Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Gyed kérdés fórum

Gyed kérdés (beszélgetős fórum)


20. kissyfur1 (válaszként erre: 19. - Bahama Mama)
2015. jún. 8. 14:05

Ahham!! Tehát akkor az is jó, ha valaki bejelent szülést megelőzően mondjuk 1 hónapra egészen. Tételezzük fel, hogy kiírnak 2016.04.25-re, akkor kötünk egy olyan szerződést, hogy 2016.04.15-2016.05.25-ig? Mert így akkor a 365 napom megvan és a szülés napján biztosított vagyok :) Na talán ez már kivitelezhetőbb lenne. Mennyi lehet most minimálbér után a járulék amit magam után kellene fizetni az esetleges ismerősnek?

Egyébként nagyon köszi, hogy segítesz.

19. Bahama Mama (válaszként erre: 18. - Kissyfur1)
2015. jún. 8. 13:54

Két éven belül kell 365 nap, ha pl a második évben szülsz, de nincs munkád, akkor az is elég ha a szülés napján biztosított vagy, mert a törvény úgy szól, hogy a szülés napján kell biztosítottnak lenni.

Sokan játszanak azzal akik külföldön dolgoznak, de szülni itthon szeretnének, hogy haza jönnek, egy napra, fontos hogy az a szülés napja legyen(!) jó nagy összeggel bejelentetik magukat egy vállakozó ismerősnél aki miután megvan baba ki is jelenti őt. A nagy összeg lesz az alapja az ellátásoknak, a külföldön eltöltött évek pedig az ellátások hosszát adják meg.

18. kissyfur1 (válaszként erre: 17. - Bahama Mama)
2015. jún. 8. 13:40
Húha, hát azért bíztam abban, hogy elég ha megvan a 365 nap... Akkor ha a 3.gyerekvállalása mellett döntünk, akkor mindenképp kell gyed igénylésekor munkaviszony. Még talán annyi van, hogy a volt munkahelyem, lehet, hogy visszavenne, csak azt nem tudom, hogy ha esetleg valamiért próbaidő alatt elküldenek, akkor legalább jár-e munkanélküli. Mert ugye arra most is jogosult vagyok, csak ha átmennék oda, ott határozatlan időre vennének vissza. Így voltam anno is, de mivel értékesítő cég volt, tömeges elbocsátás volt akkor, mert nem volt kereslet.
17. Bahama Mama (válaszként erre: 13. - Dogiz)
2015. jún. 8. 13:23

Mivel határozott idejű a munkaszerződése hiába megy táppénzre, a szerződés lejárta után már táppénz se járna neki, mivel a passzív táppénz intézménye is megszűnt jó pár éve.

Ha már terhes vagy és így jár le a szerződésed akkor én megpróbálkoznék az a méltányossági ellátásokkal az OEP-nél(méltányossági tp,CSED,GYED. Talán megadják, persze erre nem lehet épteni.

16. Bahama Mama (válaszként erre: 14. - Kissyfur1)
2015. jún. 8. 13:20
Jól, nem fog járni egy ellátás sem. Ha van vállalkozó ismerősötök aki bejelentene és papíron megkapnád a minimálbért addig amíg terhes nem leszel illetve amíg a terhességed tart akkor nem vesztődnek el ezek a napok. Persze ilyenkor a kismamák szokták viselni az adó és járulékterheket. A kérdés az, hogy megéri e neked.
15. kissyfur1 (válaszként erre: 13. - Dogiz)
2015. jún. 8. 12:38
Abban az esetben is érvényes ha táppénz időszaka alatt lejár a szerződésem?
14. kissyfur1 (válaszként erre: 12. - Bahama Mama)
2015. jún. 8. 12:37

Akkor ez tárgytalan, mert év végéig van szerződésem, tehát max addig tudom és ugye még terhes sem vagyok.

Na tehát akkor hiába lenne meg a 365 napom GYED igénylésekor amennyiben nem állok munkaviszonyban akkor abszolút nem is jár, jól értem ugye?

13. dogiz
2015. jún. 8. 12:36
Javaslom, essél SOS teherbe és még mielőtt a felmondásod a kezedbe adják menj el "9" kóddal táppénzre, (veszélyeztetett terhes) ami a szüléskor vagy előtte 28 nappal CSED-re vált és azt követően akár a CSED második napján megszünhet a munkaviszonyod, mert akkor jogosult leszel pasziv ellátásra.
12. Bahama Mama (válaszként erre: 10. - Kissyfur1)
2015. jún. 8. 12:30
CSED-et maximum a szülés várható napjától visszaszámolva 28 naptól kérheted. Tehát addig kellene kihúzni.
11. szimba (válaszként erre: 10. - Kissyfur1)
2015. jún. 8. 12:29
A CSED a szülés várható időpontja előtt legfeljebb 28 nappal igényelhető, ha jól tudom.
10. kissyfur1 (válaszként erre: 9. - Bahama Mama)
2015. jún. 8. 12:26
Akkor ha jól értem, valahogy ki kellene húzni a munkahelyen addig, h. tudjam igényelni a CSED-et? De ennek igénylése független attól, hogy hány hetes terhes vagyok?
2015. jún. 8. 12:22
Ha a munkaviszonyod megsznés után 42 napon belül igényelsz CSED-et (régi nevén thgyás), akkor az még járni fog passzív jogon, de a GYED már nem. Ha sikerül a CSED alatt megszűnnie a munkaviszonynak akkor fog járni passzív jogon a GYED.
8. kissyfur1 (válaszként erre: 7. - 3d787b167a)
2015. jún. 8. 11:10
tehát akkor érdemes akkor felfüggeszteni? Lehet ilyet?
7. 3d787b167a (válaszként erre: 6. - Kissyfur1)
2015. jún. 8. 11:08
Jár, de ha pl. rendszeres segélyt kap amikor szülsz, akkor NEM JÁR.
6. kissyfur1 (válaszként erre: 5. - 3d787b167a)
2015. jún. 8. 11:05
Köszönöm, hogy írtál. Akkor ugye jól értelmezem, hogy ha ugyan nem állok munkaviszonyban az igénylés időpontjában, de az elmúlt 2 évben megvan a 365 napon biztosított viszonyom, akkor jár a GYED igaz? Bocsi, ha körülményes vagyok, de a 2. gyereknél a MEP-nél úgy félretájékoztattak, hogy kiderült amikor már megszületett a kicsi, hogy még csak GYES jár csak :(
2015. jún. 8. 11:03

"Ki jogosult a gyermekgondozási díjra?


I. Biztosítási jogviszony alapján gyed-re jogosultság


Gyermekgondozási díjra jogosult a gyermeket saját háztartásában nevelő:


biztosított, gyermeket szülő anya, ha a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,


biztosított szülő (pl. apa, örökbefogadó szülő), ha a gyermekgondozási díj igénylését megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,

csecsemőgondozási díjra/terhességi-gyermekágyi segélyre jogosult szülő, akinek a biztosítási jogviszonya a csecsemőgondozási díjra/terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultság időtartama alatt szűnt meg feltéve, hogy a csecsemőgondozási díjra/terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszony fennállása alatt keletkezett, és a szülést (igénylést) megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt.


A gyermekgondozási díjra való jogosultság tekintetében szülőnek minősül:


A vér szerinti és az örökbefogadó szülő, a szülővel együtt élő házastárs, és a gyám, továbbá az a személy, aki a saját háztartásában élő gyermeket örökbe kívánja fogadni és az erre irányuló eljárás már folyamatban van.


A gyermekgondozási díjra való jogosultság vizsgálata során a nevelt gyermekre tekintettel nem tekinthető szülőnek a nevelőszülő és a helyettes szülő, azonban saját, vér szerinti vagy örökbefogadott gyermeke után jogosult lehet az ellátásra.


A jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási idő számítása:


Rendkívül fontos az a kedvező szabály, miszerint a gyermekgondozási díjra való jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időnek nem kell folyamatosnak lennie.


A jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani:


a biztosítás megszűnését követő baleseti táppénz folyósításának idejét,


a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok idejéből 180 napot,


rehabilitációs járadék és rehabilitációs ellátás folyósításának idejét.


A jogosultsági feltételek fennállása esetén sem jár a szülőnek a gyermekgondozási díj,


ha a gyermek egy éves kora előtt bármilyen jogviszonyban – kivéve a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenységet – keresőtevékenységet folytat,


ha egyéb rendszeres pénzellátásban részesül (nem vonatkozik ez a kizáró ok arra, aki táppénzt, baleseti táppénzt, csecsemőgondozási díjat, terhességi-gyermekágyi segélyt, gyermekgondozási díjat, gyermekgondozási támogatást, álláskeresési járadékot vagy álláskeresési segélyt, vállalkozói- vagy munkanélküli járadékot, álláskeresést ösztönző juttatást kap, illetve ha a jogosult rendszeres pénzellátásban részesül, és a csecsemőgondozási díjra/terhességi-gyermekágyi segélyre vagy gyermekgondozási díjra való jogosultság kezdő napján pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett).


ha a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben (bölcsődében, családi napköziben, házi gyermekfelügyeletben) helyezték el, kivéve ha a gyermek egy éves kora után a jogosult keresőtevékenységet folytat, továbbá ide nem értve a rehabilitációs, habilitációs foglalkozást nyújtó intézményi elhelyezést,


ha a gyermeket ideiglenes hatállyal a jogosult háztartásából elhelyezték, nevelésbe vették, továbbá 30 napot meghaladó időtartamra bentlakásos szociális intézményben helyezték el,


a jogosult előzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés, elzárás büntetését tölti,


ha a gyermekgondozási díjra való jogosultság első alkalommal a gyermek egy éves kora után kerül megállapításra, akkor az első igénybevétel első napjától számított 60 napig, ha a jogosult bármilyen jogviszonyban - ide nem értve a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenységet - keresőtevékenységet folytat, kivéve, ha az igénylő a gyermekre tekintettel csecsemőgondozási díjat/terhességi-gyermekágyi segélyt vett igénybe, vagy a gyermekgondozási díjban részesülő meghal.


Nem minősül keresőtevékenységnek az ellátásra való jogosultság kezdőnapját megelőzően végzett tevékenységből származó jövedelem – ideértve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást és a személyi jövedelemadó mentes tiszteletdíjat is –, ha az az ellátás folyósításának ideje alatt kerül kifizetésre."

4. kissyfur1 (válaszként erre: 3. - 5056d3921a)
2015. jún. 8. 10:56
A GYED-del nem a kincstár foglalkozik, csak a GYES-sel.
2015. jún. 8. 10:52
..hívd fel a Magyar Államkincstárt! Pontos választ adnak.
2015. jún. 8. 10:34
Senki sem tud segíteni? :(
2015. jún. 8. 09:47

Sziasztok, hozzáértők segítségét szeretném kérni.

2013. április végétől vagyok jelenleg is jogviszonyban, ami legkésőbb év végén megszűnik (határozott idő), de elképzelhető, hogy hamarább. A kérdésem az lenne, hogy "meddig kellene teherbe esnem" (hülye kifejezés tudom), hogy jogosult legyek GYED-re.

Még most nem döntöttük el 100%-ig, hogy vállaljunk-e 3. gyereket, de ez mindenképp feltétele lenne, viszont ilyen szempontból pedig későn jutott eszünkbe. Illetve még az a kérdésem, hogy annak idején feltétele volt, hogy munkaviszonyból kellett elmenni szülni, tehát nem volt elég, ha ugyan megvolt a 365 napom, hanem akkor is biztosított viszonyban kellett hogy álljak, amikor elmentem szülés megelőzően TGYS-re.


Remélem sikerült értelmesen megfogalmazni a kérdéseimet és várom hozzáértők segítségét.

Én ennyi találtam az oep honlapján de ebből az utolsó kérdésemre nem kapok egyértelmű választ.


Ki jogosult:

Biztosított, gyermeket szülő anya, ha a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook