Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Szabályos, ha egy méhész telephely van működtetve a szomszédban? fórum

Szabályos, ha egy méhész telephely van működtetve a szomszédban? (tudásbázis kérdés)

1 2
42. gigi> (válaszként erre: 41. - Panna.33)
2015. nov. 5. 19:00
Szerencsés vagy :)
2015. nov. 5. 17:03
Azóta nem volt semmi afférom velük, ennek már van vagy 15 éve:)
40. gigi> (válaszként erre: 37. - Panna.33)
2015. nov. 5. 15:45
Akkor kerüld a méheket jó messzire,és mindig legyen nálad otthon kalcium pezsgő tabletta :)
39. nefaria (válaszként erre: 31. - Zefex)
2015. nov. 5. 10:04

A lényeg nem ez, hogy ki-kit-jelentget-fel, hanem hogy az illető szabályosan tart-e méhet (vagy bármilyen állatot) vagy sem.


Ha szabálytalanul, ne tegye, ha szabályos, akkor a kérdező kénytelen elviselni.


Pl. nálunk (bp-i kertvárosi kerület) nem szabad még tyúkot sem tartani, hiába csak 50 éve része Bp-nek a kerület, melynek 5 részegységes külön falu volt :)

A rendelet az, hogy nem szabad állatot tartani. Ennyi.

Ha tartok, megbüntetnek. Ha lehetne állatot tartani, akkor a szomszédom kénytelen lenne elviselni pl. a baromfiszagot.


VAgy mondok másik példát. Minden télen előjön a kerületi FB csoportokban a minek-fűtenek-fával-az-emberek-mert-büdös kérdéskör.


alapkérdés: szabad fával (tűzifa, nem hulladék!!!) fűteni?

válasz: igen.

Akkor viselje el, hogy füstöl a kémény. A rendszerem szabályos, a kéményem magas, de a fizika törvényei szerint néha a légnyomás miatt lefelé száll a füst. Ez van.

Persze ha ht. hulladékot égetnék, vagy mondjuk laminált bútorlapot, akkor joggal hívná rám a rendőrséget a szomszéd (igen, megtörtént, telefonált oda hogy füstöl a kémény és jöjjenek ki), de nem így teszek mert nem vagyok sem szabályszegő sem hülye hogy szennyezzem a környezetet.

38. bowie
2015. nov. 5. 08:46

Ha nem szabályos, akkor jelezd.


Egyébként a gyümölcsösünkben nekünk is méhész a szomszéd (ez városon kívül eső telkeket jelent). Ő naponta elengedi őket, mármint szezonban, és olyankor sötét felhőt képezve rajzanak. Jó hangos is, félelmetes (mondjuk szerintem gyönyörű). Nem csípnek rajzáskor egyébként. A kajával vannak elfoglalva. Mondjuk városon belül nekem ez furcsa a te esetedben. Nálunk a telkeken nincs gond, körbeveszi őket a csomó gyümölcsös telek, ők meg még a porzásban is segítenek. Nincs is rossz termésünk sosem. :)

De egy város lakónegyedében el nem tudom képzelni milyen lehet, meg, hogy milyen mézet gyűjtenek a méhek.. Eddig még mindig csak erdőszéleken, meg ilyen gyümölcsösökben láttam méhészeket ténykedni.

37. Panna.33 (válaszként erre: 33. - Gigi>)
2015. nov. 5. 00:16

Biztos kevesen.

Nálunk voltak a kertben, amúgy. Egyszer halántékon is csípett egy, akkor volt egy ronda allergiás reakcióm, majdnem megfulladtam.

De amikor rajzanak, akkor nem bántanak. Engem mindig amolyan kaptárvédő katonák szúrtak ki maguknak:D

36. fincsi5 (válaszként erre: 31. - Zefex)
2015. nov. 4. 18:07
Á, ez csak egy én mondásom..semmi különös jelentést nem kell neki tulajdonítani.:)))
35. fincsi5 (válaszként erre: 32. - Panna.33)
2015. nov. 4. 18:05
Jaj, hát mennyi nem életszerű szabály, rendelet van. :))
34. fincsi5 (válaszként erre: 31. - Zefex)
2015. nov. 4. 17:41

Nem érdekel, mit gondolsz bele, akkor sem lehet, hogy a szomszéd 6 méterre a kapumtól méheket tartson.

A párhuzam pedig rossz.

33. gigi> (válaszként erre: 32. - Panna.33)
2015. nov. 4. 17:18
Szerinted hányan járulnának hozzá? Ki lenne aki engedné?
32. Panna.33 (válaszként erre: 21. - Gigi>)
2015. nov. 4. 16:32

Ez nem igaz, hogy nem lehet a lakott területre méheket telepíteni.



15/1969. (XI. 6.) MÉM rendelet

2. §

(1) A többlakásos lakóházak udvarán és közös használatú kertjében méhészetet létesíteni csak az összes lakás bérlőjének (tulajdonosának) hozzájárulásával és a (2) bekezdésben foglaltak megtartása mellett szabad.


(2) Méhészetet közös használatú épülettől és a szomszéd ingatlanoktól 4 méter, használatban levő utaktól (közúttól, saját használatú úttól) pedig az út melletti vízvezető árok külső szélétől számított 10 méter távolságon túl szabad csak elhelyezni. A saját használatú út tulajdonosa (használója) az út ideiglenes lezárása esetén az úton és az út mentén a letelepedést engedélyezheti.


(3) Ha a szomszéd ingatlantól való 4 méter távolságot megtartani nem lehet, a méheknek ellenkező irányban vagy – legalább 2 méter magas, tömör (deszka stb.) kerítés vagy élősövény létesítésével – a magasban való kirepülését kell biztosítani.

31. zefex (válaszként erre: 15. - Fincsi5)
2015. nov. 4. 13:20

Hát persze, kit érdekel a nagyváros. A fő, hogy vidéken, tanyán ne lehessen méhet tartani! Nem új a cikk, azóta lehet némi változás:

[link]

zizike mit jelent az olvasatodban?

Kellett nekem hozzászólni, amikor semmit sem tudok a körülményekről, sem a fórumindítóról, sem a szomszédjáról. A lényeg, ha valakinek van valami baja, önteni kell az olajat a tűzre szép magyar szokás szerint. Feljelenteni, megsemmisíteni, stb.

Nagyjából párhuzamot vontam egy volt munkatársam magatartásával, aki kiköltözött évekkel ezelőtt egy Budapesthez közeli faluba, ahol még tartottak állatokat, lévén, hogy az állattartás hozzátartozik a vidéki életmódhoz. Nemsokára az illetőt zavarni kezdték a legyek és a szag, és persze nem volt rest feljelentgetni a generációk óta ott lakó szomszédjait. Azóta eltelt pár év, sokat változhatott a lakosság összetétele, és feltételezem disznót már nem, de ezer kutyát (vagy egyéb házikedvencet) simán lehet ott tartani.

2015. nov. 4. 12:57
Ha jól tartja minél hamarabb visszatérnek a kaptárba. Nem rajzanak szét, ilyenkor főleg nem.
2015. nov. 4. 11:30
Köszönöm mindenkinek.Még a héten de legkésőbb jövőhéten megkeresem a jegyzőt és megbeszéljük hogy mi legyen.
28. anya4005 (válaszként erre: 1. - Aac131dc75)
2015. nov. 4. 11:21
Ugyanez volt a helyzet nálunk: szomszéd méhészkedett,a sógorom meg allergiás. Az önkormányzat elvitette a méheket!
27. Sirga (válaszként erre: 1. - Aac131dc75)
2015. nov. 4. 11:18
Ha jól tudom, van valami szabályozás (felső határ), hogy belterületen/lakott területen hány kaptár méhet szabad tartani. Érdeklődj az önkormányzatnál!
26. 388b941089 (válaszként erre: 20. - Aac131dc75)
2015. nov. 4. 11:09
Jesszusom, nem irigyellek!
2015. nov. 4. 11:05

Ezt érdemes átböngészni! :


[link]

24. gigi> (válaszként erre: 23. - Fincsi5)
2015. nov. 4. 10:30
Jó bizony :)
23. fincsi5 (válaszként erre: 21. - Gigi>)
2015. nov. 4. 10:17
Ja.D A tisztes távolságot mindenhol jó betartani. :))
22. fincsi5 (válaszként erre: 20. - Aac131dc75)
2015. nov. 4. 10:14
Tudod, hálás lehet, hogy eddig tűrted.
21. gigi> (válaszként erre: 11. - Zefex)
2015. nov. 4. 10:09
Nyilván van városi méhészet is,én ezt nem vitatom.De sehol nem lehet a méheket lakott területre telepíteni. A szomszédom méhekkel is foglalkozik,de soha eszébe nem jutott hogy az udvarába,vagy a szomszédos telekre tegye őket.Az utcánk végén,az utólsó lakó háztól is legalább 2-300 méterre vannak a kaptárak. Senkinek nem esett még baja. Másrészt jó hogy ott vannak,nem kell messzire menni ha mézet akarunk venni:)
20. aac131dc75 (válaszként erre: 19. - Fincsi5)
2015. nov. 4. 09:56
2 éve vette meg,de most nyáron lett több méh.Most vett valami 20 vagy 30 királynőt.És idén valahogy agresszívabbak is voltak.És most hogy jó idő van délutánonként pár napja megint rajzanak.
19. fincsi5 (válaszként erre: 17. - Aac131dc75)
2015. nov. 4. 09:53
Még szép, hogy lépsz! Mióta vannak ott a méhek?
18. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 1. - Aac131dc75)
2015. nov. 4. 09:49

Az allergiádat kezeltesd, mert erre van kezelési forma, meg lehet szüntetni. Addig is legyen nálad állandóan injekció, amit azonnal beadhatsz magadnak.


Szerencsére ritka, hogy a méhek emberre támadjanak.

Kísérletként Budapesten valamelyik múzeumnál tettek ki kaptárt a Városliget mellett. Soha nem támadtak meg senkit, a méz viszont nem lett szennyezett, a kísérlet célja ugyanis ez volt, milyen káros anyagok kerülnek a mézbe.


A kérdésedre válaszolva, menj be az önkormányzathoz és érdeklődj be van-e jelentve a telephelyhely, valamint a patkányok miatt kérjetek birtokvédelmet. Nem árt , ha összefogtok többen és úgy adtok hangot az igazatok kivívásához.

17. aac131dc75 (válaszként erre: 14. - 2ab16d5612)
2015. nov. 4. 09:48

Mindenképp bemegyek a jegyzőhöz.

Az a baj hogy mikor kiüríti a kaptárokat kiteszi őket a kerítés mellé,ami nekem a bejárati ajtómat jelenti.6 méter van köztünk,és a vadméhek rajzanak körülötte.Azok meg agresszívek.

16. nefaria (válaszként erre: 1. - Aac131dc75)
2015. nov. 4. 09:47

Meg kell nézni az Önk. helyi építési szabályzatát, hogy milyen övezetben van a telek, lehet-e egyáltalán ott ilyen tevékenységet végezni. Továbbá minden Önkinek szokott lenni rendelete az állattartásról, azt is nézd meg .

Ha ezeknek nem felel meg, akkor 1. szólj neki 2. ha nem lép, akkor jelents BE (nem fel) az Önkinél.

Ha megfelel, akkor max birtokháborítási eljárást indíthatsz.

15. fincsi5 (válaszként erre: 11. - Zefex)
2015. nov. 4. 09:46
Kit érdekel London, Párizs, Pest, ha a szomszédomban van. ????zizike
14. 2ab16d5612 (válaszként erre: 1. - Aac131dc75)
2015. nov. 4. 09:45

Nem az úgyhogy menj a jegyzőhöz és kérj ellenőrzést.

Alap esetben amúgy nem bántanak ha nem vagy a kaptárak közvetlen közelében. A mézelő méhek nem agresszívak. Bár pergetés után kicsit nyűgösek.. Mindenesetre én kérnék egy ellenőrt

13. 9c57fd10dc (válaszként erre: 11. - Zefex)
2015. nov. 4. 09:42
Egyenlőre nem érte bántódás... de így csak idő kérdése, hogy mikor történik meg a baj.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook