Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Méhnyakrák elleni kampány - rendszeres szűrés fórum

Méhnyakrák elleni kampány - rendszeres szűrés (beszélgetős fórum)


1 2
2015. ápr. 3. 08:06
igaz, nagyon fontosak a szuresek! En meg a felevenkentit is meggondolom szerintem, mert nalunk van ra hajlam.
2015. ápr. 1. 10:12
Nagyon elmentetek a mammográfiára a méhnyakrákról. Kérlek, egyiket se mellőzzétek! Én nagyon megjártam a méhnyak-, méhtesti elváltozással. 96-ban három hónapot adtak, elbúcsúzhattam a 13 éves éppen nyaraló lányomtól. Hála a drága orvosomnak (keserű pirula, hogy műtét közben kapott infarktust és meghalt!) én élek még ma is! Mindenki járjon rendszeresen mamma-szűrésre és nőgyógyászhoz is! Tudom kellemetlen, ha az orvos "túrkál", de a túléléshez nagyon fontos!!
35. fd5ea5c55b (válaszként erre: 34. - Mmacus)
2015. márc. 28. 19:36
tenyleg? :o nalunk eddig senki sem kapott komolyan. Akkor elnezest, ez uj volt nekem.
34. mmacus (válaszként erre: 20. - Fd5ea5c55b)
2015. márc. 28. 19:33
De igen, 45 éves kor fölött mindenkinek küldenek behívót, időponttal. 45-65 éves kor között ajánlott ugyanis a mammográfiai szűrés, két évente.
2015. márc. 28. 18:24
hát rövid idő alatt is kialakulhat sajnos bárkinél :( volt egy ismerosom aki rendszeresen jart minden evben, es ket szures kozott alakult ki nala pont..elotte pedig mindent rendben talaltak nala :/
2015. márc. 28. 18:17
Nem is ertem minek orvos a rakszureshez. Nalunk noverek csinaljak. Jo kezdemenyezes hogy a védőnőket kepzik. Viszont valoban eleg lenne harom evente, vagy ha panasz van (ha nincs a csaladban daganatos megbetegedes).
2015. márc. 27. 18:57
Én minden évben megyek.
30. Cippora (válaszként erre: 29. - Vikyci)
2015. márc. 27. 14:26
igen magánúton.Kérdeztem is a dokit,hogy ha ennyi fiatal mellrákos van akkor miért nem csinálják a kórházakban ugyanúgy mint a méhnyakrákszűrést,ingyen beutaló nélkül.Azt mondta nincs rá kapacitás.
29. Vikyci (válaszként erre: 26. - Cippora)
2015. márc. 27. 13:35

Magánúton csináltattad?

Megnéztem a városunk kórházának a honlapját, de itt csak mammográfia van, az meg úgy tudom veszélyesebb, mint az uh.

28. kisj (válaszként erre: 23. - B00d33e65c)
2015. márc. 26. 19:56

Ha valami "eltérőt észlelsz", akkor lehet, hogy már késő.

De fogok én itt kampányolni??? (nem )

27. andi6020 (válaszként erre: 23. - B00d33e65c)
2015. márc. 26. 15:14
Ahogy jónak gondolod. Legyen szerencséd.
2015. márc. 26. 15:11
Én voltam a nyáron mell uh-on mert megütöttem a mellem es lett ott egy csomó.Szerencsére semmi komoly bajom nem volt,de a vizsgáló orvos mondta,hogy hiába csak 28 éves vagyok,ajánlott lenne minden évben járni,mert egyre több a fiatal mellrákos.Pláne ha a családban volt mellrákos,mert a hajlam öröklődik.Úgyhogy én évente a mellem is nézetni fogom nem csak méhnyakrákszűrésre megyek.Egyre több fiatal nő hal bele méhnyakrákba,nem tudom mit kell kiakadni 5 perc "turkáláson" simán ki lehet bírni.
25. Kangaroo Island (válaszként erre: 14. - Fd5ea5c55b)
2015. márc. 26. 13:58

a kezdetleges mellrákot kb.senki nem tudja kitapintani, rizsszem méretű ami lehet ugye mirigy is, rálegyintenek, elküldenek (ahogy a legtöbb orvos csinálja), aztán mikor már érzed akkor van gond...nekem szerencsére csak cisztám volt, de most megint van és baromira elegem van a mintavételből, főleg hogy el se tudják találni a csomókat, mert picikék...

hozzáteszem elmentem orvoshoz, mert éreztem a csomót, leírta a papírra hogy hol van, hol keresse a biopsziát végző (UH vezérelt biopszia volt), na ő a másik oldalt nézte véletlenül, de ott is volt, amit az orvos ki se tapintott... :-/

24. unom (válaszként erre: 23. - B00d33e65c)
2015. márc. 26. 13:40
Ha már érezhető az eltérés, akkor már elég előrehaladott a rák, ezért lenne fontos a szűrés.
23. b00d33e65c (válaszként erre: 16. - Andi6020)
2015. márc. 26. 13:38
Szülési méhnyak repedésem volt.Sokáig jártam controllokra vele és eddig /lekopogom!/ semmi gond nem volt.De abban igazad van,ha bármi eltérőt észlelnék akkor mennék,de így feleslegesnek tartom.
22. Vikyci (válaszként erre: 20. - Fd5ea5c55b)
2015. márc. 26. 13:38
Elég baj az, hogy nem hívják be kötelezően az embert. Mint pl sok helyen tüdőszűrőre is van behívó.
21. fd5ea5c55b (válaszként erre: 18. - Remoni)
2015. márc. 26. 13:36
interneten gondoltam elsosorban inditani, mert utanajartunk par emberrel es lehet tamogatokat talalni :)
20. fd5ea5c55b (válaszként erre: 17. - Vikyci)
2015. márc. 26. 13:33
nem kuldenek, neked kell kerni beutalot :)
2015. márc. 26. 13:32

Mammográfia: javasolt korosztály 45-65 év.


Emlő ultrahang vizsgálat 45 év alatt



- Hasi ultrahang vizsgálat nők és férfiak részére, javasolt korosztály 40 év felett


- Glaukóma (zöldhályog) szűrés szemnyomás méréssel, korhatár nélkül



- Urológiai vizsgálat férfiak részére. Javasolt korosztály prosztata vizsgálatnál 40 év felett,


herevizsgálatnál 50 év alatt



- Bőrdaganat szűrés, javasolt 18 év felett

18. Remoni (válaszként erre: 1. - Fd5ea5c55b)
2015. márc. 26. 13:31

Ha jól emlékszem, 2015. májusától védőnők is végezhetnek méhnyakrák szűrést. Ezáltal a kis falvakban, településeken is lehetőség lenne a szűrésre, mert az idősebb korosztálynak nagyon sokszor nehézkes a bejutás a városokba és valóban nem szívesen járnak férfi orvoshoz. A védőnőt meg jó esetben ismerik, bíznak benne. A program évekkel ezelőtt indult, akkor kezdték az első képzéseket indítani a területi védőnők részére. Próbaként néhány településen tesztelték is a rendszert és a tapasztalat az volt, hogy annak hatására, hogy a védőnő olykor személyesen is felkereste a lakosokat, olyan nők is eljutottak a szűrésre, akik vagy soha, de 10 éven belül sem voltak szűrésen. Nem emlékszem már a pontos eredményre, de sok esetben tártak fel gyulladást és nyilván szűrtek ki kóros citológiai eredményt is. Ez több, mint a semmi, de ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy a nőgyógyászati rákszűrésnek csak egy kis része a kenetvétel. Egy komplex rákszűrés citológiából, kolposzkópiából, ultrahang vizsgálatból, bimanuális vizsgálatból és emlővizsgálatból áll. Ezt hívják rákszűrésnek. Ha egy nőgyógyász csak kenetet vesz, ahelyett sürgősen keresni kell másikat, aki komplex szűrést végez. Ez miatt kicsit aggályos, hogy egy védőnői kenetvétel után, ami mondjuk negatív eredménnyel zárul, a beteg megnyugszik, hogy egészséges, és ettől még simán lehet petefészek-, vagy méhtest daganata.

Bármilyen kampány mellett edukációt is kell folytatni, mert sajnos nagyon sok nő a saját anatómiájával sincs tisztában, nemhogy rákszűrésre járjon. Szerintem ezt valahol az iskolában kell kezdeni. Mondjuk vallásoktatás helyett. Meg el kellene oszlatni a ködöt és az ellenkezést a HPV oltással szemben. Valahol itt kellene kezdeni.


Egy kampányhoz rengeteg pénz kell, anélkül nem fog menni. Van miből? (ha nem vagyok indiszkrét)

17. Vikyci (válaszként erre: 14. - Fd5ea5c55b)
2015. márc. 26. 13:28

Nekem még sose nézték.

Amúgy ilyen mammográfiára küldeniük kellene behívót?

37 leszek nyáron, de még sose voltam. És nagymamám mellrákos volt.

16. andi6020 (válaszként erre: 10. - B00d33e65c)
2015. márc. 26. 13:28
Ha be lennél kakkantva, és számításba vennéd, hogy megtörténhet, akkor nyilván nem érdekelne, hogy évente egyszer ott kell ülni pár órát. Vagy elmennél maszek dokihoz.
15. fd5ea5c55b (válaszként erre: 10. - B00d33e65c)
2015. márc. 26. 13:23
itt csak volt egy meg vagy 20 evvel ezelott..kb. mint egy barbar.. ezt is meseltem a kollegaimnak, hogy attol hogy egy orvosno meg nem biztos hogy empatikus is
14. fd5ea5c55b (válaszként erre: 11. - Vikyci)
2015. márc. 26. 13:21
30 eves kor alatt nincs gepoel vizsgalat. Nalunk a nogyogyasz "tapintja" ki de mindig mondja hogy azt otthon kellene nkunk izsgalni. De szerintem azt is nezhetnek mondas nelkul is
13. fd5ea5c55b (válaszként erre: 8. - Mylina)
2015. márc. 26. 13:19
én igy vagyok vele, rendszeresen elmegyek. De mikor eljon az en rakszuresem ideje minden evben tema ez igy a csajok kozt a munkaba, es annyit nyaffognak hogy ok is mennenek de... es evek. ota hallgattam es most megkerdeztem mi zavarja oket ennyire? es ezt mondtak. En mondtam ogy ez igy egy butasag lanyok.. de ok fogjak fel igy megis ok nyafognak honapokig hogy megis menni kene. epp ezert gondoltam hatha ezzel kicsit batorithatnam azokat a net akik meg vannak haonlian mint ok
12. Vikyci (válaszként erre: 10. - B00d33e65c)
2015. márc. 26. 13:18

Szerencsére nálunk külön vizsgáló van a kismamáknak, külön orvossal. De igen, itt is oda kell ülni fél 8 előtt, hogy még azért délelőtt bejussak.

Bár talán ez még mindig jobb, mintha hetekre előre be kellene jelentkezni.

11. Vikyci
2015. márc. 26. 13:16
Egyébként érdemes lenne a mellrákszűrésért is kampányolni. Mert azt még nekem sose nézték. Azt sem tudom, hány éves kor fölött ajánlott és mennyi időnként, valamit hova kell menni.
2015. márc. 26. 13:16

Én sepeciel női orvoshoz nem megyek,de csak azért,mert nálunk egy nő van és az brutális...

Én 4 éve nem voltam szűrésen és nem azért mert velem ez nem történhet meg vagy mert félek az eredménytől hanem azért,mert reggel fél 8-kor be kell ülni ahhoz hogy az elsők közt legyél,de 11-ig nem fogadnak,mert addig a kismamák az elsők,viszont eljönni sem lehet mert ha épp nincs kismama akkor behívhat közben.Magyarul reggel fél 8-tól ott ücsörögsz jó esetben 14-ig.

Nekem ez kissé sok idő az ücsörgéshez!

2015. márc. 26. 13:14
Én minden évben elmegyek. Sztk-ba ugyan, de megcsináltatom. Annak ellenére, hogy pár éve az egyik orvos úgy tett, hogy minek megyek minden évben, elég lenne 3-4 évente.
8. Mylina (válaszként erre: 5. - Fd5ea5c55b)
2015. márc. 26. 13:12

És miért kell ebből ekkora problémát csinálni, hogy férfi? :)

A rákszűrés pikk-pakk kész, aki meg nőgyógyász, annyit látott már...

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook