Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Mennyi idős gyermek esetében kezdenél aggódni azon, hogy még nem beszél érthetően? fórum

Mennyi idős gyermek esetében kezdenél aggódni azon, hogy még nem beszél érthetően? (tudásbázis kérdés)


1 2
2014. febr. 6. 15:09
Jövő héten megyünk a beszédvizsgáló bizottsághoz. De már előzőleg mondták, hogy biztos, hogy sni-s lesz.
2014. febr. 5. 01:21

A nagyfiam 9 hónaposan már tudatosan, érthetően mondott szavakat. Mikor mondatokkal próbálkozott,csak a szavak első szótagját mondta,és 1,5 éves korától folyékonyan beszél.

Az öccse 22 hónapos,és csak a legfontosabb szavakból gazdálkodik: apa,anya,nyam-nyam,Bák és mama (Jégkorszak,a mama a mamadzilla). Ennyi!!! Viszont jókat pantomimezünk:-D!

Nem aggódom,én 3 évesen nem beszéltem! Aztán egy komplett mondattal indítottam,és gyakorlatilag azóta nem lehet lelőni!

44. 83b64481a2 (válaszként erre: 42. - Zebracsikó)
2014. febr. 4. 13:06
Akkor ennyi év után világosíts fel:) kösz, de tényleg érdekel.
2014. febr. 4. 12:37

A leírtak alapján szépen fejlődik a kisfiad. Én 3 éves koráig nem aggódnék. Nem kell minden gyerenek 1 évesen már beszélni.

Amiért nagyon szoktam haragudni, hogy vannak szülök akik azt hiszik, hogyha egy gyerek későn kezd beszélni, buta lesz, vagy hamar kezd el beszélni akkor okos lesz. Ez egy nagy marhaság.

Azért mert nem beszél, simán érti mit mond neki az ember, csak nincs mondanivalója annyi.

42. zebracsikó (válaszként erre: 41. - 83b64481a2)
2014. febr. 4. 11:54

2 évesen természetes a pöszeség.


4 évesen meg bizony kell, hogy számfogalma legyen a gyereknek, azt hiszem, a számfogalom kifejezést nem jól érted.

2014. febr. 4. 11:50
A nagy korán kezdett szavakat mondani, de később várakozó állásponta helyzkedett.Kb 20 mondódkát tudott elmondani 3 évesen, de a mindennapi beszédben az ovi volt ami meghozta az idulást.A kicsi már 10 hónaposan megkezdte, rendületlenül bólogatott és rázta a fejét .Pontosan jelezve mit akar, és mit nem ( kérdésre persze).Nem volt egy szószátyár baba. Két évesen rövid mondatokban beszélt, de pösze volt. Jelzem én voltam aki a logopédustól kapott könyv segítségével gyakorolt vele.Fura ovink volt, 4 éves volt mikor közölte az ovónő hogy nicsenek a gyreknek számfogalmai????????Modnom fat a fuck???Vettem egy pakli kártyát, amin mindenféledolgokat számolgattunk. 6 katica 5 labda. Érdekes módon pár hét alatt lettek számfogalmai, mire középsőbe ment.De máig relytély mi a fenének egy 4 éves gyreknek számfogalom???????Ja igen, ma egytemista az ország egyik legjobb intézményében.Amúgy mivel én és az apai nagymama is balkezes, úgy kezdte az írást( nem tanítottam erőltettem soha) hogy tükör írt. De tényleg, a tükörnek fordítottad a papírt úgy lehetett ovlasni az írást.Fantasztikus rajztehetség:)
40. ee1dc9ba06 (válaszként erre: 38. - 4c1a787e8f)
2014. jan. 5. 14:57
:( ... egyem meg....
39. ee1dc9ba06 (válaszként erre: 36. - Zebracsikó)
2014. jan. 5. 14:47
Oké, köszi!
38. 4c1a787e8f (válaszként erre: 1. - Ee1dc9ba06)
2014. jan. 5. 13:31

A nagylányomnál is és a nagyfiamnál is megindult a beszédfejlődés 1 évesen. Márminthogy kezdődtek az alapszavak. Ez nem állt le. Eltérő ütemben, de 2 éves korukra összetett mondatokban beszéltek. A lányom átlagosan, a nagyfiam már 1,5 évesen több szinonímával fejezte ki magát. Aztán róla kiderült, hogy ez azért nem feltétlenül akkora öröm, mert ez az Asperger szindróma egyik korai jele volt... de ez egy másik történet..


Viszont ami számodra érdekes lehet: a harmadik gyermekem is elkezdte 11hósan-1 évesen formálni a papa-mamát, ezzel meg is lettünk volna. Neki viszont évekre megállt a dolog, még 2és fél évesen is jószerével itt tartottunk, ez a szókészlet kb. 2-3 szóval bővült még, aztán ennyi. Pedig 2 éves korától ment bölcsibe, amitől sokat vártunk, mégse volt megindulás. De legalább látta a gondozó is a fejlődést, illetve nem fejlődést, a védőnő is tudott a dologról. Abban maradtunk, hogy 3 éves koráig várunk, addig máshol is csak ezt mondanák, ez a "hivatalos" határ, eddig kell elkezdeni beszélni..


Bizony a 3 éves szülinap se hozott csodát. A bátyja a nagyothallókhoz jár oviba. (most nem érdekes miért, de nem a füle miatt.) Oda vittem el végül egy jó hónappal ezelőtt a kisfiút. Ott kizárták a hallássérülést - mert sokszor ez a gond, és megállapították, hogy nagyon értelmes, és valószínűleg nincs nagy baj, és akar is beszélni, de kellene neki a napi segítség. SZóval vagy odaviszem a nagyothalló oviba a megkésett beszédfejlődéses csoportba, vagy, ha sima oviba megy, akkor utalnak ki neki utazó logopédust.


Viszont ezt csak akkor kaphatja meg, ha a Beszédvizsgáló Bizottság megadja a papírt, hogy megkésett beszédfejlődésű. Most itt tartunk, hogy oda jelentkezünk vizsgálatra, csak ott 2-3 hónap a várakozási idő, ráadásul elég bonyolult a jelentkezés...


Egyébként ő még nem is szobatiszta. Mostanában egyre több mindent mond, tulajdonképpen megindult a dolog, de még mindig nem érthető, szóval biztos, hogy kell a segítség..


Azért fontos ez, mert bármilyen kommunikációs zavar nagyon hamar magatartásproblémába fordul át, hiszen nagyon zavaró lehet egy amúgy is még bizonytalan énképű, a környezetétől függő, de már sokmindnet értő gyereknek, hogy hiába mondja, és akarja közölni a baját, örömét, mi nem értjük meg igazán, vagy rosszul értjük. Netán ő se ért minket teljesen, mit szeretnénk tőle, és úgy nehéz jónak lenni..


Minden szülőnek ajánlom figyelmébe a súlyosan magatartászavaros autista nagyfiam kérdését felém, amely tükrözi, hogy alapvetően minden gyerek jó akar lenni, meg akar felelni, és számtalan objektív, biológiai és egyéb akadály lehet, mi miatt ez sokaknak nehezebb:


"Anya, szerinted én most jó vagyok?"

2014. jan. 5. 13:30

Na azért azt hozzátenném, hogy nekem van hamar beszélő és későn kezdő gyerekem is.

De a későn beszélő is mostanra behozta a lemaradást. Ami van az annyi, hogy nem minden hangot ejt tisztán, de nem vészes. (4 éves)Az oviban kap logopédiai foglalkozást. Szépen tisztogatják azt a pár hangot, pedig csoportosan járnak. Egyébként más téren nincs lemaradva, pedig elég későn kezdte a beszédet. Most viszont, hogy már sokat trécsel, így megnyugodhattunk, hogy értelmes gyerek lett. Nem tudom miért kezdte lassan, de behozta.

36. zebracsikó (válaszként erre: 29. - Ee1dc9ba06)
2014. jan. 5. 13:20

Pedig ő azt érzi, hogy produkáltatnád! Érzi, hogy elégedetlen vagy a beszédével, naná, hogy más előtt egy mukkot sem mond.


Ha jó a beszédértése és mondatokat formál, ragokkal, rendesen, még ha rövideket is, akkor felesleges aggódnod.


És a pöszeségét nehogy javítsd!! Tilos ebben az életkorban.

35. manó2000 (válaszként erre: 1. - Ee1dc9ba06)
2014. jan. 5. 13:18

Az első fiam 3 évesen kezdte a kisebb mondatokat, második fiam 2 évesen sok szó, 2,5 évesen mondatok.

Harmadik fiam 1 évesen sok szó, 1,5 évesen mondatok.

34. zebracsikó (válaszként erre: 24. - Ee1dc9ba06)
2014. jan. 5. 13:00
hangokat még ne javíts nála semmiképp!!!
33. Highlander73 (válaszként erre: 29. - Ee1dc9ba06)
2014. jan. 5. 12:28

Tipikus:más előtt nem beszél.(Mindegy,hogy védőnő vagy csak a szomszéd.)

Én a helyedben nem aggódnék,teljesen rendben van a gyermeked!

...és ne javítgasd ki azt a pár nem tiszta hangot,mert már csak azért is hallgatni fog,vagy esetleg ezzel veszed el a kedvét a beszédtől!Majd kialakulnak a tiszta hangok,ha mégsem, még van idő az oviban!

32. M0ncsa (válaszként erre: 28. - Dominós)
2014. jan. 5. 11:15

:DDD

Minden viccben van valamennyi igazsag ;)


Nade, dr.nonek tipp: szerezz be a gyereknek egy csomo hangjatekot, meseket, mesejatekokat. Igaz, ezek majd igazan 3 eves kora korul fogjak lekotni, de el lehet kezdeni korabban is. Minden szempontbol jot tesz: gyereknek, mert fejlodik a szokincse, tanulja az intonaciot (ami mesejatekokban altalaban eltulzott, de pont ez a lenyeg), valamint a kepzeloerejere is jo hatassal van. A kesobbiekben szivesebben fog olvasni, mint azok a gyerekek, akik videoanyagon nottek fel. Szamodra meg kesz nyeremeny, hogy amig meset hallgat, beken hagy :) Raadasul kozben meg jatszani is tud, szemben a rajzfilmekkel, amikor cska a TV elott punnyad.

31. ee1dc9ba06 (válaszként erre: 27. - Dominós)
2014. jan. 5. 11:11

Épp ez az, hogy nagyon is okos. Olyan logikája, kézügyessége van, hogy hihetetlen, a műszaki dolgokat azonnal megtanulja kezelni. Ezért nem értem, hogy miért nem mondja, ha tudja.

Sokszor a frász kerülget, mert tudja szépen mondani, hogy tea, vagy inni, aztán mikor nincs kedve, akkor úgy mutogat a pohárra, hogy "öööö".

30. ee1dc9ba06 (válaszként erre: 28. - Dominós)
2014. jan. 5. 11:08
:DDDDDDDDD
2014. jan. 5. 11:07

Színeket ismeri, és mondja is..

Na de ami a legfurcsább, ha valaki előtt kérem, hogy mondjon valamit, akkor egy kukkot se lehet belőle kihúzni. Nem produkáltatni akarom a gyereket, de pl. a védőnő előtt jó lett volna, ha alátámasztja, amit én mondok :)

Ha több szót mond egymás után - nevezzük mondatnak - akkor minden szó után mintha "pontot tenne". Pl. "pijos.óótó.anya.vezeti."

2014. jan. 5. 11:03

Baba született székelyéknél. Pár év eltelik, a gyerek szépen halad: jár, mosolyog, játszik. Egyetlen baj, hogy beszélnie is kellene már, de az csak nem szólal meg. Betölti a hat éves kort, de semmi.

Aggódnak a szülők, orvoshoz is viszik. Az mindent rendben talál, a némaság oka számára is titok.

Az idő múlik, végül is a szülők beletörődnek. Ha nem beszél, hát nem beszél, csakis az ő fiacskájuk.

Valahol a gyerek 14. születésnapja körül ebédelni ül össze a család. A tányérokban gőzölög a húsleves.

Egyszer csak megszólal a gyerek:

- Sót!

Az egész család meglepődik.

- Jajj, de boldog vagyok! - szól az anyja. - Te beszélsz fiam?

- Beszélök.

- Hát az isten szerelmére, eddig mér nem mondtál semmit?

- Eddig ölég sós vót a leves.

2014. jan. 5. 11:01
A beszéd elmaradása egyáltalán nem jelenti azt, hogy buta a gyerek.
26. ee1dc9ba06 (válaszként erre: 15. - Zebracsikó)
2014. jan. 5. 11:00
Ja neeeem, akkor már elvittem volna szakemberhez. Csak ettől többet "várnék" (tudom, hogy hülyeség) tőle. Főleg, hogy sokat van vele foglalkozva, mondókázunk, énekelünk, és egyébként bölcsis, tehát ott is sokat beszélnek hozzá.
25. ee1dc9ba06 (válaszként erre: 23. - M0ncsa)
2014. jan. 5. 10:57
:DD Hát na! Ha ez az igazság...:)))
24. ee1dc9ba06 (válaszként erre: 21. - 7ff5dc369b)
2014. jan. 5. 10:57

Köszönöm. Beszél ő, és egyre többet, csak próbáltam volna viszonyítani, hogy mennyire van lemaradva általában más gyerekektől.

1-től 10-ig számol angolul és magyarul, mindent megért, még elvont dolgokat is, csak nem teljesen érthető a beszédet. Az "f" hang helyett "sz"-et mond, ha próbálom javítani, dühöng miatta, akkor inkább hallgat. Mondókákat is tud, mondjuk egy 30 szavasból kb. 5 szót lehet megérteni.

23. M0ncsa (válaszként erre: 20. - Ee1dc9ba06)
2014. jan. 5. 10:56
Akkor szerintem aggodalomra semmi ok, csak lusta :) Ocskost, mikor megkerdeztuk, miert nem beszelt, a valasz: "Nem volt semmi erdemleges mondanivalom." :DDD Egy 4 eves gyerek! Erre varrjal gombot... Egyebkent a mai napig nem egy nagydumas.
22. ee1dc9ba06 (válaszként erre: 4. - Dominós)
2014. jan. 5. 10:53
Ügyesek! :)
2014. jan. 5. 10:53

Szerintem a kérdező nem arra volt kíváncsi, kinek mit tud a gyereke.

Hasonló helyzetben lennétek, mert valószinű ne beszél a gyereke azért tette fel a kérdést, akkor nem biztos, hogy jól esne, ha azt olvasnád, hogy más gyereke milyen kicsi korban milyen superman volt.


Kedves Kérdező!

Azt hiszem a 2 éves státuszon már a védőnő is kiajánl valami spec helyre a babákat ha nem megfelelő a beszédkézségük. Ha ide jutnék, akkor biztis aggódnék.

De van ismerősöm akinek a gyereke 3 éves és annyit beszél mint az enyém 1 éesen. NEM tartom normálisnak. Ha fiu kicsit lehet lustább. De a kérdésedre a válasz : 2 éves kora körül mindenképp kezdenék aggódni, 3 évesen meg már tutira be lennék tojva.

20. ee1dc9ba06 (válaszként erre: 11. - 6b006fc769)
2014. jan. 5. 10:51
Balázs most lesz 2,5 éves. Mindent mond utánunk, beszél is a maga módján, és mindent megért. Azért kezdtem el aggódni, mert minden vele egykorú gyerek már folyamatosan beszél, sőt, még a kisebbek is....Jó, tudom, hogy nem szabad hasonlítgatni, csak .... hát na :)
19. ee1dc9ba06 (válaszként erre: 2. - M0ncsa)
2014. jan. 5. 10:49
Nekem a te véleményed mérvadó :)) Köszi, megnyugtattál.
18. M0ncsa (válaszként erre: 12. - Dominós)
2014. jan. 5. 10:37
Nem kizart :) Az ocsem is evekig csak abszorbalta a tudast, majd amikor elkezdett beszelni, tokeletes, osszetett mondatokban beszelt. Gyereke valogatja. Ja, es remek matematikus es fizikus a srac, szoval siman lehet osszefugges ;)
17. Éva82 (válaszként erre: 16. - Zebracsikó)
2014. jan. 5. 10:14

igen, én is ezt látom! :( Ezért nem is engedtem, h oda menjen. Egyéniben meg csak vele foglalkozik, ugyanaz a logopédus....

Persze én voltam a kötekedős anyuka.....(óvónénik szemében, mert nekem nem jó, ami másnak tökéletesen megfelel) de ezt vállalom!

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook