Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Cumi vagy nem cumi? fórum

Cumi vagy nem cumi? (beszélgetős fórum)


1 2 3
2018. okt. 21. 08:27
utobbi,egyik gyerekemnek sem volt!
2018. okt. 4. 11:26

sztem is jobb anélkül.

amúgy én megpróbáltam a cumit a gyerekeknek de egyiknek sem kellett.

2018. okt. 3. 09:35
anelkul job!egyik gyerekemnek sem volt cumija es jo alvo,csendes gyerekek voltak.ha egy bebi egeszsewges akkor jol eszik es alszik,s hala enyemek nem voltak hasfajosak sem!
2017. jan. 17. 12:08
Cumi előtt én voltam a leg cumiellenesebb. Na én soha...azért volt otthon minden eshetőségre. Kipróbáltuk, kiköpte. Tápszeres baba volt. Pár hónaposan viszont mégis cumit kapott, egy ordítós séta után, amikor már semmi nem használt. Megnyugtatta, 3 éves korában a bicajért azzal fizettünk a néninek. Gyönyörű a fogsora és a beszéde is.
64. Cippora (válaszként erre: 62. - 388b941089)
2017. jan. 1. 18:31
Én a sajàt tapaszralatomról beszéltem,nem arrol amit az iskolaban tanítanak.persze biztos van amikor art a cumi (főleg ha non-stop szàjban van) de messze nem olyan àrtalmas mint ahogy sokan gondoljàk.bölcsiben nincsen logopédus, csak oviban,iskolàban.
63. zebracsikó (válaszként erre: 62. - 388b941089)
2017. jan. 1. 14:27

A beszédfejlődés alatt többen többfélét értetek.

Van, aki a beszéd megindulást, szókincsfejlődést érti, van, aki pedig a beszéd tisztaságát érti a "beszédfejlődés" kifejezés alatt. Legalábbis a kommentekből nekem ez jött le.


A beszéd megindulását nem nagyon hátráltatja a cumi. A beszéd tisztaságára már jelentős hatással van.

62. 388b941089 (válaszként erre: 48. - Cippora)
2017. jan. 1. 14:24
Sztem meg van összefugges, gondolom van logopedus a bolcsiben, kerdezd meg
61. 388b941089 (válaszként erre: 60. - HDiana90)
2017. jan. 1. 14:22
Errol beszelek. Lehet a cumit hasznalni, de csak esszel. Amikor nyugos a baba, vagy ha alvashoz keszul.
2016. dec. 31. 15:25

Az én kisfiam amíg mindig cumizott nem gagyogott. Aztán 8 hónaposan elvettem tőle ébrenleti időben és egyből megeredt a nyelve, 14 hónaposan már elkezdett pár értelmes szót is mondani. Szerintem volt összefüggés. De most pl fogzik és kiütések vannak az állán, ebben a szituációban sem jó, hogy cumizik. De altatni meg így is nagyon nehéz, nem bírok elvenni tőle, meg vissza is alszik vele nélkülem is.

Szóval jelenleg csak alváshoz használja de így se látom jónak. Viszont hasfájós is volt, cumival könnyebben meg sikerült nyugtatni.

Én nem értek ennyire az arccsonthoz és a többihez, de ígyis tapasztaltam hátrányát a cuminak, ahogy sok előnyét is.

59. zebracsikó (válaszként erre: 54. - Gribedli***)
2016. dec. 31. 14:09

Ha nem bánod, helyesbítenék egy kicsit.

Az arccsont/arcforma jellege örökölt ugyan, de -sajnos- a cumizással/ujjszopással elég gyakran eltorzul az arra hajlamos gyerekeknél.


Borzasztó összetett dolog ez az egész, kezdve a szopás minőségétől a rágás mennyiségén át az öröklött tényezőkig és az ujjszopás/cumizás mértékéig. És ezekhez az anatómiai jegyekhez jönnek hozzá a beszédfejlődéssel (beszéd megindulásával, szókincsfejlődéssel, tartalmi, nyelvtani alakulásával) kapcsolatos adottságok.


SZóval egy beszédfejlődési késést magában hordozó baba beszéde akkor is későn indul, ha nem szopja az ujját/cumit, illetve egy beszédfejlődéshez megfelelő jó pszichomotoros adottságokkal rendelkező gyerek akkor is korán és ügyesen kezd majd el beszélni, ha naphosszat szopja az ujját vagy cumizik.


És hogy ki lesz pösze ezek közül? Hát, a megkésett beszédfejlődésű szinte biztosan, az ujjszopó/cumis pedig jó eséllyel, ráadásul utóbbiaknál a szájpadív torzulása és a fennmaradó szopómozgások miatti renyhesége a nyelvnek könnyen nyelvlökéses nyeléshez vezethet.


És vannak a mázlisták, akik cumiznak, ujjszopók, aztán mégsem látszik a fogukon. Sőt, akár a beszédükön sem. Na, de ehhez mázli is kell.

58. 35d45e2ed1 (válaszként erre: 55. - Lapbarna)
2016. dec. 31. 13:23
igen az én fiam is mindig kereste a cumit az ágyban amikor kiesett, de nagyon ragaszkodott hozzá. olyan tündériek tudnak lenni a picik. Hát nekem már 5-6 év múlva jó lenne egy kisunoka, de szívesen ringatnám stb.
57. Cippora (válaszként erre: 49. - Gribedli***)
2016. dec. 31. 13:16
Hát az én gyerekem ezt is megcáfolja,mert mindössze egy hetet mászott,azt is már vagy 11 hónapos korában,és mégis nagyon hamar,nagyon tisztán el kezdett beszélni.
56. gribedli*** (válaszként erre: 55. - Lapbarna)
2016. dec. 31. 13:02

Igen, ezt az előnyt én is tapasztaltam. Meg ugye ha az ujját szopja egy gyerek, megmosod a kezét, kész. A cumit folyamatosan fertőtleni kell, és maga a gumi, szilikon, melegágya a baciknak, így én 4 havonta vettem az új cumikat. Ezt egy nem cumizó gyereknél nem kell végigcsinálni.


Persze van, aki nem fertőtleníti vagy nem is vesz újat és a gyereke a teniszlabda nagyságúra tágult cumival van egész cumiszezonban, vagy amikor leesik a földre, anyuka-apuka elegáns mozdulattal kanyarint vele a saját szájában és ezt követően a csöppség szájába rakja (érted, steril!:D), hát ennél is biztos jobb az ujjszopás.

55. lapbarna (válaszként erre: 52. - 35d45e2ed1)
2016. dec. 31. 12:54

A középsőm, amelyik az ujját szopta, ő aludt a legjobban. Ugyanis az ujja mindig kéznél volt. A nagy, és most a kicsi is, kereste a cumit az ágyban.

Úgyhogy ennyivel jobb (szerintem) az ujjszopás, viszont azt tényleg nem lehet erőltetni.

54. gribedli*** (válaszként erre: 47. - Jozsi.38)
2016. dec. 31. 12:46
Na, pont ezt mondom, hogy az arccsont, száj "berendezkedése" az egy örökölt dolog is, szóval az enyém pont az selypít, amelyik NEM cumizott. Én meg igen, és én is selypítek. Szóval ne gyötörje magát senki emiatt! Ismerek több gyereket, akik se cumi, se ujj, és mégis fogszabályzót kellett hordaniuk. Úgymond semmi se ment meg a fogszabi elől, ha benne van a pakliban. Ez megint azon dolgok egyike, hogy lehessen rémisztgetni az anyukákat vagy bűntudatot kelteni, hogy most cumiztatta vagy nem cumiztatta a gyereket.
2016. dec. 31. 12:37
Na nem dőlt még el a kérdés?
2016. dec. 31. 12:35
szerintem is azért jobb a cumi, mert ha az ujját szopná, a hüvelykujját mindig picit felfelé "állítja be" minden pici, ezzel a felső leendő vagy tejfogait ha minimálisan is de tolja előre vagy felfelé. A cumit pedig pont merőlegesen cumizza, nem tolja el a fogát semerre. Én cumipárti voltam, nekünk bevált.
51. gribedli*** (válaszként erre: 43. - Andi6020)
2016. dec. 31. 12:30
:DDDD
50. gribedli*** (válaszként erre: 41. - Pengő Gyöngyi)
2016. dec. 31. 12:30

Kenyeret szerintem ritkábban, mert azt lenyelte:)


De láttam ilyen régi képeket, összecsomózott rongyocska, mákból főztek jó erős teát (tudod, jóó erős legyen, hadd aludjék a ded:D), és nem volt az fertőtlenítve soha, amíg az anyja dolgozott, a gyerek jól bealudt:DDD

49. gribedli*** (válaszként erre: 40. - 388b941089)
2016. dec. 31. 12:26

Ha valaki teleszájjal beszél, biztos, hogy érthetetlenebb, amit mond, de ez mindenkivel így van. Viszont ennek nincs köze ahhoz, hogy az, amit mond, hülyesêg, hanem ahhoz van köze, hogy valami van a szájában épp akkor. Nem mindegyik gyerekem cumizott, pl az ujjszopós gyerekem az, aki néha makog, neki sose volt cumija, mert nem is adtam neki. Néha elgondolkodom, hogy talán, ha cumizott volna, akkor nem selypítene, de egyből elhessegetem, mert én cumiztam és selypítek, úgyhogy minden gyerek, minden szájforma egyéni:)


De a dokik mindig a négykézlábon mászással kötik össze a beszédfejlődést. Ez nem azt jelenti, hogy aki hamar áll fel és nem mászik, az nem fog tudni beszélni, hanem magához képest, ha többet mászott volna, hamarabb beszélt volna vagy pl hamarabb beszél mondatokban, stb. stb. Míg akinél ez a fázis kimarad, az később (magához képest). Ezt bàrmelyik logopédus is alátámasztja, a fejlesztő tornák része is az ellentétes végtagok összehangolása, olyan nagy szerepe van a beszédfejlődésben.

48. Cippora (válaszként erre: 40. - 388b941089)
2016. dec. 31. 12:00
Mint írtam a gyerekem cumizott,1,5 évesen 3 szavas mondatokban beszélt.Bekerültünk 1,5 évesen a kórházba kruppal,nem győztek a csodájára járni az orvosok,nővérek.Nekem nem volt összehasonlítási alapom,úgyhogy én nem gondoltam,hogy ez akkora szám.És egyébként bölcsiben dolgozom,nem látok összefüggést a két dolog között,nem látok olyat,hogy a cumis gyerek később beszél mint a nem cumis társai.Ha mondani akar valamit kiveszi a cumit a szájából és ennyi :)
47. jozsi.38 (válaszként erre: 42. - 388b941089)
2016. dec. 31. 11:34

a lányom még a cumisüveget is utálta, annyira nem cumizott, ehhez képest volt artikulációsan-beszédileg olyan mértékű lemaradása, hogy amint felkerült oviba, vittem a Korai fejlesztőből a papírt, és logopédiai+ mozgásfejlesztést kap a mai napig, a logopédiát heti két foglalkozásra emelték neki, és most nagycsoportos! Még mindig nem az r hangra gyúrunk vele, hanem az sz, s, zs, z zöngéket nyomjuk két éve, szóval ez a cumi bezavar a beszédbe minimális szerepet játszhat esetleg, de hogy nem jelentős, az tuti!

A nagymozgás- összetett mozgás- finommotorika az mind szerepet kap ebben, de más nem!

2016. dec. 31. 11:33
Én nem szeretnék adni az enyémnek, nekünk hármunknak sosem volt. Ujjat szoptunk, de elég hamar leszoktunk róla. Férjem tesójánál látom, h szegény gyereknek kb mindig a szájában van, ha akarja, ha nem. Van nekik vagy 6-8 db, amint kiköpi, anyósom, apósom, szülei egyből tuszkolják a szájába, fogalmam sincs, mi a célja a dolognak. Kb csak akkor láttam eddig cumi nélkül, ha evett. Majdnem mindig van rákötve is egy, h amint kijön a szájából, tehessék vissza. Lehet emiatt is még jobban ellenérzésem van a cumival kapcsolatban. 1 percen belül kiköpi 3szor, 3szor nyomják addig a fejébe, míg hajlandó nem kiköpni újra.
45. andi6020 (válaszként erre: 44. - C73db520ef)
2016. dec. 31. 11:26
De ha elfogadta volna, elvetted volna tőle?
44. c73db520ef (válaszként erre: 35. - Andi6020)
2016. dec. 31. 11:23

Nem en adtam oda. Igaz, apuka szerezte be.

Lehet, csak szerencsenk volt es nem volt neki szimpatkus az a kicsi margaretacumi.

35 evvel ezelott meg nem ilyen alkotasok voltak.

Visszagondolva, a lakotelepen keves gyerek szaladgalt cumival a szajaban.

43. andi6020 (válaszként erre: 39. - Gribedli***)
2016. dec. 31. 11:02
Eddig sajnáltam, hogy korán születtem. De ezt olvasva inkabb azt, hogy későn :D
42. 388b941089 (válaszként erre: 22. - Jozsi.38)
2016. dec. 31. 10:47
Hogy lenne már riogatos mitosz?! Szted lehet normálisan artikulalni egy muanyag sz.rral a szádban?!
41. Pengő Gyöngyi (válaszként erre: 39. - Gribedli***)
2016. dec. 31. 10:38
Ja, meg pálinkás kenyeret.
40. 388b941089 (válaszként erre: 38. - Gribedli***)
2016. dec. 31. 10:30
Biztos van hozzá köze, de a nagylanyom pl nem maszott, de nagyon koran kezdett beszelni. Gondold el, ha folyamatosan a szajaban van a cumi a gyereknek h beszel rendesen, nem tudja megfeleloen a szavakat, szotagokat kepezni. Probalj meg cumival a szadban beszelni!!
39. gribedli*** (válaszként erre: 26. - C73db520ef)
2016. dec. 31. 10:23
Régen ópiummal àtitatott koszos rongyot adtak a babáknak. Az jobb volt?:)
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook