Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Néhány gondolat a féltékenységről fórum

Néhány gondolat a féltékenységről (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Néhány gondolat a féltékenységről

1 2
2016. máj. 1. 08:11
Sziasztok! Mi a féltékenység? Ez már annak számít? Van egy férfi aki ha meglát egy másik férfival beszélgetni legközelebb amikor találkozunk még a fejét is elfordítja csak nehogy még köszönnie kelljen. Kérdezi a környezetemet ki az?mennyire komoly? Meg hasonlók.volt egy eset amikor egy ismerősömhöz jártam szimplán segíteni,elmondta hogy hány nője volt kivel látta legutóbb.mindezt úgy,hogy házas. Én csak keresem a társam.Mi ez a viselkedés? Miért van? Köszönöm ha kapok választ.
2015. nov. 27. 11:24

Mult héten busszal utaztunk a férjemmel. Nem volt ülőhely, hát álltunk végig. Az út kb. fél óra. Egyszercsak arra figyeltem föl, hogy egy lány bámul felénk, majd elkapja a tekintetét, aztán kezdi ujra. A férjemre sandítottam, és ő is ugyanezt tette, csak a lány irányába. Bevallom elöntötte az agyamat (lelkemet) a féltékenység.

Ti mit tettetek volna a helyemben?

2015. okt. 16. 16:42
Sziasztok! Én úgy gondolom, hogy a féltékenység önmagában még nem egy rossz dolog, ha persze nem a túlzott, beteges változatról beszélünk. A féltés lenne erre leginkább a megfelelő szó. Ez még oké. Amikor féltjük a párunkat valamitől/ valakitől. Csak, ha ez a fajta érzés megváltozik és gyanúsítgatásokba, ellenőrizgetésekbe csap át, akkor van a probléma. Sajnos elég sokan nem gondolnák, hogy amit éreznek, az nem valós dolog. Vagyis csak ők nagyítják fel. (Ide tartoznak azok, akik rendszeresen csalódtak és már nem tudnak bízni senkiben.) Talán belőlük alakul ki a betegesen féltékeny ember. Ez minden szempontból megöli a kapcsolatot és vele együtt az érintett személyt is. Mivel azt érzi, mindjárt megőrül. És valóban, valami hasonló játszódik le benne, csak ez egy kontrollálhatatlan, erősen negatív érzelmeket tápláló és fakasztó gondolatok sora, amin uralkodni képtelenség. Sajnos féltékeny szoktam lenni bizonyos esetekben. De nem betegesen. Viszont tudom, hogy ez nem jó és, hogy miből ered: önértékelési problémából. De próbálom uralni a dolgokat, nem érdemes hülyeségeken agyalni, az nem tesz jót! Viszont azt sem szabad hagyni, hogy a személy, akivel együtt él az ember - kihasználva a helyzetet - megteremti a lehetőségeket arra, hogy odavághassa: "...te már megint féltékenykedsz, és én már szóba sem állhatok senkivel!!" --> Vagy: "....azért nem mondtam el neked, hogy hazavittem az XY-t, mert úgyis tudom, hogy nem tetszett volna......!!"
38. VargaMelinda78 (válaszként erre: 37. - Nikkancs :))
2015. okt. 15. 08:05
hát nezt az érzést le kell gyözni másként soha nem fog menni...ez megöl mindent és vele a kapcsolatot is...énis sok ilyenen mentem keresztül bizni kell magadban és másban is....
2015. okt. 14. 20:12

Jó cikk lett, gratulálok !

Sajnos én nagyon féltékeny típus vagyok, eddig az összes kapcsolatomban az voltam(most is az vagyok, de próbálok változni). Habár olyan érzésem van mindig, hogy sosem vagyok/leszek elég jó senkinek sem . Az a baj ,hogy én tudom, hogy lehetek én akárkivel , úgyis ezt fogom érezni. :(

36. Osho (válaszként erre: 34. - 2bed2dfa3a)
2015. okt. 13. 10:23

Nem tudom...

Én úgy éltem meg, hogy épp azért bitang nehéz megszabadulni tőle, mert sokszor egyáltalán nincsenek racionális okai. Vagyis hiába "tudom", hogy "ugyan már öreg, ez egy baromság...stb", attól az még ott van... :-)

Egyébiránt aztán, vagyunk ahányan vagyunk, szóval a maga féltékenysége mindenkinek a maga harca is egyben. :-)

35. syria (válaszként erre: 34. - 2bed2dfa3a)
2015. okt. 10. 20:48

Igen, sok minden fejben dől el. A féltékenységre szerintem nem igaz. Arra sajnos nem működik ez a „varázsige”. Tapasztalatból mondom. Én még akkor sem voltam féltékeny, amikor alapos okom lett volna rá. Ugyanakkor egy régi kapcsolatomat sehogyan nem tudtam eltántorítani a beteges féltékenységtől.

Szerintem a féltékenység pszich...i kategória.

34. 2bed2dfa3a (válaszként erre: 30. - Osho)
2015. okt. 10. 08:13
A féltékenység a fejben lakik. A gondolataid táplálják. Amint megszabadulsz az azt tápláló gondolatoktól, a féltékenység sem fog problémát okozni.
33. syria
2015. okt. 9. 15:47

Nem értek egyet az első mondattal, hiába származik Freudtól. A féltékenység szerintem nem tekinthető normális érzelmi állapotnak, mert előbb vagy utóbb biztosan megmérgezi a párkapcsolatot.

Nem szeretném kioktatni Freud-ot, de szerintem összemosta a féltékenységet az egészséges féltéssel. :)

2015. okt. 8. 12:23
Nekem is tetszett a cikk! Nehezen hihető Számomra is, amikor valaki ,,büszkén,, veri a mellét,hogy ő még soha nem volt féltékeny.Talán még magának se meri bevallani....
31. Csodálatos_Amy (válaszként erre: 29. - Unom)
2015. okt. 6. 23:13

Freud is azt állítja (a mai modern pszichoanlaitikus gondolkodás is), hogy élete során minden ember találkozik a féltékenység érzésével (ödipusz-komplexus alapja) . Itt szeretném hangsúlyozni, hogy bár én a kapcsolati féltékenységről írtam, de létezik más fajta is, pl. testvéri, szomszédi, gondozói, egzisztenciális és a sort még folytathatnám.

Ha Freud véleménye számodra nem hiteles, akkor nyilván az én véleményem sem lesz az. Ezért nem is kezdem el az igazamat bizonyítani neked.

30. Osho
2015. okt. 6. 23:03
Hm... nehéz ügy ez a féltékenység dolog. És szerintem leginkább azért, mert az odáig rendben van, hogy intellektuálisan felfogja az ember azokat a bölcseleteket, amik elmondják, hogy önbizalomhiány áll mögötte, meg semmi értelme sincsen (nem mintha az "értelemtől" függene bárminek is a léte...), pláne haszna, meg hogy megmérgezi a kapcsolatot, de ez az érzés, a féltékenység érzete nem a fejben, hanem annál sokkal veszélyesebb helyen, valahol a mellkasunk mögött lakik... Arrafelé, ahol a szerelem, a fájdalom, stb. Szóval nem könnyű kontrollálni a drágát. :-) Én magam is megharcoltam vele az évek során, és a legviccesebb, hogy szinte kivétel nélkül valódi ok nélkül.
29. unom (válaszként erre: 22. - Csodálatos_Amy)
2015. okt. 6. 22:35

Aki nem féltékeny, az hazudik? Érdekes a "logikád", gondolom, szereted a sablonokat.

Voltam már féltékeny, a sörözés mellékhatásaként :) Egyébként nem keserítem a magam és a párom életét az önbizalomhiányommal.

28. ollégabi (válaszként erre: 24. - 2bed2dfa3a)
2015. okt. 6. 21:46
Gyönyörű és minden szava igaz!!
27. bartaldora (válaszként erre: 26. - 267a12ec2a)
2015. okt. 6. 21:04
És kémkedsz utána? Vagy megfigyeled? Vagy mit csinálsz, ami neki idegesítő lehet?
2015. okt. 6. 20:54
Én is féltékeny tipus vagyok,nagyon is.Párom is az,de ő nem mutassa ki.Én annál inkább,régebben voltak hisztik ez miatt,ma már ritkábban
2015. okt. 6. 19:43

Én is féltékeny vagyok, de csak úgy magamban vagyok féltékeny, nem mutatom ki párom felé, nem rendezek féltékenységi jeleneteket.

De megmondom őszintén, szerintem inkább nem is féltékenységnek mondanám, inkább csak félek attól, hogy elhagy, vagy hogy megun, vagy hasonló. Az előző párom után ez megpecsételt, hogy félek attól, hogy meg fog történni ugyanaz, ami nála, a megalázás, az elhagyás. Természetesen féltékeny is vagyok egy kicsit, de nem betegesen.

2015. okt. 6. 18:45

A féltékenységnek valójában semmi értelme és haszna. Féltékenységgel senki nem tartható meg. Hogy miért, erre Biegelbauer Pál írásából idézek:

"Az ember szabad létező."

"A szabad létező nem sajátítható ki! Nem lehet megszerezni. Nem megvásárolható, el nem tulajdonítható. A másiké csak úgy lehet, ha ő, a benne ragyogó szabadságában úgy dönt, hogy odaadja magát a másiknak. Csak így lehet a másiké és csak addig, amíg ez az odaadottság tart."

[link]

2015. okt. 6. 13:43
Nincs ember, aki ne lett volna eleteben feltekeny.. mas teszta ha valaki megfojt vele, ha a baratokra is feltekeny meg arra is, hogy egyedul kimenjen a no/ferfi, az beteges, meg mas ha ez ilyen enyhen birtkolo stilusban jon le, feltesbol, ahogy elottem irtak lejjebb. Az erzeketlenseggel, hogy "ah engem nem erdekel" azt sugallod a parodnak, hogy tenyleg nem foglalkoztat.. es nem erzi magat fontosnak. Meg kell talalni az egyensulyt.
2015. okt. 6. 13:40

Köszönöm. :)Jól esnek a pozitív visszajelzéseitek. Ha találtatok benne legalább 1 mondatot, ami új gondolatként hatott rátok, akkor már megérte megírnom.

A féltékenység sok nőt érint, egyébként le vagyok döbbenve, hogy mennyien zárkóznak el a témától és hazudják azt maguknak, hogy "én még soha sem voltam féltékeny". Ilyenkor mindig jót nevetek magamban. :) Gondolom sokan azért nem írnak, mert nem vállalják fel, hogy érintettek a témában. :)

2015. okt. 6. 10:13
Szerintem is jó cikk!És jó téma!Nem is értem,miért csak ennyien szóltak hozzá!
2015. okt. 6. 09:56
Nagyon jó a cikk! Gratulálok! :)
2015. okt. 6. 08:36
Teljesen jól összeszedett és megfogalmazott gondolatok. Köszönöm az élményt! Tetszik a cikked nagyon!
18. Csodálatos_Amy (válaszként erre: 15. - Gribedli***)
2015. okt. 5. 20:02
Köszönöm. :)
2015. okt. 5. 17:33
Én nem voltam még sose féltékeny,de már volt barátom aki igen és ez teljesen megfojtja a másikat gyorsan szabadulni kell abból a kapcsiból.Attól ha nem féltékeny az ember akkor is lehet ugyanúgy szeretni és félteni.
16. gribedli*** (válaszként erre: 14. - Lanadelqueen27)
2015. okt. 5. 15:39
Ez igaz. Ha nem érzel semmit, ha valaki rámászik a partneredre, akkor egyszerűen nem is vagy szerelmes belé, ennyi:)))
15. gribedli*** (válaszként erre: 1. - Csodálatos_Amy)
2015. okt. 5. 15:37

Tetszett a cikk, gratula!:)


Igaz, tényleg "néhány" gondolat volt, mert ennél komplexebb a dolog, de teljesen egyetértek azzal, hogy a féltékenység mindenkiben benne van, ez egy kódolt érzelem, nagyon ősi, és nagyon is oka van, hogy létezik. Amíg egészséges keretek között van, az jól is elsülhet, hiszen a féltékeny ember jobban odateszi magát, a partner pedig érzi, hogy kifejezi a szerelmét. Ismétlem, egészséges keretek között:))))


Nekem pl imponál a féltékenység, és tisztában vagyok azzal, hogy mi ennek a biológiai jelentősége. Szerintem felesleges lekicsinyíteni önbizalomhiányra, mivel annyira ősi érzelem, amikor "keletkezett", még nem létezett önbizalomhiány, csak fajfenntartási ösztön. Mivel a mai világban már önbizalomhiány is okozza, sokan azt gondolják, hogy csak ez okozza, illetve defekt, stb. Pedig ez egy velünk született ösztön, aki kiéli normális keretek között, az lelkileg egészséges marad, aki elfojtja, annál később "robban", beteges szinten.

2015. okt. 5. 13:26

A féltékenység jelzés arra, hogy szereted a másikat. Ha már nem érzed ezt, mikor mondjuk valaki úgy mosolyog rá, feltűnően nézegeti vagy hasonlók, az probléma...

viszont vannak fokozatai a dolognak, szóval rendben is van, ha leragad ennyinél.

13. Csodálatos_Amy (válaszként erre: 12. - MentsVár)
2015. okt. 5. 01:30
A féltékenység érzelmi hátterére.
12. MentsVár (válaszként erre: 11. - Csodálatos_Amy)
2015. okt. 5. 01:25
Választ? Mire?
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook