Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Szejtán vagy tofu? fórum

Szejtán vagy tofu? (beszélgetős fórum)


1 2
2016. dec. 6. 03:49
egyiksem
50. 850bb2a149 (válaszként erre: 49. - Andika751)
2016. szept. 12. 20:04
Készíts répafasírtot. De ne mondd meg nekik miből van, lehet hogy nem veszik észre :)
49. andika751 (válaszként erre: 48. - Gribedli***)
2016. szept. 12. 14:08
a répát jó lenne nekem is, ha megenné, de minden levesből kiszedi (13 éves az enyém is), valahogyan bele kellene csempészni az ételbe.
48. gribedli*** (válaszként erre: 47. - Andika751)
2016. szept. 12. 10:46

A lányaim nem válogatósak, sokféle zöldséget megesznek. A fiam igen, ő ilyen monoízlésű (de gyereknek én is pont ilyen voltam és most meg egyáltalán nem vagyok finnás, szeretek kipróbálni új ízeket, úgyhogy még 1-2 év és nála is bekövetkezik majd a váltás:D), vele momentán kihúzzuk annyival, hogy a zöldséges ragut megeszi mert ott el van "rejtve", és ez főttnek elég is, plusz a spenótot megeszi és a reszelt sárgarépát. Szóval ezeket adom neki gyakran, naponta is, főleg, hogy növekedésben van és versenyszinten sportol, a bétakarotin nagyon nagyon fontos ebben a fázisban és a bőre is szép tőle.


Nemrég voltak a sulival Angliában, ott olyan rossz kaják voltak, hogy mikor visszajött, ki volt pattogva. Pár napos répaevés után újra kitisztult neki, szóval tudom, szemmel látható a hatása, ha jól eszik. Sőt, én azt hittem, hogy a nyers répából nem is szívódik fel olyan jól a béta karotin, a tapasztalatom szerint meg mégis. Reggelente pedig friss narancslé (mondjuk ez mindegy, napközben is ehetne egy narancsot de most inkább issza).


Termesztünk epret is, szezonban azt is eszik, nekem újravirágzó van, úgyhogy októberig lesz rajta.

2016. szept. 12. 10:14

nem tartozik teljesen a fórumhoz, de azon agyalok, hogy a családomat hogyan szoktassam rá az egészségesebb táplálkozásra, a gyerekek már 13-9 évesek, nem könnyű, alig eszik meg a zöldséget, a gyümölcsöt viszont minden mennyiségben megeszik. Azért is írom ezt, mert a több embernek többféle főzés sem olyan jó, én is hétköznap keveset érek rá.

Gribedli neked volt egy jó hozzászólásod egy másik fórumban, hogy minden újdonsághoz azt hiszem 10 vagy 20 napot írtál, mire hozzászoksz és hogy egyszerre egy dolgot tegyél. Én is úgy gondolom, hogy egyszerre nem tudsz mindent 180 fokos fordulattal megváltoztatni. Bocsi, lehet nem teljesen a témához passzolt.

46. 850bb2a149 (válaszként erre: 45. - Gribedli***)
2016. szept. 11. 16:10

Még a tejföl előtt szedem ki azt, ami a fagyasztóba megy, írtam :)


Én nem tudnék tészta nélkül meglenni. A másik ilyen pedig a leves.

45. gribedli*** (válaszként erre: 44. - 850bb2a149)
2016. szept. 11. 15:47
Ez attól van esetleg, hogy tejföl van benne, szerintem a tejföl, tejszín nem tartoznak a jól fagyasztható dolgok közé. A tésztát nem szoktam eltenni mert azt nem is nagyon eszem, a családnak meg frissen csinálom, de a rizzsel és zöldséggel nagyon jó tapasztalataim vannak, meg úgy általában a főtt ételekkel csak betartom ezt a szabályt hogy gyors fagyasztás, lassú kiengedés.
44. 850bb2a149 (válaszként erre: 43. - Gribedli***)
2016. szept. 10. 21:12
Ha pl. székelykáposztát főzök, mielőtt beletenném a tejfölt, kiszedem a felét és miután kihűlt megy a mélyhűtőbe. Elég jól fagyasztható étel, de akkor sem lesz olyan, mint a frissen főtt. Sült húsokkal, párolt zöldségekkel, tésztával még kevésbé tudom elképzelni ezt a folyamatot.
43. gribedli*** (válaszként erre: 42. - 850bb2a149)
2016. szept. 10. 16:11

Elkészítés után amint lehűlt, azonnal le kell fagyasztani. Kiengedés pedig mindig a hűtőben.


Gyors fagyasztás, lassú kiengedés. Ez a titka, hogy ne legyen valaminek fagyasztó mellékíze. A mellékíz, ha van, azért van, mert az emberek több napig még a hűtőben tárolnak valamit és csak utána fagyasztják le, ha nem fogyott el. Ez azért rossz, mert ennyi idő alatt már képződik benne annyi baci, hogy ha lefagyasztod és kiengeded (kiengedés alatt is szaporodnak), elegendő ahhoz, hogy elrontsa mindennek az ízét.


Még ha túl sokáig (1 hóbnapon túl) tárolsz készételt a fagyóban, az is rontja az ízét, ezért jó, ha hetente 1x főzöl, lefagyasztod és 1 héten belül el is fogyott. Nincs baci=nincs mellékíz:)


Még az alapanyagokat (zöldségek, stb) sem szabadna 3 hónapnál tovább tartani a fagyasztóban mert utána romlik már az íze, de a készételeknél ez inkább csak 1hónap max.


Ellenben a legtöbb embernek fogalma sincs, hogy bizonyos dolgok mióta csücsülnek ott és jóhogy azt fogja mondani, hogy hát ez elég szarízű. Ez akkor is előfordul, ha maga a fagyasztó sem az a szuperjó állapotú és túl lassan fagy meg az étel.

42. 850bb2a149 (válaszként erre: 40. - Gribedli***)
2016. szept. 10. 10:19

Ezek az ételek milyenek lesznek felengedés után?

Praktikus megoldás, de nem nekem találták ki.

Nem tudnék ennyiszer ugyanazt enni, és nagyon nem szeretem a fagyasztott dolgokat.

De időtakarékos, az biztos :)

2016. szept. 9. 17:33
Nem bolognai szósszal szokás=mármint ha nem eszel húst, akkor a zöldséges verzió ilyen.
40. gribedli*** (válaszként erre: 39. - 850bb2a149)
2016. szept. 9. 17:32

Jó, így már oké, szóval már az vagy, értem.


Szerintem nagyon sok ilyen receptet találsz még tofu és szójagranulátum nélkül is, hiszen a rizs eleve összeragad magától is, szóval töltött káposztába pl nem is fog hiányozni a tojás, még tojás"helyettesítő" sem kell hozzá, hanem elég lenne leveskockával félig megfőzni úgy, hogy az eredeti helyett tennék egy icipici sűrített paradicsomot a rizshez a hagymán, stb-n kívül. De erre elég beguglizni, hogy vegán töltött kápi, biztos találsz egy csomó ötletet.


Aztán a rakott zöldbab, oda gondolom, kellene legalább a szójagranulátum de tofuval nem látom értelmét.


Ha nagyon valami olyat akarsz enni, ami valami brutál nehéz kaja, zöldséges lasagna is szóbajöhet, de nem bolognai szósszal szokás, hanem paradicsomos-zöldborsós raguval. Ebben sem kell sokat változtatni, mert a besamelt margarinnal vagy olívaolajjal is csinálhatod és végtére is semmi extra összetevő nem kell bele, megszórhatod a rétegek között darált dióval parmezán helyett, nem olyan bonyi, légy kreatív!


Azért majd nézd meg a videókat, hátha kedvet kapsz egy kis újításra!:)

39. 850bb2a149 (válaszként erre: 38. - Gribedli***)
2016. szept. 9. 16:09

Bocs, sokszor természetesnek veszem, hogy ami nekem egyértelmű, az másnak is az (hülyén fogalmazok).

Azért nem eszem meg amit a férjemnek főzök, mert vegán vagyok. Néha részben közösködöm vele, rizs, uborkasaláta, krumpli, tészta, stb.

Pl. neki rizs, pörkölt, uborkasaláta, nekem ugyanez, csak pörkölt helyett falafellel. De van hogy én csak hideget eszem, vagy teljesen külön főzök magamnak.


Hiányzik pl. a rakott kel-, savanyúkáposzta, rakott zöldbab. Mióta vegán vagyok, ezeket nem készítettem, mert a lustaságom és az új dolgoktól való idegenkedésem miatt nem ismerkedtem meg a húspótlókkal.

Ezen szeretnék változtatni.

38. gribedli*** (válaszként erre: 37. - 850bb2a149)
2016. szept. 9. 15:57

Én még mindig nem értem, hogy ha nem akarsz vegán lenni, miért ne ehetnéd azt, amit a férjed? Miért ehetnéd csak a rizst belőle? Megfőzöd neki a komplett kaját te meg nem ehetsz abból? Ezt kifejtenéd?


Amúgy milyen ételek hiánya miatt akarod helyettesíteni a húst a rakott ételekben?

37. 850bb2a149 (válaszként erre: 35. - Gribedli***)
2016. szept. 9. 15:26

Éreztem, hogy félreértjük egymást :) Pontosabban valószínűleg nem fogalmaztam egyértelműen.


Igen, helyettesíteni szeretném a húst (főleg a rakott ételekben, ahogy a fórum elején írtam), de nem azért mert vegánra akarok váltani, hanem bizonyos ételek hiánya miatt :D

2016. szept. 9. 15:14
Amúgy én nem teszek a minestronéba spaghettit, az olaszok nem tesznek bele általában, ez csak egy zöldségleves.
35. gribedli*** (válaszként erre: 34. - 850bb2a149)
2016. szept. 9. 15:12

Úgy, hogy írtad, hogy csak a rizst eheted abból, amit a férjed is eszik. Nem jött le a topikból, hogy nem eszel húst, inkább csak érdekel, hogy hogyan helyettesíthetnéd, ezért nem értem, hogy miért írtad, hogy csak a rizst eheted.


De eszembe jutott, hogy esetleg azért nem, mert próbálkozol a vegánnal. Ha nem próbálkozol, mi más oka lehet, hogy nem ehetsz az ő kajájából? Nem ad, vagy mi??:)

34. 850bb2a149 (válaszként erre: 33. - Gribedli***)
2016. szept. 9. 14:56
Hogy érted a próbálkozást?
33. gribedli*** (válaszként erre: 32. - 850bb2a149)
2016. szept. 9. 14:48
Ha próbálkozol a vegánnal, akkor igen, de pl csinálhatsz mellé magadnak falafelt, vagy egy zöldségpörköltet:)
32. 850bb2a149 (válaszként erre: 30. - Gribedli***)
2016. szept. 9. 14:26

A linkeket majd otthon megnézem :)


Nyilván csak akkor tudok enni a neki készített ételekből, ha a köret pl. rizs. Akkor ahhoz készítek magamnak valamit. Tegnap bolognait sütöttem tepsiben, tettem félre spagettit, abból csinálok magamnak minestrone levest.

2016. szept. 9. 14:08

Ez viszont heti főzés vegan:


[link]

30. gribedli*** (válaszként erre: 29. - 850bb2a149)
2016. szept. 9. 14:04

És az övét nem eszed?


Amit nyersen kell enni, azt a hűtőben (saláták, stb), amit főtten, abból 2 napra előre a hűtőben, a többit fagyasztva. Oké, krumplit nem eszem szinte soha mert azt nem lehet fagyasztani sehogy, egy kis adagért meg nem pepecselek vele.


Annak idején ez a videó volt az, ami miatt váltottam, ebben még van husi de amióta vegán vagyok, hasonló mintára csinálom csak hús, tojás, stb nélkül tehát úgy kell elképzelni, hogy ahelyett én egy nagy lábos hüvelyest csinálok. Plusz ezen a videón nincs nyers semmi, én a salátáimat is dobozolom (5 napnál tovább csak az áll el, ami káposztás, ezért a hét utolsó 2 napján nincs nyers cuccom, de a hét elején meg kettő is, vagy van, hogy egész héten ebéd és vacsora is nyers körettel van). Maga az ötlet tetszett egyébként és saját menümre formáltam, színesebbre és többféle körettel, de az alapelv ugyanaz és ugyanolyan hamar elkészülök.


[link]


Ha ezeket mindennap külön külön főzőcskézném, olyan heti 7-14 órám is elmenne rá összesen, elrámolással együtt. Így megvagyok 2 óra alatt, de attól függ, 1 óra alatt is meg lehet csinálni, minimum egy munkanapnyi idő megtakarítás.


[link]


Hogy te 10 deka rizst főzöl meg, vagy egy kilót, mindenképpen 15 perc alatt fő meg égy egy edény kell hozzá, de nem mindegy, hogy ezt heti 7x kell eljátszani vagy heti 1x (rizs csak példa, bármi mást mondhattam volna)


És nem kell hozzá akkora fagyasztó sem, mert egyheti adagról beszélünk, csak annyi hely kell pluszban, ahova az elfér hétről hétre.

29. 850bb2a149 (válaszként erre: 28. - Gribedli***)
2016. szept. 9. 11:25

Hogyan készítesz ételt egy hétre?


Én 2 naponta főzök. A mélyhűtött cuccokat nem igazán szeretjük, persze teleraktam a fagyasztót, de arra inkább tartalékként tekintek.


Lehet, hogy nem vagyok eléggé gyakorlott, vagy a módszereim nem a legjobbak, de nekem sokáig tart a főzés. Sokszor kedvem sincs hozzá. Általában 5 óra körül érek haza, ha elmegyek bevásárolni akkor még később. Legtöbbször húst készítek valamilyen formában, hozzá köretet, levest. Rakott ételeket, húsos káposztát...szóval kb. mindegy mit, csak jó zsíros, szaftos, húsos legyen. Ezek után semmi humorom még magamnak is külön főzni, inkább elnapolom a dolgot.


Azért fontos hogy elkészítsem a férjem ételét, mert ha nem csinálom meg, képes nem enni, vagy örök életében pizzán és instant levesen élni.

Nagyon sokat dolgozik, alig van itthon. Mindig pakolok be neki hideg, és főtt ételt is. Nehogy éhes maradjon :D

28. gribedli*** (válaszként erre: 27. - 850bb2a149)
2016. szept. 9. 10:32

Én eleve abból indulok ki (és ez már nem annyira kapcsolódik a topikhoz), hogy csak akkor tudom maradéktalanul ellátni a feladataimat, ha először saját magamat rakom rendbe vagyis első a saját kajám, kell az a heti egyszeri 2óra vagy 1 óra elfoglaltság, amikor elkészítem magamnak az egész heti kajámat. Utána már jöhet a vízözön is felőlem, hiszen jól oda tudok koncentrálni a többiekre is. Hét közben már eszembe se jut, hogy számoljam, miben mennyi kalória vagy szénhidrát stb. van, mert akkor már csak eszem és tudom, hogy pontosan annyi van benne, amit a heti főzés előtt kiszámoltam szóval végtére ez is lehet lustaság vagy kényelmesség de évek óta ez segít úgy megőrizni az egészségemet, hogy közben én minimális időt keccsölök a konyhában, annyit, amennyit a többiekre szánok.


Egyébként mi 1 fogást szoktunk enni, szóval nem hiszem, hogy olyan sok időt elvenne az is, de nem értem ezt a "férjemet teszem magam elé" hozzáállást. Olyan sokáig tart rá főzni?


Amikor még csak ketten voltunk a férjemmel, ugyanazt ettük, nem főzőcskéztem külön magamra, mondjuk már akkor is odafigyeltem arra, hogy legyen sok kockára vágott, lemért zöldség vagy egyéb a fagyóban, ami meggyorsítja a főzést, szóval nem úgy éltem meg, hogy ez az egész valami marha időigényes dolog.


Szóval csak egy jótanács, hogy addig másokról sem tudsz úgy gondoskodni, amíg először nem gondoskodsz magadról.

27. 850bb2a149 (válaszként erre: 26. - Gribedli***)
2016. szept. 8. 19:52

Pontosan így van, ahogy írod, rendszertelen.


Részben ez a lustaságomból fakad, mert nem keresgélek új ételek, hozzávalók után, továbbá számomra fontosabb a férjem étkezése, mint a sajátom, ezért a hosszú listát mindig a neki megfelelő ételekkel írom tele, és a végén legyintek, hogy "Áh, nekem úgy is van ez meg az...", és ennek sokszor az a vége, hogy tényleg csak egy répa jut nekem :D


Én nem a meleg miatt nem kívánom este az ételt. Régen, mikor még kávéztam, pont fordítva volt, kb. délután 1 óráig semmit sem ettem, úgy elvette a reggeli kávé az étvágyam.

Helyette vízzel indítom a napot, vagy gyümölcslével, paradicsomlével. Utóbbiból megiszom egy héten 5 litert, évek óta rá vagyok kattanva :)

26. gribedli*** (válaszként erre: 25. - 850bb2a149)
2016. szept. 8. 19:35

Értem. Én nem tudnék ennyire kábéra enni, elég rendszertelennek tűnik a tied, de értelek.


Nálam napok kellenek, hogy megszokjak egy új reggelit (napközben rugalmasabb vagyok de a reggeli az szent), csak édes dolog lehet, sós nem, és ha megszoktam egy adott reggelit, akkor képes vagyok 1-2 hónapig mindig pontosan azt enni:))).


Nyáron előfordul, hogy este én se vagyok éhes, ez gondolom, a meleg miatt van, nem csinálok belőle ügyet, ezzel sokan vagyunk így, hogy a hőség elveszi az étvágyat, de alapjáraton butaságnak tartom, hogy este 6 után ne együnk, és hasonló elveket. Ha mást nem, egy tál zöldséget akkor is igyekszem megenni.

25. 850bb2a149 (válaszként erre: 24. - Gribedli***)
2016. szept. 8. 17:49
Turmixot vagy salátát gyümölcsökből, zöldségekből, tejberizst, müzlit, de mivel legtöbbször állati éhes vagyok ébredés után, sokszor azt eszem reggelire amit ebédre, így estére marad az, amit először ettem volna azon a napon.
24. gribedli*** (válaszként erre: 23. - 850bb2a149)
2016. szept. 8. 17:11

A többi napokon mit reggelizel?


Az én étrendem nem mérvadó, mert nem vagyunk egyformák és nem lehetne ráhúzni valaki másra azt, ahogy én eszem, úgy, hogy azt sem tudom, mit és mikor, melyik napszakban edz, egyáltalán, hogy fogynia kell, vagy súlyt tartania, stb. stb.


Nagy vonalakban, reggelire zabos dolgot eszem, pl zabpelyhes palacsinta és növényi összetevős fehérjepor (kivételesen nem szójás:D), még a délelőttömbe befér egy kis gyümölcs is, vagy a reggelimhez csapom ezt is. Snack attól függ, általában kis adag olajos mag (30-40g) vagy mandulavaj, mogyoróvaj a gyümölccsel (ha nem volt a reggelimben), ebédre szinte mindig egy hüvelyesből készült saláta sok-sok nyers zöldséggel vagy quinoa zöldségekkel, vagy hüvelyesből készült fasírt salátával, ilyesmik. Uzsonna, megint attól függ, hogy mi volt a délelőtti snack-em, mert vagy zöldségcsíkok mogyoróvajjal vagy mandulavajjal, vagy ha délelőtt már volt az, akkor inkább valami más (pl reggelire szeretem a chiapudingot is), vacsorára vagy tofu vagy tempeh zöldségekkel, vagy quinoa zöldségekkel vagy csak zöldségek, de bazi adag.


Mivel a quinoában van kicsit több szénhidrát, úgy állítom össze, hogy ne legyen egy napon belül 2 magasabb ch-tartalmú főétel, kivéve, ha szénhidrátot töltök aznap, vagy olyan intenzív edzésem volt, hogy kell a kalória, szóval sok minden határozza meg, hogy mit eszem egy nap, egy biztos, hogy ezt nem lehet eldönteni csak úgy evés előtt, hanem előre meg szoktam tervezni és előre bevásárolok mindenből.


Évközben így eszem.


Ja, nagyon szeretem, ha színpompás a kajám, és mivel nagy része zöldség, szeretem úgy összeállítani, hogy minél többféle legyen és jó színes, de egyszerű is legyen az elkészítésük és gyors, pl ezért nálam amit lehet nyersen is enni, azt úgy eszem, amit nem lehet nyersen megenni, azt meg úgy készítem el, hogy minél kevesebbet manipuláljam az alap élelmiszert, pl gőzölve, főtten, párolva.


Egy példa a sokszínűségre, mivel az ebéd 90%-ban különféle hüvelyesek, nálam nagy kedvenc a three-bean salad, vagyis hogy 3 féle színű hüvelyesből legyen a salátám, pl feketebab-zöldbab-csicseriborsó vagy más kombinációk.


Van egy fűszeressarkom a kertemben, azokból tépkedek egy picit, mikor mit, vagy a saját fűszersómat használom, egyébként meg szeretem a curry-s vagy csípős ízesítést is.

23. 850bb2a149 (válaszként erre: 21. - Gribedli***)
2016. szept. 8. 15:32

Általában heti 2x eszem pékárut, reggelire. Jó tudni, hogy ez is káros :D


Te milyen ételeket fogyasztasz?

2016. szept. 8. 15:09
A grillezett húsokban is, szóval úgy értendő, hogy mindenben, ami olajban sült vagy grillen vagy sütőben, egy bizonyos hőfokon túl (150fok), zöldségekben is keletkezik akrilamid.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook