Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Grimm mesék Anya-szemmel: A fehér kígyó fórum

Grimm mesék Anya-szemmel: A fehér kígyó (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Grimm mesék Anya-szemmel: A fehér kígyó

12. tengericsillag (válaszként erre: 11. - Wiccapoe)
2008. máj. 20. 16:26

Szia!

Az Aranyfa könyveket Vekerdy Tamás pszichológus ajánlja,"esküszik rá" ,ettől majd a gyerek megszereti az olvasást,meg nő as fantáziája.Ugy lehet csak rendelni ,nekem a 8 "könyv" 8500 Ft-ba került.Azért az " jel mert inkább füzetecske mint könyv.Pár oldal szöveg nélkül,tehát fejből kell mondani mit látunk a képen,miről szól a történet.Szereti ezeket is ,mint minden könyvet.Tegnap is séta közben elmondta a Mazsola mese felét amit szoktunk vetiteni dián,de mikor megkérdeztem "miért rágja a malac a tökházat?",nem tudja. (mert éhes)

A barátnőm lánya 4éves,neki sem lehet mesélni mert nem érdekli,csak a minimax rajzfilmek(szobájában tévé),mégis nagyon választékosan beszél.Érti a rajzfilm mondandóját,lehet mégis csak többet ér a tévé a könyvnél??-nem akarom elhinni.

(Az én Anyukám szerint is rossszul csinálom,mert gyerekpszichológiáról szóló könyveket olvasok,ahelyett hogy néha a fenekére csapnék.)

Ugylátszik a mai gyerekek mind rockerek:)"Mindig lesznek rockerek!"-ahogy a régi pokolgép együttes is megmondta:))

Köszi!

11. Wiccapoe (válaszként erre: 8. - Tengericsillag)
2008. máj. 20. 13:34

Szia!

A vidám mesék meg A sün, akit meg lehet simogatni, nekem is megvan, imádom ezeket a meséket. De Kristófot nem köti le. Ő inkább megnézi a Szezám utcát + a Noddit a Tv-ben... sajnos. Hiába olvastam Neki, odébb megy, mert nem érdekli.

Az Aranyfa könyvekről még nem hallottam. Az miről híres?

Zenéről annyit, hogy Kristóf rocker. Ha beteszek pl egy Lily babát, akkor elkezd veszettük kiabálni, hogy Lájlájláj, ez pedig Serj Tankian Lie Lie Lie c. száma. Vagy 30Y-t vagy Alvin és a mókusokat akar. Ez utóbbi nem a mese, hanem a Punk-együttes :) Én persze örülök, mert én is ezeket szeretem.

Én a szöveg miatt nem aggódnék a helyedben. Lehet, hogy nem is érti igazán, miről szól, ha mesét se tudja visszamondani... vagy kérdezd meg... nem tudom, mit tudnak 3 és fél évesen a gyerekek, az enyém még 2 sincs, és fenemód értelmes.

Kérdezz meg okosabbakat is mint én vagyok, mert én nemnormális módon nevelem a Kicsikémet... Anyum is megmondta :)

2008. máj. 18. 18:57
Írjon valaki!!
9. tengericsillag (válaszként erre: 8. - Tengericsillag)
2008. máj. 18. 11:41
Aztamindenit!Ez tényleg hosszú lett!BOCS
2008. máj. 18. 11:40

Sziasztok!

Örülök ,hogy ilyen szülőkre találtam,akik szintén ennyire komolyan veszik hogy milyen fontos egy gyermeknek a mese.Azt látom egyre kevesebben vannak akik ,odafigyelnek hogy a gyerek a korának ,értelmi szintjének,érzelmeinek megfelelő mesét kapjon(egyáltalán mesét kapjon,ne rajzfilmet).Én is mindig erre törekszem ,de valahogy mégis tanácstalan vagyok.

Kisfiam 3és fél éves.Egész kicsi kora óta sokat olvasok neki,elöször mondókás könyvekkel és kis képeskönyvekkel kezdtük,amiben állatok, tárgyak voltak.Majd Szutyejev:vidám mesék,és Michail Plackovszkij:A sün akit meg lehet simogatni c. könyvét vettük elő(30 éves könyv,még az enyém volt),nagyon szereti ezeket,meg a verseket.Szoktunk Szabó Gyulát hallgatni,régi diákat vetitünk minden nap,fejből mesélek neki,minden este egy saját történetet is el kell mesélnem,ami vele történt(ugyanazt már ezerszer).Ennek ellenére mégis ugy veszem észre nem érti miről szól a mese.A szöveget megjegyzi,viszont ha megkérdem miről szólt a mese,vagy csak egy mozzanata,nem tudja,vagy nem jól tudja.Énekelni ,mondókázni is csak a saját szórakoztatására,ha kérem mondjuk el a mondókát ő:"Nem tudom!"-és hátrál a testével.Én nem hiszem hogy buta,és hiába a sok olvasás,csak sztem vmilyen más módszerrel kellene mesélnem,vagy más meséket.(?)Olvasunk Aranyfa könyveket is,nem tudom arról hallottatok -e.

Lehet bennem is van hiba,mert mindig is irtóztam,mikor kisgyerekeket produláltattak:"Mondd el a néninek ezt vagy azt"Aztán ha elmondta a kisgyerek,a felnőttek meg röhögtek hogy milyen édes,vagy épp milyen kis pösze.A Minimaxot is csak nem rég óta nézheti,Thomast,Noddyt,mert ezeket én is aranyosnak találom.

Ja! És zenefüggő,csak én hiába teszem be neki a gyerek cd-t,ő kiveszi és beteszi az Kovács Ákost ,jobb esetben a Noxot.Eleinte örültem neki ,hisz mi is Ákos rajongók vagyunk,de mi már felnőttünk ehhez a zenéhez,zeneszöveghez,de neki nem illene még ilyeneket énekelni"jövendővel szeretkezik","gépszabadság","Majom a ketrecben".

Örülnék ha valaki adna vmi tanácsot hogy mit csináljak másképp,vagy konkrétan mit meséljek,milyen meséket.Vagy lehet nem is olyan nagy baj ha még nem érti?Vagy mindent tud,csak nem árulja el,mert nem szeret szerpelni?

Bocs hogy ilyen sokat irtam.Várom tapasztalataitokat,tanácsokat!KÖSZI!

7. Wiccapoe (válaszként erre: 6. - Rekus)
2008. máj. 16. 12:57

"Asszem sikerült a mesét egy másik szemszögből félremagyaráznom:)"


Lehet, de nekem tetszik ez a szempont :))

2008. máj. 12. 14:07

Olvastam egy könyvet arról, hogy a mesék hogyan segíthetik a gyerekek szülőről való levállását. Ez a mese hasonlít abban a könyvben lévő mesékhez.

A király egy apa-figura, akivel a szolga-fiúnak alapjában jó a viszonya (leghűségesebb szolgája), de nem teljesen felhőtlen kettejük kapcsolata.

A gyerek úgy tanul, hogy utánozza a szüleit. A szolga is úgy szerzi meg a király csodálatos képességét, hogy utánozza őt. (Nem meglopja, mert a király nem lesz kevesebb tőle.)

Amikor elérkezett az idő a szolga elválik a királytól, aki marasztalni akarja. Aztán a szolga a megszerzett tudást helyesen felhasználja háromszor is. Ezért még a kilátástalannak tűnő helyzetekből is megmenekül.

A hollófiókákat a szüleik idő előtt akarják elküldeni (még nem tanultak meg repülni), ők még nem tanulták meg a túlélshez szükséges dolgot, ezért biztos halálra lennének itélve, ha a szolga meg nem menti őket.

Mellesleg a királynak szerintem elfojtott orálszadisztikus hajlamai vannak, különben miért enne minden este titokban fallikus szimbólumot?:)


Asszem sikerült a mesét egy másik szemszögből félremagyaráznom:)

2008. máj. 11. 10:18

Igen, igazatok van, tényleg más szemmel nézem a meséket, mint egy gyerek. Amikor Anyumnak elmeséltem tegnap, hogy mit írtam, ő is azt mondta, amit ti: A gyerek ebből azt szűri le, hogy az önzetlen segítség mindig jutalommal is jár. "Jótett helyébe jót várj". Csak remélni tudom, hogy a Kicsikémnek nem lesz ilyen kifordult a mese-kritikája :)


Azt hiszem, azt a könyvet én is be fogom szerezni.

2008. máj. 11. 08:04

Szia!


nyusz33 hozzászólása csak megerősített abban,amit az írásod olvasása közben éreztem,félre értetted a mese valódi célját.

Mese fanatikusnak is lehetne nevezni,hiszen szinte minden mesét megnézek elolvasok és döntök.Ismerem a mesét,amiről írtál,csak a címe nem ugrott be.Ah olvastam az írásod,akkor csodálkozva néztem,hogy ezt így is lehet magyarázni.Hidd el egy gyereknek ez eszébe sem jut.Ő nem a negatív dolgokat látja benne,hanem a pozitívat.

nyusz33 által ajánlott könyvet nem ismerem,de mindenképpen meg fogom szerezni.

2008. máj. 10. 19:07

Még egy dolog: a meseterápia lényeges eleme a NÉPMESE. Nem tanulságos történetek, amiben a rossz gyerek pórul jár, és a jól viselkedő győz. Ezek nyomasztó súlyt helyeznek a gyereked vállaira, amit majd később nem győztök levenni, vagy gyermekpszichológussal levetetni... (Például Aesopus fabulái is kifezetten károsak a kisgyerekeknek.)

Azok a mesék pedig, amik aranyosak, kedves állatok szerepelnek bennük, de semmi közük a népmesékhez, minimum 0 hasznot hajtanak a gyermeked számára.


Megfigyelték sokan, akik rendszeresen népmeséket meséltek a gyereküknek, hogy időnként a gyerek többször kér egy kedvenc mesét, akár hetekig mindig ugyanazt. Ez az ő belső bölcsessége: a pszichéje épp egy komoly probléma megoldásán dolgozik, és ehhez újra meg újra szüksége van ugyanannak a mesének a gyógyító-erősítő hatására. De erről is ír Bettelheim, nem ragozom tovább...

2008. máj. 10. 19:01

Kedves Wiccapoe!


Létezik egy olyan terápia, és ezzel kapcsolatos tudomány, hogy mese-terápia.

A Grimm mesék például kifejezetten alapművei a meseterápiának.

Ha érdekel, figyelmedbe ajánlom Bruno Bettelheim: A mese bűvöletében c. könyvét, ami nagyon jól érthetően ír a meseterápiáról.


A népmesék, és így a Grimm fivérek által összegyűjtött mesék lényege a gyermekek pszichéjét megkönnyíteni, pozitív viszonyulást kialakítani az élet nevű hosszú úthoz, és, ha problémái támadnának, segíteni kibogozni neki azt, azon a nyelven, amit ért: a szimbólumok, a mesék nyelvén.


Ami neked szörnyűségesnek hangzik, az a szimbólumok szintjén egészen mást jelent, és hasznára lehet a gyerekeknek.


Ha ennyire gondos anya vagy, tényleg érdemes felhajtanod valahol az említett könyvet, mert arra is útmutatót ad, hány éves korban milyen mesék passzolnak a gyermek pszichés fejlődéséhez. Például a legkisebbeknek még kifejezetten károsak az igazi varázslatos tündérmesék (minden mese idetartozik, amiben varázslatos lények és emberek szerepelnek), nekik még az állatszereplőkkel játszódó népmesék valók.


És még egy dolog a Grimm mesékről: nagyon sok gyalázatos verzió van közforgalomban, amit a gyermekpszichológiához és a mese-terápiához picit sem konyító szerkesztők itt-ott meghúztak, cenzúráztak. Azok a mesék tényleg csak kárt okoznak. Minden része fontos, ami az eredetiben kialakult: igenis 3-szor meg kell történnie majdnem ugyanúgy egy eseménynek, igenis kerékbe kell törjék a gonoszt, és sorolhatnám. Úgyhogy egyáltalán nem biztos, hogy amit te olvastál, az nem egy ilyen kiadás volt.


(Bettelheimnek egyébként van még egy, szerintem minden szülőnek életmentő műve, a címe: Az elég jó szülő. Ezt is csak ajánlani tudom. Igazi megnyugvás a gondos szülői léleknek.

2008. máj. 10. 11:03
Aki nem ismerné ezt a mesét, röviden: egy szolgáról szól, aki megkóstolja a fehér kígyó húsát, és érteni kezd az állatok nyelvén. Majd kihasználva ezt az új képességét, hirtelen jóra fordul a sorsa, és feleségül veszi a királylányt.

Ugrás a teljes írásra: Grimm mesék Anya-szemmel: A fehér kígyó

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook