Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Külföldön élő anyukák, hogy bírjátok? fórum

Külföldön élő anyukák, hogy bírjátok? (beszélgetős fórum)


1 2
45. Aurorah (válaszként erre: 3. - 09d0a2c098)
2015. júl. 7. 16:28

Sziasztok,


Nem tudom, hogy Németország melyik tájára szeretnél menni, de én gondoltam leírom a mi esetünket.


Mi ez év április eleje óta vagyunk Németországban (Frankfurt am Main-tól nem messze) egy kisebb településen - és még mindig kemény, úgy értem, hogy a félév fele, 3 hónap már eltelt, de én úgy gondolom, hogy nem csak félévig lesz kemény. A nyelv nem egyszerű...


3,5 éves a kisfiam és velünk jött az Anyukám is, hogy amíg én dolgozom, Ő vigyáz a fiamra. Vagy éppen jön velem dolgozni és akkor a barátunk baby sitterkedik. Apuka nálunk sajnos nincs... így kb. én vagyok a családfenntartó.

Mi is baráthoz jöttünk, aki az elejétől segít nekünk a lakásbérlésben, munkakeresésben. Eleinte nagyon aggódtunk, mi lesz. De! Aggodalomra semmi ok. Mi nagyon jól érezzük itt magunkat. Sajnos az én németem sem tökéletes. Valahol A2 szint felénél tartok jelenleg. Anyukám egyáltalán nem beszél németül :-)

Szóval. A németek hozzáállása igen pozitív. Fontos, hogy ha dolgoznak, akkor nagyon-nagyon odateszik magukat, ezért elég keményen kell dolgozni.

Velem eddig még senki nem bánt rosszul. A munkatársak is mindig mosolyognak. Jókat derülnek azon, ha valami nagy ostobaságot mondok. Látják rajtam az igyekezetet, ezért mindenben támogatnak a munkahelyen. Igyekeznek egyszerűbben kifejezni magukat.


A kisfiam nagyon jól érzi itt magát. Igaz, hogy csak szeptembertől megy óvodába, de ugyanúgy eljátszik a német, olasz, arab, török, szíriai gyerekekkel, mint a magyarokkal. Valahogy megértik egymást, ha pedig nem, akkor sincs nagy baj. Lazán fogja fel....


Mindenképpen érdemes egy integrációs nyelvkurzust felvenned, mert rengeteg mindent elmondanak Németországról, a német emberekről, mit illik, mit nem... mit hogyan szokás kifejezni ... stb... Ráadásul az integrációs kurzus végén van egy nyelvvizsga, amit munkahelyeken szívesen vesznek és a kurzus felét az állam fizeti... Ha teheted mindenképpen menj el egyre (B1-ig van) legalábbis Friedbergben, ahova én járok.

Frankfurtban van egy magyar óvoda és iskola, ahova a kisfiam tud járni hétvégéken. Ott kifejezetten magyar szokásokkal, magyar mondókákkal, játékokkal, kézművességgel foglalkoznak...


most gyorsan mennem kell, nem tudom befejezni az amúgy sem rövid mondókámat.... de ha van kérdésed, kérdezz....


Összességében, nagyon jó itt!!!!!!!!!!!!!!!!!

44. JJnew
2015. júl. 7. 08:21

Husz ev Anglia, 3 gyerek, 17 15 es 5 evesek. Angol ferj.

Elso ketto beszel viszonylag jol magyarul (en csak magyarul beszelek veluk). Harmadik szinte csak angolul valaszol de mar beletorodtem.

Szerintem akkor nehez ha kamaszkorban kerulnek ide es egy szot sem beszelnek angolul.

Tanarkent dolgozom kozepiskolaban sajnos sok ilyen van.

43. 09d0a2c098 (válaszként erre: 37. - Panna9191)
2015. júl. 2. 21:33
Én is ebben reménykedek. Mert most 25 hónapos de csak babanyelven karattyol, csak pár szót mond érthetően (szia, apa, anya, nem) tehát lehet amikor végre közösségbe kerül oviba, oda kint, akkor fog be lendülni az érthetőbb beszéddel...
42. 09d0a2c098 (válaszként erre: 28. - Anya4005)
2015. júl. 2. 21:30

Ez természetes. Igaz én még csak nem rég kezdtem tanulni a németet, 12 évig angolt tanultam kizárólag. De ő még nem beszél érthetően, csak babanyelven, így folyamatában fogja ezt is azt is megszokni, de itthon anyám a nagy németes, mert ő meg azt tanulta ezerrel, amikor átjön mindig magyaráz neki valamit. :D

Hát nem tudom mennyit jegyez meg ezekből a gyerek, de majd kiderül. Főleg hogy én is most ismerkedek a nyelvvel, aztán majd tavasszal odakint csinálok valami nyelvtanfolyamot, de addig is legyen legalább némi alapom. Mondjuk nekem az a sejtésem, ő könnyebben fogja venni az új helyzetet mint én magam. :D

41. mgagi (válaszként erre: 38. - Anya4005)
2015. júl. 2. 11:30

Németben förderungsklasse volt itt pedig vorschule.

Szerencsére a fiamnak nem fog kelleni vorschule-ba menni mert neki még két éve van az oviból mert szalajtós.

40. mgagi (válaszként erre: 37. - Panna9191)
2015. júl. 2. 11:29
Egy két éves még nagyon keveset beszél, és az ne legyen akadály ha esetleg felveszik az bölcsibe hogy nem tud németül. Nem ismeretlen neki mert gondolom nem csak a lakásban vagytok hanem kimozdultok pl játszótérre és ott hall német gyerekeket. Szóval nyugi. Ha még nem is beszéli de idővel fogja.
39. mgagi (válaszként erre: 36. - Panna9191)
2015. júl. 2. 11:27
Persze legyen változatos. De pl 2-3 napig egyenlőre csak 1 félét kóstoljon. Aztán mást aztán pár nap múlva megpróbálhatod új azt amit már kóstolt.
38. anya4005 (válaszként erre: 34. - Mgagi)
2015. júl. 2. 10:29

Tetszik ez az iskola előkészítő...:D

Szuper,hogy van / volt ilyen lehetőség!

Valóban minden gyerek más,máshogy tanulnak,más sebességgel...

Az én fiam már mond oroszul dolgokat...Nálunk ő a tolmács,mert ha nem is érti,mit mond a másik gyerek,kitalál valamit! :D

2015. júl. 2. 10:28
A gyerekek hamar belejönnek az biztos :) Gondolkoztunk azon hogy két nyelven beszélnénk hozzá mert a férjem már perfekt, de nem akarjuk összezavarni. Hallottam egy szerb párról akik így csinálták és 3 éves koráig meg sem szólalt a gyerek majd egyszerre kezdett mindkét nyelven beszélni. Inkább várok és majd 2-3 éves korában együtt tanulunk, azt én sem szeretném hogy teljesen ismeretlenül menjen bölcsibe-oviba.
2015. júl. 2. 10:24
Akkor még várok a második étkezéssel bőven, a barackot banánt most nagyon szereti :) és mindennap ugyanezt adjam, vagy egyik nap lehet barack-alma vagy répa-alma is nem?
35. mgagi (válaszként erre: 33. - Anya4005)
2015. júl. 2. 08:58

Egyébként pont ebből a nehezen indulásból kiindulva a kisfiú apukájának is a mesét ajánlottam. A lányom is szenvedett az elején mert szeretett volna a játszótéren játszani más gyerekekkel de nem tudta mit mondjon. Az elején segítettünk neki de aztán a mese feloldott minden feszültséget. Ma már magabiztos!

A felnőtteknek nagyobb akadályt jelent mint a gyerekeknek mert ők ha egyszer belejönnek nekik már gyerekjáték az egész.

34. mgagi (válaszként erre: 33. - Anya4005)
2015. júl. 2. 08:55

Én is itt találkoztam egy magyar kisfiúval aki most kerültbe két hónapja az oviba és állandóan sír. Jövőre suliba megy (mármint iskola előkészítőbe). De látszik rajta hogy nehezen viseli. Az a szerencséje hogy van egy vele egykorú másik magyar fiú és ő segít neki fordítani. De menni fog neki is csak több időbe telik. A gyerekek még könnyen tanulnak.

Mi is már sokszor beszéltünk róla a férjemmel hogy ők sec perc alatt megtanulnak folyékonyan beszélni. Pedig ők nem tudnak még írni olvasni és nem úgy tanulnak ahogy mi. Egyébként nekünk azt mondták hogy otthon a saját anyanyelvén beszélj vele az oviban ragad rá annyi. Arról nem is beszélve hogy te nem biztos hogy jól mondod, és nem jó ha a rossz kiejtést tanulja meg. Én is tudok németül de inkább maradok a magyarnál mert néha még a lányom javít ki ha vmit nem jól mondok :) Szóval ő már tudja.

Ő is egy év ovi utána iskola előkészítőbe járt pedig jól ment neki a német viszont nem bánom mert csak előny volt ez a plusz 1 év játszva német tanulás.

33. anya4005 (válaszként erre: 31. - Mgagi)
2015. júl. 2. 08:28

Középsőt kezdte a kisfiú az enyémmel,úgyhogy 4 éves volt,de ez részletkérdés...

A mese jó ötlet,nem olvastam minden hsz-t,bocsi!

Csak azt láttam/látom,ahogy ez a kisfiú küzd!

Amúgy nagyon mások a gyerekek,ugyanebben az oviban,másik csoportban egy angol kislány karácsonyra már mindent értett magyarul,és beszélt is valamennyit.

32. mgagi (válaszként erre: 26. - Panna9191)
2015. júl. 2. 08:05

Talán ez segít:

[link]

31. mgagi (válaszként erre: 28. - Anya4005)
2015. júl. 2. 07:58

Nem mindegy hogy 3 éves lesz a gyerek vagy 5 éves és lassan iskolába kéne mennie. A kisebbek könnyebben alkalmazkodnak.

Mint írtam a idegenynelvű mesék segítenek a nyelvtanulásban. Az én lányom mire oviban ment 1 év otthon lét után 5 évesen nem okozott problémát a beszéd, és általában a külföldi gyerekeknek külön tartanak heti 1 nyelvórát. Legalábbis németben így volt és itt is így van.

30. mgagi (válaszként erre: 26. - Panna9191)
2015. júl. 2. 07:54
Először általában alma, krumpli, répa. Én leglábbis mindkét gyerkőcnél így kezdtem. Gyümiből barack, és vigyázz mert van amit két éves kor alatt nem adhatsz mert allergiát válthat ki. Nem kell kapkodni ha még csak 5 hónapos. egy-egy kanállal. Először mindig szoptasd és csak utána kóstoltasd. Így a tej mennyisége sem csökken.
2015. júl. 2. 02:07
nem gond hisz magyarok mindenhol elnek kulfoldon plusz a nyelv elsajatitasa utan mar sokkal konnyebb baratra talalni .
28. anya4005 (válaszként erre: 3. - 09d0a2c098)
2015. júl. 2. 00:01

A fiam ovijába jár egy kisfiú,aki oroszul beszél: igaz,középsőbe jött,de egyetlen szót nem tanult meg májusig. A legsrosszabb,hogy a kétségbeesését agresszióval kompenzálja.

Szóval,ha teheted,a kicsivel si próbálj németezni,különben lehet,hogy gondjai lesznek (nem feltétlenül az agresszió)!

Gondolj bele: felnőttként te sem mész úgy ki,hogy egy büdös szót nem értesz! Én biztos nem tenném meg a gyerekemmel,hogy egy vadidegen környezetbe,vadidegen emberek közé viszem úgy,hogy ott sem vagyok mellette,és még ráadásképp egy szót sem ért!

27. 09d0a2c098 (válaszként erre: 26. - Panna9191)
2015. júl. 1. 22:47

Mi nálunk a pár kóstolásnyi, kanálnyi mennyiségű gyümölcslevek, püré, összenyomott banán stb 3-4 hónaposan kezdtük. De nálunk 6 hetes koráig volt anyatej, sajnos kezdettől kevéske volt, így pótlást kellett adni tápszerből. Kb. 6-7 hónaposan váltottunk ki 1-2 étkezést pürésített gyümölcssel, zöldséggel, üveges kajával. :)

10-11 hónaposan tanult meg rendesen rágni, hogy darabosabb kaját nem nyelte félre meg nem köpte ki. :)

A gyümölcsöt nem muszáj párolni, a zöldségeket érdemes, hogy puha legyen és könnyebben lehet vele dolgozni. Vagy pl hús levesből a főtt zöldségeket én mindig azokból vettem ki egy adagot és össze turmixoltam meg csirkemellet is jó puhára főzve, apróra vágva belekeverve, na ezt imádta 10 hónaposan már simán. :)

Inkább napközi étkezést próbálj kiváltani először, délit vagy délutánit. Ahogy neked kényelmesebb. A reggeli és a vacsi az jó ha mindig fix, azok maradhatnak a legvégére. :)

Nálunk a délutáni étkezésekkel kezdődtek a tápszer kiváltások, majd már az ebéd, és a tízórai is, és az uzsi is. :)

Mondjuk ez változó, van akinek másképp jön ki a lépés, de szerintem fokozatosan próbálgatva, jelét fogja adni mennyire vevő a kiváltásra. Mondjuk nálunk voltak sztrájk időszakok is, amikor nem fogadott el semmit amit azelőtt igen. 1 éves kora betöltése előtt volt pár hét, amikor szinte csak tápszert ivott, és semmi mást nem akart elfogadni. Meg is ijedtem, mi ez az elutasítás, aztán megjelentek plusz fogacskák és megoldódott ez is. :)

2015. júl. 1. 22:23
Nagyon köszönöm! :) Kislányom anyatejes, 5 hónaposan narancs levét ittunk pár kanállal,nagyon szerette most tízóraira kap egy közepes őszibarackot lereszelve és 1/4 banánt bele ez így összesen 120 gr és a háromnegyedét eszi meg. Nem baj ha nem párolom meg a gyümölcsöt? Mikor váltsam ki a legközelebbi étkezést és melyiket? Szeretném ha legalább egy éves koráig szopizna.
25. mgagi
2015. júl. 1. 17:37
ÉN IS :)
24. 09d0a2c098 (válaszként erre: 21. - Panna9191)
2015. júl. 1. 17:32
Lehet tudok segíteni a hozzátáplálással kapcsolatban, tapasztalatot megtudok osztani, ha gondolod. :) Nyugodtan kérdezz...
23. mgagi (válaszként erre: 21. - Panna9191)
2015. júl. 1. 17:27

Háziorvos van, és németben is csak házi orvosunk volt. Itt nincs védőnői szolgálat mint otthon. Szülés után a a Hebama megy ki ha kéred, de egyébként nem megy.

A hozzátáplálással kapcsolatban mire vagy kíváncsi?

22. mgagi (válaszként erre: 20. - 09d0a2c098)
2015. júl. 1. 17:25
Akkor mind 3 helyen lehet érdeklődni hátha összejön vmelyik.
2015. júl. 1. 15:53
Linzben vagyunk. Nagyon aggaszt még hogy nincs védőnőnk.Nektek van, vagy Németbe volt? Ha bármi kérdésem van csak a gyerekorvoshoz fordulhatok.Most kezdtem a hozzátáplálást és jó lett volna egy kis segítség.
20. 09d0a2c098 (válaszként erre: 19. - Mgagi)
2015. júl. 1. 14:57

Most találtam 3 olyan intézményt, amelyik fél órán belül elérhető közelségben lenne majd. 7-8 órától 17-18 óráig vannak nyitva. Pont megfelelő lenne a 3 közül bármelyik konkrétan.

Most már legalább látom konkrétan mi a helyzet. :)

Köszönöm!!! :))

19. mgagi (válaszként erre: 18. - 09d0a2c098)
2015. júl. 1. 14:33

Igen a munkáltatói csak azért írtam le így hogy tud miről van szó.

Itt pl kérik főleg ha napköziről van szó, de német oldalon nem kérték de 3 éves kortól már mehet bármelyik gyerek oviba.

18. 09d0a2c098 (válaszként erre: 17. - Mgagi)
2015. júl. 1. 14:28

Hát mindenképpen munka kereséssel kezdem, hogy legyen mire alapozni a dolgokat. :)

Gondolom ez a munkáltatói igazolás lenne.

Mondjuk nem tudom adnak-e előnyt ha árvaságit kap a kislányom, így lehet valamelyest több esély lenne, erre tekintettel.

17. mgagi
2015. júl. 1. 14:22
Talán ha adsz arbeitsbestätigungot akkor beveszik ha kell.
16. 09d0a2c098 (válaszként erre: 14. - Mgagi)
2015. júl. 1. 14:21
Oké, köszönöm az infót, utána nézek! :)
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook