Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Mik az agysorvadás tünetei és milyen kilátásai vannak a betegnek a jövőre nézve? fórum

Mik az agysorvadás tünetei és milyen kilátásai vannak a betegnek a jövőre nézve? (tudásbázis kérdés)


1 2
2020. jan. 9. 11:08
Az én életembe kB 7 éve lépett be ez a betegség. Édesanyámnál diagnosztizálták, bár még néhány vizsgálat hátra van. Nagyon okos asszony volt a betegség megjelenése előtt, gazdasági vezető volt egy sportegyesületnél. Először az tűnt fel hogy nagyon ingerlékeny. Igaz, egyszerre több baj is megjelent családunkban, édesapám megbetegedése és halála, ajd lakásom kirablása, párom kétszeri vetélése-később hiába született egészséges gyermekünk, nem sokat javult állapota. Jelenleg rendkívül feledékeny, nem találja helyét, és összefüggéstelen mondatokat mond. Gyakran hallucinál, amivel halálra rémít. Lát egy harmadik embert, és nem tudom meggyőzni hogy csak ketten vagyunk. Nem kezdeményező az élet egyéb területein, sok esetben agresszív a magatartása. Javasolták gondozás alá vételét de erre valóságos dührohamot kap, és ki akar dobni a lakásból. Egyedül sehova sem megy, tehát a magánéletem is megszűnt. Most tanácstalan vagyok, viszem őt vizsgálatokra, de fogalmam sincs hogy mi vár rám, és mit lépjek. A családom is kihátrált mögülem, mikor megtudták, mi baj van. Jelenleg örülök minden napnak, mikor nincs probléma, és harcolok édesanyámért.
2016. febr. 24. 15:32

sajnos evvel a betegséggel kell szembe néznem,igen örökőlhető,családunk több tagjának is van volt ez a betegsége.



Sclerosis multiplex - Tünetek, életmód, kezelés Szerző: Oxygen Medical Megosztás Facebookon Google+"" Oldalajánló Nyomtatás Az SM-mel együtt élni a betegnek és a környezetének sem könnyű. Éppen ezért sokan legyinthetnek a még nagyobb áldozatokkal járó egészséges életmódra. Az SM betegek és családjuk sokat tehetnek a javulásért A sclerosis multiplex (SM) nevű betegség a központi idegrendszer krónikus, gyulladásos megbetegedése, amely ma hazánkban 10-12 ezer beteget érint. Leginkább a 20 és 40 év közötti korosztályban a veszélyeztetett, 70 százalékban nők. Az SM változatos tünetei, amelyek az idegrendszer több részének egyszerre fennálló érintettségéből erednek gyakran shubok formájában jelentkeznek. Az SM első szakaszára a betegek 60-85 százalékában jellemző a hullámzás: rosszabbodások és javulások követik egymást. Miért döntő jelentőségű a korai diagnózis, és mi a szerepe a betegnek a javulásban? A témáról dr. Nagy Ildikó, az Oxygen Medical neurológusa beszélt. Hirdetések Önmaga ellen fordult immunrendszer Az SM autoimmun betegség, vagyis a rosszul működő idegrendszer a saját idegsejtjeit és az azok nyúlványait borító velőshüvelyt támadja meg és roncsolja. Epidemiológiai adatok azt mutatták, hogy genetikai hajlam és a környezeti károsító hatás - feltehetően egy vírus- együttesen játszik szerepet a betegség kialakulásában. Az SM betegek 15 százalékánál a családban van hasonló betegségben szenvedő rokon. A korai tünetek felismerésének fontos szerepe van az érintett sorsának alakulásában. Hogyan alakul ki a sclerosis multiplex? Az orvosok és a kutatók jelenleg nem tudják pontosan, mi váltja ki a sclerosis multiplexet előidéző autoimmun folyamatot, ám úgy tűnik, hogy az arra érzékeny betegekben egy kiváltó tényező szükséges a folyamat elindításához. Hogyan alakul ki a sclerosis multiplex?>> Mivel az SM több idegrendszeri struktúrát érint, ezért a tünetei is változatosak. A betegek nagyjából felében első tünetként gyengeség és zsibbadás jelentkezhet egy vagy több végtagban, a betegek 25 százalékánál első tünet a látóideg gyulladása, amely pár napig tartó féloldali teljes vagy részleges látásvesztéssel jár, és legfeljebb 1-2 napig szemfájdalom kísérheti. A betegség jelentkezhet akut gerincvelői érintettség formájában is, amikor mindkét láb gyengesége, járási nehezítettsége, és vizelési zavar lép fel. A járásbizonytalanság, a kettőslátás, a forgó jellegű szédülés, az arcfájdalom, és a fáradságérzés is intő jel lehet, sőt lelassult beszéd, koncentrációs- és memóriazavarok is tarkíthatják a képet. Ha tehát bármilyen szokatlan, nem múló vagy ismétlődő tünetet észlelünk magunkon, forduljunk a háziorvosunkhoz, aki jó esetben neurológushoz irányít. A szakember aztán speciális vizsgálatokkal, az agy- és a gerincvelői folyadék vizsgálatával, és MRI-vel igazolhatja az SM jelenlétét. Javulást hozhat az előre menekülés „Biztosan részeg”- gondolhatják sokan az utcán dülöngélő, zavarodott emberről. Éppen a tünetek furcsa, zavaró mivolta az, amely miatt sokan titkolják saját vagy családtagjuk betegségét, holott ezzel csak még inkább erősítik az SM-mel küzdő ember elszigeteltségét, ami akár depresszióba is torkollhat. Mikor forduljunk orvoshoz? Bár a zsibbadás, érzéketlenség leggyakrabban nem a sclerosis multiplex tünete, fontos, hogy felkeresse orvosát, ha napokon, heteken keresztül fennálló zsibbadást, érzéketlenséget észlel, különösen, ha ez a szervezet nagy területét érinti. Orvosa meg tudja állapítani, hogy Ön sclerosis multiplexben, vagy valamilyen más neurológiai betegségben szenved-e. Keresse fel orvosát tartós kettőslátás, egyensúly-bizonytalanság vagy látásromlás esetén is! A sclerosis multiplexről>> Ráadásul nemzetközi klinikai vizsgálatok bizonyítják, hogy minél előbb kezdődik el a megfelelő gyógyszerelés, annál hamarabb lehet megállítani az idegszövet burkának oldódását, annál nagyobb az esélye a regeneráció megindulásának. Ez különösen a magas rizikójú, ám még csak egyetlen tünetet felmutató – úgynevezett CIS (klinikailag izolált szindróma) - betegek esetében hozhat javulást. Vagyis semmi értelme homokba dugni a fejünket, az SM nem szégyen, hanem állapot, amelynek javulásáért, de akár romlásáért is felelősek vagyunk. Sajnos az ismeretlen eredetű betegség ma még nem gyógyítható, de az állapotromlás fékezhető, az életminőség javítható. Ehhez azonban a megfelelő gyógyszereken kívül a beteg kitartására és küzdeni akarására is szükség van. Életmódváltás – testileg, lelkileg Az SM-mel együtt élni a betegnek és a környezetének sem könnyű. Éppen ezért sokan legyinthetnek a még nagyobb „áldozatokkal” járó egészséges életmódra, holott ha a beteg elkezdi növelni a fizikai aktivitását és törekszik a kiegyensúlyozott étkezésre, pozitív változásokat tapasztalhat magán: Javul az állóképessége Maximalizálható a mozgáskészsége Javul az ízületek hajlékonysága Egészséges marad a szíve Csökken a fáradékonyság Enyhülnek a depressziós tünetek Rendszeressé válnak az ürítési funkciók Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy a gyógytorna és egyéb fizikoterápia során nagyon fontos a teljesítőképesség maximum 80 százalékos igénybevétele, a terhelés mennyiségének és minőségének a beteg aktuális állapotához történő igazítása. A testmozgás javítja az agyi funkcióit Az edzettebb, fittebb SM-betegek sokkal jobb eredményeket mutattak fel a kognitív teszteken, mint a kevésbé fitt társaik – ez az eredménye az Ohio-i Egyetem és más intézmények közös kutatásának. Az erről szóló tanulmány szerzője, Prakash professzor szerint az aerob jellegű mozgásnak védő hatása van az SM által leginkább veszélyeztetett agyterületekre. Kiemelt előfordulási helyek Kiemelt helyei az autoimmun betegségeknek a savós hártyák, mint mellhártya, az ízületi szerkezetek, a pericardium, a vese, és a bőr kapillárisai, de szinte minden szerv lehet érintett. Innen a betegség első jellegzetessége, hogy általában kisebb-nagyobb elváltozások jelennek meg, távoli és egymástól független helyen. Milyen tünetek esetén gondoljon autoimmun elváltozásra>> A kutatásba 21 SM-mel diagnosztizált és 15 hasonló korú és végzettségű egészséges nőt vontak be. Vizsgálták az edzettségi állapotukat, a kognitív funkcióikat, az agyi struktúráik változását. Az edzettségi állapotot úgy mérték fel, hogy a hölgyeknek kimerülésig kellett szobabiciklizniük, miközben egy maszkkal mérték az oxigénfogyasztásukat. Mindenki kitöltött egy gondolkodásra vonatkozó tesztet is, olyan feladatokkal, mint például „F”-fel kezdődő szavak felsorolása 1 perc alatt. Az ilyen feladatokban az SM-betegek rosszabbul teljesítettek, mint egészséges társaik. Az agyban bekövetkezett károk MRI-vizsgálata során, ahogyan az várható volt, az SM-pácienseknél mértek nagyobb károsodást. Az érdekesség azonban a fitt és a kevésvé fitt SM-betegek közti különbség volt. A professzor szerint az edzetteknél kisebb mértékű agyi sérüléseket találtak, mint a nem mozgóknál, ami érthetővé teszi azt is, miért produkáltak a fittek jobb eredményeket a teszteken. Az aerob jellegű mozgás mind a szürke-, mind a fehér állományra védő hatást gyakorolt, sőt, a sportoló betegeknek 20 százalékkal nagyobb volt a szürke állománya, ami pozitívan befolyásolja a gondolkodás folyamatát. Ez a kutatás azért is döntő jelentőségű, mert sokáig azt mondták az SM-betegeknek, hogy a kerüljék a tüneteiket súlyosbító mozgást. De ez a vizsgálat is bizonyítja, hogy a szakemberek által javasolt mozgásformák éppen, hogy támogatják a kognitív funkciókat. Aki tehát úgy dönt, hogy belevág a rendszeres testmozgásba, kérje neurológus és akár gyógytornász segítségét. Elfogadni a megváltoztathatatlant, változtatni, amin lehet! Ezek a cikkek is érdekelhetik Önt Hogyan alakul ki a sclerosis multiplex? A sclerosis multiplex A sclerosis multiplex gyógyítása A sclerosis multiplex kivizsgálása Élet sclerosis multiplex-szel Bélférgekkel a szklerózis multiplex ellen Mikor gyanakodjunk autoimmun betegségre? Amikor a betegek szembesülnek a diagnózissal, leginkább azt érezhetik, hogy kiesett a kezükből életük irányításának lehetősége. Természetes, hogy időre és segítségre van szükség a düh, a csalódottság feldolgozásához, amely folyamat a családtagok türelmét is igénybe veheti. Fontos, hogy ilyenkor is biztosítsuk a beteget a támogatásunkról, és ne „hallgassuk el” az SM jelenlétét, hiszen ez tovább gyengítheti az egyébként is átalakuló családi viszonyokat. Nem szégyen ilyen esetben pszichológushoz fordulni, aki megerősíthet abban, hogy lehetőségünk van a sorsunk formálására és segíthet felismerni a saját és környezetünk reakciót, amelyeket így befolyásolhatunk. Hosszútávon mindenképpen fontos, hogy az SM-betegek maguk is tegyenek a tüneteik csökkentéséért, hiszen így mind a saját-, mind a környezetük életét megkönnyíthetik. (Oxygen Medica


Részletek: [link]

2015. dec. 17. 09:54

Sziasztok

Azt esetleg nem tudja vcalaki,hogy ez a betegség örökölhetö-e?

2015. febr. 20. 15:22
Most akadtam rá erre a fórumra. Az én párom is agysorvadással küzd. A kezelő orvosa megmondta, hogy a koleszterincsökkentőktöl lett a baja, vagyis az válthatta ki. Igaz, kell hozzá örkletes hajlam is, de a gyógyszer beindította a folyamatot nála. A lábai gyengék, mert sorvadnak az izmok, gyakran fáj a feje. Gyakran vitatkozik kis semmiségeken, nem emlékezik, vagy jobbik esetben másként emlékezik dolgokra. Szomorú, és kétségbeejtő látnom, ahogy hónapról-hónapra leépül.
34. monk91
2014. jan. 9. 18:06
Gyerekkorom nem igazán volt. Mamám gyógyszerfüggő volt papàm alkoholista apàm szintúgy alkoholista és nem nagyon volt idő rám. Óvodába se baràtkoztam senkivel csak elvoltam a saját kis vilàgomba és nem csináltam semmit csak ültem. Otthon folyamatos vitàk voltak. Apám hol nálunk lakott hol nem. Amennyire emlékszem rá kemény ember volt. Nekem mindig azt mondta hogy kislàny vagyok meg hogy kismajom meg stb. Tőle már nem tudom megkérdezni hogy miért mert 8 éve meghalt. Anyàm mellett nőttem fel és mivel neki kellett pénzt keresni nem ért rá soha csak hazajött munkàból és a problémàit mondta nekem. Mikor felsős lettem anyám abba az iskolàba kezdett dolgozni ahova én jártam iskolába. A tanàrokkal jóba volt és sose buktam hiába nem tanultam semmit. Valahogy elvégeztem azt is. Jött a középiskola. Ott elkezdődött az hogy lehaverkodtam egy két emberrel és elkezdtem kocsmàba jàrni. 15évesen napi szinten ittam meg stb... Az iskolát egyáltalán nem tudtam csinálni mert ott nem volt aki elintézte volna helyettem. 18 évesen ittam jàtékgépeztem dohànyoztam és kemény drogokon éltem. Eleinte csak hétvégén aztán már hétköznap is. Két éve pszichiátriàra kerültem mert az idegeim feladtàk és egyszerűen összeestem. Közbe szakiskolàba jàrtam ezt el is végeztem és most dolgozok is a szakmàmba. Mindezt úgy értem el hogy esküszöm egy percet se tanultam. Úgy döntöttem le állok mindennel de most veszem észre hogy az emberekkel nem tudok fentartani normális kapcsolatot. Nem tudok örülni nem tudok figyelni semmire csak cikàznak a gondolatok képek hangok a fejembe és megyek mint egy gép. Mindent elfelejtek és semmit nem tudok eltervezni. Magamtól fölkelni nemtudok az ágyból. Minden reggel szólni kell hogy felkeljek mert magamtól nem jutna eszembe hiàba csörög az óra de mikor szólnak akkor jövök rà hogy föl kell keljek. A régi dolgaimra nagyjàból emlékszem de nem vagyok képes egy összetett mondatot elmondani mert a harmadik szó után elfelejtem hogy mit is akartam mondani. Szóval tudom hogy elég kusza amit most írtam de jobban nem vagyok képes fölvàzolni a helyzetem. Annyi az egész dolog lényege hogy nem tudok önállóan gondolkodni. Azt még hozzátenném hogy 23 éves vagyok. Holnap kérek egy beutalót neurológushoz. Az a durva hogy nem félek tőle hogy mi lesz az eredmény mert olyan a hangulatom hogy minden mindegy. Lehet hogy értelmes ember ebből semmit se ért de azért megosztom mert ki kellett írjam magamból ezeket a dolgokat. Ha valaki ért valamit abból amit írtam vagy van ötlete hogy mit lenne érdemes tenni azt szivesen várom.
33. monk91
2014. jan. 9. 17:01
Folytatom csak véletlenül kattintottam a "ment" gombbra :)
32. monk91
2014. jan. 9. 17:00
Sziasztok! Saját magamról tudok csak beszélni mert bár még diagnózis nincs de holnap megyek háziorvoshoz és kérek beutalót mert a tüneteim nagyon hasonlóak. Kezdeném azzal hogy gyerekkoromba asztmás voltam és rendszeresen hordtak orvoshoz ezmiatt mert rendszeresen bekékült a fejem olyan szinten oxigénhiànyos volt az agyam
2013. júl. 1. 19:48
Már elég régen volt hozzászólás, amiket olvastam azok szörnyűek, a legtöbb ilyen betegeket beadják otthonba. Én elitéltem azokat a hozzátartozókat. És mit ad Isten én is beleestem. Először anyunál állapítottak meg alzheimer kórt. Apuval ketten ápoltuk,ment is ez vagy 7 évig. A halucinációkat én úgy kezeltem,hogy belementem a szituációkba. A depresszióra hatottak a gyógyszerek. Anyu egy idő után befordult a maga kis világába. Az agressziós időszakra ott volt egy picike haloperidol. Aztán apu kapott egy agyvérzést és fokozatosan demens lett. Két demens 24 órára? Ekkor adtuk be kérvényt az idősek otthonába, mivel apu még beszámítható volt ,csak úgy egyezett bele,hogy együtt ketten.Hosszú a várólista. Addig is meg kellet oldani a helyzetet, ekkor lépett be a testvérem és még apu is tudott segíteni. Anyu nem érte meg. Mikor meghalt apunak rohamosan romlott az állapota. Reggeltől estig ugyanazt hajtotta, én válaszoltam egy darabig aztán begurultam, nem bírtam idegekkel. éjszaka járkáltunk nem hagyott aludni.Mindig elment biciglivel,akkor meg azon aggódtam, hogy elüti egy autó. Volt,amikor bezártam szét akarta verni az ajtót. Ugy voltam vele menjen rábízta a sorsra. Aztán jött a telefon, hogy mehet az otthonba. Elkezdtünk a testvéremmel bizonytalankodni, bűntudatunk lett. Ő szó nélkül elment és gyakran látogattuk. Az otthonba is kapott agyvérzést az orvos nem vette észre vagy nem akartak neki infúziót adni. Két hetente mosdatták nagyon büdös volt. Ezért nem monduk le a többi otthont és átvittük egy másikba ott sokkal jobban bántak vele. Ott is kapott agy vérzést ez az orvos kórházba küldte, de ezt már nem élte túl. Azt tapasztaltam nincs jó megoldás. Szeretném, ha valaki írna hasonló tapasztalatokról?
2013. jan. 7. 15:20
Az én nagymamám most 75 éves. Együtt lakunk, nekem már van egy másfél éves lányom is és féltem mellette, addig nem merem mellette hagyni még iszok egy kávét. Az ő állapota akkor romlott le nagyon mikor egy éven belül volt két 8 órás műtétje. A sok altatás hozta neki elő. Depressziós, kapott rá gyógyszert, a depis gyógyszertől agresszív lett csak egy ideig használt neki már sok félét kapott. Néha dühöng, hisztizik mint egy gyerek, mindent felzabál amit csak lát, hogy neki legyen de a másiknak még véletlenül se maradjon, még a pici joghurtját is megeszi a hűtőből... egyszerűen már úgy érzem én bolondulok bele, én vagyok vele itthon egész nap. A legrosszabb az mikor front van na akkor még teljesen megzavarodik. Elborul az elméje. Nem emlékszik rá előző nap vagy aznap reggel mit csinált. A régi időkre nagyon jól emlékszik érdekes módon semmit nem felejtett el. Teljesen a multban él. Eldugdossa a hivatalos leveleket, másfél év alatt nem tudtam vele megértetni, hogy nem kell feleslegesen beleszólni hogy nevelem a gyerekem az enyém ő csak a dédije neki semmi bele szólása nem lehet, de szeretheti és játszhat vele amennyit akar. De nem tömi minden féle kajával amit ő eszik akkor is ha megtiltom, a hátam mögött csinál mindent betakarja a gyereket télen, mert biztos fázik mikor van rajta vagy 2-3 réteg kisruha és állandóan szalad a házban 21fok van. Egyszerűen kész vagyok tőle.... és senki nem érti meg még a párom sem hogy miért? Ők nem látják egész nap mit művel!! Már felcseréli az éjszakát a nappallal. Nappal alszik éjjel tévézik és mászkál. Ezt csak 1 hete csinálja de elegem van, eddig nappal kellett rá figyelni jobban most meg már aludni sem lehet nyugodtan.... a multkor például elment hátra h felakasztja magát úgy vettem ki a kötelet a kezébeől szerencsére hurkot kötni nem tud és van vagy 150kg el sem bírta volna a madzag. Kiakasztó nagyon.... és nagyon ritkán tiszta az elméje. A szemem előtt épül le, és tudom, hogy nem tehetünk semmit. A gyógyszereit sem nagyon akarja bevenni :( de akárhogy is tudom h nem volt ilyen és akkor is a nagymamám és ameddig lehet bírkózunk vele nem fogjuk zárt osztályra rakni....
2012. júl. 7. 11:18
Halál a végkimenetel. Az agy nem látja el a funkcióit. Gépek tartják életben a szervezetet... bénulás... magatehetelenség.
28. őrsi szilvia (válaszként erre: 26. - Ludovika45)
2012. júl. 7. 10:44
Szia ludovika45 probálj meg valami gyengébb nyugtatot szedni,a kis fiamnak bevált.
2012. júl. 6. 21:25
Sziasztok!Az én kisfiamnak is van agykéreg sorvadása,nála ez ugy nyílvánul meg,hogy nagyon dűhrohamos,fejét bele veri betonba,vasba,legyen az bármi.Mindig attól félek,hogy szétszakad a feje.teljesen össze kaparja az arcát,szörnyű!!!!!!!Azt mondták az orvosaink,hogy 1000emberből 5 embernek van ilyen betegsége.De azzal senki nem vílágosít fel,hogy mi vár ránk,mirre számithtunk.Én 6 honapos terhes voltam mikor meg halt a férjem,és a kisfiam ebből kifolyólag született betegen.Teljesen tehetetlenek vagyunk,hogy mi lesz.Sajnos annak is utánna jártam,hogy Őssejt beültetéssel sem lehet segíteni rajta.Felemészti az egész családot,nagyon nehéz ezzel együtt élni:(
2012. jan. 18. 16:33

Már több éve vannak panaszaim,de sajnos igazi

választ nem kaptam.Habár van CT-MR- vizsgálatom.

Diagnózis( agysorvadás és agy kéreg sorvadás)

Még nem tudom mi következik,egyenlőre a rossz

közérzet ,erős fejfájás a jellemző és sokszor

nagyon hirtelen olyan ideges vagyok,hogy még

én is meg ijedek magamtól.! Ha van tanács kérem !!!

25. voltih
2011. okt. 24. 19:41
sziasztok valamiért nem jo a bilentyuzetem azért irtam ilyen értelmetlenul törölni nem tudom55 vagyok most derult ki hogy agy sorvadásom van egyik ismerösöm ezért gyogyszerezet be 2 honapja komába van senkinek nem ajánlom de hogy konkrétan mivel jár azt nem tudom elfelejtek mindent ?idegbeteg leszek ?--mégjobban mitt lehet elenne tenniha valaki tud valamitt irjon kösz
24. 6ee0ffb012 (válaszként erre: 23. - Voltih)
2011. okt. 24. 19:37
???????????????????????????????????????????
23. voltih (válaszként erre: 22. - Kepeslap1)
2011. okt. 24. 19:31
sziasztok nem tudom hogy menek itt adolgok olvastam1-2 hozászolás telégéagaszto 4ho korirtad ahozászolásod analfél éveenyirenemérdekelsenkit a mások bezegsége problémálya
2011. ápr. 26. 09:03
Sziasztok! Nálam sajnos már csecsemő koromban diagnosztizálták az agysorvadást. Nem sok időt jósoltak akkor nekem mert agyvérzéssel születtem, porenchephalias (agylikasság) vagyok, Sclerozis tuberosám van 14 évesen kialakult az epilepszia is ami már 1 roham formájában jelentkezett csecsemőkoromban. Most jelenleg 30 éves vagyok. Bár jóval lassabban tudok mindent megcsinálni, nehezebben gondolkodom idő kell hogy helyesen döntsek de még élek. Hála istennek még nem kell felügyelet. Bár a rohamok miatt sok mindentől félek pl utazás de azért csak rá veszem magam és megcsinálok mindent amit eltervezek. Nem tudom meddig tart ez az állapot még mert a családomnak nagyon nehéz velem élni. Mert eléggé ingerlékeny vagyok. Viszont sokan nem hisznek nekem el semmit mindenki azt gondolja hogy félrebeszélek. Ezért sokszor csak a gép előtt ülök és írok mert az legalább nem mondja azt hogy hazudok. Sokszor inkább magamban tartok dolgokat mert tudom hogy úgysem hisznek nekem. Akkor minek mondjam el valakinek is.
2010. szept. 29. 21:54

Tudjátok van egy sztorim a multkoriban a szüleimet felhívtam telefonon (én még édesanya édesapa névvel illetem őket) szóval hallom ám a háttérből a kérdést "ki az?" - A fiam...- Neked van fiad?..?..? Ja tényleg, .... De hát akkor nekem is!!! Szóval olyan szívfájdító volt Móricz Zsigmond írt ilyen megható történeteket (Pl. hét krajcár) nagyon gyorsan épülnek lefelé a szellemi képességei (Dg. időskori demencia(elbutulás),az agysejtek folyamatos pusztulása miatt), önellátásra már képtelen (de néha akaratos agresszív)egyszóval bekerült a pszichiátriára.

Amióta ő beteg lett azóta nekem is visszatért a gyermekkorom, annyi minden eszembe jutott amikkel nem áll szándékomban titeket untatni hisz hasonló személyes emlékei mindenkinek vannak. Többé-kevésbé tudatosan mindenki keresi a saját élete értelmét, az én apám életcélnak nevezte de nem filozofálgatott róla csak néha megjegyezte ,hogy szerinte az nagyon fontos. Most is előttem ahogy tegnap láttam fekszik az ágyon és csak remélem, hogy ahogyan válaszolgatott és elfogadta az etetést talán megismert, de ha volt is véleménye inkább csak a célnélküli életet tartotta értelmetlennek.

2009. dec. 23. 21:27

Segítséget szeretnék kérni. A férjem agysorvadásos, agyinfartust kapott. Nagyon beteg és befolyásolható. A betegség óta nagyon aggresszív. Ráadásul még rossz társaságba is keveredett. A megszerzett vagyont csak elherdálja. Orvosok szerint tudata ép. A családot teljesen tönkre teszi. Állandóan csak fenyeget hogy kárt okoz az ingatlanban. A ruháit fordítva veszi fel, a dolgokat összekeveri, elfelejti.

Nem tudom hogy mit csináljak, kihez forduljak? Kérem aki tud tanácsot adni az segítsen!

Köszönöm szépen

19. M_Marcsa (válaszként erre: 17. - 8da8a563b7)
2008. júl. 24. 14:57
Igen, van mikor kérdi, kinek a házában van, hívja a testvéreit, keresi a nemlétező emeletet meg ilyeneket.
18. micimacko62 (válaszként erre: 15. - Drnéni)
2008. júl. 24. 14:46
Szedi a gyogyszereket, van közte depresszio elleni is.Sajnos már évekkel ezelött felfigyeltünk több dologra, csak akkor még nem velünk lakott.A papa tavaly meghalt azóta teljessen leépült.Hallucinácioi voltak,minden éjjel beszélgetet a halott férjével ve stb.Szörnyű volt,most 1év távlatából sem könnyü de talán.Utcára nem nagyon megy ki, mert eltéved,semmi nem érdekli,pedig a mozgásra szüksége lenne/96kg/.A kezelőorvos szerint csak lassitani tudják,meggyogyitani nem.
17. 8da8a563b7 (válaszként erre: 8. - M_Marcsa)
2008. júl. 24. 08:27

én apukámnak is az van :((((( 64 éves, és 2001óta kapja rá a gyógyszereket.

Volt, hogy 1 hétig halucinált, olyan volt, mintha üldözési mániája lenne, de betegesen. Már féltünk tőle anyuval. A doki azt mondta, ne fordítsunk neki hátat. Borzasztó volt. Aztán szép lassan elmúlt neki, és amikor elmeséltük miket mondott és csinált, hát csak nézett. az az egy hét kiesett neki. egy ilyen 2 évente jön neki elő, ahogy romlik az állapota.

16. drnéni (válaszként erre: 12. - Hamurapi)
2008. júl. 23. 18:48

A demenciában szenvedő idős betegek agresszív viselkedését gyógyszeresen uralni lehet, igaz, sokszor nehéz feladat, mert az idős emberek érzékenyebbek a gyógyszermellékhatásokra.

A demens (időskori szellemi hanytlásban szenvedő) betegek klasszikus értelemben nem pszichiátriai betegek.

15. drnéni (válaszként erre: 13. - Micimacko62)
2008. júl. 23. 18:46
Valószínűleg antidepresszánsra lenne szüksége, vagy ha szed, akkor másfajtára.
14. drnéni (válaszként erre: 7. - B05507d180)
2008. júl. 23. 18:45
Bocs, hogy most válaszolok, nem tudom, mi történt azóta. Az "agysorvadás" (atrophia cerebri) klinikailag a szinte tünetmentestől a súlyos leépülésig bármilyen lehet, a beteg kilátásait általában inkább a testi betegségei határozzák meg. Az atrophia cerebri diagnózist majdnem minden idős beteg koponya ct-je nyomán megállapítják.
2008. júl. 23. 16:28
Anyosom 72 éves,1éve derült ki,hogy agysorvadásban szenved.Gyogyszereket kap,és évente 1 alkalommal értágitós infuzios kezelésre be kell feküdnie a korházba.Sajnos csak ideig-óráig hatásos a kezelés,utána megint mélabús, magába roskadó,semmi nem érdekli, csak néz maga elé.Mi meg nem tudjuk mitis kellene csinálni,szinte rossz nézni.Nem agressziv inkább maga kisvilágába menekül.Az orvos nem mond semmit,3 havonta visszarendeli, megkérdezi, hogy hogy van,javult-e a helyzet.Majd felirja a gyogyszereket és ezzel kész.Bizakodunk abban,hogy nem lesz rosszabb.
2008. júl. 7. 15:22

firetalking kórleirása tökéletes.onnan folytatnám,hogy "lehet menekülni".Sógorom aki 8o éves agysorvadásos beteg.A leépülési folyamat kb 3 év alatt alakult elviselhetetlenné a környezete

számára.A betegek viselkedése attól függ,hogy az agy melyik területe pusztult el,a szelidtől az agressziv viselkedésüig,a dühöngőig, minden előfordulhat.Az emlitett rokon egyik percben békésen beszélgetett feleségével,majd egy pillanat alatt támadóvá vált,meg akarta fojtani

élete párját,csak a házőrző kutya mentette meg,aki megtámadta gazdáját és igy a feleség megszabadult és elmenekült.Jelenleg a pszichiátrián van rácsok és kulcsos ajtó mögött,

remény sincs a felépülésére.Az agysejtek ugyanis nem regenerálódnak.Soha ne bizzatok zavart viselkedésü pszichiátriai betegben,mert teljesen kiszámithatatlan még akkor is ha nem látszik rajtaNagy meglepetést okozhat!

2008. jún. 19. 12:00

Az én apukámnál az volt, hogy a tv-ben látott dolgokat úgy élte meg, mintha ott lettek volna a szobában.

Pl. amikor a húgom egyszer hívta, akkor azt mondta, hogy ne zavadrj most, mert itt ülésezik a parlament. Aztán a húgom rávezette, hogy ezt csak a tv-ben látja. Kérdezte tőle, hogy látja a szekrényt a sarokban? Igen. Látja az asztalt ott középen? Igen. Látja az ágyát is? Igen. Na, papa, akkor hol is van most? Ja, itt a szobámban.

2008. jún. 11. 22:49

Engem egészen fiatalon személyesen érintett és érint az agysorvadás,így elmondhatom, hogy amikor egy létfonotsságú szerv ténylegesen sorvad, akkor az súlyos betegségnek fogható fel, melynek tünetei is jól elhatárolhatóak az egészségesen öregedő szervezetétől. Az agysorvadás egy komplex folymat, sok változata létezik. Az érintettt területektől, azok károsodásának mértékétől, magától a károsodás kiterjedésétől, és a beteg türőképességétől és rugalmasságától is függ a tünetek és az összkórkép alakiulésa. Maga a sorvadás, mint olyan, sem a kor előrehaladtával, sem pusztán genetikai alapon nem magyarázható kielégítőleg.Az öregedés nem jár agy-

sorvadással. Ellenpéldák igazolják is ezt szép számmal. Akiknek idősödő szülei, hozzátartozói természetes módon öregszenek,nyilvánvalóan idővel veszítenek valamennyit szellemi frisseségükből és fiziaki aktivitásukból is, de itt az agysejtek fokozatos elhalása az ok, biológiai kiöregedés.

A sorvadás, felülmúlva a sejtelhalást, egy olyan megszorítás a valós élet dimnezióiban, ahol az agysejtek tömegesen pusztulnak el, és nerm ritka

ezzel párhuzamosan más ártó sejtek, illetve nehéz fémek, hibás fehérjék felszaporodása is.

A tünetekre visszatérve, azok igen változatosak, és másként éli meg a beteg környezete, megint másképp éli meg és értelmezi a maga módján a sérült személy az őt övező és benne zajló értelmi- érzelmi eseményeket. Leginkább közös lehet az agy-

sorvadásban szenvedők tüneteiben a fásultság, erős kábultság, tompaság, -- mindez persze akkor, ha a szürkeállomány pusztul kórós mértékben, tömegesen.

A figyelem és a jelenlét hiánya,ami az önkontrollt és a kivülálló felügyeletét, vezető, kontorlláló és segítőképességét is erősen megkérdőjelezi.

Ilyenkor az az érrése a kivülálló szemlélőnek,hogy

szerette vagy ismerőse eltűnt a való világból, és nehezen vagy egyáltalán nem kommmunikál azzal. Érzelmi élete sivár,kötött vágyak hajszolják, beteg szenvedélyek rabjai, vagy önmaga mélyén mereng, eltévedve magában és eltévesztve a célt. Sodrodó, bizonytalan személyiséget eredményze, mely hatás óhatatlanul fokzódik az idő haladtával.

A legszomorúbb tünet, hogy már semmi nem vonzza, semmi nem hozza lázba a beteget, és kivesznek az emberi méltóságot képviselő értékek. Ilyenek a figyelmesség, törődés, az előrelátás, gondoskodás, az örömszerzés,-akár meglepetések árán-, a belátás és a lemondás készsége, a társadalmi mozgalmakban, vagy kisebb közösségekben való részvétel. Az önkifejezés képessége sérül, az arc és a beszéd is kifejezéstelennáé válik, miközben lapos és szegény, vagy egyenesen sivár az érintett érzés-

világa. Ilyen atmoszférába képzeljék a beteget, aki képtelen kapcsolatépítésre,létrehozására,

ápolására. Új információk megtanulásáa sikertelen. A régmúlt emlékeit nehezen idézi fel. Mondhatni

középtávú a memóriájú.Erős fejfájás, szédülés és hányinger, hányás, akár epilepszia is társulhat a fentiekhez. Leginkább hangulatember, s addig tűr, amííg van rá hangulata.Ha a türelme fogyytán,lehet

menekülni.

9. peg
2008. máj. 16. 08:25
Az apósomnak 1988-ban állapították meg. 10 évet adtak neki, h. addigra leépül. 2008-ban tehát ma még mindig ép és tiszta tudattal rendelkezik. Bár az emlékei fakulóban és szelektíve emlékszik de emlékszik. Írni sajnos csak géppel ír. Csak szignózza a hivatalos leveleket egyénbként nem megy neki. Fáradékonyabb, de aktívan kertészkedik. 73 éves.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook