Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Hangréstágítás műtéttel fórum

Hangréstágítás műtéttel (beszélgetős fórum)


20. Channa* (válaszként erre: 19. - Deme Zsuzsanna)
2017. febr. 9. 05:06

Az a legrosszabb, ha nem kapunk levegőt rendesen. Én azt viseltem a legnehezebben, ezért írtam, hogy az már jó, ha ez javult a műtéttel.


Sima női kondicionáló tornára járok, illetve szoktak bicajozni jó időben, meg itthon emelgetem a súlyzókat.

19. Deme Zsuzsanna (válaszként erre: 18. - Channa*)
2017. febr. 8. 21:26

Mármint mi a legrosszabb? Hogy csak kicsit jobb a légzés? Ez is benne van a pakliban?

Mit sportolsz?

18. Channa* (válaszként erre: 17. - Deme Zsuzsanna)
2017. jan. 31. 04:59

:D

Bízzunk benne, hogy jobb lesz! Ha már kicsit jobb a légzés, akkor OK. Az a legrosszabb az egészben.

Igen, valószínű, hogy a mozgó hangszalagok miatt nem zavaró annyira. Amíg nem mozogtak, illetve csak az egyik, addig nagyon rossz volt, most már, vagy is amióta újra mozognak, azóta, csak elfogy néha a levegő és zavar a párás idő, illetve pár dolgot nem tudok együtt csinálni (menni+enni, menni+beszélni), sportolás közben meg számolom a levegő vételt (3 ütemre levegőt veszek, 3 ütemre kifújom).

Az elmúlt 8 évben már egészen hozzá szoktam.


Jobbulást és kitartást!

2017. jan. 30. 21:23

Már azóta túl vagyok a műtéten, Channa, kicsit jobb lett a légzés, de nem annyi, mint ígérték, vagy mint reméltem, mert kiderült, hogy nem is az a bajom, amit eddig tudtam, meg hogy hiába húzták ki max szélre a kannaporcokat/hangszálat, mert a légcső tetején/gyűrűporcban is van még heges szűkületem, amitől fulladok.


De nekem műtét előtt volt 3-4 mm hangrés. és azzal elég nehéz volt az élet. Nem tudom, Te 2 mm-el hogy menedzseled??

Vagyis persze, ha mozog kifele, akkor időnként nagyobb... Nekem egyáltalán nem mozgott kifele. Tehát attól csak kevesebb volt megterhelésnél.


De még folyamatban a gyógyulásom. Elég hosszúra nyúlik ez a történet.

16. Channa* (válaszként erre: 14. - Deme Zsuzsanna)
2017. jan. 19. 09:36

Azt hiszem 2 mm a hangrésem. Igen, nekem megmozdultak a hangszalagjaim, ezért gondolom könnyebb, ami meg megmaradt az nem zavar. Én nagyon figyelek a levegővételre, bár emlékszem rá, hogy az elején ez mindegy volt, akkor is fuldokoltam.


Sajnos nem tudok segíteni, bár ha azt mondják csak jobb lehet, akkor én biztos kipróbálnám....

2017. jan. 19. 09:29

Sziasztok!


Nekem féloldali veleszületett hangszalag bénulásom van, és a van működő hangszálam is alig mozog. 1,5 mm-es volt a hangrés a végén ezért mindenképpen műteni kellett, mert már nyugalmi helyzetben is gyakran fulladtam. 2016 Júniusban volt a hangréstágító műtét. Most nagyon jól kapok levegőt. Megállás nélkül sétálok, akár gyors lépésekkel is. A beszédhangom viszont sokkal gyengébb lett és nagyon halk. Ez volt az ára.... De mivel már a napi életemet is ellehetetlenítette a fulladás, most meg jövök és megyek mindenfelé :)) Ezért úgy gondolom nekem megérte a műtét. Kérdezzetek bátran ha Ti is műtét előtt álltok :)

14. Deme Zsuzsanna (válaszként erre: 13. - Channa*)
2016. szept. 5. 07:20

Aha, biztos neked ahogy kifele is mozog a hangszálad, kitágul a hangrés elégségesre. Nem? Vagy különben hogyhogy kapsz elég levegőt? Vagy mekkora a hangrésed?


8 éves koromban autóbalesetben koponyasérült voltam, és ahogy megértettem a zárójelentéseimből később, a hangréstágító izmot mozgató ideg bénult. (meg gondolom a hangszálaimat mozgató...vayg az már csak az előbbiből következik, h .akkor nem mozog a hangszál. Valószínű, mert befele mozdul, csak kifele nem. )


De most azt mondta ez a prof Szegeden, hogy ő már akkor megcsinálta volna ezt a hangréstágító műtétet, de akkor még az volt az álláspont, h. amíg növök, tágulhat, és addig nem szabad hozzányúlni. Aztán meg feledésbe merült, megtanultam ennyi levegővel élni, gondolhatod, hogy hozzászoktam, már nem is tudom, milyen volt nem így.


Most, hogy dilemmáztam a műtéten, mondta is a doki, meg az asszisztens, hogy már úgy hozzászoktam ehhez, csak azért gondolkodom... Azt mondta a doki: nézze. élt úgy huszon x évig, h. nem kapott rendesen levegőt, most mért nem próbálja ki, hogy milyen az, ha kap az ember levegőt? Hát igaza van, de azért csak van rizikója, mert nehéz pontosan megfelelő állásba beállítani az oldalra kihúzott hangszálra. Nem tudom...de úgy tűnik, nem nagyon van más választásom.


Hátha válaszol még valaki, akinek volt ilyen műtéte. Eri még nem jelentkezett, de talán nem nézegeti ezt a portált. Ezelőtt én sem mozogtam ilyen helyen.

13. Channa* (válaszként erre: 12. - Deme Zsuzsanna)
2016. szept. 4. 22:21

Nekem nincs semmi bajom:D

Már tudok beszélni, van tónusa a hangomnak, csak kicsit rekedt vagyok, és ha stresszelek, akkor fulladok, meg kicsit zavar a pára, stb.


A hangszalagjaim működnek, csak kicsi a hangrés. Gondolom a kis hangrés akkor nem jó, ha nem mozognak a hangszalagok.


Neked mikor történt és mi, amitől ilyen bajod lett? Hány éves voltál akkor?

2016. szept. 4. 21:31

Hát igen, amikor nekem történt, akkor még a gégemetszés volt a szóba jövő megoldás. Olvastam, hogy ma már azért próbálják más úton megoldani és csak végső esetben csinálják.


Mondjuk nem tudom, itt lett-e volna más, mert középállásban rögzültek a hangszálaim akkor 2-3 mm-es réssel, és csak befelé zárnak, kifelé nem mozognak. Aztán várták, hogy ahogy növök, tágul, és most 3-4 mm-t szoktak mondani. De lényeg, hogy emiatt nem tudtak levenni a gépi lélegeztetésről és ezért csináltak gégemetszést. Tehát talán muszáj volt. De nem tudom...


Hát az kemény lehetett, hogy egyből dolgoznod kellett...

A párás idő tényleg nem zavar, a nagy meleg se, meg a tömeg se, legalábbis nem úgy, mint mikor fizikai megterhelésre fulladok.

Én is szoktam félrenyelni.


Hát pedig ez kétoldali bénulás, mindenhol azt írták le, meg most a prof is azt mondta. Mondjuk olyat mondtak régebben, hogy az egyik néha kimozdul.


Nekem csak most volt ilyen egy mandulagyulladás után, hogy szerintem bezártak teljesen a hangszálaim, és úgy éreztem, itt van vége. Ez nem olyan volt, mint amikor megterhelésre fulladok, hanem ott megállt a levegő a gégém táján, és egyszerűen nem ment tovább. Elég rémisztő volt. Aztán valahogy mégse fulladtam meg, de gondoltam, ez nem olyan normális, mert naponta többször ismétlődött, ahogy rosszul nyeltem... így kerültem most dokihoz, ennek kapcsán indultam el.


És ha kicsi a hangrésed, nem javasolták ezt a műtétet? Vagy nem vállalod? Mert akkor neked is a hangréstágítás segítene? Nem?

11. Channa* (válaszként erre: 10. - Deme Zsuzsanna)
2016. szept. 4. 20:30

Nő vagyok. Most 49 éves vagyok, és pajzsmirigy műtétem volt 2009-ben, ekkor bénultak le a hangszalagjaim és a gégém. A gégész nekem is gégemetszést akart csinálni, de a sebészem nem engedte. Inkább szteroidozott és oxigént adott.


Igen, a hangszalag és gége bénulás miatt csak nagyon halkan tudtam beszélni, és nem kaptam levegőt közben. Nem lehetett érteni, hogy mit mondok. A foniáternél egyszer csináltuk végig a gyakorlatokat, otthon 2x kellett naponta.

Nekem muszáj volt mennem dolgozni, mert a műtét előtt 1 nappal kaptam meg ezt az állást, így nem maradhattam még otthon, bár jól esett volna még 1 hónap.

A munka nem is volt vészes, ha nem kellett beszélnem. Irodai munkám van, így csak az volt nehéz, hogy bemenjek és haza. Bent már elücsörögtem:D


Téged nem zavart a párás idő? Engem még mindig zavar, ilyenkor kapkodom a levegőt, hamar elfáradok.

Én sokszor félre is nyeltem, most már csak ritkán, de előfordul. Nem tudtam enni és menni egyszerre, nem tudok enni és közben levegőt venni, menni és beszélni közben. Azaz tudom ezeket is csinálni, csak el kezdem kapkodni a levegőt, és elfáradok.


Amit írsz, az inkább jellemző az egyoldali hangszalag bénulásra, bár az is lehet, hogy neked olyan helyen áll az egyik hangszalagod, hogy jobban zár mint, ahogy nekem zárt.

Nagyon féltem abban az időben, hogy megfulladok, vagy károsodik az agyam, de a dokim azt mondta, hogy az agykárosodás csak akkor lehetséges, ha eszméletlen vagyok. Próbálok nyugodt maradni, mert a stressztől is kapkodom a levegőt.

Nekem ezek azért maradtak meg mert a hangrésem/légrésem kicsi maradt.

10. Deme Zsuzsanna (válaszként erre: 8. - Channa*)
2016. szept. 4. 19:14

Köszönöm a válaszod. Ez azért elég rémisztő. Mert akkor mi is lesz jobb?

Én most a párás levegősre nem fulladok, csak fizikai megterhelésnél. És ki tudok mondani egy mondatot egy levegőre, csak a mondatok közt veszek nagy levegőket. Nekem már ez nem tűnik fel, olyan természetes, de néha meg szokták jegyezni.


Naponta sokszor kellett csinálni a gyakorlatokat?


Tehát nekem most van kétoldali centrális reccurens paresis, és tudok rendesen beszélni. Vagyis szóval elég jól. Neked meg ha jól értem, ugyanebben az állapotban kellett megtanulni rezegtetni.


Most próbálok visszagondolni, de ilyen emlékem nincs, hogy anno nekem tanulni kellett a beszédet. Úgy emlékszek, hogy miután kaptam olyan fém kanült (a gégemetszés után),aminek be lehet fogni a nyílását, tudtam beszélni. De nem tudom már.


Akkor ilyen elektromos kezelésekkel próbálták rezgésbe hozni a hangszálaimat, de az nem javított. De ez még '89-ben volt.


Köszönöm, hogy ilyen részletesen leírtad. Neked mikor volt ez?


Nekem azt mondták Szegeden, h. kb. 1,5 hónap táppénzre számítsak, de majd attól függ, milyen tempóban javul.

Te meg azt mondod, 3 hónap volt, mire rendesen tudtál beszélni.


Ha már ott tartok majd, és lesz kérdésem a foniáterrel kapcsoalatban, majd írok.


De próbálok még olyat találni, akinek volt műtétje, és utána tanult beszélni.


Amúgy Te férfi vagy nő vagy? És hány évesen történt ez veled, ha szabad kérdezni?

9. Channa* (válaszként erre: 7. - Deme Zsuzsanna)
2016. aug. 31. 22:38

Tulajdonképpen igen. A szakmámban dolgozok. Banki szoftverekkel foglalkozok. Informatikus vagyok:D

Tudom, sokan azt gondolják, hogy ehhez nem kell nagyon beszélni, de ez nem így van:D

A bank fiókokkal sokat kell kommunikálni.


Nekem s elfárad még sokszor, ha feszült vagyok, akkor fulladok is, és én is köhögök.

8. Channa* (válaszként erre: 6. - Deme Zsuzsanna)
2016. aug. 31. 22:36

Nem, nem volt műtétem, hanem ultrahangos kezelés és foniáter volt.


Csak úgy tudtam beszélni, hogy nagyon halkan, rekedten, és közben kapkodtam a levegőt, sokat köhögtem, napi szinten félrenyeltem, ha párásabb volt az idő, akkor fulladtam, ha fizikai igénybevétel volt, akkor is fulladtam. Tehát, elég rossz volt.



A foniáternél azt kellett gyakorolnom, illetve otthon is, hogy a levegőmet be tudjam osztani. Mivel nehezen kaptam és keveset, így a beszéd közben elfogyott, ezt úgy képzeld el, hogy ki akarsz mondani egy hosszú mondatot és csak kb. 2 szóra volt elég a levegő, amit vettél.


Tehát, minden alkalommal UH-val kezelték kívülről a hangszalagjaimat, illetve különböző hosszúságú szavakat kellett kimondanom.

Kabát, köpeny, kámfor, kettő, kilenc, kifli, stb. A lényeg, hogy legyen benne K betű, majd több szót egymás után pl. kék kabát, kilenc kifli, kakaós kalács, stb., majd hármat: kilenc kakaós kalács, kék kapucnis kabát, stb.

Minden kezelés alkalmával egyre többet, és mindig újra kezdtük az egész sorozatot, azaz amit az első kezelésnél gyakoroltunk, az kiegészült a második kezelésen, majd a harmadik kezelésen volt az első, a második és a harmadik, stb.

Tehát, egyre hosszabb szöveget kellett elmondanom és azt otthon is kellett gyakorolnom.

A hangszalagjaim megmozdultak az UH kezeléstől és az erőltetett beszédtől, de először csak renyhén. Majd a gyakorlásoktól egyre jobban.

remélem érthető vagyok. Ha akarod, akkor elküldöm a gyakorlat sort.

2016. aug. 31. 21:55

Nehezebb így beszélni? Megerőltető? Mondjuk nekem most is fárad a hangom és sokat köhögök, de az a gégemetszés miatt is lehet, amit anno csináltak.

És hol tudsz dolgozni? Tudtad folytatni korábbi munkádat?

6. Deme Zsuzsanna (válaszként erre: 4. - Channa*)
2016. aug. 31. 21:48

Köszi az infót. Tehát neked nem volt műtét? hanem az volt a projekt, hogy a foniátriával megtanultál beszélni?

Hogy kell ezt elképzelni? Egyáltalán nem jön ki hang a műtét után? Mi az, hogy meg kell tanulni beszélni? Először csak suttogás, majd rekedt hang...?? De fura.

És ha volt műtéted, hol csinálták? Nekem most azt mondták, Szegeden foglalkozik ezzel ez a prof, akihez küldtek. Amúgy Debrecenben élek. Gondolom foniáter itt is van, de még nem néztem utána.

5. Channa* (válaszként erre: 4. - Channa*)
2016. aug. 31. 06:42
Ugye a műtéttel nem meggyógyítanak, csak a hangszalagokat beállítják egy kedvezőbb helyzetbe.
4. Channa* (válaszként erre: 3. - Deme Zsuzsanna)
2016. aug. 31. 06:41

Igen!

Jártam foniáterhez, ahol kaptam ultrahangos kezelést, és tanítottak beszélni. Úgy 3 hónap alatt rendeződött. Most is kicsi a légrés, de már nem zavaró. Megtanultam beosztani a levegőt, mát nem sípolok beszéd és levegő vétel közben, már csak kicsit zavar a pára. Kicsit rekedtebb lett a hangom.

Nem tudom mikor történt ez és azt sem, hogy x idő után ezek a kezelések hatásosak e, de azért én a helyedben megpróbálnám. A foniáter mindig olyan gyakorlatokat adott, ami a hangszalagokat mozgásra készteti. A "K" betűs szavak a legjobban és azokban is a K betűt mérgesen kell mondani.


Én pesti vagyok, ha gondolod akkor adok foniáter elérhetőséget. Ez SZTK-s, azaz nem kell fizetni, csak egy beutaló kell hozzá.

3. Deme Zsuzsanna (válaszként erre: 2. - Channa*)
2016. aug. 31. 05:37

Koponyasérülés miatt bénult le a hangszálam, de már régen, csak most kerültem vele újra dokihoz egy helyzet miatt és azt mondták, a későbbiekre nézve nagyon ajánlott, ha nem akarok megfulladni, vagy újra gégemetszést, mert most nagyon szűk a hangrésem, és szóval nehéz a légzés.

Neked műtét nélkül rendbe jött?

Mennyi idő alatt jött rendbe a hangod?

2016. aug. 31. 05:32

eri75-nek volt.

Azt hiszem jobb lett neki.

Miért van erre szükséged?

Nekem a pm. műtét közben lebénultak a hangszalagjaim és a gégém. Foniáterhez jártam és rendbe jöttem.

2016. aug. 31. 05:27

Volt már valakinek hangréstágító műtéte? Vagy van ilyen ismerősötök?

Érdekelne a tapasztalata.Nagyon borzasztó? Nehéz utána megtanulni beszélni?

Érdemes? Jobb lett a légzés? ???

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook