Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Édesanyámat kirúgták, de nem akarják kifizetni. Mi tehetünk? fórum

Édesanyámat kirúgták, de nem akarják kifizetni. Mi tehetünk? (tudásbázis kérdés)

15. Eby92 (válaszként erre: 13. - Michelle.r)
2015. aug. 26. 18:45

Rendben! Ennek ott mi a menete? Mennyi idő? Hogy van pontosan? Megírnád kérlek?

Mert ma olyan tanácsot kaptam, hogy a NAV-hoz menjük panaszt tenni, mert a bíróságon nem adnak nekünk igazat. Bár a NAV-nál is voltunk még 2 hete, ott az mondták, hogy majd meggondolja magát a kedves főnök, és továbbküldtek a Munkanélküli Hivatalba, onnan meg a Felügyelőséghez... Kezd már elegem lenni abból, hogy mindenki küldözget jobbra-balra, de segíteni senki nem segít.. :(

Én nem akarok személyeskedni, arra föl mondtam neki, miután állandóan azzal jött, hogy azét van ez, mert engem kell eltartania, meg hogy menjek el dolgozni, ha pénzt akarok. Persze abba fogom hagyni a sulit a vége előtt, mert ő nem óhajt fizetni..

Nyilván nem fogom a bíróságot ezzel "traktálni", ezt neki mondtam, mert ő támadt nekem, nekem meg meg kellett védenem magam.

Ők a végsőkig képesek mindenre, mert nem normális, hogy kényszerrel akarták rávenni anyámat, hogy aláírjon egy papírt, még a tettlegességre is hajlandóak, primitív az egész család...

14. d7c1719ff7 (válaszként erre: 1. - Eby92)
2015. aug. 26. 18:39
sok helyen leírják ilyen esetben amikor szabálytalan szerződésbontás vagy fizetésgondok vannak egyenesen a munkaügyi bírósághoz kell fordulni, ők bevasalnak a munkáltatón mindent
13. michelle.r (válaszként erre: 12. - Eby92)
2015. aug. 26. 15:18

Ezt mondom én is. Menjetek a Munkaügyi Bíróságra. És semmilyen felesleges személyeskedésbe ne menjetek bele. Nem tartozik rátok, hogy mennyit keresnek gyerekei, és mire költötte a pénzt ahelyett, hogy anyádat kifizette volna. És eszetekbe ne jusson a bíróságot ezzel traktálni.


Higgadtan, és tényszerűen. Ilyen esetekben mindig a munkavállaló javára dönt a bíróság.

12. Eby92 (válaszként erre: 10. - 12d083b51b)
2015. aug. 26. 15:08

Ezt a vonalat már próbáltuk. Őket hívtuk fel 2 hete, azt mondták, hogy nem garantálják, hogy 30 napon belül fizet a főnök, a hozzáállásától függ.

Mivel azóta sem kaptunk semmi visszajelzést tegnap felhívtuk megint őket, egy titkár vette fel, és azt mondta, hogy ők nem tudnak ebben segíteni, max. megbírságolják őt, menjünk a Munkaügyi Bíróságra. Amikor megkérdeztük, hogy legalább van-e valami ügyszám már vagy, hogy hol tart a dolog, akkor se tudtak semmit sem mondani. Szóval nem valami segítőkészek...

11. Eby92 (válaszként erre: 8. - Csillag999)
2015. aug. 26. 15:02

Nálunk viszont pont az a baj, hogy csak eljátssza, hogy nem tud fizetni, de közbe meg minden héten hozza az új ruhákat a boltba, arra van.. Nem akar ő bezárni.

Amikor mondtam neki, hogy akkor miért várta meg, hogy ennyi adóssága legyen, akkor meg azzal jött, hogy mert anyám ígéretet tett neki, hogy most nyáron nyugdíjba megy (ja és ezt úgy akarta a főnök, hogy közös megegyezéssel, végkielégítés nélkül), meg hogy csak anyám miatt volt a bolt, holott szó nem volt ilyenről, hiszen megbeszélték, hogy mivel mindkettőjüknek kell a pénz, így még évekig nyitva lesz.

Meg olyannal jött, hogy hát akkor reméli, hogy anyám sokáig egészséges lesz, hogy engem 30 éves koromig eltartson.. (Most 22 vagyok, ez az utolsó évem a suliban. ) Amikor meg erre visszakérdeztem, hogy talán az ő lánya nem járt főiskolára? Vagy amikor a fia hónapokig se dolgozni, se tanulni nem akart akkor mi volt? Erre azzal jött, hogy ne keverjem bele a gyerekeit. Akik egyébként külföldön rengeteg pénzt keresnek, nyilván tudnának kölcsön adni neki. Sőt ők is benne vannak a dologban, mert volt, hogy amiatt nem kapta meg anyám a fizetését, mert a nő lányának a vizsgáztató tanárát kellett megkenni... És a kedves "kislánya" ( 30 éves nőről van szó) simán elkapta anyám karját meg üvöltött vele tegnap, hogy már pedig alá KELL írnia a papírt. Ha nem húzom az időt, és pontosan nyitás előtt megyünk, amikor még nincsenek vevők, akkor szerintem meg is pofozta volna anyámat.

Azt meg már én is mondogattam a főnöknek, hogyha nem fizet, akkor megyünk a bíróságra, ami mindkettőnk neki felesleges idő/energia, meg neki pénz is, erre jött azzal, hogy nyugodtan jelentsük fel, őt nem érdekli..

10. 12d083b51b (válaszként erre: 5. - Eby92)
2015. aug. 26. 07:33

Gyakorlatilag ugyanaz.

Minden megyében egyetlen helyen lehet őket megtalálni:


[link]


Csak ki kell választani a megyét és ott az elérhetőségük.

9. michelle.r (válaszként erre: 1. - Eby92)
2015. aug. 25. 20:59
Van egy barátnőm, a cég hol fizetett, hol nem. Végül megunták, pár kollégával összefogott és néhány hónap alatt felszámoltatták a céget. Nem kellett ügyvéd hozzá, besétáltak a Munkaügyi Bíróságra elindították, és simán lezajlott. Nem tudom mennyi idő alatt, de mindenki megkapta az elmaradt fizetését.
2015. aug. 25. 17:34
Az én esetem kicsit más volt, hosszú lenne taglalni. Én mondtam hogy nem írok alá semmit, semmilyen felmondást amiben nem az van ami a munkaszerződésemben. (60 nap felmondásból 15 napot akart csinálni, a szabadságom nem akarta megváltani) Fel akarta számolni a céget és amig egy alkalmazott is benne volt nem tudta. Mikor jött azzal hogy majd a garancia alap évek múlva kifizet ha nem irom alá, én megmondtam neki, hogy Te meg akkor évek mulva számolod fel a céged, mert nem irok alá felmondást és át sem veszek. Mellesleg meg van ellened pár per akiknek tartozol, nem jönne jól ha ellened idéznének tanunak és lévén hogy nem szeretnéd hogy itt dolgozzak kifizetni meg nem akarsz nem kell hogy hivjanak jelentkezem magam. Erre kifizetett. Tudom nem a legstabilabb tanács. De muszáj megtalálni a gyenge pontját mi az amin sok pénzt időt veszit és megzsarolni. Az ilyen gerinctelen g...i-vel nem lehet máshogy. Ha nem adózik tisztán, ha tartozik másnak és perbe fogták bármi ami árthat neki... Nekem bevált. Jogilag én sem jutottam volna vele semmire, csak rájött többet bukik ha mindenhol keresztbe teszek neki, mintha kifizet...
2015. aug. 25. 17:27
Családsegítőben van ingyenes ügyvéd.
6. Eby92 (válaszként erre: 4. - Forrest2010)
2015. aug. 25. 17:11
Most itt nem a nyugdíj a lényeg, mert oda el tudna menni, de csak miután lejárt a felmondási ideje.
5. Eby92 (válaszként erre: 2. - 12d083b51b)
2015. aug. 25. 17:08
A Munkaügyi Főfelügyelet mennyivel másabb, mint a "sima" Munkaügyi felügyelőség? Tudnál írni elérhetőséget légyszi!
2015. aug. 25. 16:48
....v a 40 éves akcióssal tudna elmenni nyd-ba / 40 évnyi jogosultsági idővel / v csak akkor , ha a rá érvényes nyd korhatárt betöltötte .
2015. aug. 25. 16:47
...előrehozott nyugdíj már évek óta nincsen .
2. 12d083b51b (válaszként erre: 1. - Eby92)
2015. aug. 25. 16:46
Munkaügyi Főfelügyelet
2015. aug. 25. 16:42

Július 31-én édesanyámnak felmondott a főnöke, azzal az indokkal, hogy a nem tudja fizetni tovább, mert évek óta veszteséges az üzlet (ruhaboltról van szó). Évek óta ez ment, hogy hol odaadta rendesen a fizetését, hol csak 1 hónap múlva, árufeltöltőként volt nyilvántartva, de eladóként dolgoztatta, stb, stb., szóval több minden volt a főnök rovásán.

A felmondás után közölte, hogy már ne is menjen be, mert mentesíti a munka alól, és majd aug. 10-én felhívja, és kifizeti a maradék szabadságot meg a felmondási időre járó pénzt (de nem biztos, hogy egybe), de a végkielégítést majd csak hónapok múlva adja oda, részletekben..

Erre mondta azt anyám, hogy nem írja alá, hiszen nem is fizeti ki rendesen, erre a főnök közölte, hogy majd kipostázza neki a felmondást, és aug. 10-én találkoznak, de a végkielégítést akkor sem kapja meg akkor, és részletfizetésről sem hajlandó nyilatkozatot tenni.

A felmondásban is az szerepel, hogy a munkában töltött utolsó napot (júl. 31. ) követő 5 napon belül kifizeti az összes járandóságát, így alapvetően jogszabályba ütközik a dolog. Ráadásul mi garantálja, hogy odaadja? Mert korábban már anyám fejéhez vágta, hogy úgy sem adja oda neki a végkielégítést, mert egy csomó adóssága van az állam felé, és hogy majd évekig várhatunk a pénzre.

Azt tudom, hogy létezik olyan Bérgarancia Alap, amikor az állam megelőlegezi a munkáltatónak a pénzt, hogy kifizethesse belőle a munkavállalót, de anyám főnöke közölte, hogy ő nem hajlandó megigényelni, sem csődeljárást kezdeményezni. Viszi tovább az üzletet, hozza folyamatosan az új árut.

Másnap (aug 1.) bementünk hozzá. Közölte, hogy 10-én csak a papírokat adja oda, a felmondási időre járó pénzt, pedig csak havi részletekben, a végkielégítést meg "majd valamikor". Erre mondtam, hogy hogy adhat ki a kezéből olyan papírt, amivel júl. 31-től felmond neki, és biztosítja, hogy 5 napon belül kifizet mindent, ha nem teljesíti, erre a képembe röhögött, hogy akkor pereljük be. Anyámat hibáztatja, mert állítólag 500 ezres adóssága van az utána kötelezően fizetendő adó után (ami ugye munkáltatóként kötelessége), és mondta, hogy akkor menjen el a felmondási idő alatt dolgozni.

15 éves munkaviszonyról van szó, 4 havi végkielégítés és 60 nap felmondási idő járna.

Aug 3-án kiküldték a felmondást, amit 31-én adott fel a főnökasszony, DE nem ugyanazt adta fel! Ebben 30 nap felmondási időt írt, és amilyen törvényre hivatkozott a felmondási idő kapcsán, ott 60 nap járna.

Másnap megint bementünk, ekkor a nő azzal jött, hogy elírta véletlenül, és adott egy 3. féle (!) felmondást, eszerint 7 napon belül fizet, mi meg adtunk egy papírt, ami a felmondás 1. verziója szerint van, 4 hó végkielégítés, 2 hó felmondási idő, és 5 napon belül fizet, és megadtam a bankszámlaszámom, hogy arra, legyen csak nyoma, ne mi szaladgáljunk be állandóan. Erre közölte, hogy azt nem írja alá, mert nem tud 5 napon belül fizetni.

Aug. 10-én mentünk megint,de akkor csak 26 ezret adott szabadságmegváltás címén (2x annyi járna), és ezt is levonta az egyik havi felmondási bérből, meg egy csomó papírt akart aláíratni, ami szerint szept 28-ig kifizet mindent, és csak egy kitépett kockás lapra írta rá, hogy részletfizetést kér jan. 29-ig (ezt se írta volna le magától).

Ma pedig odarendelt minket nyitás előtt, oda hívta a rokonait (lánya, volt és jelenlegi sógorasszony), a szabadságmegváltásból megmaradt 1 havi bért adta volna oda és egy elszámolásos papírt akart aláíratni, de azt anyám nem írta alá, mert nem felelt meg a valóságnak, erre a nő közölte, hogy akkor nem ad semmit. Mi mentünk volna el, erre a főnöknő lánya megfogta anyám karját, hogy már pedig nem megy el, alá kell írja, és nem engedte ki, amíg rá nem ordított, hogy engedje el, erre a főnök közölte, hogyha nem írja alá a papírokat, akkor januárig nem fog tudni elhelyezkedni.

Most mivel felmondás alatt van, így nem kaphat se munkanélkülit, se nyugdíjat (mert már elmehetne előrehozottba).

Már szinte mindent megpróbáltunk, itt Vácon nem foglalkoznak az üggyel, a Munkaügyi Felügyelőséget ajánlották, felhívtuk őket, illetve írtunk nekik 2 hete, azt mondták, hogy nem garantálják, hogy 30 napon belül fizet a főnök, a hozzáállástól függ. Mivel nem kaptunk semmi visszajelzést ma felhívtuk megint őket, egy titkár vette fel, és azt mondta, hogy ők nem tudnak ebben segíteni, max. megbírságolják őt, menjünk a Munkaügyi Bíróságra.

A Munkaügyi Bíróságról nekünk azt mondták, hogy csak a határozatot hoz, behajtani nem fogja rajta a pénzt, és évekig is eltarthat. Ráadásul mivel semmi kedvezménye nincsen anyámnak, így a Pestre rohangálás is költséges (nincs autónk).

Nálunk egy sima meghallgatásért is 10 ezret kér egy ügyvéd, arra sajnos nincs pénzünk. Anyám minimálbért kapott mindig (most még azt se kap majd), én egyetemre járok, csak ketten vagyunk. :( Teljesen tanácstalan vagyok, hogy mihez kezdjünk, félretenni sajnos nem tudtunk, így 2 hónapig nem tudom mit csinálunk majd, mert a munkanélküli/nyugdíj se megy azonnal, és nekem is lassan indul az egyetem, az ösztöndíjam még nem kapom meg szept/okt.-ben, az árvaságimat is csak szept. 15-én, de semmire sem elég, még megélhetésre sem marad, a számlákról meg már nem is beszélek..


Érdeklődni szeretnék, hogy ilyen esetben hova fordulhatunk? Mit tehetünk még?


Előre is köszönöm a válaszokat!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook