Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Mi a menete a gondnokság alá helyezésnek? fórum

Mi a menete a gondnokság alá helyezésnek? (tudásbázis kérdés)

20. Muraja (válaszként erre: 19. - A08a02c731)
2014. okt. 7. 11:48
Köszönöm szepen , szep napot !
19. a08a02c731 (válaszként erre: 18. - Muraja)
2014. okt. 7. 09:42

Nem biztos, hogy pontosan értem, amit írsz. De a bíróság csak igazságügyi orvosszakértő véleménye alapján helyez valakit gondnokság alá. A bíró sem idegorvos, így ilyen perekben az orvosi vélemény a döntő.

Persze, hogy vannak tanúmeghallgatások, hiszen sokszor a gondnokság alá helyezendő személyek (a betegek) olyan állapotban vannak, hogy meg se értik a kérdést, képtelenek rá adekvát választ adni. A bíróság pedig mindig feltárja az illető körülményeit, jövedelmi helyzetét, ehhez kellenek tanúk. De nyilván nem a tanúk, hanem az orvos véleményét veszi figyelembe az egészségügyi állapot megítélésében.


Én ezzel elköszönök, remélem, a fórumot indító szülőnek tudtam valamennyit segíteni, hiszen végül is ez volt a célom és ez lenne a lényeg.

18. Muraja (válaszként erre: 17. - A08a02c731)
2014. okt. 6. 21:44

Kösöznöm a valaszt , ez a tanuvallomasokbol itelni nem add grundot a visszaelesre ?

En kulföldön elek es a hasonlo esetek itt kulön törvenyek ala esnek . Csak a vegsö esetekben van a teljes gyam törveny alkalmazva . Itt nagyon szigoru az egesz proces ami ertvetö mivel nagyon erzekeny es törekeny emberi csoportrol beszelunk. Tehat a praktikaban elösször is egy ugy nev. godman van aki az egeszet elejetöl figyelmesen kiseri.

Barmilyen vissza elesre vagy hasonlora volna indikacio aszt itt sulyosan buntetik .

Nagyon ritka hogy teljes gyamsag ala van helyezve illetve csak egy kis kör volna ki felelöseget viseli amennyire lehetseges es a az megszolitott alapota megengedi teljes involvacioban vesz reszt ami az eletet es abban dönteseket kell hozni.

17. a08a02c731 (válaszként erre: 16. - Muraja)
2014. okt. 6. 18:46

Gondnokság alá mentális zavarban szenvedő betegeket helyeznek. Ezt igazságügyi elmeorvos szakértő jogosult megállapítani.


A gondnokság alá helyezési perekben a bíróság ezt a szakvéleményt figyelembe véve dönt. Ha ezt a pert a gyámhivatal indítja, akkor felperesként ott van a gyámügyi ügyintéző. De a gyámhivatal is az általa előzetesen beszerzett szakorvosi vélemény alapján indít keresetet, magyarán neki is az a mérvadó.


Ha hozzátartozó indítja, akkor a bírósági perben nincs jelen gyámügyes. De nem is kell, hiszen egyrészről van egy elmeorvosi szakvélemény, másrészről ott egy bíró, aki az eléje tárt iratokból (főleg az orvosi szakvéleményből), tanúvallomásokból kellőképpen meg tudja ítélni az adott tényállást.


Utolsó szó joga? Szerintem a jogerős bírósági ítélet számíthat ennek a te megfogalmazásod alapján. Tehát a bírósági ítéletek ellen ugyanúgy van fellebbezési joga a gondnokság alá helyezendő személynek, mint bárki más alperesnek, de a jogerős ítélet azután már rá is vonatkozik.


A gondnokság alá helyezés indokoltságát egyébként pár évente felül kell vizsgálnia a bíróságnak, tehát egy ítélet sosem egy életre szól. Ilyenkor új elmeorvosi szakvélemény készül, újra meghallgatják a gondnokoltat, gondnokot, stb., tehát egy új eljárásban vizsgálják, hogy megszüntethető-e a gondnokság alá helyezés, vagy pedig fenn kell tartani újabb néhány évre.

16. Muraja (válaszként erre: 15. - A08a02c731)
2014. okt. 6. 18:25

Erdekes nagyon ez a forum , nincs kulön alo gyam vagy szocialis megbizott az ilyen perekben ?

Nagyon tragikus az biszots azert kellene ovatosan biralni az ilyen esetekbe.

Kulön biraljak a testi illetve a mentalisan serulteket ?

Es ( bocs a sok kerdesert ) kinel van az utolso szo joga ?

15. a08a02c731 (válaszként erre: 13. - Syria)
2014. okt. 6. 16:26

kösz! épp az előbb fejtegettem, hogy mennyire fontos az emberséges hozzáállás, segítés. évtizedekig gondnokok és gondnokoltak százainak ügyét intéztem, sok emlékezetes és nagyon fájdalmas esetem volt.


minden gondnoksági ügy egy család tragédiája is egyúttal. ezt próbáltam sosem elfeledni!!!

2014. okt. 6. 16:23

én meg nagyon sok érdeklődő szülőt szoktam - mégpedig szívesen - gyámügyesként előzetesen felvilágosítani és megbeszélni velük a dolgokat. megnyugtatni őket, mert bizony egy normális szülőt keményen érinthet pl. az a tény, hogy perelje be a saját gyermekét (nemcsak odavágni neki, hogy menjen a bíróságra és a gyereke lesz az alperes). még akkor is, ha ez a gyereke érdeke. szakszerűség és empátia...


azt is elmondtam ilyenkor, hogy pl. van a bíróságon panasznap, ahol jegyzőkönyvbe veszik a keresetét, hiszen nem biztos, hogy egy laikus ember, ha írásban teszi ezt, minden adatot beleír, minden papírt csatol, sokan félnek megírni egy hivatalos levelet is, stb.


arról nem is beszélve, hogy keresetet nem kötelező a szülőnek indítani, erre senki nem tud rákényszeríteni senkit. milliószor bizony a gyámhivatal a felperes, ha tudomása van egy perindítás szükségességéről, de tájékoztatása ellenére sem indít a hozzátartozó. szóval nagyon nem igaz az, hogy feltétlenül a szülőnek kell ezt intéznie!


amúgy persze, szülőként a szülő ismeri a legjobban a gyereke állapotát, de ahogy a szülő nem ideggyógyász, úgy jellemzően alapból nincs tisztában a gondnokság jogszabályi környezetével sem. ehhez kell a szakszerű felvilágosítás. szerintem.


de itt én befejeztem, mert látom, hogy totál más malomban őrlünk.

13. syria (válaszként erre: 9. - A08a02c731)
2014. okt. 6. 16:16

Ez egy tökéletesen korrekt válasz.


Nagyon igaz, hogy rengeteget számít annak a gyámügyesnek a hozzáállása, aki elbírálja az évenkénti számadást.


A lényeg: gondnokág alá helyezést polgári perben, jogerős bírói ítélettel lehet elérni.(Elég hülye szitu: a gyerek "pereli" a szülőjét, vagy fordítva. :(

2014. okt. 6. 15:57
Én már a keresetindítás után találkozom az üggyel a bíróságon ezek a kérdések akkorra már tisztázottak.Egyébként általában a szülő az aki legjobban ismeri a gyereke állapotát
11. a08a02c731 (válaszként erre: 10. - Málnafagyi)
2014. okt. 6. 15:45

ha ilyen ügyekkel foglalkozol, akkor te is tudod, hogy mennyi ága-boga van egy-egy esetnek.

- milyen állapotú a beteg fizikailag, értelmileg?

- netán van-e elmeállapotáról szakorvosi vélemény?

- van-e jövedelme, vagyona: betét, ingatlan?

- hol és kikkel lakik?

- kik és milyenek a hozzátartozói?

- vállalja-e valaki a perindítást? mi van, ha vállalja, mi van, ha nem?

stb., stb.

ilyeneket élőszóban, beszélgetéssel lehet csak átfogóan, normálisan megvitatni. szerintem. de persze majd a kedves kérdező eldönti, mit tegyen :))

10. Málnafagyi (válaszként erre: 9. - A08a02c731)
2014. okt. 6. 15:36
Én is ilyen ügyekkel foglalkozom-többek közt-úgy gondolom amit írtam az korrekt,és egyébként már az új Ptk alapján írtam
9. a08a02c731 (válaszként erre: 2. - Kismackó2006)
2014. okt. 6. 15:22

Legegyszerűbb az lenne, ha bemennél a lakóhelyed szerint illetékes gyámhivatalba. Ott szakszerű felvilágosítást kapsz mindenről, illetve megismerkedhetsz azzal az ügyintézővel, akihez a gyermeked ügye majd tartozni fog az ítélet után.


Egy fórumon teljes körű és szakmailag is helytálló véleményt nem lehet kapni, bocs mindenkitől, de ez sokkal bonyolultabb kérdés ennél. Ráadásul nagyon sok minden megváltozott idén tavasz óta, az új Polgári Törvénykönyv hatályba lépésétől a gondnoksági ügyekben is, tehát fontos, hogy felkészülten vágj bele ebbe az új helyzetbe.


Évtizedekig foglalkoztam ilyen ügyekkel, ezért javaslom ezt.


Gondnokság alá bíróság helyez valakit, aztán a bíróság megküldi a jogerős ítéletet a gyámhivatalhoz, amely felkutatja és meghallgatja a hozzátartozókat, majd gondnokot rendel, és amelyhez évenként számadást kell majd benyújtanod. Tehát muszáj lesz rendszeres kapcsolatban állnod majd a gyámüggyel, ezért sem árt időben felkészülni erre.


Nehéz dolog lehet ez az egész lelkileg egy szülőnek, nagyon megértelek. És innentől ráadásul egy hivatalnok valamilyen szinten beleavatkozik az életetekbe. De ez lehet ugyanakkor segítség is, sok ügye-baja lehet egy gondnoknak, és akkor bizony jól jöhet egy gyámügyes tanácsa, véleménye.

2014. okt. 6. 15:18
Ez kb két három tárgyalás,néhány hónap alatt lezajlik
2014. okt. 6. 15:18
a bíróság meghallgatja a feleket utána elrendelhet környezettanulmányt és minden esetben igazságügyi elmeorvosszakértőt rendel ki az alperes vonatkozásában.Ha szükséges és van rá indítvány,tanúkat is meghallgatnak.Utána ítéletet hoz
2014. okt. 6. 15:15
Be kell adni mint szülőnek a keresetet,a gyermek lesz az alperes.Kérni kell a gondnokság alá helyezését és meg kell jelölni hogy milyen ügycsoportra nézve vagy ha súlyosan fogyatékos akkor a cselekvőképességet teljesen kizáró gondnokság alá helyezést kell kérni
2014. okt. 6. 15:01
köszi, majd tájékozódom.
2014. okt. 6. 14:37
Gyerekkel kapcsolatban nem tudok véleményt.Én anyukámnak a gondnoka voltam 2000-től.
2014. okt. 6. 14:37

Nálunk az Otthon indította el.

Itt találsz konkrét tanácsokat:


[link]


Annyira azért nem hosszadalmas, gyereknél. A gyámügyi előadó fog tudni segíteni.

2014. okt. 6. 13:46
Gyermekem májusban lesz nagykorú, de már most el kell indítani a gondnokság alá helyezési pert a bíróságon,mert hosszadalmas. Volt, aki csinált ilyet?
2014. okt. 6. 13:43
Gondnokság alá helyezés kérdéskörben szeretnék kérdezni

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook