Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Elszúrhatom-e az óvodaválasztást? fórum

Elszúrhatom-e az óvodaválasztást? (tudásbázis kérdés)


1 2
43. Ritkó
2009. aug. 25. 15:39

Segítsetek!


Kisfiam jövő áprilisban lesz 3 éves, már megvan a helye az oviban. De!! Én csak szeptembertől tudok majd visszamenni dolgozni.

Az lenne a kérdésem, hogy be lehet adni a gyerkőcöt az oviba attól függetlenül hogy én nem dolgozok, vagy csak akkor mehet majd oviba, ha én is visszamegyek dolgozni?

Köszönöm a segítségeteket :)

42. zebracsikó (válaszként erre: 41. - Ritkó)
2009. máj. 13. 20:03
le kell csekkolni olyan anyukáknál, akik oda járatják a gyereküket, hogy melyik csoportba érdemes íratni a gyereket
41. Ritkó
2009. máj. 13. 20:01
Inkább az óvónőn van a hangsúly mint az óvodán. De! Honnan lehet tudni, hogy jó óvónőt választasz? Azért mert beszélsz vele egyszer-kétszer, abból már meg tudod állapítani, hogy jó-e? Jajj majd jövőre én is megtudom.
40. zebracsikó (válaszként erre: 38. - Vaczila)
2009. máj. 13. 19:32

nem értek egyet.

szerintem az óvodaválasztást is el lehet szúrni úgy, ha rossz óvónőkhöz kerül a gyerek, vagy az ovi nem fektet elég hangsúlyt a fejlesztésre.

Hallottam olyan oviról, ahol dvd-ztették a kölyköket. Na ilyenbe eszembe se jutn beíratni!

Szóval óvónőt kell választani.

39. Ritkó
2009. máj. 13. 19:10

Az én fiam is jövőre megy oviba, de sajnos azt nem én döntöm el, hogy vegyes csoportba kerüljön-e vagy sem. Nagyon sok óvodás van, egy csoportba lesznek vagy 30-an, és lehet, hogy akkor még keveset is mondtam.

Nálunk abba az önkormányzati óvodába kell járni, amelyik a legközelebb esik a lakhelyhez. Van egy központi óvoda, oda be kell íratni a gyermeket, és utána szétosztják a gyerkőcöket a központi óvodához tartozó ovikban. Jó persze vannak kivételek, hogy valaki a központi oviba menjen, de ha mindenkivel kivételeznének, akkor csak az az egy óvoda lenne tele gyerkőccel.


De van egyházi óvoda is, oda is be lehet íratni a gyerkőcöt, de persze ott túljelentkezés van, úgyhogy időben kell észbekapni és feliratkozni.

Bár olyan nincs, hogy ne vegyék fel a gyereket valamelyik óvodába.

2009. márc. 4. 06:12
Szerintem nem az óvoda választást lehet elszúrni, hanem azt, hogy hogyan készíted fel a gyerekedet az óvodára. Több helyen vannak nyílt napok, ilyenkor viszont elmehetsz tájékozódni.
37. 56a0ed5df2 (válaszként erre: 36. - Kmarian)
2008. ápr. 6. 05:52

Nem nagyon tudom elképzelni,hogy van olyan óvoda,ahol pincébe zárással,veréssel,stb fenyegetve fegyelmeznek!

Óvodában igazából büntetni sem szabad!(ottthon sem kellene)

Ha a gyerek pl verekedik,vagy hasonló nem megengedett tevékenységet folytat,akkor ki kell vonni a tevékenységből,el kell terelni a figyelmét,miközben tudatosítjuk benne ahogy helytelenül viselkedett.

Ilyenkor leülhet kicsit rajzolni,könyvet nézegetni,vagy bármit játszani,amihez nem kell társ.Így megnyugszik,és mivel általában nagyonis szeretne a többiekkel játszani,valószínűsíthető,hogy rájön arra,hogy érdemesebb "jól viselkedni".

2008. ápr. 4. 06:59

Van itt még valaki? nem esett szó a fegyelmezésről a szempontok között...nekem 30 éve az oviban még sok szorongást keltő tapasztalatom volt, napi szinten adták a tenyereseket, állítottak sarokba...bár engem nem, én jó kislány voltam, mégis szorongást keltett bennem...


Ma hogy fegyelmeznek az ovikban? Hallottam már sajnos, hogy azzal fenyegetőznek, leteszlek a sötét pincébe, ha... A fiamnak nem szeretnék hasonlókat...hogy kerüljem el? Most megy oviba.


Ezzel kapcsolatban milyen tapasztalataitok vannak?

2008. márc. 27. 08:00
Most akkor jól meg vagyok kavarodva!:)
34. fd26a014e9 (válaszként erre: 32. - 56a0ed5df2)
2008. márc. 26. 15:45

Ismételten igazad van:))

Ezért tanácsolom én mindíg az iskolába menő nagycsoportosok szüleinek, hogy ne iskolát válasszanak, hanem tanító nénit, aki a gyereknek szimpatikus! Annak fog majd teljesíteni.

2008. márc. 26. 07:39
Ha nagy a baj,változtatni kell!
32. 56a0ed5df2 (válaszként erre: 31. - Fd26a014e9)
2008. márc. 26. 06:29

De jó nektek!

Jó lenne,ha mindenhol ilyen elkötelezett,rátermett vezetők lennének!

Bár gondolom a beosztott óvónők hasonlóan elkötelezettek.

Nyilván az osztott és az osztatlan csoprtnak is megvannak az előnyei és a hátrányai is.

Végülis a lényeget az egyik hozzászóló fogalmazta meg nagyon találóan:nem az óvoda a lényeges,nem óvodát kell választani,hanem óvónőt!

Mert az óvónő személyisége,hozzáállása a meghatározó!

31. fd26a014e9 (válaszként erre: 29. - 56a0ed5df2)
2008. márc. 25. 20:47
Nálunk vegyes, és homogén csoportok is vannak. Körülbelül ugyan olyan sokan ragaszkodnak a vegyeshez, mint a homogénhez. Szerencsére a mi óvodánkban az óvónők mindig "szabad kezet" kaptak, meret egy fantasztikus vezetőnk van már 19 éve!
2008. márc. 25. 19:19

Ja!

És ehez nem kell homogén csoport,mert a 3 éves éppen úgy el tudja ültetni a magot, mint a 6 éves,sőt gondozni is tudja!

(és rajzolni,gyurmázni,verselni, számlálgatni,szétválogatni,énekelni,tornázni is tud)

Persze mindenki a maga szintjén!

És senki nem fogja kinevetni ha a kisebbnek nem sikerül,mert tudjaák hogy azért,mert ő még kicsi.Ezért kinevetés helyett inkább segítenek neki!

Ez benne a szép!

29. 56a0ed5df2 (válaszként erre: 28. - Fd26a014e9)
2008. márc. 25. 19:16

Köszönöm!

Nálatok milyen csoport van?Vegyes,vagy homogén?

Én is óvónő vagyok,és szintén nagyon örülök,hogy átalakul lassan az óvodák szemlélete.Az elmúlt 20 évben szinte elfelejtették az óvodák,hogy a 3-6 éves kisgyerekek alapvető tevékenysége a játék,a játékban tud megfelelően fejlődni,tapasztalatokat,ismereteket szerezni.Ez persze nem az óvónők hibája volt,hiszen minket is "irányítottak".Mára már talán a felsőbb vezetés is belátja,mi a helyes út!

Most a szülőkön a sor!!!

Az ő szemléletüket is át kell formálni,meg kell őket győzni!Mert nem az a fontos naponta hány feladatlapot csinál a gyerek az oviban(sőt!!!),hiszen ez nem iskola!!!

A legfontosabb,hogy örömmel menjen óvodába,jól érezze ott magát.

Játék,mese,ének,dalosjáték,tevékenységbe ágyazott ismeretszerzés!

Csak összehasonlításképpen:

Mikor tanul többet a gyremek?

Ha feladatlapon be tudja jelölni,hogy

1.mag

2.csíra

3.kihajt a növény

4.már levele is van.

VAGY?

Elülteti a kis cserepébe a babot(búzát,kukoricát,bármit),locsolgatja,figyelgeti....

már kihajtott,már levele is van....stb

A feladatlapot rőgtön elfelejti,de az első saját növénykéjére mindíg emlékezni fog!!!

:)

És tudni fogja,hogy a növénynek fölgre,vízre,melegre,fényre van szüksége!

És játék neki az egész feladat,és büszke a is növényére,vigyáz rá......

Pedig nem is rágtuk a szájába...

C S A K ! engedtük,hogy megtapasztalja!

28. fd26a014e9 (válaszként erre: 27. - 56a0ed5df2)
2008. márc. 25. 18:31

Teljes mértékben egyet értek Veled!:))

Nem csak azért, mert magam is óvónő vagyok, de laikus szemmel olvasva is, engem meggyőztél volna arról, hogy ne homogén csoportba vigyem a gyermekem:))

Ma már teljesen másként működnek az óvodák (hála Istennek), nincsenek értelmetlen frontális foglalkozások, mindent meg lehet oldani mikrocsoportos formában is. Ha "szülő" lennék, számomra az lenne a legfontosabb egy óvodaválasztásban, hogy rengeteg közvetlen tapasztalat szerzésre épülő tevékenységet biztosítson a gyermekem számára!

A mi óvodánk szerencsére ilyen:))))

27. 56a0ed5df2 (válaszként erre: 26. - 56a0ed5df2)
2008. márc. 25. 17:58

Ja!És még annyit,hogy az óvodában(a jó óvodában) nem egyszerre csinál mindenki mindent!!!Ez nagyon nagy butaság lenne!!!

Több felajánlott lehetőség közül a gyermeknek kell kiválasztania,hogy mit szeretne csinálni!És azt kis csoportokba verődve jókedvvel,elmélyülten csinálhatja.És ha vegyes a csoport,akkor ez nagyon jól tud érbvényesülni!Miért ne vehetne részt ugyanabban a dologban a 3 éves és a 6 éves is?

Hiszen ha otthon sütit sütsz,a 3 évesed éppen úgy fogja nyújtani a tésztát,mint a 6 évesed,miközben neked segít!

26. 56a0ed5df2 (válaszként erre: 19. - Tücsimücsi)
2008. márc. 25. 17:51

Kár ennyire általánosítanod!

Miért ne vigyük vegyes csoportba a gyereket????

Hallottad már Dr Vkerdy Tamás nevét?

Igazi szaktekintély,gyermek pszichológus.Tőle idézek:

"A vegyes életkorú csoport a gyerekek számára sokkal TERMÉSZETESEBB,MEGGNYUGTATÓBB KÖZEG.Az 1-2- évvel nagyobb gyerekek nagyszerű közvetítői az óvodai szokásoknak, és a különböző "TUDÁSOKNAK" is

A gyermek ebben az életkorban spontán utánzással tanul.Erre jó mintákat adhat az óvónő,de ha más gyerekektől is látja és hallja a kisgyermek ugyanazt az utánzás bátrabb és könnyebb lesz.

Ez adja a magyarázatot arra, hogya vegyes életkorú csoportokban agyerekek JOBBAN,GYORSABBAN ÉS MEGALAPOZOTTABBAN fejlődnek,mint homogén csoportban."

Téves az a hiedelem is,hogy ezek a gyerekek kevésbé lesznek iskolaérettek az iskolába lépés idejére!

Egy vegyes csoportban nem 25 nagycsoportos gyerek fejlesztésére kell figyelnie az óvónőnek, hanem általában kb 5-10-re,hiszen a többiek középső- és kicsoportos korúak.Gondolj bele,mennyivel több idő jut ennyi gyerekre!

És még nem beszéltem arról,hogy szociális érzelmek területén milyen sokat tanulnak a "nagyok" a "kicsiktől"!Hiszen segítenek nekik,így megtanulják ,hogy a gyengébbet segíteni kell,elfogadják a másságot.És végül,de nem utolsó sorban a testvérek egy csoportba járhatnak.....

Tudnék még a témáról hosszasan beszélni,nyugodtan kérdezzetek!

De azt hiszem elég,ha csak annyit említek: az utolsó 10-15 évben a szakma rájött,hogy mennyivel "testhezállóbb" az ovis korosztálynak a vegyes csoport.Szinte nincs olyan óvoda,ahol már ne szerveztek volna egyre több vegyes csoportot is!

Néhány év,és már csak ilyen csoportok lesznek!!

2008. márc. 25. 10:43
És hogy hat ki a további életére?Az iskola nehezebben megy?Le van maradva?Kisebb a tudása?
24. ea9bff1b44 (válaszként erre: 23. - Dee7182d35)
2008. márc. 25. 10:20
Két óvónő váltotta egymást(délelőtt-délután) és egy dada is volt mellettük. Szerintem, ha egységes korosztályú egy csoport, akkor egszerre tudnak sok mindent csinálni. Pl: akkor minden gyerek ovis feladatlapokat kap, lehet esetleg hosszabb verset is tanulni(mint amire egy kicsi képes)...
23. dee7182d35 (válaszként erre: 22. - Ea9bff1b44)
2008. márc. 25. 10:09
Olyankor kevesebb az óvónő is?Azért nem jut idő?
22. ea9bff1b44 (válaszként erre: 19. - Tücsimücsi)
2008. márc. 25. 10:07
Ehhez én is csatlakozom. Ilyen csoportba járt a fiam is. Soha nem volt idő igazándiból egyik korosztályra sem, éppen a vegyescsoport miatt.
2008. márc. 25. 10:05
Nagyon elszúrhatod, ezt saját tapasztalatból mondom. S ez kihathat a gyerek további életére is.
20. dee7182d35 (válaszként erre: 19. - Tücsimücsi)
2008. márc. 25. 08:30
Ezt részleteznéd kicsit?Épp ilyen problémám van.Itt a szomszédban van egy ovi.Nagyon tetszik,kedvesek,jók a körülmények,szeretettel várják a lányom,mégis vacillálok,mert a szomszéd faluban most lett bázis óvoda az óvoda.Nem sokat hallottam még erről,de az a lényege,hogy a gyerek hozzájuk tartozik egész az egyetemig.Vannak javasolt iskoláik,amihez ők készítik fel a gyerekeket.Vegyes csoportok vannak,de az unokatesóm a vezető óvónő.Nem sok idő van beíratásig,és nem tudok dönteni.
2008. márc. 7. 18:45
Igen, elszúrhatod. Saját példánkból okulva egyet biztosan tanácsolhatok: olyan óvodába senki ne vigye a gyerekét ahol vegyes csoport van!!! A gyerek 3 éves korában van előnye utána kizárólag csak hátránya van, főleg nagycsoportban.
2008. febr. 29. 18:14
Mi nem válogattunk, mentünk ahova beosztottak, míg a kislányom bölcsis barátnője másik csoportba került, mert anyuka átkérte, ott volt ismerőse. Mikor megláttam az óvonénieinket kicsit elbizonytalanodtam, hogy jó lesz e nekünk. Elsőre túl cicás, túl csinik voltak óvónéninek. Most nagycsopisok vagyunk, a lányom a második naptól imádja mindkét nénit és már most megbeszéltük, hogy a féléves fiam majd szintén hozzájuk fog járni, mert annyira jók. A másik kislány, akit átkértek, utál óviba járni, mert nem jó fejek az óvónénijei. Szóval nem mindig az első benyomás a legjobb tanácsadó. Olyat is hallottam, hogy ismerkedéskor baromi kedves az óvónő, aztán gyakoltaban már nem annyira közvetlen.Szerintem az ovi környéki játszótéren szólíts meg gyerekeket, nekik mi a véleményük, melyik óvónénit szeretik. Az tuti öszinte lesz!
2007. dec. 4. 21:53
Az óvoda annyira nem is, inkább az ovónő a lényeg!!!Persze nem mindegy, hogy milyen az óvoda, de az ovónőtől függ, minden, hogy szeret-e a gyerek oviba járni, hogy mennyire lesz aktív, alkalmazkodó és a későbbi iskolásévek is....
2007. dec. 4. 16:57
igen ,elszúrhatod
15. Kék
2007. jún. 20. 17:02
Nagyon könnyen!
2007. jún. 20. 16:44
igen, elszúrhatod
1 2

Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook