Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Karácsonykor ki főz mást mint pl. halászlé, káposzta stb.? fórum

Karácsonykor ki főz mást mint pl. halászlé, káposzta stb.? (beszélgetős fórum)


1 2 3 4 5 6
2020. dec. 23. 07:49
Káposzta lesz, de leves az fácánleves!
2015. dec. 10. 16:11
közösen főzünk,
158. tuttuka (válaszként erre: 157. - Varga.nora)
2015. dec. 10. 14:56
Köszönöm!
157. varga.nora (válaszként erre: 155. - Tuttuka)
2015. dec. 10. 12:26
Nagyon szépen köszönöm a receptet!!! Neked is kellemes karácsonyi készülődést!!! :)
2015. dec. 8. 19:53
sertésszűzre valami előre elkészíthető receptje van valakinek?
155. tuttuka
2015. dec. 6. 21:17

Négy tojás sárgája, egy citrom leve (mehet bele a héja is, én a vejem miatt szoktam le róla), kevés őrölt szerecsendió, 15 dkg kristálycukor, 8 dl fehérbor.

A tojássárgákat a citromlével, cukorral, szerecsendióval habosra keverjük és állandó keverés mellett hozzáöntjük apránként a felforralt bort. Tálalásig melegen tartjuk, de már nem forraljuk fel, hogy ne veszítse el a krémes jellegét. Én száraz fehér borból csinálom, de nem túl karakterest választok, a citrom és a szerecsendió elég fűszer nekünk.

Jó készülődést és szép karácsonyt kívánok!

154. varga.nora (válaszként erre: 153. - Tuttuka)
2015. dec. 5. 22:11
Nem írnál nekem egy jó borleves receptet??? KÖszi :)
153. tuttuka
2015. dec. 5. 15:46

Harcsapaprikás kapros túróscsuszával

Este a hagyományos borleves mákosguba-tortával


Gesztenyés karaj spenótfelfújttal


Konyakos csirke paszternákos vagy sárgarépás krumplipürével

Lehetőség szerint többféle nyers saláta, kompót vagy gyümölcsmártás

Amúgy káposzta mindig van, aki azt kér kaphat

Ha hideg van, akkor jól esik valamilyen krémleves vagy húsleves csészében

Minden évben variálunk

2015. dec. 5. 15:22
Én én én! Nem vagyok hajlandó idén is ugyanazokat enni!
2015. dec. 5. 14:54

Nálunk vörösboros ököruszályleves, Wellington bélszín, gesztenyés kelbimbó, ropogós burgonya lesz. Másnapra készül töltött káposzta, de libából . Valamint lazac.


Nem szeretünk hétköznapi ételeket enni ilyenkor, mint rántott dolgok vagy húsleves.

2015. nov. 29. 14:53
Én minden évben ugyanazt főzöm. Rántott hal, tartár és rizs. Sült csülök, sült krumpli és párolt lilakáposzta. Párom pék-cukrász, ő süti a sütiket :)
2015. nov. 29. 14:20

Én fogok főzni...

Húsleves biztosan lesz,sertés,marha és csirkehúsból csigatésztával..

Kolbásszal töltött karaj vagy pedig töltött,rántott karaj(2 szelet karaj között füstölt sajt és bacon,panírozva,kisütve),pürével,rizzsel....

lesz még bejgli,kókuszgolyó.

jah és hát töltött káposzta idén biztosan lesz,meg kocsonyára akarnak rábeszélni de én azt nem szeretem..


Ezek még tervek,semmi sem biztos...

2015. nov. 17. 11:59
Én :) Nálunk biztos, hogy saját receptes kacsa lesz
2015. nov. 16. 04:57
jelentem en.nalunk meggy leves less /nyar less nalunk akkor/ es rantott csirke less kovaszos uborkaval es tiramisuval.
2015. nov. 10. 18:19
Hahó!!! Van itt már valaki?? Én már gyűjtöm az ötleteket! Van valakinek új?
145. gribedli*** (válaszként erre: 143. - Linnax)
2014. dec. 18. 10:33

Figyi, szerintem teljesen mindegy, ha neked jobban ízlik a szardella, mindkettő pici tengeri ezüsthal, vagyis előnye, hogy a nagy tengeri halakkal szemben ezekben nincs higany (ami elég toxikus méreteket ölt, ha valaki csak tonhalat vagy kardhalat eszik), mert a pici halak szervezete nem vesz fel annyi higanyt, lévén planktonokkal, növényekkel táplálkozik és nem is iszik annyi vizet. Omega3 szempontjából tökéletes, mert ugyanannyi van benne mint a sokkal drágább lazacban, és a pici halaknak a szálkája is ehető (a pasztában is bele van darálva), ami egy nagyon jól felszívódó kálcium:))))


Én az ajókát egyenesen a piacról veszem (sózott friss ajóka) és saját magam filézem ki, nem zavar, hogy ami marad, az bök:D

Rétegezem jénaiban olívaolajjal, reszelt citromhéjjal, petrezselyemmel és ezt előételként szoktam kínálni. Igaz, nem karácsonykor, de nem tilos az sem!

144. gribedli*** (válaszként erre: 142. - 569a7df0cf)
2014. dec. 18. 10:23

Igen, a croque monseur eredetileg sós (én mustárral is megkenem, és a kenyeret a tojásban vagy áztatom, mint a french toastnál, vagy csak nyakon borítom az egészet, amikor már a tepsiben vannak a szendzsók). De az újság, amiben találtam ezt a receptet, croque monseurnak nevezte ezt az édes változatot, és ezért meghagytam a nevét. A cucina italiana c. újság idei decemberi számából van. De igazad van, én is felkaptam a fejem az elnevezésre, mert eredetileg sós a croque monseur:D


A french toast pedig igen, egy bundáskenyér, lehet édesen vagy sósan készíteni, én gyakran eszem, ha vendégség után marad kenyér, mert egyébként nem szoktam kenyeret enni de a vendégek miatt veszek, természetesen marad egy csomó, ezt megcsinálom french toastnak.


És ünnepekkor nagyon sok receptben a french toastot ilyen édes dolgokkal készítik kenyér helyett, pl kuglóf, panettone vagy pan d'epice (fűszeres alzászi édeskenyér), püspökkenyér.

143. Linnax
2014. dec. 18. 00:05
Ja, még annyit, hogy újabban szardinellát veszek (ha kapok), igaz, nem annyira erős az aromája, viszont nem "bök meg". Megbocsátható? vagy van, amihez mégiscsak az ajóka kötelező?
142. 569a7df0cf (válaszként erre: 132. - Gribedli***)
2014. dec. 18. 00:05

Nem kotekedni akarok, de a croque monsieur egy sajtos-sonkas, tipikus francia melegszendvics, aminek a kulsejere olvasztjak ra a sajtot.

A French toast a bundaskenyer.

141. Linnax (válaszként erre: 137. - Gribedli***)
2014. dec. 17. 23:57

A leves tisztítását tojáshabbal olvastam. Igaz, nem szoktam gyakorolni, mert lassú főzéssel nagyon szép, átlátszó levest tudok főzni. Anyukám azt mondta, még ő sem tud olyat.

Nyugtass meg: Te valami szakmabeli vagy? Túl nagy az ismeretanyagod egy hétköznapi háziasszonyhoz képest.

Köszönöm a javaslatokat!

140. Linnax (válaszként erre: 138. - 3ac7412569)
2014. dec. 17. 23:44
Én is pisztrángot vettem, de azt hiszem, nem vacakolok a hercegnő burgonyával, különben is inkább rizses vagyok. De van hajlamom túlsütni a halat, te hogyan készíted el? Főleg mennyi ideig? Mindig félek, hogy nyers marad. Imádom a halféléket, de szusit még sohasem ettem, és nem is kívánom.
139. Linnax (válaszként erre: 136. - Gribedli***)
2014. dec. 17. 23:40

Ó, köszike, és jól ráéreztél, a bagna-cauda szószt nem ismertem.

Az ajókával csak az a bajom, hogy vissza kell fogni magam, mert csak úgy magában is elnyalakodom.

Annyira szeretem a halasféle ízeket, hogy mindig van itthon szardellakrém, ha nincs pénzem (és egyre inkább nincs, ezért próbálok a kertben megtermelni minden különlegességet), tehát vajaskenyérre kenve eszegetem. Ja, és az olajbogyó is nagyon megy, na meg a kapribogyóóóó! Az idén kapribokrot is ültettem, már nem ért rá virágozni, de jövőre remélem, már az is lesz sajátom.

Na, időközben rájöttem, hogy rosszat mondott a gyerek, frankfurti levest akar, nem kaszásat. Ennek örülök, mégiscsak tisztességesebb kaja.


Ma eddig megint a gépet piszkáltam, ha megint elbirizgálom, akkor most kívánok szép ünnepet mindenkinek!

2014. dec. 16. 11:08
Anyuéknak ezt főzök. Magunknak a kisfiammal sok gondolkodás után lesz 1-1 sült pisztráng hercegnő burgonyával.
2014. dec. 16. 09:11

Aszpik: lefagyasztás után ha kiengedi az ember, a kristályok megtörnek és folyékony lesz, ezért nem fagyasztani (kivéve, ha direkt ez a cél, pl leveseknél ez egy tisztító eljárás, úgy hívják, hogy molekuláris szűrés, nagyon tiszta átlátszó consommé lesz belőle leszűrve)


A gránátalmás aszpik egy ilyen kerek, szeletelhető forma lesz, benne a magok, gránátalma leve és zselatinlevelek, mivel kell is neki az a 3-4 óra, hogy megdermedjen, ezért előző nap fogom elkészíteni biztos ami biztos:)

136. gribedli*** (válaszként erre: 135. - Linnax)
2014. dec. 16. 09:06

:DDD


Én is szeretem a marhahúst és a bárányt, de a pulykát megszavazták a többiek és végülis nekem mindegy, mert év közben is ehetem a másik kettőt, viszont a töltött pulyka ugye elég nagy és ezért évközben anyós sem szokta mert nem fogy el. De ilyenkor igen, ezért nekem mindegy, szeretem ezt is.


Az édesköményt ha salátában eszem, akkor úgy szoktam, hogy vékonyan szeletelve (esetleg uborkaszeletelőn), és narancscikkelyek, gránátalma magok, pici ezüsthagyma, só-bors, balzsamecet.


Salátában másképp: édeskömény, narancs, fekete olívabogyó, só-bors.


Ha még érdekelnek receptek vele, akkor próbáld ki gratinálva: gőzölt édeskömény, jénaiban rétegezni besamellel és a tetejére reszelt parmezán.


És simán párolva is jó mint köret, szóval nemcsak nyersen jó, párolva egy kicsit tompul az az erős ánizsos-mentolos íze.


Nyersen még szoktam bagna-cauda szósszal.


Bagna cauda: tipikus piemonti szósz, ringlit (ajóka) olívaolajon fokhagymával megdinsztelünk, amíg a ringli filék szétesnek, feloldódnak és felöntjük tejszínnel, összeforraljuk egy sűrű szósszá (van, aki tejszín nélkül csinálja, de mindkét változat klasszik piemonti recept). Egy nagy tálban mindenféle nyers zöldséget csíkokra vágva teszünk (répa, zeller, retek, édeskömény, paprika, újhagyma), mindenkinek egy csészényi bagna cauda, és középen a zöldség, ahonnan mindenki elveszi, amit akar, mártogatja a bagna-ban és nyami:))))


Az édeskömény szuper kontraszt ennek a nagyon sós, halas, fokhagymás szósznak!


Konkrét mennyiségek 4 főre:

4 gerezd fokhagyma

8 db ajókafilé

8 evőkanál olívaolaj

2,5dl tejszín


Ha túl sós, fel lehet önteni több tejszínnel is, ha túl édes, tovább főzni, hogy elpárologjon a tejszín egy kicsit jobban.

135. Linnax (válaszként erre: 132. - Gribedli***)
2014. dec. 16. 01:33

Hűha! Én nagyon ínyenc vagyok. Nem vagyunk véletlenül rokonok? Lehet, elveszett a meghívólevél.

A pulykát ugyan nem kedvelem, nekem túl édes a húsa, inkább a marhát vagy a birkát szeretem, de mindenféle tengeri akármit imádok, meg a zselatinos dolgokat. Én hidegtál jellegű ételeket szilveszterre szoktam készíteni, előre, vagy kora reggel, így aznap már csak lustizok.

Az édesköményes recept érdekelne, mert van a kertemben, de csak egy nagyon egyszerű salátát szoktam készíteni.

Két darab articsókám is megmaradt, remélem, kibírják tavaszig, talán nem lesz túl nagy fagy!

Gránátalmát csak az idén ültettem, a ház déli oldalában van, hozzákeveredett két szál perui cseresznye is, talán az is megmarad, mert a szobai mindig elszárad.

Imádom a pisztáciát, és mióta picit cukros lettem, azóta az édességet is.

Most újabban rászoktam, hogy levágok egy szelet kínai káposztát magamnak, meglocsolom fehér balzsamecettel és kész. Ez a "saláta", na meg a leveses spanyol narancs.

Azt hiszem, vacsorázom mégegyszer.

Na, mehetek vendégségbe? :)))


Úgy tanultam, hogy az aszpik frissen jó, de valahol olvastam, hogy le lehet fagyasztani és felengedni/melegíteni. Megpróbáltam, bevált. Csak újra kellett kockázni. Zöldségalaphoz.

134. Linnax
2014. dec. 16. 01:11

Én kacsát sütök. Meg pisztrángot. Ja, és jön a gyerek (ritkán látom), nagyon szereti a kaszáslevest.

Ha valakinek van jól bevált receptje, írja meg nekem legyen szíves, mert én nem eszem. De pontos "méretekkel"! :)

A bejglit utálom, anyukám majd készít zserbót, abból fogok hozni.

2014. dec. 15. 12:12
Nálunk marinált ponty lesz + halászlé , amit csak 24-én fogok főzni , a marinált pontyot 3 nappal előbb , hadd puhuljon a szálka . Én nagyon ritkán sütök rántotthusit , majd most az is lesz + hozzá tejfölös krumplisaláta . Beigli + valami kis apró süti , nagy sütés-főzés nem lesz idén se .
2014. dec. 15. 09:10

Na, megszültük idén is a menüt, vicces, hogy visszanéztem, mit írtam 1 hónapja, hogy miket szeretnék, aztán teljesen más lett végül!:))))


25-én ebéd, vacsora, 26-án ebéd, a bázis megint nálunk lesz, 8 felnőtt és 4 gyerek. Mivel a férjem us szeret főzni, övé lesz a rizottó és a tészta, anyós pedig otthon elkészíti a töltött pulykát és elhozza, rám marad az előétel, a desszert és 26-án a második fogás.


Na, írom, így néz ki:

25-e ebéd:

Előétel:

nyúlpaté libamájjal őzgerincformában,

spanyol sonka katalán módra (ez egy fokhagymás pirítós, amire teszünk egy keveréket: apróra vágott paradicsom, petrezselyem, só, bors, fokhagyma, csípőspaprika, olívaolaj és nagyon pici ecet. Ezután minden pirítósra egy-egy szelet spanyol sonka)

Első fogás: pezsgős-körtés-bettelmatt sajtos rizottó

Második fogás: gesztenyés-kolbászos töltelékkel töltött pulyka salátával

Desszert: bavarese (ez egy fagyiszerű krém) torronéból és croque monseur (ez egy édes bundáskenyér, de a kenyér helyett ilyenkor karácsonyi panettonet szokás használni)


25-e vacsora:

Előétel: ami ebédnél is volt vagyis ezekből maradt

Első fogás: tortellini húslevesben

Második fogás: nincs, mert úgyis az ebéddel kb 4-kor végzünk mint mindig, ezért este már senki sem éhes :D

Desszert: gránátalma-aszpik (mint írtam, este már senki sem éhes, ezért jobban esik egy ilyen könnyebb édesség, apósom meg kimondottan odavan érte)


26-a ebéd:

Előétel: homár saját halászlében (nagyon kevés halászlé kell ehhez), olívaolajjal és grapefruittal. Ez halászlé, amiben kifőzöm a fagyasztott homárt, mindenkinek egy pici csészében a kihűlt halászlé, benne egy kis darabka homár és 3 cikkely (hártyáitól megtisztított!) grapefruit, egy kis csík olívaolaj az egész tetejére és kész.

Első fogás: fokhagymás tintahalas fekete spaghetti

Második fogás: sült lazac (kis darab, 6x6 cm-es filé mindenkinek) édesköménygumó-ananász salátával, joghurtos öntettel.

Desszert: ganache rudak (ez ganache krém, amit zselatinnal megkötök, hogy vágható állagot kapjak és mindenkinek egy rudacskát teszek belőle, tejszínhabbal díszítem, pisztáciával megszórom). A ganache nagyon könnyű, fele étcsoki, fele tejszín, semmi cukor nem kell már bele, mert az étcsokiban js van, a felmelegített tejszínben feloldom a csokit, hagyom kihűlni és ekkor habverővel habosra verem. A feloldott zselatinleveleket már akkor teszem bele, amikor hideg és felvertem habosra, máskülönben lehűlve már zselé lenne és nem lehet felverni. Ezután teszem tálcára és be a hűtőbe.


Ahogy elnézem, az idén nem nagyon tudok semmit előre elkészíteni, hanem egy részét 24-én, a patét, aszpikot, stb.-it, a többit real time...

2014. dec. 14. 14:36

24-én:

Nálunk leves nem lesz.

Előételnek franciasaláta + kaszinótojás.

Főétel: Rántott tengeri halfilé, sült lazacfilé, köretnek majonézes krumplisaláta, zöldség terrin (diétázó lánygyermeknek).

Valami pohárkrémet még kitalálok.


(Persze 25-26-án töltött káposzta, mert imádjuk).


Sütik: zserbó, hókocka, gyümölcskenyér.

1 2 3 4 5 6

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook