Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Gyermek ortopédiai kérdés - kire hallgassak most? fórum

Gyermek ortopédiai kérdés - kire hallgassak most? (beszélgetős fórum)


2014. jún. 13. 10:13
Nagyon szépen köszönöm a gyors válaszokat! trapiti írok majd privit, csak most estem haza!
7. trapiti (válaszként erre: 1. - Mizsu77)
2014. jún. 13. 09:32

Szia!


Elsősorban azt kellene tudni, hogy mi a diagnózis az ortopés klinikás papirotokon. Mi a rtg eltérés. Nem mindegy ti. hogy milyen irányban görbe a gyerek lába.

A leggyakoribb eltérés a befelé dőlő boka és a nem kialakuló/lelapuló lábboltozat (lúdtalp) gyakran befelé forduló "csámpás" lábfejjel kombinálva. Ebben az esetben ill. egészséges láb esetében megelőzési céllal a suipnált cipő hordása mindenképpen kedvező. (Egészséges láb esetén a 3mm-es sarokék elegendő ahhoz, hogy jó isárnyba alakítsa a láb fejlődését. Kifejezettebb bedőlés esetén magasabb ék kell, de ezt már ortopéd orvos írja fel.)

Amennyiben a kislányodnak a másik iránba görbe a lába ("Ó" lába van, a külső talpélen jár, a bokája kifelé dől) akkor a szupinált cipő rontja ezt az állapotot.

Az Ortopédiai Klinikán rengeteg gyerekkel foglalkoznak, és nem is ugyanazok az orvosok mint a felnőttekkel. Mindenképpen nekik hinnék elsősorban, hiszen ez az ő szakterületük. Amit mond, a "járássegítő sin" nem arra van, hogy tudjon járni (hiszen tud) hanem hogy a megfelelő állás irányába korrigálja a lábtartását, hogy a boka és a lábboltozatok fejlődjenek. Azért van rá szükség, hogy ne menjenek tönkre az ízületei és ne csak most tudjon rohangálni hanem 20 év múlva is.

Amit otthon lehet csinálni (gyerekekkel foglalkozó gyógytornásztól lehet tanácsot kérni) lábtornát csinálni a kislányoddal napi szinten. Nem kell nagy csodára gondolni, ceruzák, golyók felszedegetése a szőnyegről, pipa.spicc-macskakrom stb.

Itt találsz is nagyon jó gyakorlatokat :)

[link]


Írd meg majd a dg-t, akár priviben is, akkor lehet pontosabbat mondani. :)

6. manó2000 (válaszként erre: 1. - Mizsu77)
2014. jún. 13. 08:46

A 3. dokinak a tanácsait venném figyelembe. Bár nekem egy kicsit fura, ha valaki tud rohangálni, annak a gyereknek járássegítő sín?

Én is így járok, amikor valamit ki akarok vizsgáltatni a gyerekemnél.Ahány orvos annyi vélemény.

5. vbrigi333 (válaszként erre: 1. - Mizsu77)
2014. jún. 13. 08:45
Az enyémnek borzasztó O lába volt,így született.A háziorvos azt mondta,hogy kiegyenesedik.Folyamatosan javult,kb. 4-5 éves korára tökéletes lett.
2014. jún. 13. 08:45

Szia!

Mivel három gyerkőcöm van, elég sokat forgolódtunk babatársaságokban. Ha minden görbelábú gyermeknek gondja lenne, akkor már minden 2. reklám ezzel foglalkozna.

A lényeg, nyugodj meg, legnagyobb valószínűséggel ki fogja nőni!

Azért vidd el fél év múlva kontrollra, de a midennapokban ne aggodalmaskodj ezen, mert azt fogod észrevenni, hogy kimaradtál a lányod életéből!

Kellemes babázást kívánok neked!

3. Katinkaboszi (válaszként erre: 1. - Mizsu77)
2014. jún. 13. 08:28

Szia :)


Egyet tudj az orvosokról.

Ahány orvoshoz viszel beteget, annyi féle lesz a véleményük, egyezést nem találsz közöttük, mert mindegyik más szemszögből nézi a dolgot.


Azok az orvosok, akik főleg felnőtt betegekhez vannak szokva, csak a tanulmányaikra hagyatkoznak.


Vidd el gyerekorvoshoz, mond el a véleményüket, de ez nem a házi orvos legyen, hanem a környékben lévő klinika. Ott sok ilyen esettel találkoznak és biztosabb is a véleményük.

Vagy gyermek orthopédiai szakrendelésre vidd még el.

2. rinike (válaszként erre: 1. - Mizsu77)
2014. jún. 13. 08:24
Szerintem az utolsó dokira hallgass! Ha röntgenen is kimutatható eltérés van, akkor nagyon oda kell figyelni. A többi doki nem nézett röntgent, így nem lát(hat)ott eltérést.
2014. jún. 13. 08:05

Sziasztok! A következő a gondom: kislányomnak (20 hónapos) elég görbék a lábai, nem állt fel túl korán, korának megfelelő időben. Ez semmiben nem akdályozza, rohan mint a szélvész. 1. orvos egy évesen: megjáratta a rendelőben, azt mondta hordjon supinált cipőt és ovi előtt látni szeretné. Azonnal megvettem a supinált cipőt, hordta azóta is. Nem voltam túl elégedett a vizsgálattal, lévén, hogy a supinált cipő kifele dönti a lábát, ami amúgy is kifele áll, elvittem magándokihoz. 2. doki: alaposan megvizsgálta, nem csak járatta, összenézte a kis bokáit, térdeit, azt mondta 10 gyerekből 8-nak ilyen a lába és 4 kinövi minden gond nélkül. Supi cipő maradjon.

3. dokira azért került sor, mert a háziorvosom szívrohamot kapott a gyerek lába láttán (már azért látta párszor előtte is), azonnal menjek Pestre az ortopédiai klinikára, intézett időpontot másfél héttel későbbre (amúgy 5 hónap a várakozási idő). Megvizsgálta a 3. doki nagyon alaposan, utána röntgen. Megmutatta az eltérést, hogy hol van, és hogy mi a teendő. Fél évet várni, ha nem javul járássegítő sínt kap.

Kérdésem akkor a másik két doki totál hülye a szakmához? Végül is ez a doki volt a legalaposabb, de nem tudom mit tegyek. Ja és a supi cipőt dobjam el azonnal, mert nem jó a lábának, ő amúgy sem szokott két évesnél fiatalabb gyerekeknek ilyet javasolni.

Most azon kívül, hogy természetesen visszaviszem fél év múlva mit tegyek? Ha valakinek volt ilyen tapasztalata vagy görbe lábú babája, örülnék ha elmesélné mi történt hosszú távon.

A legjobbat szeretném a gyereknek, de hát így nem könnyű.

Köszi szépen!

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook