Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Alevi vallás fórum

Alevi vallás (beszélgetős fórum)


1 2
39. 549be03e80 (válaszként erre: 22. - 2bed2dfa3a)
2017. jan. 2. 03:16

Igy van! Mivel eppen ez volt a dolgozatom az itteni teologiai foiskolan hozzatennem a hirhedt/hires kepviseloje aaz alawiyya-knak Bassár el-Aszad (Baššār al-Asad, arab betűkkel بشار الأسد; Damaszkusz, 1965. szeptember 11.) Szíria elnöke és a Baasz Párt főtitkára 2000 óta, az 1971-től haláláig szintén elnöki hivatalt betöltő Háfez el-Aszad fia és utódja.Háfez el-Aszad és Anísze Mahlúf második fia 1965-ben született, amikor a Baasz Párthoz tartozó, tábornoki rangú, ALAVITA származású apja a szír légierő parancsnoka volt.

Csak erdekessegkepp,es ebbol nagyon sok konfliktus fakadt,lathatjuk Sziriaban.

38. Guruljka (válaszként erre: 36. - Askim8888)
2015. júl. 22. 02:52

Szívesen. Én azt köszönöm neked, hogy általad kicsit belekukkanthattam ebbe a vallásba, hiszen eddig nem is hallottam róla.


Sok szerencsét és boldogságot kívánok Neked, Nektek, bárhogyan döntesz is.

37. Askim8888 (válaszként erre: 24. - 2bed2dfa3a)
2015. júl. 22. 01:47
Köszönöm szépen!
36. Askim8888 (válaszként erre: 26. - Guruljka)
2015. júl. 22. 01:46
Köszönöm! :)
35. Askim8888 (válaszként erre: 25. - 0c7adf8ee7)
2015. júl. 22. 01:45
Ez nem a szerelmen mulik. Itt az a lenyeg,hogy ha szeretsz valakit akkor minden erdekel ami vele kapcsolatos. Mindent tudni akarsz,ismerni. En igy ismertem meg az o vallasat,es egyetértek vele .Annyiban van igazad,hogy tegyuk fel holnap szet valnanak az utjaink akkor lehet,hogy nrm lennek rajta azon,hogy a leheto leghamarabb felvegyem a vallast. De ettol függetlenül ugyanúgy viselkednek,es ugyanugy hinném amit hiszek. Nem egyik naprol a masikra szertnem ezt. Masfel ev utan döntöttem ugy,hogy felveszem de (!) mindent tudni szeretnek. Es ehhez meg sok ido kell :)
34. Askim8888 (válaszként erre: 20. - Guruljka)
2015. júl. 22. 01:40
Ez igy van. :)
33. Askim8888 (válaszként erre: 21. - Mezei Virág)
2015. júl. 22. 01:38
Köszönöm szépen ! Magyar nyelven en sem talaltam tobb infot :)
32. Askim8888 (válaszként erre: 17. - 2bed2dfa3a)
2015. júl. 22. 01:37
Nem, nem ugyanazok.
31. Askim8888 (válaszként erre: 15. - Guruljka)
2015. júl. 22. 01:35
Köszönöm szépen, hogy próbálsz infot gyűjteni. En is olvastam, hogy sokaig ki voltak rekesztve az alevitak. Egyébként a parom sem hangoztatja. Eddig mindig csak annyit mondott,hogy o nem muszlim de hasonlo a vallasa. Most jutoottunk el odaig, hogy elmondta pontosan hogy melyik vallast gyakorolja, mert mondtam hogy fel szeretném venni. Hozzateszem, azok a muszlimok, alevitak legyen az barmilyen "mas"vallasu ember, akik itt születtek Németországban, azok nem olyan szigorúan élik ezt meg. Pl Ramadan es egyeb bojtok imak stb. Sokan esznek disznohust is. Persze csak ha a baratok rokonok nem latjak. Hisznek Allahban es a tobbi nem olyan fontos, formasagnak tartjak. Hozzateszem hogy azokrol beszelek akik itt születtek, vagy régóta itt elnek. De nyilván nem mindenki közülük sem. :)
30. Askim8888 (válaszként erre: 10. - 2bed2dfa3a)
2015. júl. 22. 01:29

Szia. Amióta kijottem Németországban azota egy arab családnál lakom,így megismertem az o kukturajukat. Aztan amióta a baratommal egyutt vagyok azota az o vallasat is jobban atlatom. Egyszerűen helyesnek tartom azt ahogyan elnek ahogy odafigyelnek az erkölcsi dolgokra meg ha neha szigorunak is tunnek. Neha értetlenül néztem amikor ramszolt valamiért aztan elmagyarazta,hogy mit miért nem lehet. Vagy éppen mit miért ugy kell. Meglattam benne a lenyeget.

Probaltam tomoren leirni. Remélem nagyjabol erted,hogy mit akartam ezzel a par sorral kifejezni. :)

29. Askim8888 (válaszként erre: 7. - Guruljka)
2015. júl. 22. 01:24
Köszönöm szépen. Ez a hasznomra lesz :)
2015. júl. 10. 21:52

Nagyon is érdekes és szép, amit ma megtudtam.


(Ha a szerelem elmúlik, akkor sem válnának el, ha csak egyikük alevita, tehát ebből a szempontból mindegy, áttér-e a nő vagy nem.)

27. Mezei Virág (válaszként erre: 25. - 0c7adf8ee7)
2015. júl. 10. 21:46

Új szerelem, új vallás!

A vallásokat jó dolog megismerni. :)

26. Guruljka (válaszként erre: 25. - 0c7adf8ee7)
2015. júl. 10. 21:35
Miért, az nem vallás kérdése...
25. 0c7adf8ee7 (válaszként erre: 20. - Guruljka)
2015. júl. 10. 21:28
Ha meg elmúlik a szerelem... :D
24. 2bed2dfa3a (válaszként erre: 1. - Askim8888)
2015. júl. 10. 20:40

A Törökországban élő népek és népcsoportok közül most az alevitákkal ismerkedünk meg. A török népesség mintegy 25%-a követi az alevita tanításokat. Ez mintegy 15-20 millió embert jelent. Az aleviták 80%-a etnikailag török, 20%-a kurd. Az alevitizmus elsősorban vallás, de mivel a követők kultúrája eltér a többségétől, ezért több forrás a többségi társadalomtól jelentősen eltérő identitású különálló népcsoportnak tekinti őket. Alavitának nevezik a szíriai, libanoni és a golán fennsíkon élő síitákat, de ez nem azonos az alevitizmussal.

Az alevitizmus az iszlám síita ágának egy érdekes változata, melyet a szufi miszticizmus is befolyásolt, sőt több tudós szerint az örmény kereszténység is. Míg a törökországi szunnita többség az arab nyelvet használja a liturgiában, ők a török nyelvet, illetve kurdot, a gyülekezet anyanyelvét.


Egy kis történelem

Az ottomán térhódítást megelőzően a 15-16. században egy másik török törzs, a szafavidák a mai Azerbajdzsán területén található szállásterületükről dél felé indulva sikeresen hódították meg a mai Irán és Irak területét. Ezzel létrejött a Szafavida birodalom és dinasztia, mely az iráni síita állam elődje lett. A szafavida befolyás és a síita hit Kis-Ázsiában is kiterjedt egészen az ottomán terjeszkedés koráig. 1514-ben aratott döntő győzelmet janicsárjaival az ottomán Szelim szultán Izmail sahon, a szafavida birodalom akkori királyán. Ezt követően üldözték és tűzzel vassal próbálták áttéríteni a síitákat, mindazonáltal a síita hit tovább élt ezeken a területeken és többféle változatban, köztük az alevitizmus formájában a mai napig megtalálható itt. A mai napig másodrendű állampolgárként, gyakran üldözések között kellett és kell élniük.


Az alevita hit és kultúra sajátosságai

Összefoglalva elmondható, hogy a szunnita tanokkal ellentétben a vallás lényege nem csupán a törvények és a szabályok megtartása, sokkal fontosabb a személyes-, elmélyült szeretetkapcsolat Istennel. Ehhez nincs szükség közvetítőre, szertartásokra. Ezzel együtt az alevitákra nagyon szigorú erkölcsi szabályok is jellemzőek. Monogámok, mélyen elítélik a házasságtörést és a válást, csakúgy, mint az emberölést, a hazugságot, lopást is.

Fontos az ember életében a tökéletességre törekvés, melyet egy szellemi vezető (Dede) segít. Ezt a fejlődést az ember életében négy kapu szimbolizálja, melyeken az életünk során át kell mennünk. Az első a törvény kapuja, mely a külső szabályoknak való megfelelést jelenti. Ezt követi a második kapu, az „ösvény” kapuja, mely a hit felébredését, megerősödését, elmélyülését jelenti. Ez után következik az ismeret kapuja, mely Isten és az igazság valói ismeretét jelenti, végül az egyesülés kapuja, mely az Istennel való egyesülést kínálja.

Az aleviták életében fontos a szeretet és a megbocsátás.

A nők egyenrangúak a férfiakkal, bármilyen hivatást választhatnak, együtt vehetnek részt a szertartásokon.

[link]

2015. júl. 10. 20:27
Nahát...egyetlen hang a különbség a harcos elit és a békés polgár között!
2015. júl. 10. 20:24

Tényleg nem azonos az alevita és alavita.


alavijja (alawiyya): alaviták vagy nuszajriták (nuszajrijja), síita eredetű  csoport Szíriában;

ahol jellemzően a lakosság közel 12 százalékát kitevő  alavita közösség soraiból

kerülnek ki a politikai és katonai elit tagjai

alaviták (al-alawiyya): lásd alavijja

alevi (alawÐ): aleviták, síita eredetű heterodox iszlám felekezet, tagjai főleg Törökország

területén élnek; a hasonló arab átírás ellenére nem összekeverendők az alavitákkal; a

szót a törökös kiejtés teszi alevivé  

Forrás: [link]

21. Mezei Virág (válaszként erre: 1. - Askim8888)
2015. júl. 10. 20:18

:)

Kíváncsi voltam mi ez, mert én nem is hallottam még róla.

Ezt találtam:

"Alevi hitű emberek elsősorban Törökország területén élnek. A legtöbb alevita török vagy kurd származású. Az alevizmus tulajdonképpen nem vallás, hanem egyfajta hit, humanisztikus világnézet, amely Törökország keleti részéről, Anatóliából származik és különböző kulturális értékeket, és nézeteket egyesít.


Az aleviták nem járnak mecsetbe, nem tartják a muszlim ünnepeket és nem böjtölnek Ramadánkor. Általánosan elmondható, hogy az aleviták szociálisan érzékeny emberek, számukra a központban az ember áll, a férfiakat és a nőket egyenlőnek tekintik. Az emberiség isteni jellegét hangsúlyozzák egy, az emberiségen kívül és a felett álló istennel szemben. Az aleviták között sok haladó szellemiségű, szociáldemokrata és liberális beállítottságú művész, politikus, író található.


Az aleviták társadalmi-vallásos összejövetele a cem (dzsem), amelyen a férfiak és a nők egyaránt részt vesznek. Sok helyen az alevizmust a siíta egyik irányzatának tüntetik fel, holott a két hit közötti egyetlen közös vonás Imam Ali, a negyedik kalifa tisztelete."

20. Guruljka (válaszként erre: 19. - 0c7adf8ee7)
2015. júl. 10. 20:13
én a kérdés alapján inkább úgy érzem, érzelmi alapon változtatna a kérdező, és nem a férfi kéri erre.
2015. júl. 10. 20:09

Ha valakinek kellek, akkor fogadja el a vallásomat is!

Nem adnám fel semennyiért!

Ennyire ne adja fel az egyéniségét a nô!

18. Guruljka (válaszként erre: 17. - 2bed2dfa3a)
2015. júl. 10. 19:58

Egyik német oldal mégis megkülönbözteti.


A mostani szúnnita belharcokban is emlegetik. Mét kutakodom.

17. 2bed2dfa3a (válaszként erre: 15. - Guruljka)
2015. júl. 10. 19:44
Talán alavita néven. Nem vagyok biztos benne, de úgy tűnik, alevita vagy alavita ugyanaz.
2015. júl. 10. 19:39
és = én (a könyvet olvastam)
15. Guruljka (válaszként erre: 13. - 2bed2dfa3a)
2015. júl. 10. 19:38

Igen, igazad van. Én is a minél alaposabb tájékozódásban szeretnék segíteni, de nem találok anyagot a szokásokról németül sem.


És igen, ez is gyanús lehet. Olvastam én már keresztény, magyar nyelvű brosúrát is arról, hogy a számítógép a sátán műve. Nem tudom, a különböző muzulmán felekezetek mennyiben engedik gépközelbe az asszonyaikat.


A filmet nem láttam, és a könyvet olvastam.

Olvastam azt a könyvet is, ami ennek a cáfolata, de az a nő, aki azt írta, eléggé agymosottnak tűnt.


Nem mindenben értettem egyet A Lányom nélkül soha írójának az ellenérzéseivel sem, de semmiképpen nem tartom elfogadhatónak, ha valakit a szabad mozgásában és művelődésében korlátoznak.

14. 2bed2dfa3a (válaszként erre: 12. - Guruljka)
2015. júl. 10. 18:15

Így van!

Talán te is ismered a Lányom nélkül soha című filmet. Most is kiráz a hideg, ha eszembe jut. Félelmetes, hogy mennyire megváltozhat egy ember a családja és a vallása befolyására.

13. 2bed2dfa3a (válaszként erre: 11. - Guruljka)
2015. júl. 10. 18:14
Igazad van, mivel tulajdonképpen a szekták jellemzői minden vallásban megtalálhatók valamilyen szinten, de van ahol ez még tolerálható, és nem okoz kárt a tagoknak. Van, ahol viszont olyan módon manipulálják a tagokat, hogy egy idő után teljesen a vallás tanításai fogják irányítani nemcsak a cselekedeteit, hanem a gondolkodását is. Ez már káros az áldozatok számára. Mentális és fizikai betegségeket okoz hosszútávon. Valamint destruktív hatású lehet a családra nézve, ha a vallás tanításai nem engedik a kapcsolattartást azokkal a személyekkel, akik kilépnek a vallásból. Ezek valós és komoly veszélyek, amikkel már csak akkor szembesülnek a legtöbben, amikor nincs visszaút. Ezért tartom fontosnak a minél több információ beszerzését, mielőtt egy bizonyos vallást fel akar venni valaki. És érdemes elgondolkozni azon is, hogy egyáltalán mi a célja a valláshoz való csatlakozással. Magáévá teheti és követheti valaki egy vallás értékrendjét akkor is, ha nem tagja a vallásnak. Így nincs elkötelezve, és nem sújthatják büntetéssel, ha valamivel nem ért egyet a vallás tanításaiban. Megmarad a szabadsága.
2015. júl. 10. 18:00
És mindez akkor fontos, ha az ember a férj rokonait látogatni van messze otthonról. Elég ha az útlevele esetleg "elvész"...
2015. júl. 10. 17:59

Azért a másik véglet sem jó: ha csecsemőkorban a szülők döntik el a vallási felekezetet.


Jobb ezt valóban felnőttként eldönteni, de én a nagy, az úgynevezett történelmi egyházak vallását illetően is fontosnak tartom az alapos tájékozódást.


Engem reformátusnak kereszteltek, ami valamikor szintén szekta volt tulajdonképp.


Sőt, ismereteim szerint a mai fogalmaink szerinti istenhit is, akár a zsidó, akár a katolikus, a maga idejében felforgató és hivatalosan ellenzett vallás volt.

Nem vagyok vallástörténész persze.


Ami az Európán kívüli vallásokat illeti, én is fokozott óvatossággal járnék el.

Éppen elég gyakori a nők elnyomása, jogon kívül helyezése, holott a Korán már (az ötödik szúrában) tartalmazza, hogy "tiszteld az asszonyt és ne tegyél ártalmára". Kivédték azzal, hogy az asszonyt a saját érdekében korlátozzák, mert ő csökött értelmű, és nem tudja, mi a jó neki.

10. 2bed2dfa3a (válaszként erre: 3. - Askim8888)
2015. júl. 10. 16:55

Szia! Miért szeretnéd felvenni a vallását? Ez sokkal súlyosabb döntés lehet számodra a jövődre nézve, mint azt most el tudnád képzelni.

Az említett vallást nem ismerem, utánaolvastam, de nem túl sok az információ róla. Lehet, hogy veszélytelen, de lehet, hogy kárt okozol vele magadnak. Feltétlenül alaposan informálódj, mielőtt döntést hozol. Ajánlom, hogy tanulmányozd a szektákról szóló anyagokat a neten. Pontosabban azt, hogy hogyan lehet felismerni, ha egy vallás káros szekta. Sokan felvesznek egy vallást, ami látszólag jó, szép, tiszta stb, aztán később ismerik fel a hátrányait, amikor már késő. Ha szektás vallás, nehéz kijönni belőle, vagy széthullhat a családod, elveszítheted a gyermekeidet a későbbiekben, ha te már nem értesz egyet a szekta tanításaival.

Nem akarlak elriasztani, a lényeg, hogy alaposan informálódj, és ha nem feltétlenül szükséges, ne vegyél fel semmilyen vallást.

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook