Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Hogy lehet egy elmebeteget bezáratni, ha a családja nem akarja, de sokszor közveszélyes? fórum

Hogy lehet egy elmebeteget bezáratni, ha a családja nem akarja, de sokszor közveszélyes? (tudásbázis kérdés)


2008. nov. 11. 21:02

A dolog így működik: közvetlen veszélyeztető állapotú pszichiátriai beteg akarata ellenére történő kórházba szállítására a törvény lehetőséget ad. Ehhez az állapotát észlelő személynek először házi-/ügyeletes orvost kell hívnia, aki megállapíthatja a közvetlen veszélyeztető állapotot, és mentőt hív (amennyiben indokolt). Ha a beteg nem múködik együtt, vagy támadóan viselkedik, rendőrség segítségét veszik igénybe a beszállításhoz. A fogadó pszichiátria osztály zárt részlegén pszichiáter szakorvos látja el, és megállapítja, hogy inmdokolt-e a felvétele. Amennyiben hozzátartozók jelen vannak, őket is kikérdezi. Ha a beteg felvételre kerül, akarata ellenére történő kezelését bíróságnak kell elrendelnie 72 órán belül (a bíró, ügyvéd és igazságügyi elmestzakértő helyszínre jön). Ez azt a célt szolgálja, hogy az ilyen bezárás feltétlen jogszerűen történjen. Zárt körülmények között addig kezelhető, amíg a közvetlen veszélyeztető állapot fennáll. Ezután csak önkéntesen maradhat kórházban.

Nem irányítható, ill. tartható a beteg kórházban, amennyiben:

- nincs veszélyeztető állapot

- veszélyeztető állapota csak közvetett (pl. fenyegető hallucinációi vannak, de maga nem viselkedik támadóan)

- veszélyeztető állapota nem magyarázható pszichiátriai betegséggel (pl. agresszív részeg férj, tünetmentes elmebeteg), ezekben az esetekben a rendőrség illetékes eljárni, még ha a rendőr meg is próbál mást állítani, hogy lerázza a felelősséget.

Fontos tudni, hogy hozzátartozó nem nyilazkozhat pszichiátriai beteg helyett a kezelés elfogadásáról, csak nagyon kevés helyzetben.

2008. nov. 11. 20:55

A gyámhatósághoz kell fordulni, ők megindítják a bíróságon a cselekvőképtelenséget megállapító és gondnokság alá vételi eljárást. Kirendelnek egy-két orvosszakértőt, akik ha megállapítják, hogy korlátozott cselekvőképességű, akkor nem nagyon lehet mit tenni, otthonában maradhat, ha viszont cselekvőképtelenné nyilvánítják, és megállapítják ön- és közveszélyességét, akkor elhelyezik a megfelelő intézményben. De ehhez kell tanúskodni is!!! Tessék felhívni a szomszédság és a közvetlen környezet figyelmét, hogy ki kell nyitni a szájukat, különben nem változik majd semmi! Az emberek többsége nem szeret bíróságra járni, de néha saját magunkért kell!

Remélem nem sokáig kell már félnetek tőle.

13. drnéni (válaszként erre: 3. - Zsandrea)
2008. nov. 11. 20:48
Rendkívül toleráns, átgondolt vélemény. Meglátszik, hogy a közoktatásban nam téma a pszichiátriai betegségek köre.
2008. nov. 11. 18:45
Tudomásom szerint abban az esetben, ha a beteg köz-, vagy önveszélyes kényszergyógykezelést rendelnek el. Elmeorvosi vélemény alapján ha nem beszámítható, nem távozhat az osztályról saját felelősségére- mert nincs neki olyan. Háziorvoshoz lehet fordulni, illetve a rendőrséghez. A közveszélyességét nem a beteg ítéli meg, hanem az elmeorvos, illetve a tettei.
11. anyamaci13 (válaszként erre: 10. - Anyuca66)
2008. nov. 11. 18:24

Sajnos igazad van.Még kiskorút sem visznek el ilyen intézménybe ( hol van ilyen hely már egyáltalán?)a beleegyezése nélkül,mondván a kezelés csak úgy működik ha a beteg is akarja ill.együttműködik.De melyik az a "hülye" aki elismeri,hogy ő közveszélyes??

Marad a megállapítás:Az a jó beteg aki nem beteg.

De akkor minek vannak a pszichiáterek????????

10. anyuca66 (válaszként erre: 9. - Spinneli)
2008. szept. 16. 20:20
Úgy tudom az is megvan. De a beleegyezése nélkül nem viszik sehová...
2008. szept. 15. 17:25
gondnokság alá kell vetetni, ennyi.
2008. szept. 15. 16:53
Nálunk is van egy 20 ves fiú, rengeteg gond van vele. Beszól a fiatal nőknek, kergeti a kis lányokat, stb. Nem viszik intézetbe, a beleegyezése nélkül... A lakhelyünk honlapján sok (10) topikot nyitottak miatta. Az önkormányzat se tud segíteni, amig a doki azt látja nem veszélyes a közösségre. Ezt az itteni lakók nem így érzik...
2008. máj. 4. 09:07
Az én "fatornyos kisvárosomban" is élnek sajnos ilyen betegek, anyja és fia. Régebben rendszeresen jártak kezelésre, befektették őket a pszihiátriára és szedték a gyógyszereiket. Ma már csak ők élnek a családjukból, és nincs aki törődjön velük. A fiúnak kényszerképzetei vannak fegyveresen üldözik, ő védekezik és támad nemrég az orvosi rendelőt zúzta szét. A RENDŐRSÉG segitségével tudták csak elvinni a mentők. A télen pedig a saját kismalacukat szurkálta össze és vitte végig a hátán a kisvároson, vérben tocsogva és őrjöngve, egy nemlétező lánynak "ajándékba". Megint elvitték, de nemrég ismét itthon látjuk. Mi a megoldás? Félünk tőle és féltjük a gyermekeinket! Ki tudja mi jöhet még?
2008. ápr. 26. 19:05
Ki kell rá hívatni a mentőket,ők beviszik a területileg illetékes pszichiátriára.A pszichiátrián-amennyiben nem óhajt maradni,van egy olyan lehetőség-hogy bírósági szemlét hívnak hozzá,és ők eldöntik ,szükséges-e osztályos bennfekvés vagy sem.
2008. ápr. 22. 07:05
Én viszont helyeslem,hogy bezárják.Jártam ott mint látogató.Amit ott láttam tapasztaltam számomra borzalmas volt.Volt időm körül nézni.Már rég bekellett volna zárni.Attól meg nem kell félni,hogy az utcára kerülnek,vannak még ezen kivűl más korházak intézmények ahól elhelyezésre tudnak kerülni,remélhetőleg emberibb körülmények közé.Azt meg ugyis a kezelő orvos dönti el,hogy az illető zárt osztályra való vagy elég neki az időnkénti megjelenés a kezelésekre.A lényeg,hogy orvos tudjon az állapotáról,nem a család vagy szomszéd dönt arról szerencsére ki kerüljön ilyen intézménybe.
2008. ápr. 15. 10:59

Ha a közelebbit be is zárták, kell hogy kijelőljenek helyette másikat ahol fogadják az ilyen "betegeket".

Igen én is láttam a tévében, hogy ezt is bezárták, ami a legnagyobb és a "legkomolyabb" intézmény volt ebben a kategóriában. Én sem helyeslem, de mi kicsik vagyunk ehhez, és a döntéshez. Sok kórházat bezártak, és ebből adódóan volt már jó pár tragédia is.

2008. ápr. 15. 10:54

A másik probléma, hogy a diliházat már bezárták. A közveszélyesek jelenleg az utcán rohangálnak közöttünk.

És mindezt azért mert a diliház területén egy luxus szálloda épül. Remélem, hogy deficites lesz.

2008. ápr. 15. 10:54
Ha elmebeteg és közveszélyes, akkor nagy valószínüséggel psychiátriai kezelt is. Ha meg kezelik és valóban ennyire súlyos az eset, nem is engedik ki. Ha mégis, van róla papír, hogy milyen elmebetegségben szenved. Ha nem beszámítható, simán lehet hívni a mentőket és bevitetni zárt osztályra. Ott már intézik a továbbiakat!
2008. ápr. 15. 10:50
Hogy lehet egy elmebeteget bezáratni, ha a családja nem akarja, de sokszor közveszélyes?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook