvath_pete
r_lilly_akademia_2009_09_18.pdf
(válasz zsanci79 10. hozzászólására)

11. nadine812017-01-08 23:18
Nagyon hasznos cikk, köszönöm az infót :) amikor ilyeneket olvasok, és miután 2 vetélésem volt, egyből az villan be, hogy azok a párok akik isznak, drogoznak vagy drogoztak évekig, illetve csak épp buli kapcsolatból lesz tök részegen terhes a nő, ott érdekes, nem töredezettek a spermák, nincs a nőnek Inzulinrezisztencia, pajzsmirigy alulműködés, pco, magas prolaktin, véralvadás zavar... Mi nem iszunk alkoholt, nem kávézunk, nem cigizünk, sose drogoztunk, párom sport ember... én meg sose gondoltam volna, hogy a kajával ártok magamnak a legtöbbet :/

10. zsanci792017-01-07 10:50
Ertem. Nekunk nem volt olyan ROS vizsgalat, de egy csomo mindent szedett a parom, Fer14-et, cinket szelent es Q10-et is.
A mennyiseggel nem volt gond, viszont 2 honap alatt 25%-rol 40%-ra nott a pr gyors mozgok aranya is es mas is jobb lett.

Nagyon jo hogy irsz meg cikket, a neten sok helyrol kell osszecsipegetni ezeket az infokat.
Még annyit kerdeznek, hogy a 77%-os HBA eredmeny minek szamit? Mert azt latom hogy a papiron 80% feletti van irva, de nekunk erre nem mondtak semmi rosszat.
(válasz labmagister 8. hozzászólására)

9. labmagister2017-01-07 09:07
Az tisztítás ebben az esetben azt jelenti, hogy az magas DNS fragmentáltságú ondót le kell fagyasztani, majd felolvasztás után grádiens centrifugálni. Megfigyeléseink szerint az így "tisztított" spermiumok DNS fragmentáltsága alacsonyabb lesz, mint a fagyasztás és centrifugálás előtt. A fagyasztás önmagában ront a fragmentáltságon, azért kell még tovább tisztítani. Ki kell hangsúlyozni, hogy ez a módszer nem biztos, hogy minden esetben segít. Személyre szabottan meg kell és lehet vizsgálni, hogy az egyén ondó mintája ténylegesen jól reagál-e a tisztításra. Ha igen, akkor a mesterséges termékenyítési eljárás előtt érdemes elvégeztetni egy ilyen "tisztítást". Tehát először diagnosztikai céllal célszerű elvégeztetni a vizsgálatot. Ennek eredménye mondja meg, hogy érdemes-e "tisztított" spermiumokkal végezni valamely mesterséges megtermékenyítést.

Másik dolog a mágneses szeparálás. Itt a programozott sejthalál (apoptózis) állapotában levő spermiumokat távolítják el. A módszer nem bonyolult, viszont nem is olcsó. Többször nekifutottunk, de a magyar andrológusok oldaláról nem kaptunk támogatást. A helyzet változhat a közeljövőben. A Humancell-nél valószínűleg elérhető lesz ez a tisztítás még ebben az évben. Ha a betegek igénylik, az orvosok sem állhatnak ellen sokáig. Akkor viszont mindenki örömére Magyarországon is elérhető lesz ez a korszerű módszer.
(válasz NLbaby 3. hozzászólására)

8. labmagister2017-01-07 08:50
A C és E vitamin tényleg sokat segíthet. Viszont az antioxidáns kezelés az andrológiában két élű fegyver. Az andrológus akkor ír fel ilyeneket, ha magas a spermiumok szabad oxigén gyök (ROS) tartalma, amely DNS fragmentáltságot eredményezhet. Ahhoz viszont meg kell méretni a spermium ROS (és nem az ondóplazma pl. Oxisperm) tartalmát. Ha ez nem történik meg és a páciens úgy kap antioxidáns kezelést, hogy a spermiumok ROS tartalma nem magas, akkor drasztikusan csökkenni fog a spermium szám az ondóban,ami egyértelműen káros. Ez azért van, mert a spermiumok normál érési folyamatához is szükséges az oxigén gyökök (ROS) valamilyen szintű jelenléte.Szóval ha valakinek magas a DNS fragmentáltsága, meg kell nézetni a ROS tartalmat (áramlási citométeres módszer javasolt) és attól függően eldönteni, hogy szabad-e/kell-e antioxidáns kezelést alkalmazni. A kérdés még egy kicsit ennél is bonyolultabb, mert a ROS tartalom mellett az ondó antioxidáns kapacitását is mérni kell és ennek figyelembevételével kell meghatározni az antioxidáns kezelés mértékét. A közeljövőben (2-3 hét) erről is fogok cikket közzétenni.

Igazad van, a HBA teszt nagyon fontos, mert ha a spermium nem kötődik a petesejt burkát alkotó szövetréteghez, nem jön létre a megtermékenyülés. Negatív HBA eredmény kizárhatja a spontán termékenyülést. Az inszeminálás és az IVF is nagy valószínűséggel eredménytelen lesz.
(válasz zsanci79 2. hozzászólására)

7. zsanci792017-01-06 16:56
Te egyebkent jartas vagy, vagy erintett vagy a temaban?

6. zsanci792017-01-06 16:54
Ertem. Akkor gondolom a nem elo vagy nem mozgo spermiumokat valasztjk ki.
(válasz NLbaby 5. hozzászólására)

5. NLbaby2017-01-06 16:10
Azzal a technikaval sajnos nem valogataatoak ki a jo DNS allomanyu spermak.
(válasz zsanci79 4. hozzászólására)

4. zsanci792017-01-06 15:53
Szerintem arra gondolnak, hogy centrifugálják, mossák, és specko tápoldatba teszik a spermát, pl. inszem esetében biztosan így van.
(válasz NLbaby 3. hozzászólására)

3. NLbaby2017-01-06 14:37
Arra kivancsi lennek, hogy ez pontosan mit takar:

az ondó „tisztítása” csökkentheti a fragmentáltságot és jobb eséllyel végezhető el valamely asszisztált reprodukciós eljárás.

Tudtommal ennek egyetlen modja a Magnetic-Activated Cell Sorting (MACS), ami jelenleg Mo-on nem elerheto eljaras.
(válasz labmagister 1. hozzászólására)

1 2