Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Önállóság 12-13 évesen fórum

Önállóság 12-13 évesen (beszélgetős fórum)


1 2
44. 4d0c3539dd (válaszként erre: 41. - Sly7105)
2015. okt. 27. 16:58

Tetszik, amiket írsz, Sly. Hasonlóképp gondolom én is. Csak nem te is nevelèstudomány MA ? ;-)

A kiinduló témához:

Szerintem a gyerek azt fogja megcsinálni, amit elvársz tőle rendszeresen. Kulcsszó a rendszeresen, mert ha most a kommenteken felindulva xy elkezdi megkívánni a 12 évesétől pl a porszívózást ( mert a többi 12 éves már csinálja...) az mèg önmagában nem elég. Tudnia kell, hogy mit szeretnél tőle, mikor, miért, stb. Ha az önállóságra nevelés folyamatos volt, tehát fokozatosan szokik hozzá, akkor sokkal természetesebb számára is az egész. Simábban fog úgy menni. Viszont ha eddig mindent alátettél, küzdelmesebb lesz. Pláne ha már kamaszodik is. Persze nem reménytelen. Láttam már olyat, hogy a teljesen kiszolgált kiskamasz egyik pillanatról a másikra lett önálló. Mondjuk ehhez olyan változás történt a családjában, ami amúgy is billentette a rendszert.

43. 388b941089 (válaszként erre: 42. - 4c1a787e8f)
2015. okt. 25. 19:56
A következetességen van a hangsúly, bármilyen gyerektípusról van szó. Ezzel a jellem dologgal nem teljesen értek egyet. Egy szülő legyen mindig következetes, akármilyen is a jelleme.
42. 4c1a787e8f (válaszként erre: 39. - 388b941089)
2015. okt. 25. 18:28

Neked gyereked van. Vele ment. Ne hidd, hogy ugyanilyen lenne egy másikkal is.


A lányommal kb. ugyanilyen volt a kapcsolatom, mint neked a tieddel. Aztán amikor a következő meg ugyanarra meg se rezdült. Akármit csináltál, akkor se. Ha büntetted, akármivel, mondogatta magában, hogy "ezt ki kell bírnom, de akkor sem csinálom meg"...


A negyedikkel meg éppen az ellenkezője van. Ő meg mindenkinek mindent.. Erről ugyanúgy le kell nevelni, de akkor is...


Szóval könnyű ám mondani..


Nagyon függ az attól, hogy a szülő jelleme mennyire stimmel az adott gyerekével...

41. Sly7105 (válaszként erre: 39. - 388b941089)
2015. okt. 19. 08:01
Értelek. De azt gondolom, hogy a gyerek ne "féljen tőlem", ne félelmében tiszteljen. A következetes nevelés pedig "csak arra jó", hogy elérjük az elvárásainkat a gyerekünkkel szemben. Fontos a következetesség az biztos! A tiszteletet meg azt gondolom, hogy példamutatással, sok beszélgetéssel, feltétel nélküli szeretettel érhetjük el. A szülőséget hogyan is tanulhatnánk (?) könyvből, mások elmondásából, elődeink útmutatásai alapján? Nem hiszem, hogy ez tanulható, vagy legalábbis nehezen tanulható, hisz ha könyvből megtanulnánk e "mesterséget", akkor mindenki ugyanúgy csinálná, mindenki remek szülő lenne, vagy lehetne. Általában mindenki a saját értékrendje alapján neveli a gyerekét, a tapasztalataiból merít, amit ő kapott anno a szülitől, a családjától. Mégis valóban nehéz, nagyon nehéz jó szülőnek lenni.
2015. okt. 17. 09:34

Nem szégyen szakembertől segítséget kérni.


Persze az idő, pénz, és fájdalmas átgondolása a saját életünknek is..


De megéri a nagyobb baj előtt.


Lehet tanulni stratégiákat, kiásni a valós okot.


Javaslom.

39. 388b941089 (válaszként erre: 34. - Sly7105)
2015. okt. 16. 12:43

Az előbb írtam, hogy a lányomat soha nem ütöttem meg, mégis fél tőlem. A szülők iránti tiszteletet a gyerekbe bele kell nevelni. És nyilván nem veréssel, hanem következetes neveléssel.

A lányommal hiába nagyon jó a kapcsolatunk, attól én még az anyukája maradok, akitől igenis néha tartani kell. Mert ha a gyerek nem tiszteli a szüleit, ott minden bukik.


Okosan kell csinálni, és sajnos nagyon kevesen alkalmasak rá. Mindig azt mondom, hogy a szülőséget is meg kell tanulni, az embernek képeznie kell magát, még akkor is, ha valakinek ösztönből jól jön.

38. Sly7105 (válaszként erre: 29. - Twoinone)
2015. okt. 16. 12:31
Sem lánygyereket, sem fiú gyereket nem érdemes BÁNTANI ez biztos. Az ütés a fizikai fájdalmon túl, olyan lelki fájdalom a gyereknek, amire mindig emlékszik, ami olyan sebet hagy, amit nehéz gyógyítani. A hisztis gyerek persze nagyon nehezen viselhető, de hidd el, ilyenkor a leghatásosabb nyugodtnak maradni és beszélgetni vele, megnyugtatni. Ha dunnyog magában, meg kell kérdezni, hogy mi a baja, mondja hangosan... beszéljétek meg. Büntetni viszont lehet nagyon sok mindennel, ami nem verés. Megvonni a tévézést, a számítógépet, azokat a dolgokat, amiket szívesen csinál. Legfontosabb a sok beszélgetés és szeretet lenne....
37. Mézes-Krémes (válaszként erre: 29. - Twoinone)
2015. okt. 16. 12:29

Hát szerintem a megoldás ebben az esetben az lenne, hogy figyelmen kívül hagyod a dunnyogását. Felőlem aztán dühönghetne egészen hajnalig, az fix! Előbb utóbb csak lesz annyira éhes, hogy egyen, s ha pedig nem, akkor elfárad a hisztibe, és elalszik... Ha rendszeresen nem veszitek fel, és megszokja, akkor idővel úgyis befejezi ezt a viselkedést, legalábbis a kajával kapcsolatban.


Én se vagyok a pofon híve, bár én lány létemre bizony-bizony, hogy időnként kaptam 1-2 nyaklevest apámtól. De mindig csak akkor, amikor már végképp kezelhetetlenné és szemtelenné váltam. Így, felnőtt fejjel is azt mondom, hogy köszönöm neki, mert megérdemeltem.


Viszont a Ti esetetekben ez nagyon nem a te dolgod, és szerintem hasztalan is lenne.

2015. okt. 16. 12:29
Anetta25 nickedben a 25 gondolom kor. Vagy fene tudja.
35. andi6020 (válaszként erre: 29. - Twoinone)
2015. okt. 16. 12:27
Hány éves vagy?
34. Sly7105 (válaszként erre: 32. - 388b941089)
2015. okt. 16. 12:25
szerintem a hisztit nem lehet kezelni egy "olyat kapna" lehetőséggel....
33. 388b941089 (válaszként erre: 28. - Mézes-Krémes)
2015. okt. 16. 12:24
Hát meg más gyerekét megnevelni..? Nem biztos, hogy szerencsés....Mondom, szerintem nehéz dolog ez.
32. 388b941089 (válaszként erre: 27. - Twoinone)
2015. okt. 16. 12:23

Miért? Hisztizik?

Olyat kapna azt hiszem... Lányomat soha nem bántottam, egyszer nem ütöttem meg, de akárhányszor mérgesebben szólok rá (pedig ordibálni sem szoktam) mindig egyből azt kérdezi, most meg fogsz verni? :DD És már menekül. :DDD Fosik. :)

31. Sly7105 (válaszként erre: 1. - Twoinone)
2015. okt. 16. 12:04
Ez nagyban függ attól, hogy mit vár el tőle a szülő? Mire tanítja, mit követel meg tőle. Talán leginkább szülő függő a dolog. Én hajlamos vagyok a gyerekeimet a mai napig kiszolgálni pedig már nem kicsik, 16 és 21 évesek. De ez csakis azért van, mert én ezt szívesen csinálom. Szeretem őket kényeztetni :) De természetesen tudnak önállóak is lenni. Egy 12 éves gyereknek biztosan megcsinálnám a reggelijét, mint ahogy megcsinálom a mai napig is a lányomnak és a fiamnak is, aki munkába indul reggelente, mint mi. De elvárom tőlük, hogy rendben tartsák a szobájukat és ha szívességet kérük tőlük, hogy segítsenek otthon bármiben, azt szó nélkül megtegyék. Az önállóságra való törekvés is megvan bennük, ami ebből fakad, azt szerintem hagyni kell, de ne kényszerítsünk rájuk állandó feladatokat, hiszen ott van a tanulás, ami nem kevés terhet ró már az általános iskolában is a gyerekekre. És emellett szükség van a barátokra és a pihenésre nekik is.
30. anya4005 (válaszként erre: 29. - Twoinone)
2015. okt. 16. 11:54

Engem bántott anyám,de nem használt,ezt felejtsd is el! Ha eddig nem volt megnevelve,ennyi idősen már csak nagyon lassan,türelmesen érhetsz el eredményeket!

Értem,hogy nehéz,és a hajadat tépnéd este 8-ra,de nem szabad feladni!

2015. okt. 16. 11:33

Mit csinál? megállás nélkül mondogalódik, dunnyog magában (mit akinek tényleg baj van a fejébe). Apa rászól, ráüvölt és eredmény semmi folytatja.


De sajnos most van hogy 12 órázik így sokszor nekem jut még az esti program is...úgyhogy van mikor csak az én problémám.


Én nem vagyok verés párti..sőt...de most már egy két pofon elkélne neki...viszont lánygyereket bántani? és nincs mivel büntetni...

28. Mézes-Krémes (válaszként erre: 27. - Twoinone)
2015. okt. 16. 11:21
Miért, mit csinál? Hol itt az apa részéről a szülő szigor, a következetesség? Biztos ez a te problémád, és a te dolgod kellene legyen? Mert szerintem nem... Nem házicselédnek szerződtél.
27. twoinone (válaszként erre: 25. - 388b941089)
2015. okt. 16. 11:11
:) ha csöndbe elvan szerencséd van. NÁlunk ha lefeküdne éhesen és csöndbe csinálná hagyján lenne
2015. okt. 16. 06:45
Majd alakulnak a gyerekek, ne lelkizzetek rajta :) mondjuk az egy speciális helyzet, ha nem saját a gyerek.
2015. okt. 16. 06:42
Hát, mindig van fontosabb dolguk... Dehát a kamaszkor ilyen. Noszogatni, nógatni kell öket, lusták. Az enyèm is inkabb èhezik, amig haza nem èrek, pedig mindig van itthon kaja. Par napja mikor vacsizunk, nem szokott mèg èhes lenni, èn meg nem csinalok neki fèl ora mulva kajat,,ha már rendbe raktam a konyhát. Egyik nap se ment ki magának csinálni kaját, vacsi nèlkül feküdt le. Tudom sajnalni xd (13 èves lany)
2015. okt. 15. 23:10
Én el lettem kényeztetve, ami azt illeti.. néha akkoriban segítettem elmosogatni, nagytakarításban, de nem volt kötelező jelleggel, a szobámat viszont rendben tartottam. Terítésnél, ha nagy ebéd volt, segítettem persze, karácsonykor is mindig fát díszíteni. Ma sem várják el kötelezően tőlem, hogy elmosogassak vagy takarítsam ki a házat, de ma már egyszerűen szükségét érzem annak, hogy segítsek anyunak. Szerintem a vérszigornak semmi értelme, mert csak riasztás lesz a vége.
23. twoinone (válaszként erre: 15. - Adfa0d8bdb)
2015. okt. 15. 23:00

A jutalom addig érdekes amíg van. Utána hiaba ígérek jutalmat legközelebb is már nem csináljak meg.

Dicseretert ritkan hajlandóak vmire.

Pénzért lennének hajlandók tanulni de azon felül tárgyi jutalom is kéne eredményért cserébe

22. twoinone (válaszként erre: 18. - 0c7adf8ee7)
2015. okt. 15. 22:58

Megprobálom :)

Az a baj h az egyik gyerek ra vehető lenne de a másik nem. Így ha egyiknek segítek ha kéri a másiknak meg nem akkor már indul a cirkusz

21. twoinone (válaszként erre: 16. - Bnedora)
2015. okt. 15. 22:56

A hajszaritás azért vsn erőltetve (ebben az időben már, nyáron sosem volt kérve ) mert anyukanal valo teli hajmosas óta picit is megfazik a feje bekorpasodik. :/

Meg suliba van úszás ott is muszáj szárítani

20. 4c1a787e8f (válaszként erre: 16. - Bnedora)
2015. okt. 14. 17:03

Én magam nagyon beteg szoktam lenni, ha nem szárítom meg a hajam, pedig meleg panelban lakom, és nem vagyok beteges..

Ezt azért nem tartom jó ötletnek.


Egyébként meg igen..

19. Mézes-Krémes (válaszként erre: 18. - 0c7adf8ee7)
2015. okt. 14. 09:15
Ez szerintem is jól hangzik. Nem keni meg magának a kenyeret? Hát akkor éhes marad. Előbb utóbb úgyis igazán megéhezik, és megcsinálja...
18. 0c7adf8ee7 (válaszként erre: 7. - Twoinone)
2015. okt. 13. 14:33

Próbáld meg, hogy semmit, de semmit nem csinálsz meg neki, de még csak nem is figyelmezteted!

Nehéz lesz kiállni, de nálunk volt eredménye.

17. anya4005 (válaszként erre: 16. - Bnedora)
2015. okt. 12. 16:00
Bennem is felmerült,minek a hajszárítás,de örülök,hogy más sem szokta használni a szárítót! :D
16. bnedora (válaszként erre: 7. - Twoinone)
2015. okt. 12. 14:09

A hajszárításról csak annyit szeretnék mondani, hogy ha este mossa meg a haját, akkor nem is kell szárítani. Én legalábbis nem szoktam, pedig nem rövid a hajam.


Próbáld meg kevésbé kiszolgálni, bár tudom, hogy aki nem olyan, azt nehéz rávenni. Nekem 40 év kevés volt arra, hogy evés után a tányért a mosogatóba tegyék, és ne hagyják ott az asztalon.

15. adfa0d8bdb (válaszként erre: 7. - Twoinone)
2015. okt. 12. 13:38
Minden apró mozzanatért dicsérd, ha nagyobb feladattal megbirkózik, jutalmazd.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook