Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » A paradicsompalántát ültetőgödörbe tegyem mélyre, vagy ültetőárokba fektessem? fórum

A paradicsompalántát ültetőgödörbe tegyem mélyre, vagy ültetőárokba fektessem? (tudásbázis kérdés)


19. bnedora (válaszként erre: 18. - Globus)
2016. ápr. 20. 19:25
Nálunk borzalmas a talaj, így mindig trágyázott földet teszünk az ültető gödörbe, ezért lehet mélyebbre is ültetni. Amúgy elég kicsi a gyökere a paradicsomnak.
18. globus
2016. ápr. 20. 19:01

Elvileg azért nem lenne jó túl mélyre ültetni, ugyanis a talajnak csak bizonyos mélységig van termőrétege. Lakóhelytől függ. Van létjogosultsága a fektetve ültetésnek.

[link]

17. töprengő (válaszként erre: 16. - Ca6273a8a5)
2016. ápr. 20. 16:49

Ha nem lesz fagy végülis ki lehet a kertbe tenni.

Nálunk fagyot mond -1 °c is akár. Palántázás halasztva.

2016. ápr. 20. 12:44
szerintem most már ki lehet ültetni a kertbe
2016. ápr. 19. 08:30

[link]

Ezt találtam...

Gondolom az oldalsó szárai mennek felfelé..

És kb mekkorák szoktak lenni?? Felkötni karózni??

( bocs a " buta " kérdésért ).

14. Fcica
2016. ápr. 19. 07:57

Szüleimnek kertészete volt. Fektetve ültettük a paradicsomot, ha már megnyúlt, mert így jóval könnyebb volt. (több ezernél nem elhanyagolható szempont. Szépen felegyenesedett, megerősödött. Nálunk a sorrend : vetés ládába, majd amikor kb 10-12 cm körüliek voltak, akkor átültettük őket virágcserépbe (7 cm átmérőjű) és mikor ezt is kinőtték, akkor kerültek ki a végleges helyükre.

Amikor a házikertben én próbálkoztam a paradicsommal, akkor kisebbeket és simán mély gödörbe ültettem. Lassabban nőttek, de ezt leszámítva nem volt velük gond.

13. Dodi44
2016. ápr. 19. 07:10
Egy kertesz konyvben ugy olvastam, hogy a paradicsom palantat az elso levelig kell a foldbe ultetni. Akkor stabilan fog allni a foldben.
12. zefex
2016. ápr. 18. 22:17
Ahogy írja az 5. és a 7. hozzászólásban. Sok sikert hozzá!
11. töprengő (válaszként erre: 10. - Sajtostallér)
2016. ápr. 18. 22:04

Igen, jól írtad.

Paradicsom vész ( gomba ), na meg a krumplibogár is rámehet...

2016. ápr. 18. 20:31

A palántázófáddal (ami manapság már műanyag) jó mély lyukat fúrj, és önts a lyukba vizet.

Helyezd bele jó mélyen a palántát. Tényleg jó mélyre tedd, hogy később ne törjön ki a termés súlyától.Után a jól nyomkodd a növény tövéhez a földet.

Később majd figyeld rajta a tetveket, és permetezd ha vannak, mert megzabálják a növényt.

9. globus (válaszként erre: 7. - Bnedora)
2016. ápr. 18. 20:30
Pontosan így van. Ha kisebb a palánta, egyértelműen állítva gödörben. Ha hosszú, pl. 25-30 cm-es - ekkorákat is árulnak a piacon virágosan-, akkor ferdén fektetve, fejét feltámasztva teljes szárhosszon gyökeresedik. Eleinte figyelmesebben kapáljuk, később nem számít.
8. 41b7982b83 (válaszként erre: 1. - SzánI.)
2016. ápr. 18. 20:15

Hát én is úgy szoktam, hogy mély gödör neki mélyebbre mint volt a pohárban, vagy mint ahogy a gyökere kezdődik, attól függ szabad gyökerű a palánta, vagy cserépbe, pohárba kaptad. Mellé karó, 1-2 helyen rá rögzítve. Az ágacskái tövébe, hónalj hajtásokat ki kell csípni majd később, hogy szebben teremjen. Időközben ami olyan ág, felkötni a karóhoz, hogy ne a földet súrolja, és ne is törjön le ha sok a termés.

Egyébként fajtája is válogatja, van amelyik futó, van amelyik kisebb bokrot hoz, van amelyik kifekszik mert lehetetlenség annyi felé terjeszkedni. :D Vagy a kis mini paradicsomok balkon ládába.

Szóval amilyet szeretnél olyat vegyél, legyen meg a megfelelő tér állás mindegyik oldalról, hogy elférj köztük és tud elérni körbe őket.

Mielőtt beülteted őket akkor is 1-2 órát áztasd meg a gyökereiket, majd ültetésnél is adj nekik rendesen, de áztatásos módon, ne spricceld le a bokrokat, mert a gombák meleg ágya lesz.

De fektetni, árokba még sosem láttam, nem tudom melyik fajta szereti ezt a módszert, vagy milyen célból jó fektetni a palántát, ezt viszont nem tudom.

2016. ápr. 18. 20:09
Fektetni akkor szokták, amikor meg van nyúlva a szára. A paradicsomot lehet mélyebben ültetni, mint ahogy a "cserépben" volt, mert a szárán még hoz gyökeret.
2016. ápr. 18. 19:48

Nekem is új ez.

Májusi fagyosszenteket megvárnám.

Műanyag palántázó " botom " van. De ha a palánta jó 20 cm, akkor kis gödör belocsolva és mehet bele, iszapolva...

Karózni szokták. Ha sorba van talán mint a szőlőnél, karók közt dróthoz kötni..

5. LadyBird 2015 (válaszként erre: 1. - SzánI.)
2016. ápr. 18. 19:33
Teljesen mindegy. Mi csináltuk így is, úgy is, futó paradicsomnál, nem vettem észre különbséget. Mikor fektetve volt, nem kellett olyan mélyre ásni, hogy a teljes növény lekerüljön, és árokban locsoltuk. Az első levélig kell földbe tenni, így nagyobb felületen tud gyökerezni.
2016. ápr. 18. 19:29

En se hallottam meg olyanrol, hogy direkt fektetik a paradicsomot.

A kertekben mindenhol karozva vannak. Kivetel ha konzerv paradicsom fajta, az magatol "lefekszik", hiszen a szantofoldeken is igy vannak.

3. Vikyci (válaszként erre: 2. - SzánI.)
2016. ápr. 18. 19:26

Ilyen paradicsom fektetésről még nem is hallottam.

Annak állnia kell.

Nekünk van hegyes ültető eszközünk (nem tudom mi a rendes neve), fúrok vele egy lyukat a földbe és beleállítom a paradicsomot.

De fúrhatsz neki lyukat egy gallyal is, vagy késsel, mélyre kell a gyökerének kerülnie, hogy állva maradjon.

2016. ápr. 18. 19:23
Májusban ha kiültetem a paradicsom palántát még nem tudom hogyan. Melyik jobb? Ha árokba fektetem és csak kis részt hagyok felhajtva vagy ha mélyre gödörbe teszem. Melyik jobb miért???
2016. ápr. 18. 19:17
A paradicsom palántát ültető gödörbe tegyem mélyre vagy ültető ároka fektessem?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook